Проблем Проблем со батерија на Делл

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од smurfy, 15 Април 2017.

1. Lokvan

Lokvan Гик

775
    1,045
    12 Јануари 2016
    Машко
    ^
    Ова.

Имам отворано неколку расипани батерии, колку и да си внимателен пластиката на телото од батеријата ќе се оштети - често прилично. Второ, лемењето дефинитивно не е за секого. Фабрички кога ги поврзуваат воопшто не користат калај. Трето, ќе треба сите келии детално да им се провери капацитетот, што иако не е нуклеарна физика не е ни наједноставното нешто за лаик.

Премногу главоболка за нешто што не кошта премногу пари. Единствено како што кажа Fatihh можно е фирмверот на контролерот во електорниката, да има бројчаник кој после одреден број полнења - стопира користење на батеријата. Во тој случај можно е нешто да се интервенира, ама проблемот со уништување на пластиката при отварање е секако наизбежен.

На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
  2. KarajanN

KarajanN Wax on, wax off

5
    3
    2 Јуни 2010
    Имаш доста избор од кај да најдеш.
    Досега сум купил две батерии за лаптопи. Првата беше од представништво на Toshiba во Софија за Toshiba Tecra A8 на која капацитетот и падна на помалку од пола час за околу пола година. Втората ја зедов од ebay кинески продавач(демек оригинал Toshiba) пред едно 7-8 месеци за Toshiba Satellite C660, до сега немам забележано да и паднал капацитетот.

3. ARMac

ARMac Sensei

4,088
    3,769
    2 oктомври 2010
    Машко
    За кој лаптоп?

За овој од темава Notebook Battery 6 Cell 5200mAh 11.1V Compatible Dell N5010 6 ќелии за 2,5к не е лошо.

Или од алиекспрес 9 ќелии 7800 mAh за околу 2600 ден.

4. JasSum

JasSum Активен гик

1,225
    1,093
    8 Мај 2007
    Машко
  5. ARMac

ARMac Sensei

4,088
    3,769
    2 oктомври 2010
    Машко
    Треба да е истата. Види го моделот на самата батерија, кога се бара заменска тоа е најважно.

На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Fatihh

Fatihh Гик

368
    49
    14 Април 2007
    Машко
    Продажен Менаџер во IT Сектор Сааф Компјуери
    Ако не најдеш , за 90 дена ни стигаат нова тура на батерии , со 6 месеци гаранција 2500 ден. со највисок квалитет ( ќелии од САМСУНГ ).

На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
  7. JasSum

JasSum Активен гик

1,225
    1,093
    8 Мај 2007
    Машко
    Земав заменска батерија.
    Даваше ерор дека не ја препознава, ама ја наполни еднаш.
    Сега дава ерор дека не ја пропознава и нема да ја полни и не ја полни.
    Делл никад веќе нема да купам. Да морма да купам оргинална батерија? Па дали се нормални?
    Оваа ќе ја враќам, локално е набавена.
    @Fatihh Може ли да се проба батеријата што ја нудиш?

На Fatihh му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Daniel86

Daniel86 Sensei

2,180
    4,828
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Врти го и виткај го конекторот од полначот додека е штекнат во лаптоп и кажи дали има било какви промени, или трепкање на диода или пораки во оперативен. Нормално со батерија во лаптопот.

9. kirev

kirev Sensei

4,277
    2,751
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Сите нови лаптопи се осетливи на неоригинални батерии. Зошто инаку продавачот би ти рекол „ти пробај, па ако работи - ОК, ако не, врати ми ја“...

10. JasSum

JasSum Активен гик

1,225
    1,093
    8 Мај 2007
    Машко
    Не е до полначот. Ок си работи и оргиналната ја полни без проблем, цели 1% :)
    Оваа еднаш само и толку. Ова е голема глупост од делл. Не знам за други брендови, ама ова ме разочара од брендот. Поништи ми гаранција ако користам туѓа батерија, ама не ме оневозможувај да коритам други батерии.
    Да не треба и меморијата што сам ја ставаш, како и ссд/хард да бидат само нивни? Ѓубриња.

11. hipo

hipo Ентузијаст

1,404
    1,027
    27 Јануари 2011
    Машко
    Значи за секој производ ако се користат неоригинални заменски делови се губи гаранција, мора да се направи во овластен сервис. Исто е како да кажеш Мерцедес или Ауди се шит коли пошто ми ја скинаа гаранција затоа што Ѓоле Механичрот ми направил сервис со поефтини филетеи и уље.

Јас имам ДЕЛЛ студио 17 пензиониран е, ама од време на време ке го пуштам и работи без проблем. Има дупла батерија 12 келии и сеуште држи 30-45 мин зависно од работа. Инаку купен е како репариран со 6 месеци гаранција пред 7 год.
    И нормално Inspirion и Latitude многу се разликуваат.

12. JasSum

JasSum Активен гик

1,225
    1,093
    8 Мај 2007
    Машко
    Не сме се разбрале. Прифаќам да изгубам гаранција за користење неоргинални делови, ама не прифаќам да не можам да користам неоргинални делови.

13. Astro

Astro Sensei

3,888
    4,717
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Неоригиналниот дел, дали е сертифициран за Dell? Или некој ти ја дал ако проѓе-проѓе?

14. JasSum

JasSum Активен гик

1,225
    1,093
    8 Мај 2007
    Машко
    Кој дава сертифицирана батерија и каде?

15. Astro

Astro Sensei

3,888
    4,717
    20 Јуни 2012
    Машко
    па не знам... Нема ли нешто како: tested with: Dell, lenovo бла-бла?

На Јас сум желка му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fatihh

Fatihh Гик

368
    49
    14 Април 2007
    Машко
    Продажен Менаџер во IT Сектор Сааф Компјуери

Помини со батеријата, лаптопот и адаптерот на работа кај мене . Секојден од 9 до 18ч.

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  17. JasSum

JasSum Активен гик

1,225
    1,093
    8 Мај 2007
    Машко
    Па сите тие се заменски, и би требало да работат. Врв на се видов дека оргиналната лесно се отвора, па можда ќе биде добро да се заменат келиите.

Денес добив друга батерија од друг производител. Па ќе видиме како ќе се однесува.

Фала на понудата. Би поминал со оргиналната да видиш дали може да се репарира :)

18. Astro

Astro Sensei

3,888
    4,717
    20 Јуни 2012
    Машко
    У принцип може да се репарира оригиналната. Ако логиката околу келиите е исправна, ќе се заменат само келиите. Имам еднаш правено такво нешто со компјутер на клиент, и беше сосем успешно. ВТС се викаше сервисот ако не се разбирам, Валентин беше дечкото, не знам дали работат уште.

19. Avid

Avid Sensei

1,800
    2,193
    21 Јануари 2009
    Е па што збориш тогаш?

На Јас сум желка му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Astro

Astro Sensei

3,888
    4,717
    20 Јуни 2012