1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од alekcackko, 29 Август 2012.

 1. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  922
  619
  1 Јуни 2016
  Ние на работа користиме норд, одличен е.
   
 2. Full_Infected

  Full_Infected
  Intern

  192
  42
  7 Април 2016
  Машко
  По сѐ изглеа селфоун е лекот.
   
 3. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  702
  291
  10 Април 2011
  Ај да ве видам... апликација ремоте за андроид бокс, цетус плеј ја инсталирав маусот добар, ама тастатура нејкде да работи
   
 4. krema

  krema
  Professor

  9,091
  8,818
  24 Јуни 2009
  Машко
  При внесување на картичка од друг оператор телефонот вели дека е SIM Locked.

  Screenshot_2018-12-17-23-24-56.png Screenshot_2018-12-17-23-27-14.png

  Во салон на телеком ми дадоа код за отклучување, но никаде на телефонот не ми искача поле за внесување на тој број, се појавува само една нотификација која што може да се види на сликите. После стегање на ОК копчето телефонот си е како у нормала но без мрежа (пошто нели е SIM Locked).

  Некакви насоки да ми препорачате!
  tnx
   
 5. Dave1

  Dave1
  Gaining Experience

  53
  88
  23 ноември 2016
  Машко
  Мани google search моделот на моб. sim unlock, треба некои бројки и *# да ги внесиш во моб како кој ке вртиш број, и треба да ти отвори скриено мени и во него network lock или така некако и таму го внесваш кодот за отклучување
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  9,091
  8,818
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мавнато многу пати, ама никако да најдам како да дојдам до тоа скриено мени.
   
 7. Dave1

  Dave1
  Gaining Experience

  53
  88
  23 ноември 2016
  Машко
  Побарај на XDA, и кажи за кој модел на мобилен се работи.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,394
  1,528
  25 Март 2013
  Машко
  Пиши кој е брендот и моделот, ќе му најдеме чаре

  едит-Dave ме претркал
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 9. krema

  krema
  Professor

  9,091
  8,818
  24 Јуни 2009
  Машко
  Acer Liquid z205

  Најдов на еден сајт secret codes но не се функционални.
   
 10. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,394
  1,528
  25 Март 2013
  Машко
  Друже вака ќе пробаш, извади старата сим картичка и стави картичка што не е на телеком (вип,лајка) и кога ќе го вклучиш би требало да ти го бара кодот што веќе телеком ти го дале. Го внесуваш и притискаш send или unlock. Ова функционира во 90 проценти од случаите и не треба повторно да ти бара да го внесуваш кодот. Пробај па пиши што си направил.
   
  На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  922
  619
  1 Јуни 2016
  upload_2018-12-18_4-12-34.png

  Пиша веќе дека е пробано тоа ..
   
 12. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,394
  1,528
  25 Март 2013
  Машко
  Пробај рестартирање со новата картичка и кликање на нотификација. Краен случај, барање на гаранцијата и јавување на официјалниот сервис
   
 13. krema

  krema
  Professor

  9,091
  8,818
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пробани се сите тие опции, едино останува преку скриено мени, само кои се чекорите!


  Sent from my ипхоне using Tapatalk
   
 14. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,245
  11,315
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ни овие ни овие не се?
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  9,091
  8,818
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^Баш тие ги најдов, но пробав и не сака да влезе во некој мод со наведените опции.

  Код:
  *#7465625# - View phone lock status <----
  *7465625*638*Code# = Enables Network lock
  #7465625*638*Code# = Disables Network lock <----
  *7465625*782*Code# = Enables Subset lock
  #7465625*782*Code# = Disables Subset lock
  *7465625*77*Code# = Enables SP lock
  #7465625*77*Code# = Disables SP lock
  *7465625*27*Code# = Enables CP lock
  #7465625*27*Code# = Disables CP lock
  *7465625*746*Code# = Enables SIM lock
  #7465625*746*Code# = Disables SIM lock <----
  *7465625*228# = Activa lock ON
  #7465625*228# = Activa lock OFF
  *7465625*28638# = Auto Network lock ON
  #7465625*28638# = Auto Network lock OFF
  *7465625*28782# = Auto subset lock ON
  #7465625*28782# = Auto subset lock OFF
  *7465625*2877# = Auto SP lock ON
  #7465625*2877# = Auto SP lock OFF
  *7465625*2827# = Auto CP lock ON
  #7465625*2827# = Auto CP lock OFF
  *7465625*28746# = Auto SIM lock ON
  #7465625*28746# = Auto SIM lock OFF <----
  
  Ги пробав одбележаните , после ставањето на последниот знак # ништо не се менува, единствено што функционира е кодот за инфо.

