1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. hammer89

  hammer89
  Intern

  12
  3
  18 Септември 2018
  Машко
  Ти благодарам многу. Инаку, фирмата кај што одработив нешто, пушта средства преку Payoneer, па не одлучував јас која метода на плаќање ќе ја користам. А за ова со картичката, со оглед на ситуацијата, можеби попаметно ќе ми беше да побарам да ми стигне преку DHL/FedEx за 35 евра, отколку Payoneer да ми зема 10% провизија за префрлање средства на девизна сметка.
   
 2. jassum20

  jassum20
  Intern

  31
  8
  15 Февруари 2014
  Машко
  Во однос на 2. , тогаш што е поприфатливо за користење во однос на провизија и конверзија, а да не е девизна сметка од банка?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,184
  2,704
  21 Јануари 2011
  Машко
  Пејонир има многу едноставен систем, користи америчка банка на која и ги плаќа провизиите а за услугата додава плус свои провизии.
  Зависно од тоа што работиш и кои можности за исплата ги имаш, директна исплата во банка и пејпал се поефтини опции.
   
 4. jassum20

  jassum20
  Intern

  31
  8
  15 Февруари 2014
  Машко
  Во ред за провизиите, но колку што знам на Пајонир е 3% + $3 при повлекување и не плаќаш данок, а на девизна имаш 10% данок и не знам колку провизиски трошоци.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,184
  2,704
  21 Јануари 2011
  Машко
  Конверзијата не ја зимаш во предвид од усд или еур/мкд. Користење на странска картичка со твое име и презиме во македонија.
   
 6. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  586
  550
  20 ноември 2013
  Машко
  мене ме кошта 3,5 % од € картичка
   
  На artweb и jassum20 им се допаѓа ова.
 7. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  646
  992
  3 Јануари 2019
  Машко
  Тие 3.5% се во принцип тоа што ти го наплаќа за конверзија на валутата.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,184
  2,704
  21 Јануари 2011
  Машко
  Има назад на темава рачунавме вкупен процент(провизија +конверзија) од сумата повлечена на банкомат во мк, како и вкупниот процент за пос плаќање(купување во продавница). Одамна беше незнам точно на која страна од темава. Може пак да израчунаме ако ја постираш конкретната трансакција. Колку во денари се извадени, колку во евра се одземени од твојата сметка.
   
 9. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  736
  680
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  се мешате у муабет луѓе што вадат во мкд и луѓе што вадат во гр ми личи мене ..
   
  На TheMarshal и jassum20 им се допаѓа ова.
 10. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  646
  992
  3 Јануари 2019
  Машко
  Тука си во право, банкоматите зимаат уште некоја ситна провизија. Последен пат кога вадев на NLB ми даде prompt дека за транскацијата ќе ми бидат наплатени x сума на пари при трансакцијата.

  Е сега доколку користиш картичка во евра, дупло ќе плаќаш за конверзија: Долари во Евра, евра во денари.

  Додека за пос плаќање, толку е 3.5% ништо повеќе од тоа не иде.
   
 11. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,184
  2,704
  21 Јануари 2011
  Машко
  Јас конкретно одговарав на пост од претходната страна за мк. Трошоците за пат до грчка тогаш треба да ги додадеме во вкупната провизија.
  Пишав на претходната страна, НЛБ порано не наплаќаше ништо сега наплаќа 300 денари.
   
 12. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,184
  2,704
  21 Јануари 2011
  Машко
  Screenshot_20200409-165431_Chrome.jpg
  Screenshot_20200409-165417_Chrome.jpg
  Ова е трансакција направена во мк од 26.12.2016 кога курсот на доларот е 58.85
  Transaction Amount
  29500.00 MKD
  Withdrawal Fee
  $3.15
  Total Charged
  $521.90
  Курс 56.52
  Загуба 2330 + 300 денари во НЛБ вкупно 2630 денари на 1000 долари
  *disclaimer
  Поради варијации на курсот на пејонир и фито на мк банките вкупниот износ во денари може да биде различен *
   
  Последна промена: 9 Април 2020
 13. cgfreak

  cgfreak
  Gaining Experience

  272
  280
  1 oктомври 2010
  CG Artist
  Повеќето од банкоматите денес имаат лимит од 50 банкноти, а мислам дека на некои од поновите имам видено и 80. Инаку пишува на секој банкомат, обично над слотот од каде излегуваат парите.
   
 14. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,184
  2,704
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ако имаш повлечено 50 или 80 банкноти од по 2000 значи 100 000 или 160 000 денари во една трансакција пиши од која банка.
   
