1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

превод на усб на тв

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од Enforcer_, 12 Август 2013.

 1. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Зошто кога ќе пуштам филм на усб не го чита преводот? се работи за самсунг телевизори лед стандардните од 15-20 000ден. Во каков формаг треба да биде прецодот? пробано е на два тњлевизора не сака.и пардон за непрегледност и грешки во пишување од моб,сум
   
 2. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,359
  14 Јули 2009
  Преводот и филмот да имаат исто име на пример филмот се вика The.Big.Lebowski.1998.HDRip.XviD.AC3.YeeP и на преводот го копираш The.Big.Lebowski.1998.HDRip.XviD.AC3.YeeP.sub (додаваш само .sub) и да бидат во ист фолдер
   
 3. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Мислам дека е провувано ова,ама ќе пробам пак. У мѓувреме нека каже друг некој ако му текне нешто.дали има врска кирилицата
  ?
   
 4. boge_k

  boge_k
  Gaining Experience

  68
  70
  11 Април 2007
 5. krema

  krema
  Professor

  11,064
  10,575
  24 Јуни 2009
  Машко
  или пробај преводи со *.srt екстензија :)
   
 6. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Во иста папка да се филмот и преводот, а преводот гледај да е со наставка .srt
  Види и на даљинското на некое дугме како Subtitles или слично да не треба да го уклучиш дополнително.
   
 7. kuzman0v

  kuzman0v
  Gaining Experience

  598
  74
  14 Декември 2008
  Машко
  Исто и јас имав проблем, т.е. не го покажуваше преводот. Не знам што Самсунг е точно, ама воопшто не ги ни гледаше .sub и .srt како фајлови. Кога ќе си идам кај моите ќе видам дали има некое копче на даљинското, воопшто не ми текна да проверам такво нешто.
   
 8. Shutter

  Shutter
  Gaining Experience

  349
  120
  29 Декември 2010
  Машко
  Студент
  Можно е да прави проблеми со кирилицата, барем кај мене на двд-то имаше проблем кога пуштав филмови од усб. Ми вадеше некои чудни знаци, но со латиница си работеше беспрекорно.
   
 9. Даре

  Даре
  Intern

  5
  0
  20 Јули 2011
  Јас досега не сум имал таков проблем, барем не на Самсунг, преводот, да, треба да има исто име како и филмот, но и немора бидејќи има опција самиот да наместиш превод, барем кај мене, а за кирилицата смени енкодинг во утф8
   
 10. Big-Bang

  Big-Bang
  Intern

  16
  5
  15 Август 2013
  Машко
  Провери у мануал кој формати на преводи ги подржува..
   
 11. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Problem Solved....у ист фолдер со исто име со додавка .sub......а за кирилично писмо има опција за преводи и се бира таму...фала на сите
   
Слични теми
 1. tanush
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,242
 2. kuzman0v
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,232
 3. D3N1EL
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,669
 4. kic94
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,489
 5. olikomerc
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,310
Вчитување...

Сподели

Вчитување...