  Код:
  *#*#4636#*#* <---- едино со овој влегува во инфо мени
  
  This code can be used to get some interesting information about Acer Liquid Z205 and battery. It shows following 4 menus on screen:
  
  * Phone information
  * Battery information
  * Battery history
  * Usage statistics
  
   
 16. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,245
  11,315
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Овде има луѓе што знаат многу повеќе од мобилни за мене, но се сеќавам дека за стариот мој мобилен, исто со MediaTek чипсет, влегував во Engineering Mode со Mobile Uncle Tool. Имаше и MTK Droid Tool, него не стигнав да го употребам.

  Е сега, дали влегувањето во Engineering Mode е тоа што ти треба, не би знаел да кажам.

  Ако ти треба, пробај и ова:

  *#*#2237332846633#*#*
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 17. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,630
  1,271
  13 Август 2009
  Машко
  Некоја проверена финта за бесплатен Spotify Premium за Андроид има ли ?
   
 18. krema

  krema
  Professor

  9,091
  8,818
  24 Јуни 2009
  Машко
  Со ова влага во Engineering Mode, е сега, има една ставка Simme Lock, дали тука лежи зајакот!?

  Screenshot_2018-12-18-16-01-35.png Screenshot_2018-12-18-16-01-46.png Screenshot_2018-12-18-16-01-58.png Screenshot_2018-12-18-16-02-07.png

  Дојдов до последно но не стегнав finish :)
   
 19. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,245
  11,315
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Нека ти каже некој кој има искуство со тоа, јас немам. :)

  Edit: Изгледа е тоа, потоа ќе ти го побара кодот, но не одговарам за последици. :hay:
   
  Последна промена: 18 Декември 2018
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  9,091
  8,818
  24 Јуни 2009
  Машко
  Е сега, дали мора преку софтверот да се внесе кодот (ако ме праша) :D или од тука директно преку телефонот како што ги прикажав на сликите погоре?
   
 21. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,245
  11,315
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Кој софтвер? Тие јас што ги пишав се само за да влезеш во Engineering mode... Мислам.
   
 22. krema

  krema
  Professor

  9,091
  8,818
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мислев на тој Mobile Uncle Tool.

  И сега, да пробам ли :D


  Ај нека каже некој со искуство. :)
   
 23. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  480
  332
  22 Март 2016
  Машко
  Внеси си го кодот,LG SPIRIT 4G LTE исто така се отклучува.Ако не е тоа нема ништо да се случи ќе си остане заклучен ако е тоа ќе го отклучи.

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 24. krema

  krema
  Professor

  9,091
  8,818
  24 Јуни 2009
  Машко
  Го направив тој чекор Finish и не ми даде никаде да внесам код односно си излезе од тој мод, рестартирав и пак е зклучен.
  Влегов пак во тој Engineering mode и истото место веќе е засивено, не може да се влага во него.
  Screenshot_2018-12-18-17-43-13.png
  Кај сите погоре ставки е истата ситуација со unlcok permanently, и кај нив ми дава само Cancel и Finish.


  Edit:
  @kristijan_m75 @Metuzalem

  Помина со следниот метод:

  Код:
  If you've been using these phones MTN Smart Mini S620 then you would have noticed that SIM 1 is locked to only MTN SIM cards.
  
  My fellow Smart mini user from MTN it is with great delight to share with you that I have successfully unlock MTN Smart Mini S620 phone and can now use any network at SIM 1 likewise SIM 2. This is confirmed by inserting my Airtel sim, Etisalt sim, and Glo sim and it works.
  
  
  PROCEDURE
  
  1. Download Mobile Uncle or MTK Engineering mode.DOWNLOAD LINK
  
  2. Open and select MTK Settings
  
  3. Under "Telephony" which is currently the home tab, scroll down and select •SIMME LOCK•
  
  4. Select "Network Personification"
  
  5. Select "Unlock"
  It will display a page showing you to insert a code which is of 8 digits which 5 times trial. (The code is "12345678"wink insert and unlock. It will show a popup "unlock succeed". Go back to "Network Personification" select •Unlock Permanently• and proceed.
  Кодот е лудница :)
  Нема врска тој што ми го дадоа од телеком, едноставно од 1 до 8 куцкаш и крај на програмата :)

  Screenshot_2018-12-18-18-05-12.png

  Само ме интересира следново, доколку му направам сега хард или factory reset, дали пак ќе се заклучи или ќе си остане отклучен?
  Tnx
   
  Последна промена: 18 Декември 2018
  На Metuzalem и kristijan_m75 им се допаѓа ова.
 25. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,245
  11,315
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Во другиот линк е обратно, од 8 до 1, затоа ти ги ставив и двата. :hay:

  Дали ќе се заклучи, појма немам.

  Ама ако се заклучи, имаш клуч. :D
   

Сподели

Вчитување...