1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. STRIKER

  STRIKER
  Intern

  49
  12
  2 Јануари 2016
  Машко
  Од Халк извадено 10к пред 8-9 дена без проблем.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ritzie

  ritzie
  Intern

  4
  1
  15 Јануари 2017
  Машко
  Сакам да извадам 20.000$ преку пајонир на банка, дали е можно, кој е процесот и колку би требал да платам данок.

  Парите се од истаграм акаунти.
   
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,258
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ако не се снајдеш пиши ПП
   
 4. ritzie

  ritzie
  Intern

  4
  1
  15 Јануари 2017
  Машко
 5. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  596
  206
  21 Август 2010
  Машко
  Мора/треба да се пополни ?
  SharedScreenshot.jpg SharedScreenshot2.jpg
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Nethervor

  Nethervor
  Gaining Experience

  100
  140
  19 Јули 2013
  Машко
  Мора

  Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
   
 7. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  155
  40
  3 oктомври 2018
  Женско
  А во случај да немаш бизнис? И мене ме гњави истово, го имав поврзано со амазон, иако не повлекувам пари.
   
 8. dino

  dino
  Gaining Experience

  417
  111
  5 Јули 2009
  Одамна немам пазарувано кај нас со пајонер картичката, на времето (пред 1 година) не наплаќаа никаква провизија, има некоја промена?
   
 9. Anungunrama

  Anungunrama
  Gaining Experience

  70
  60
  5 Февруари 2019
  Машко
  На Speedy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mac_mk

  mac_mk
  Gaining Experience

  69
  51
  30 Јуни 2017
  Машко
  Има провизија за конверзија околу 3%, одсекогаш имало

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  На artweb и NecrotoX им се допаѓа ова.
 11. Ss. J@n

  Ss. [email protected]
  Intern

  4
  0
  12 Март 2020
  Zdravo na site. imam prashanje vo vrska so registracija na smetka za payoneer kartichka. Kolku shto chitam po forumov payoneer isplatata se vrshi preku kartichka i si vadish pari od bilo koj bankomat i nema povrzanost so smetkata na bankata, e sega zoshto togash pri posledniot chekor za registracija bara podatoci od smetkata vo banka?
  upload_2020-4-7_22-25-7.png
   
 12. jassum20

  jassum20
  Intern

  46
  13
  15 Февруари 2014
  Машко
  Кој е дневниот лимит за подигање евра од Мк или Грција од Payoneer?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 13. spytronicmk

  spytronicmk
  Intern

  44
  16
  4 Август 2017
  Не знам девизи некој да извадил од банкомат во МК?
   
 14. jassum20

  jassum20
  Intern

  46
  13
  15 Февруари 2014
  Машко
  Во ред, детално тогаш: дневен лимит на мкд во Македонија и еур во Грција?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,258
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  The following daily limits apply to Payoneer branded cards:

  • You can make up to 30 ATM withdrawals for a total of $5000.
  • You can make up to 30 point of sale transactions for a total of $2500. (Point of sale transactions include purchases in stores and online, cash disbursements, and bank teller withdrawals.)
  • The total daily spending limit of your Payoneer card is $5000.
  These daily limits are set in accordance with regulations set by Firstchoice Pay, MasterCard, and our regulators and cannot be increased. Specific ATMs may impose withdrawal limits of their own, as set by the bank operation the ATM.
  Извор
  Имаш лимит по трансакција на македонските банкомати.
  За банкоматите кои се полнат со банкноти од 1000 денари лимитот е 30 или 40 банкноти односно 30000 и 40000 денари.
  За банкоматите кои се полнат со банкноти од 2000 денари лимитот е 30 или 40 банкноти односно 60000 или 80000 денари.
   
  На jassum20 и spytronicmk им се допаѓа ова.
 16. bagibmwm3

  bagibmwm3
  Intern

  22
  15
  14 Јануари 2009
  Можеби е одговорено прашањево некаде по форумов, ама не успеав да најдам иако барав некое време.

  Извадив картичка од Payoneer но имав дилема дали да биде во USD или во Eur. Одбрав USD па не сум сигурен дали се зезнав. Некој со исксутво која е разликата во која валута ќе ти биде картичката?

