1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од alekcackko, 29 Август 2012.

1. Pilsator

Pilsator
    Gaining Experience

419
    111
    15 Мај 2012
    Машко
    Некој совет за минимални перформанси што треба да ги поседува за парите. Пример колку рам, процесор би биле доволни за да не се нервирам ко ќе го работам :D
    Јас сум за Huawei Ascend Y530 па ако има некој нека сподели искуство...

2. psyside

psyside
    Rising Star

24,820
    24,935
    4 Септември 2008
    1GB, Snapdragon 400....

На Pilsator му/ѝ се допаѓа ова.
  3. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,883
    2,445
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Не е се до перформансите! Брзината, немањето лаг, повеќе зависат од тоа колку тој софтвер е оптимизиран за тој хадвер. Андроид телефоните посебно тие од пониските класи у главно им инсталираат андроид и ги штанцаат без некој дополнителни тестирања. После се јавуваат доста проблеми со апликации.
    Помалку нервози би имал кај windows phone и IOS.

4. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,833
    1,365
    10 Август 2010
    Машко
    Хуаветио е солидно телефонче, топ камера и дисплеј за парите. Единствено што го унаказува е тоа што има само 512мб рам. Од прва рака зборувам, јас го користам моментално.

5. aleksandardespotovikj

aleksandardespotovikj
    Gaining Experience

932
    412
    7 Март 2014
    Машко
    sony м2 колку ти у претплатата

6. Pilsator

Pilsator
    Gaining Experience

419
    111
    15 Мај 2012
    Машко
    Ако го гледам во претплата ми е околу 10к ама ако се смета бонусот како цена за само телефон ми иди 14к значи ќе треба 8к да доплатам а сега моментално ми е некако многу. А да размислував за него исто и за huawei g700 кој има 2гб рам за разлика од сони (1гб) но незнам со процесорот како стои неможам да направам разлика од прва ќе треба да разгледам на гугл.
    Те разбирам потполно, се знае дека iOS е пооптимизиран од андроид (за вин незнам) но кажи ми што би земал ти од windows phone или iOS за тој ценовен ранк ?! :\

На aleksandardespotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
  7. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,501
    3,404
    11 Декември 2008
    Машко
    Sony M2 без преплати нов со 1 год гаранција е 10.500 во Мобеликс:
    http://mobelix.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=309:m2&catid=4:alcatel&Itemid=24

Мене затоа не ми се зема телефон на претплата, неможев да видам ниеден досега со разумна цена пошто нели 2 год ќе им плаќам претплата очекувам да биде со пониска а не со повисока цена од што е во Мобилара.

8. aleksandardespotovikj

aleksandardespotovikj
    Gaining Experience

932
    412
    7 Март 2014
    Машко
    Јас би одел на м2 сепак е сони, 1 гига рам 4г. 8 мега пиксели квад кор процесора за таа цена.. ич не размислувам

9. Pilsator

Pilsator
    Gaining Experience

419
    111
    15 Мај 2012
    Машко
    А дали знаеш според која цена да се ориентирам, дали таа што му е на S+ или таа на "само телефон" ??

На aleksandardespotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
  10. aleksandardespotovikj

aleksandardespotovikj
    Gaining Experience

932
    412
    7 Март 2014
    Машко
    Само телефонот, во оне е 14 а во мобеликс 10500 па сеа ти види си

11. The_Man

The_Man
    Unstoppable

2,341
    2,005
    18 ноември 2009
    Сони м2 ако можеш земи,друго нема. Овие оне па ништо немаат донесено бе од новиве.

Какви тестирања, нокиа или било која компанија мислиш обрнуваат внимание на ниска класа.
    Не се работи за оптимизација туку нокиа става добри процесори во ниската класа. Пример лумиа 630 кој е ниска класа wp има ист процесор и графика со сони м2. И м2 подобро ќе работи(при мултитаскинг) зошто е кратен рам на нокиата.

Сони м и 520 ист случај .:)

Последна промена: 26 Јули 2014
    На Pilsator и aleksandardespotovikj им се допаѓа ова.
  12. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,883
    2,445
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Незнам што ти е у план да правиш со телефонот? Кои карактеристики ти се битни? Ако бегаш од лагот и нервозите тогаш бегај од андроид. Мене ако ме прашуваш ја во моментов не би се вратил на андроид.
    Од тие што ги видов во One цена до 10000-11000. ја би земал Nokia Lumia 520 или 630. Мене ми лета windows phone 8.1 засега сум многу задоволен.

Pane-G, DrMTR и на Pilsator им се допаѓа ова.
  13. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,883
    2,445
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Обрнуваат повеќе внимание од андроид производителите. Од мое лично искуство недостатокот на рам е неприметлив кај nokia lumia. Телефонот може да го сместат во која сакаат класа. Нека има какви сака карактеристики, тоа се само бројки, сето ова е небитно во пракса. Андроид телефоните и со дупло повеќе рам си лагуваат. Како, што и зашто и не е така битно.

На Pilsator и tupacan им се допаѓа ова.
  14. The_Man

The_Man
    Unstoppable

2,341
    2,005
    18 ноември 2009
    И што муабет е ова. На што да реплицирам ? На "нека има какви сака карактеристики wp e бољи" муабет.:cry:

Заеби рам процесор игра поголема улога. Рам само при мултитаскинг и во игри прави разлика. Јас гарантирам дека м2 ќе работи подобро од 630.:) Познавам луѓе кои по последниот апдејт на шитбук(каде кога ќе отидеш у пораки ти отвара месенџер) се жалат дека месенџерот секојпат им се отвара одново баш ради тој недостаток на рам.

