Проблем Проблем со батерија на Делл

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од smurfy, 15 Април 2017.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Practice makes perfect

  860
  1,142
  12 Јануари 2016
  Машко
  ^
  Ова.

  Имам отворано неколку расипани батерии, колку и да си внимателен пластиката на телото од батеријата ќе се оштети - често прилично. Второ, лемењето дефинитивно не е за секого. Фабрички кога ги поврзуваат воопшто не користат калај. Трето, ќе треба сите келии детално да им се провери капацитетот, што иако не е нуклеарна физика не е ни наједноставното нешто за лаик.

  Премногу главоболка за нешто што не кошта премногу пари. Единствено како што кажа Fatihh можно е фирмверот на контролерот во електорниката, да има бројчаник кој после одреден број полнења - стопира користење на батеријата. Во тој случај можно е нешто да се интервенира, ама проблемот со уништување на пластиката при отварање е секако наизбежен.
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 2. KarajanN

  KarajanN
  Intern

  16
  9
  2 Јуни 2010
  Имаш доста избор од кај да најдеш.
  Досега сум купил две батерии за лаптопи. Првата беше од представништво на Toshiba во Софија за Toshiba Tecra A8 на која капацитетот и падна на помалку од пола час за околу пола година. Втората ја зедов од ebay кинески продавач(демек оригинал Toshiba) пред едно 7-8 месеци за Toshiba Satellite C660, до сега немам забележано да и паднал капацитетот.
   
 3. ARMac

  ARMac
  Unbeatable

  4,229
  4,025
  2 oктомври 2010
  Машко
  За кој лаптоп?

  За овој од темава Notebook Battery 6 Cell 5200mAh 11.1V Compatible Dell N5010 6 ќелии за 2,5к не е лошо.

  Или од алиекспрес 9 ќелии 7800 mAh за околу 2600 ден.
   
 4. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,263
  1,148
  8 Мај 2007
  Машко
 5. ARMac

  ARMac
  Unbeatable

  4,229
  4,025
  2 oктомври 2010
  Машко
  Треба да е истата. Види го моделот на самата батерија, кога се бара заменска тоа е најважно.
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Fatihh

  Fatihh
  Gaining Experience

  369
  50
  14 Април 2007
  Машко
  Продажен Менаџер во IT Сектор Сааф Компјуери
  Ако не најдеш , за 90 дена ни стигаат нова тура на батерии , со 6 месеци гаранција 2500 ден. со највисок квалитет ( ќелии од САМСУНГ ).
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 7. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,263
  1,148
  8 Мај 2007
  Машко
  Земав заменска батерија.
  Даваше ерор дека не ја препознава, ама ја наполни еднаш.
  Сега дава ерор дека не ја пропознава и нема да ја полни и не ја полни.
  Делл никад веќе нема да купам. Да морма да купам оргинална батерија? Па дали се нормални?
  Оваа ќе ја враќам, локално е набавена.
  @Fatihh Може ли да се проба батеријата што ја нудиш?
   
  На Fatihh му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Daniel86

  Daniel86
  Unbeatable

  2,350
  5,458
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Врти го и виткај го конекторот од полначот додека е штекнат во лаптоп и кажи дали има било какви промени, или трепкање на диода или пораки во оперативен. Нормално со батерија во лаптопот.
   
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,148
  3,488
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Сите нови лаптопи се осетливи на неоригинални батерии. Зошто инаку продавачот би ти рекол „ти пробај, па ако работи - ОК, ако не, врати ми ја“...
   
 10. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,263
  1,148
  8 Мај 2007
  Машко
  Не е до полначот. Ок си работи и оргиналната ја полни без проблем, цели 1% :)
  Оваа еднаш само и толку. Ова е голема глупост од делл. Не знам за други брендови, ама ова ме разочара од брендот. Поништи ми гаранција ако користам туѓа батерија, ама не ме оневозможувај да коритам други батерии.
  Да не треба и меморијата што сам ја ставаш, како и ссд/хард да бидат само нивни? Ѓубриња.
   
 11. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,490
  1,174
  27 Јануари 2011
  Машко
  Значи за секој производ ако се користат неоригинални заменски делови се губи гаранција, мора да се направи во овластен сервис. Исто е како да кажеш Мерцедес или Ауди се шит коли пошто ми ја скинаа гаранција затоа што Ѓоле Механичрот ми направил сервис со поефтини филетеи и уље.

  Јас имам ДЕЛЛ студио 17 пензиониран е, ама од време на време ке го пуштам и работи без проблем. Има дупла батерија 12 келии и сеуште држи 30-45 мин зависно од работа. Инаку купен е како репариран со 6 месеци гаранција пред 7 год.
  И нормално Inspirion и Latitude многу се разликуваат.
   
 12. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,263
  1,148
  8 Мај 2007
  Машко
  Не сме се разбрале. Прифаќам да изгубам гаранција за користење неоргинални делови, ама не прифаќам да не можам да користам неоргинални делови.
   
 13. Astro

  Astro
  Unbeatable

  4,690
  5,862
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Неоригиналниот дел, дали е сертифициран за Dell? Или некој ти ја дал ако проѓе-проѓе?
   
 14. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,263
  1,148
  8 Мај 2007
  Машко
  Кој дава сертифицирана батерија и каде?
   
 15. Astro

  Astro
  Unbeatable

  4,690
  5,862
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  па не знам... Нема ли нешто како: tested with: Dell, lenovo бла-бла?
   
  На Јас сум желка му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Fatihh

  Fatihh
  Gaining Experience

  369
  50
  14 Април 2007
  Машко
  Продажен Менаџер во IT Сектор Сааф Компјуери

  Помини со батеријата, лаптопот и адаптерот на работа кај мене . Секојден од 9 до 18ч.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 17. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,263
  1,148
  8 Мај 2007
  Машко
  Па сите тие се заменски, и би требало да работат. Врв на се видов дека оргиналната лесно се отвора, па можда ќе биде добро да се заменат келиите.

  Денес добив друга батерија од друг производител. Па ќе видиме како ќе се однесува.

  Фала на понудата. Би поминал со оргиналната да видиш дали може да се репарира :)
   
 18. Astro

  Astro
  Unbeatable

  4,690
  5,862
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  У принцип може да се репарира оригиналната. Ако логиката околу келиите е исправна, ќе се заменат само келиите. Имам еднаш правено такво нешто со компјутер на клиент, и беше сосем успешно. ВТС се викаше сервисот ако не се разбирам, Валентин беше дечкото, не знам дали работат уште.
   
 19. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,051
  2,590
  21 Јануари 2009
  Е па што збориш тогаш?
   
  На Јас сум желка му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Astro

  Astro
  Unbeatable

  4,690
  5,862
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  извини професоре
   
Слични теми
 1. Fiasco
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  1,953
 2. Vlado.T
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  811
 3. deki1
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,050
 4. linksys
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  796
 5. Rac58
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  180
Вчитување...

Сподели