 15. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  586
  550
  20 ноември 2013
  Машко
  кога имав $$ ми земаа месечно по $3, сега од €€ не ми одбиваат, не сум сигурен зошто..
  [​IMG]
   
  Последна промена: 9 Април 2020
 16. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,335
  639
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Што е ова, си плаќал со картичка на Макпетрол?
  Сигурен си за 3 долари што ти земале?
  Ако си вадел на банкомат има 3.15 долари фикасна провизија по транскација.
   
 17. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  586
  550
  20 ноември 2013
  Машко
  ја испразнив $ сметката и се префрлив на eur

  upload_2020-4-9_21-46-26.png

  оваа е последен пат кога имам вадено на банкомат

  upload_2020-4-9_21-46-43.png
   
 18. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  736
  680
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  си се регистрирал најверојанто преку некој партнер на Пајонир, и место годишно 30$ си плаќал месечно.

  на новата ќе ти земат исто, само еднаш годишно, пошто си ја земал сега директ преку нив.
   
  CokeZone, null_ptr и на artweb им се допаѓа ова.
 19. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,335
  639
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  На која банка и точно кој банкомат е таков лимитот за следен пат да одам таму да вадам?
  До сега никогаш не сум успеал да извадам поголема сума од 40 000 ден на едно вадење, дури некои банкомати ми пуштаат и помалку на едно вадење, конкретно Стопанска 30 000 ден.
   
  На CokeZone му/ѝ се допаѓа ова.
 20. cgfreak

  cgfreak
  Gaining Experience

  272
  280
  1 oктомври 2010
  CG Artist
  Не реков дека имам, зборувам само за капацитетот на банкоматите, одамна вадат повеќе од 30 банкноти. Инаку теоретски да, ако банкоматот работи со 2000ки, тие се сумите доколку не постојат други ограничувања.
   
 21. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,335
  639
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Изгледа не некои банкомати ограничувањето не е по број на банкноти туку на сума.
  На банкоматот на Стопанска што е во алуминка, ми извади порака на дисплејот дека максимален износ на едно вадење е 30 000 денари.
   
 22. cgfreak

  cgfreak
  Gaining Experience

  272
  280
  1 oктомври 2010
  CG Artist
  Е тоа не знам, да не било случај да нема пари доволно или можеби постар банкомат. Инаку заприметете ги симболите, обично пишува колку банкноти може да исплати банкоматот. IMG_20200409_221926.jpg
   
  На goranzoran и VerGer им се допаѓа ова.
 23. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,335
  639
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Имаше пари, а не знам дали е постар банкоматот, не ги разликувам.
  Фала, тоа е корисно инфо.
   
  На cgfreak му/ѝ се допаѓа ова.
 24. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,184
  2,704
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ова е пос, не е банкомат.
  И јас истото го прашувам.
  Значи ти како што ги користиш нашиве банкомати за 1000 долари треба уште еднаш 3.15 долари да платиш. Затоа што вадиш на два пати.
  Чекај да додадам во пресметката 2630 + 3.15$(околу 180 денари) = 2810
  *disclaimer
  Поради варијации на курсот на пејонир и фито на мк банките вкупниот износ во денари може да биде различен *
  Значи ти како што ги користиш нашиве банкомати за 1000 долари треба вкупно 9 пати по 3.15 долари да платиш.
  Чекај да додадам во пресметката 2630 + 9 x 3.15$(28.35$ околу 1615 денари) = 4245
  *disclaimer
  Поради варијации на курсот на пејонир и фито на мк банките вкупниот износ во денари може да биде различен *
  Ако у пракса ти успее 50 или 80 банкноти да извадиш во една трансакција, во мк, пиши на темава да знаеме кој банкомат е тоа.
   
  Последна промена: 9 Април 2020
 25. cgfreak

  cgfreak
  Gaining Experience

  272
  280
  1 oктомври 2010
  CG Artist
  Халкбанк и НЛБ може 100%, проверено на суми меѓу 30 и 50, за повеќе не можам да се сетам, не притребало одамна :)
  Во моментов едино не знам да не има некои ограничувања заради ситуацијава (или странски картички исклучиво, ама не верувам тоа).
  Генерално е спецификација на банкоматот, ако може да извади 80 банкноти, не гледам зашто не би можело да извади 80х1000ден. Само пак да се повторам за второво, не ме држи за збор оти не сум сигурен за 80, ама ми е останато како да имам видено. Ако сретнам следен пат ќе ти кажам каде :)
  За 50 сум 100% сигурен, гарантирам :)
   

Сподели

Вчитување...