1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Tehnologiva, 14 Февруари 2015.

 1. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  Зависи, ако не седиш ептен блиско до него и за работа е добар но не го препорачувам пошто е глоси. А за игри и филмови воопшто не е проблем што е 27 инчен а 1080P за игри си е тамам, пошто глосито му дава пооштра слика и така компензира за недостатоткот на пиксели а за филмови се знае, кога на 42 инчен 1080P гледаме нема мака со овај сигурно :D. СУпер си е, ко го купив очекував да осетам понеквалитетни бои контраст вс Dell U2312hm но се изненадив, во ништо не е полош ма да му требаше мала корекција на RGB R100 G96 B98 пошто на 100 100 100 дава плавкаста нијанса, односно гамата му е 6800-7900 келвини. Исто плус е што има стакло над панелот и чистење бришење е песна, не мора да пазиш и нежен да бидеш. Ама пак коша 17+ К и поради тоа не е баш интересен за секого пошто за 100 евра помалку се зема Benq VA 27 Инчен со 1080p Кој има антиглер и може дури и подобро да те слижи во Адобе, но за игри и филмови нема шанса со овај, затоа го земав пошто за игри и филмови му е главната намена.
   
 2. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,064
  1,565
  25 Јануари 2008
  Машко
  Фала за одговорот.Јас моментално користам benq gw2255 VA panel mat finish и сум задоволен од него, кога и да погледнам ips панел мене ми е чудно дека црната боја не е баш црна има некој shade of grey :) E сега не ја исклучувам опцијата и за купување на va panel повторно.Седам блиску до монитор па најверојатно ќе ми треба време за адаптација на 27инчер.Не би добил пиксели плус само површина поголема за гледање.Филмови и серии гледам на 40инчен тв и casual gamer сум.Па ако одлучам да земам 27ка можеби е подобро со поефтина варијанта па после ако ми треба некој поскап про ипс модел.
   
 3. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  Тоа со црната боја ке ти е така ако од VA панел преоѓаш на бил кој панел. VA панелите се башка, но не се фокусирај само на црната боја. како и да е VA Панелите се далеку подобри од било кој ТН. Мене ми е криво што не продолжија S-IPS панели за монитори да прават LG , све после тоа како H-IPS, AH-IPS за мене е уназадување на панелот но сепак од дуга страна ги средуваат со поголема опфатеност на бои и слично, но тоа се може и на S-IPS денес да се направи. Факт е дека S-IPS се скапи за изработка но мене ми се најдобри.Единствени IPS каде успеаа црната да ја направат црна а и контраст да кренат дсо 1300:1 .
   
 4. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Да приучинам со едно објективно мислење...тие со VА мониторчињата, ќешки кога ќе сакаат да си прилегнат малце кога ќе погледаат филмче, ќе се Молат за 7мица со поНфрит, како незадоволен муштерија да го вратиш мониторчето и да го замениш со Монитор :)

  Или ќе ги најдеш, со ваква некоја поза во кревет
  [​IMG]

  го пронашле идеалниот агол.... :)
   
 5. architect

  architect
  Unstoppable

  1,920
  2,264
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  окапа робата на анхоч на царина ....
   
 6. Андреј Стерјев

  Андреј Стерјев
  Gaining Experience

  250
  68
  24 Јануари 2015
  Машко
  Само OLED панелите можат вистинска црна да ти пружат, сите други gray ќе ти изгледаат поради позадинското светло.
   
  На Costigan_Jr и prichina им се допаѓа ова.
 7. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Да да ја утнаа работата веке 2 недели поминаа.. до петок чекам за мониторот ништо повеке ако немаат и тогаш парите назад.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 8. architect

  architect
  Unstoppable

  1,920
  2,264
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Анхоч се најкоректна IT фирма во државава во поглед на односот со корисниците и не би ги менувал со никој друг. Ќе си почекаме уште малце :D
   
 9. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Не реков дека ке ги менувам само го губам кејфот полека..
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Стигнал U2414H во анхоч до вечер би требало да го имам па да напишам импресии.
   
  dejan_str, architect и на vlavot им се допаѓа ова.
 11. architect

  architect
  Unstoppable

  1,920
  2,264
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  па нели ќе апдејтувале на веб страна бре бре што ѓубриња се.
   
 12. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Во 13 часот треба да ги има на страната..
   
 13. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,144
  1,787
  19 Мај 2011
  Машко
  Да не имаш инфо дали им стигнале и куќиштата ?
   
 14. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Не сум се заинтересирал за куќиштата.. само монитор ми беше битен затоа за него се замарав.
   
  На AlexanderMK му/ѝ се допаѓа ова.
 15. architect

  architect
  Unstoppable

  1,920
  2,264
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  абер немаат :)
   
 16. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  јас кај 5 ке го имам.. незнам зошто ги немаат објавено.
   
 17. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,064
  1,565
  25 Јануари 2008
  Машко
  Sega imaat objaveno
   
 18. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,309
  9,563
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ех го поскапеле 100 денари, арно што земав во претходната тура :)
   
  На architect и tomaso им се допаѓа ова.
 19. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Го добив мониторот и како прва забелешка ми беше тоа со дугмињата на тач за кој неколку членови се пожалаа дека не е во ред или што знам значи тач дугмињата функционираат безпрекорно т.е нема каснење од прва палат и све значи во тој аспект све е супер ме бендиса изработката доста стегнат монитор да не кажувам само колку е тежок сталакот за него и колку е добро изработен за цената која се нуди. Друга работа што ме бендиса е фабрички калибрираниот панел кој е топ нема замаранции и ништо боите се некој левел над тој на самсунгот, трето е тоа што имаш драјвер за него кој се користи како контрол панел за самиот монитор и кој помага да не се тегнете накај мониторот и да подешавате на дугмињата што е огромен + за разлика од другите прозиводители до таа цена и класа, четврто една мала забелешка е тоа што наместо голем дисплеј порт кабел тие ставиле мини дисплеј порт што е минус заради клокање на самиот панел поточно не можеш повеке од 67хз да го клокаш и затоа ти треба голем дисплеј порт за да стигнеш до 80херци, петто и последно јас сум презадоволен од мониторот и благо го препорачувам на секој кој го меркал моделов и се двоумел за истиот и тоа е тоа останува уште во игри да го тестирам како ке се понаша и да го комплетирам прашањето на секој од вас :)
   
  На undergrounde, G.g.a, olikomerc и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,901
  2,828
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Кај мене е клокнат со 75hz :)
   
 21. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Што кабел користеш ?
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 22. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,901
  2,828
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Оној од мониторот, со mini dp
   
 23. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Ти имаш амд карта .. :D велат дека амд се подобри со дисплеј портовите ..
   
 24. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,901
  2,828
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Па веќе дисплеј портовите се a mast хдми е стара технологија за монитори :)

  Еве ти тајминзи за идеален 75hz

  [​IMG]
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Не е исто кај тебе и кај мене..
   

Сподели

Вчитување...