1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  59
  36
  30 Јуни 2017
  Машко
  Здраво, пишав и на темата за апворк ама може посоодветно е тука

  Да не му има стигнато на некој писмо од ујп? Мене ми имаат оставено дома картонче дека имам писмо од ујп, не знам за што може да е пошто не сум дома да идам да го подигнам. Вадам пари преку пајонир а на ујп се немам регистрирано уопште

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 2. Снеже

  Снеже
  Intern

  13
  3
  3 Февруари 2016
  Женско
  Прашање за тие што работат на упворк и фивер.
  Доколку се префрлат пари од таму на пајонир,па од пајонир на трансакциска во наша банка.
  Дали така може?
  И колку е трансакцијата од пајонир на наша сметка или е попаметно директно од платформите да се влече на наша сметка?
   
 3. isos@

  [email protected]
  Intern

  7
  1
  16 Декември 2019
  Машко
  Пари само настрана вадење.
   
 4. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,335
  639
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Да, може така.
  Payoneer зама 15 долари од повлекување.
   
  На Снеже му/ѝ се допаѓа ова.
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,184
  2,704
  21 Јануари 2011
  Машко
  Од која банка банкомати користеше?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 6. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,335
  639
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Можеби те бараат затоа што се немаш регистрирано.
   
 7. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  59
  36
  30 Јуни 2017
  Машко
  Да, бев сега да ујп, ми бараа да се регистрирам и ми најдоа некој прилив 7900 денари од игри на среќа за 2018 година, баш сега проверив за 2018 немам никаков прилив на сметка, од кај ги нашле немам појма, за данок ја прашувам ми вика не треба ништо да плаќаш

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Снеже

  Снеже
  Intern

  13
  3
  3 Февруари 2016
  Женско
  Првата пајонир картичка ми беше во долари.
  Сега е време за нова,подобра опција е да биде во евра?
   
 9. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,184
  2,704
  21 Јануари 2011
  Машко
  За конверзија можда е подобра но што ако расте доларот а ти ги чуваш во долари или обратно.
   
  На Снеже му/ѝ се допаѓа ова.
 10. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,335
  639
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Зависи во која валута те плаќаат.
  Ако те плаќаат во долари земи картичката да биде во долари, ако не во евра.
   
  На Снеже му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Снеже

  Снеже
  Intern

  13
  3
  3 Февруари 2016
  Женско
  Долари/Апворк/Фивер
  Таква ми беше ,само ко многу ми изгледаше провизија кога вадев во Грција,мислев подобро е картичка во евра,пајонир ќе направи конверзија и толку.
   
 12. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  586
  550
  20 ноември 2013
  Машко
  направи математика што ти се најисплати, директна конверзија е 1% измеѓу валути
   
 13. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  164
  106
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Мене исто ми зема Грција и кај нас тука.
  Кога ги контактирав Payoneer Support дали да извадам картичка во евра и да ги примам средствата во евра ми рекоја дека сепак имало и Cross-Border Fee of 3.5% кога ќе вадам пари од Грчка, така да исто е.
   
 14. Снеже

  Снеже
  Intern

  13
  3
  3 Февруари 2016
  Женско
  А не може и двете картички да ги имаме?
  Па ќе тестираме како е подобро.
  Тоа ми се гледа ко најдобра опција.
   
 15. Nethervor

  Nethervor
  Gaining Experience

  90
  121
  19 Јули 2013
  Машко
  Може и 3 (фунти) ако сакаш :), ама ми се чини ќе плаќаш годишна членарина за двете одделно.

  Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
   
 16. Blagojcebt

  Blagojcebt
  Intern

  77
  22
  1 Септември 2009
  Машко
  ако имате две картички усд и еур можите од едната на другата да конвертирате со провизија од 0.5%
  повлекување на еур банкомат нема провизија освен 3-5еур на цела сума
   
  На spytronicmk му/ѝ се допаѓа ова.
 17. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  144
  78
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  плаќаш $25 годишно за сите картички
   
  mitakc, spytronicmk и на Nethervor им се допаѓа ова.
 18. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,839
  2,691
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Дечки немав вадено пари од банкомат со картичката подолго време. Е сега бев да извадам на банкомат од НЛБ и пред да ги извадам ми покажа известување дека ќе ми земе банката 300 денари за трансакцијата. Порано овој трошок го немаше.
  Значи ми зима банкоматот 300 денари, плус Payoneer fee што е 3.15 долари, испаѓа дека сега е околу 500 денари трошок за вадење од банкомат?
  Поправете ме ако грешам.
   
 19. spytronicmk

  spytronicmk
  Intern

  38
  15
  4 Август 2017
  Изгледа Тутунска го има плус тој надоместок. Генерално на 1000$ извадени преку Комерцијална, Fees ми се околу 45$. Нека ме корегира некој ако грешам или има др начин да се заштеди.
   
  На NecrotoX и krashot им се допаѓа ова.
 20. Anungunrama

  Anungunrama
  Gaining Experience

  67
  58
  5 Февруари 2019
  Машко
  На $250 зима околу $11.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Nethervor

  Nethervor
  Gaining Experience

  90
  121
  19 Јули 2013
  Машко
  Halk ја немаше таа дополнителна наплата до скоро, не знам дали се променило нешто во меѓувреме.

  Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 22. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,839
  2,691
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  И што препорачувате што е најисплатливо? Да вадам од банкомат на друга банка? Да купувам директно со картичката? Да префрлам на трансакциска во банка? Бидејќи со овој трошок од 300 денари веќе не ми се исплати да вадам од НЛБ банкомати.
   
 23. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  149
  120
  21 oктомври 2014
  Машко
  Од септември беше ова, еве да се цитирам сам себе:

   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Anungunrama

  Anungunrama
  Gaining Experience

  67
  58
  5 Февруари 2019
  Машко
  Да купуеш директно или да вадиш поголеми суми :) Јебига стисни зуби ко мене :D
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 25. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,839
  2,691
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Е фала, епа добро, идеме од Стопанска од нареден пат.

  Јебига, тоа е, али добро е што барем има опции :)
   
  На spytronicmk и Anungunrama им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...