• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

PlayStation 4 дискусија

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,100
2,488
Може да ми предложите бежични слушалки што ќе се компатибилни со PS4 ? А ги има кај нас во МК?
Сум пробал 5-6 комада, од 1000ка до 7000 и ниедни не работеа. Ако не се сертифицирани од сони, со фарант некое кодче у блутутот не а да ги познае. Педери. Решение. Од Али земав едно усб блутут адаптерче за ПС4 и на него работат сите бежични, изгледа ги лажира. Ама малце лагирало и малиот не го игра му каснело 50мс муабетот додека играл . Се врати на жичани.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Sylvester

Intern
24 март 2009
451
45
Скопје
Цена?
Официјалните од PS?
Па прескапи се некако 100е
На овие мислиш:
https://www.galerija.com.mk/kupi/ps4-wireless-headset-lvl50/

https://www.galerija.com.mk/kupi/ps4-gold-navy-blue-wireless-headset/

Мислев дали има и други а да работат ама како што кажа @marv значи тешко.
Тогаш да си гледам некои жичани да имаат добар звук и за PS4 а и за музика од телефон
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,220
3,230
Скопје
www.gorast.com
Јас имам платинум верзија и звукот е ОДЛИЧЕН... дур го има.
Не знам дали се погодија само моиве ама има периоди каде што губат конекција со донглот на секоја минута време. Пробав со усб екстендер да се по блиску до мене. Го намали проблемот, но не го реши комплет, а и не сум многу далеку од конзолата. 3-4 метри.

Читав дека наводно имале интерференција со мобилни, ама и тоа не успеав да го потврдам. Немаше врска.

Единствено што мислам дека лоцирав ороблем е што усб донглот се загрева многу кога е во конзолата директ. Може тоа да му прави проблем.

Се на се звук 10/10, 3Д и сараунд е 10/10, вредност 1/10 зашто утепува комплет уживање.

Син ми има обични од 5000 и за сега нема таков проблем иако ги утепува од играње.

Како за споредба еднаш ги уклучив со кабел директ во гејмпадот и звукот е 50% полош и нема 3Д.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,100
2,488
Јас имам платинум верзија и звукот е ОДЛИЧЕН... дур го има.
Не знам дали се погодија само моиве ама има периоди каде што губат конекција со донглот на секоја минута време. Пробав со усб екстендер да се по блиску до мене. Го намали проблемот, но не го реши комплет, а и не сум многу далеку од конзолата. 3-4 метри.

Читав дека наводно имале интерференција со мобилни, ама и тоа не успеав да го потврдам. Немаше врска.

Единствено што мислам дека лоцирав ороблем е што усб донглот се загрева многу кога е во конзолата директ. Може тоа да му прави проблем.

Се на се звук 10/10, 3Д и сараунд е 10/10, вредност 1/10 зашто утепува комплет уживање.

Син ми има обични од 5000 и за сега нема таков проблем иако ги утепува од играње.

Како за споредба еднаш ги уклучив со кабел директ во гејмпадот и звукот е 50% полош и нема 3Д.
Внуците исто се опрчија за тие платинум и топ се. Слично на твојот проблем им се деси и нив ама после некое време тек. Го решивме со ресетирање и ре-спарување со слушалиците, и еве не пријавиле проблем веќе пола година стана.
А на кабел у контролер се губи целосно доживљајот тука си у право. Сепак само обично стерео добиваш така, плус контролерот е 2.1 блутут и нема доволно бендвит да прими и команди и саглам звук, и приоритет иде на контроли за да нема лаг.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,220
3,230
Скопје
www.gorast.com
Внуците исто се опрчија за тие платинум и топ се. Слично на твојот проблем им се деси и нив ама после некое време тек. Го решивме со ресетирање и ре-спарување со слушалиците, и еве не пријавиле проблем веќе пола година стана.
А на кабел у контролер се губи целосно доживљајот тука си у право. Сепак само обично стерео добиваш така, плус контролерот е 2.1 блутут и нема доволно бендвит да прими и команди и саглам звук, и приоритет иде на контроли за да нема лаг.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Ги ресетирав и ги респарив ама ист проблем :)
Инаку фала ти што допуни, сакав ама ете испуштив. Целата работа зошто не може да се користи Bluetooth за звук од ваков тип е протокот на информации. Затоа имаат свој касм донгл кој може да донесе таков проток на податоци да попуни 7.1 и 3Д.

Ова се мои први гејмерски слушалки (до сега сум користел обични, аудиофилски, стерео слушалки или од мобилен) и морам да го сугерирам на секој кој игра игрици на Плејка. Неверојатно добро искуство.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,307
2,116
Добро дечки, глеам ептен почна да се продаваат PS4-ки. Баш ме занима, што цена може да се продаде стандардна PS4-ка, купена пред 4-5 години, може и да е купена пред 6 години не се ни сеќавам више. Со сигурност е играна над 300-400 саата (не ја играм многу често).

П.С: Не продавам, само ме интересира која цена се движи во моментов една таква конзола.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,107
1,011
Скопје
Добро дечки, глеам ептен почна да се продаваат PS4-ки. Баш ме занима, што цена може да се продаде стандардна PS4-ка, купена пред 4-5 години, може и да е купена пред 6 години не се ни сеќавам више. Со сигурност е играна над 300-400 саата (не ја играм многу често).