А за лаг и wp маркетот има неоптимизирани апликации кои лагуваат. Анимацијата кога се враќаш на home исто не е флуидна ако идат повеќе апп. у мултитаскинг.:D

No hate,no fight just facts :inlove:

На Pilsator и tomaso им се допаѓа ова.
  15. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,446
    1,869
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    Заеби бонус + доплата. Со бонусот земи некој телефон што не треба доплата, па можеш да го продадеш, а за тебе да си купиш од мобилара. Доколку не ти е проблем недостатокот на апликации кај WP, препорачувам да си земеш Lumia. Колку сака Android фанови нека се јават, WP работи многу подобро Android (иако сум Android корисник), посебно на low/mid-end телефони.

А доколку се одлучуш за Android, подалеку од TouchWiz и, како и да се викаше UI-то на Sony. Android-от лагува, но овие кочат.

16. Triology

Triology
    Gaining Experience

175
    172
    30 Јуни 2008
    Машко
    slucajno da ne znaete dali imaat vip nekoj bonusi za obnovuvanje na dogovor?

17. Triology

Triology
    Gaining Experience

175
    172
    30 Јуни 2008
    Машко
    slucajno da ne znaete dali imaat vip nekoj bonusi za obnovuvanje na dogovor?

18. Pilsator

Pilsator
    Gaining Experience

419
    111
    15 Мај 2012
    Машко
    Дечки фала ви на сите за помошта, добро е објаснето, нема некој мобилен што е сигурен погодок но сепак имам ориентација. Некако скептик сум за windows phone не велам дека е лош но сепак мислам дека подоро ќе поминам со андроид.
    Се извинувам што не наведов за што ќе го користам (голем пропуст ми е ова). Ќе го користам фб, скајп, сурфање (проверка меил, форум, огласи). Фала ви уште еднаш.

19. aleksandardespotovikj

aleksandardespotovikj
    Gaining Experience

932
    412
    7 Март 2014
    Машко
    windows можда за 2-3 год сега земи си м2 и ќе немаш пробле
    нема да имаш никакви проблеми со м2 позз.

20. Pilsator

Pilsator
    Gaining Experience

419
    111
    15 Мај 2012
    Машко
    Денес бев во продажен салон и како што кажав го разгледав Sony M2 (13к е цената) и од како го скролнав лево десно поразговаравме малку и прво нешто што ми рече дека има доста корисници што се жалат на тач дисплејот. Нешто друго што разгледав во ценовен ранг на M2 е HUAWEI ASCEND G700. Подобар процесор, 2гб рам (1гб кај М2), подобар GPU, поголем дисплеј (исто така и резолуција). Лоши страни (според GsmArena) нема никаква заштита на дисплеј и помалку " features" на камера што мислам дека имаат голема улога во квалитет на слика. Можеби се испуштени и не се наведени или можеби навистина нема.

Последна промена: 26 Јули 2014
  21. Oktar

Oktar
    Guru

3,259
    9,349
    23 oктомври 2012
    Машко
    Hawai телефоните се многу јаки на хартија (или на монитор), ама реално имаат прилично лоши перформанси како за тој хардвер што е вграден во нив. Патем се и прилично малициозни, ако погледнеш колку и кон што се отвараат конекции... И секако не очекувај некако супорт од хаваи и нови верзии на андроид, а искрено незнам како стојат со кастм ромови за нив. Ова го зборам од искуството со еден Хаваи П6 на работа.

П.С. Ако излисташ логкат ке изначудиш колку ексепшни и ерори исфлаат апликациите.

На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
  22. psyside

psyside
    Rising Star

24,820
    24,935
    4 Септември 2008
    Сите ги хајапаат Кинезите, ама не се свесни дека ќе им требаат уште година/2 за да ги направат телефони на ниво на познатите брендови. Се во овој период ќе ви биде бета тестирање.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  23. The_Man

The_Man
    Unstoppable

2,341
    2,005
    18 ноември 2009
    @ARMac има М2 мислам него прашај го.:)

24. ARMac

ARMac
    Орган

5,826
    6,395
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Мојот тач и на колегите работи одлично. Ни на интернет не сум сретнал да се пожали некој баш на тачот, а харам по xda од време на време. Како што реков во друга тема, слаби точки на m2 се лоша камера и помала резолуција од останатите >4.5" екрани на конкурентите. Квалитетот на сликата на LCD-то според мене е солиден а некои сајтови за ривјуа очигледно гледале низ $$$ кога ги тестирале. Дизајнот има свои предности и во рака лежи исто како Z2/Z1 comp/Z1 пошто е и скоро исто димензии. Нормално задната страна не е стакло него пластика.

Телефонот се рутира и со помош на GL to SD може да се инсталираат апликации/игри на SD картица што е огромна предност. Батеријата е топ.

DrMTR, olikomerc и на aleksandardespotovikj им се допаѓа ова.
  25. darko_spiroski

darko_spiroski
    Intern

12
    2
    4 Август 2014
    И мене ме интересира ива... Некој упатен?

Сподели

Вчитување...