  Ви благодарам
   
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,896
  26,226
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не знаеме да ли си се зазнал. Тоа зависи од тебе во која валута ги примаш парите најчесто во таа да ти биде картичката. Ако работиш на сервиси како апворк фајвер и слично тогаш усд, ако работиш за еден клиент кој е од еу и те исплаќа во евра тоагаш еу картичка... тоа е тоа во принцип.
   
  liduda, artweb и на bagibmwm3 им се допаѓа ова.
 18. bagibmwm3

  bagibmwm3
  Intern

  22
  15
  14 Јануари 2009
  Клиентот е од УСА и плаќа во УСД. Пари уште не знам како ќе вадам, ги следам сите споделени мислења на оваа тема па ќе видиме за месец/два.
  Ти благодарам.
   
 19. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,896
  26,226
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  АКо ти е од амер тогаш во долари нема што тука. Од кај и да вадиш од европа ќе ти наплаќаат конверзија долар/евро или долар/денар... како и да се свртиш губиш пари.
   
 20. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  743
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Добро е некогаш да ги имаш и двете, ама зависи како ти се клиенти и како ќе ги трошиш парите. Ако вадиш во денари и ако ти се УСА клиенти, не ти треба EUR картица.
  Ама ако имаш да наплаќаш по европа, или ако сакаш да трошиш во евра (било да е онлајн, продавници, booking или да вадиш у Грција пример) тогаш најдобро ти е да земеш и плус EUR картица на која ќе можеш да префрлаш средства од USD картицата во самиот Payoneer.

  Долар/евро е доста поволна конверзија ако се прави на Payoneer иначе.
   
 21. Ss. J@n

  Ss. [email protected]
  Intern

  4
  0
  12 Март 2020
  Zdravo. Kje mozhe li da mi dadete info vo vrska so payoneer registracija. Na posledniot chekor mi bara swift i IBAN od smetka shto znachi deka bi imalo povrzanost so smetkata i treba regularno da se plakja danok?
   
 22. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  155
  40
  3 oктомври 2018
  Женско
  Не! Милион пати е одговорено прашањево.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 23. hammer89

  hammer89
  Intern

  12
  3
  18 Септември 2018
  Машко
  1. Може ли информација кои банкомати се полнат со банкноти од 2000 денари?
  2. На кои банкомати е најисплатливо да се вадат пари, односно каде има најмала провизија? Се извинувам ако е одговорено веќе на ова прашање, ама од време на време се менува ситуацијата.
  3. Очекувам да ми стигне Payoneer припејд картичка (на мејл пишуваше проценка дека ќе стигне од 9-ти до 20-ти април). Знае ли некој дали периодов стигаат нарачки од странство или е многу проблематично заради коронава?
   
 24. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,258
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  1. НЛБ, СТБ за другите прашај, јави се. Имај во предвид дека сега се празнат брзо.
  2. Висината на провизијата и курсот на конверзија ги одредува пејонир. Има висока провизија и лош курс на конверзија. Од овие причини одамна не ги користам. Нашиве банки за користење на банкоматите може симболична сума од 5 евра да ти земат. НЛБ порано не наплаќаше, сега 300 денари зимаат по трансакција. Која банка и да ја користиш ќе те извести пред да ја направи трансакцијата колку ќе ти наплати.
  3. Нарачки со платен шипинг од $50 стигаат до врата за еден работен ден. Во случајов малку веројатно дека ќе ти стигне на време.
   
  На hammer89 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. hammer89

  hammer89
  Intern

  12
  3
  18 Септември 2018
  Машко
  Ти благодарам многу. Инаку, фирмата кај што одработив нешто, пушта средства преку Payoneer, па не одлучував јас која метода на плаќање ќе ја користам. А за ова со картичката, со оглед на ситуацијата, можеби попаметно ќе ми беше да побарам да ми стигне преку DHL/FedEx за 35 евра, отколку Payoneer да ми зема 10% провизија за префрлање средства на девизна сметка.
   

Сподели

Вчитување...