П.С: Не продавам, само ме интересира која цена се движи во моментов една таква конзола.
око 12К за 1TB слим со една ручка ако е зачуван. Малце напето е сега навалија сите
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,307
2,116
око 12К за 1TB слим со една ручка ако е зачуван. Малце напето е сега навалија сите
Nah, 500-ка е, да со една рачка. За зачуван, е зачуван. Значи стварно ептен им е падната ценава на second-hand пазаров.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,107
1,011
Скопје
Nah, 500-ка е, да со една рачка. За зачуван, е зачуван. Значи стварно ептен им е падната ценава на second-hand пазаров.
ја мислам ќе се врати малце нагоре од коа ќе пребегаат ентузијастите за пс5 :) иначе рачунај плус има и доста што ја купија пример 1ТБ верзијата со 2 игри за 18К на попусти ..
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,741
1,759
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
PS4 Pro 1TB со неколку физички копии + игри на акаунт, одат по 11-15 000 ден.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,458
3,155
Пазарна економија, нормално е вака да паѓа цената (не нема да се качи освен во главите на продавачите) само што ние не сме научени сеуште.
Плус такво време дојде, хардвер како хардвер нема вредност малтене конзолите гратис ги даваат, жив пример за ова е Microsoft со Xbox.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,107
1,011
Скопје
ја мислам ќе се врати малце нагоре од коа ќе пребегаат ентузијастите за пс5 :) иначе рачунај плус има и доста што ја купија пример 1ТБ верзијата со 2 игри за 18К на попусти ..
јес да ова ќе се врати цена, може и нема ако сони пуштат попусти официјални на постоечките ..
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,368
2,881
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Нема логика да се качи цената. 400€ е PS5 Digital, обична користена PS4-ка со еден контролер не би требало да биде повеќе од 170-200€. Дополнителни контролери, игри и слично секако качуваат цена, ама и PS4-ките нема да се продаваат во продавници по иста цена како сега одн. по иста цена како PS5.

Ако (повеќето) PS4 игри може да се играат на PS5, а има и PS5 ексклузиви, тогаш зошто некој би купил "гола" PS4-ка за 200€?

Да бидеме реални, разликата во цена на хардверот на долги, средни, па може и кратки стази ќе ја "изеде" инвестицијата во игри. 60€ на старт по игра, или 30€ подоцна, 5-6 игри и ете ја разликата во цена.

Во меѓувреме, ќе си тепам игрици на PS4 Pro со 5.05 FW и екстерен диск од 4TB. Кога ќе дојде време и ќе ги изгустираме PS4 игрите, ќе одиме на PS5.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
308
358
Дигиталната верзија ќе ја има после март а може ни тогаш. Во галерија имаше 5 дигитални за преднарачка а 60 регуларни. Немаат интерес ритеил продавници да држат залиха од дигиталната верзија кога и онака маржите по конзола им се минимални.

Цените ќе се стабилизираат а сега е најлош момент за продавање.
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,075
499
Ќе се стабилизираат на 10.000 за чипувана PS4 500GB и мислам дека таа ќе е цената во наредни 3 години. :) Не се исплати да ја продаваш, посебно не во моментов, секако PS4 е одлична конзола.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
664
365
Во јануари пс4 про 2 рачки 1тб за 19к продадов, никој не сакаше да слушне за повисока цена од таа. Конзолата беше огласена 40 дена.
 

Sherminator

Intern
3 јули 2018
32
11
Совет каде да купам Фифа 21?
Дали има искуство некој со сајтови како buygames.ps кои продаваат цел акаунт со саканата игра?
 

theee

Gaining Experience
19 декември 2012
98
106
theee's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 @ 3.60GHz
Motherboard
Gigabyte B360M H
Storage
Samsung SSD 860 EVO 250GB
PSU
500W Deepcool DN500
RAM
2x GB DDR4 2400MHZ HYPER X
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti
Mouse
ASUS Cerberus
Keyboard
Genesis RX39
Совет каде да купам Фифа 21?
Дали има искуство некој со сајтови како buygames.ps кои продаваат цел акаунт со саканата игра?

Ако ти е амерички акаунтот тука ја имаш за 33 евра, скоро исто како и страните кои продаваат акаунти со играта со тоа што тука ти даваат код да си ја активираш на свој акаунт.
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
711
700
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Совет каде да купам Фифа 21?
Дали има искуство некој со сајтови како buygames.ps кои продаваат цел акаунт со саканата игра?
Немам слушнато лошо искуство од страни што даваат акаунт со игра, но Фифа бара пс+ за онлајн, претпоставувам дека ќе играш онлајн и битно е доколку веќе си претплатен на цела година на твој акаунт, на истиот да ја имаш играта.
 

MartinGR1MR

Gaining Experience
14 јуни 2014
152
71
Случајно да не се наоѓа негде по нашиве продавници додатни thumb gripovi за DS4 Controller?
Или да нарачувам од Али :D
Ептен ми се незгодни оргиналниве грипови,палецот клизи ко луд :D
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,220
3,230
Скопје
www.gorast.com
Случајно да не се наоѓа негде по нашиве продавници додатни thumb gripovi за DS4 Controller?
Или да нарачувам од Али :D
Ептен ми се незгодни оргиналниве грипови,палецот клизи ко луд :D
Имам јас да ти дадам ама после некое време се разлабавуваат и почињаат да ти сметаат.
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
620
714
Скопје
Имам јас да ти дадам ама после некое време се разлабавуваат и почињаат да ти сметаат.
Малку изолир у крст на стикот и не мрдаат ни чим се прошират. Или уште подобро двострана леплива трака.
 

123456

On your way to fame
12 април 2013
1,434
992
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Можно ли е Сони да лажира со бројкиве од продажбата на пс4?
Ептен ми се чудни некои работи
113 милиони конзоли продадени
40м пс плус прептлатници
20м гта 5 најпродавана игра
Голема е разликата од продажба на пс 4 и од ГТА5 93 милиони разлика да не збориме за другите игри каде се преполовени
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,715
Мислења
831,210
Членови
28,707
Најнов член
Cranium167
На врв Дно