1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. nupagadi9

  nupagadi9
  Intern

  2
  1
  22 Декември 2017
  Женско
  Izvini, no ne te razbrav inaku i jas se prasuvam za istata rabota. Baraat za min vreme koristenje na Payoneer ako sega pocnam da prefrlam na mak. smetka? Treba da ja obnovam za nekolku meseca. Blagodaram odnapred.
   
 2. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,335
  639
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Нема да ти бараат извештај од Payoneer, може да ти побараат фактура од тој што те плаќа за да видат од кај ти се парите.
   
  На nupagadi9 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. nupagadi9

  nupagadi9
  Intern

  2
  1
  22 Декември 2017
  Женско
  Aha jasno, fala mnogu. :)
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dino

  dino
  Gaining Experience

  417
  111
  5 Јули 2009
  Мене ми блокираа сметка заради тоа што префрлив пари од кладилница, од скрил на пајонер, ми побараа потекло на парите (како стигнале на скрил) им пратив дека се од кладилница, видов дека пола опции на акаунтот не ми се достапни, ги прапав која е причината и уредно ми кажаа, дури ми посочија каде во ToS да прочитам што сум прекршил.

  Sent from my SM-G973F using Tapatalk
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 5. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Картичката нарачана на 3ти Февруари, стигна денес. Regular delivery.
   
 6. Gjorgijaa

  Gjorgijaa
  Intern

  13
  3
  18 Јуни 2019
  Машко
  Правиме муабет за префрлање пари од Пејонирот(на свое име) на Сметка од Македонска банка на свое име (физичко лице) ? тоа е функционално/изводливо ?? бидејки прочитав различни мислења околу тоа, додека листав низ темава.
  И доколку е, каква фактура би требало ако парите се од crowdspring/designcrowd/99design?. Благодарам
   
 7. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,335
  639
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Да изводливо е.
  Немам искуство со надедените фриленс платформи, не би знаел да ти кажам како можеш да дојдеш до фактура.
  На UpWork за секоја уплата можеш да си изгенерираш фактира каде се гледаат тие податоци, кој, за што и коку те платил.
  Би требало и на тие платофми да има таква можност.
   
  На Gjorgijaa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. spytronicmk

  spytronicmk
  Intern

  38
  15
  4 Август 2017
  Не знам како и воопшто ти поминале трансакциите. Уште кога пробуваш да префрлиш мора да одбереш gambling / non-gambling...И не те разбрав Payoneer или Skrill ти го блокирале?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Marijav

  Marijav
  Intern

  6
  1
  27 Март 2019
  Здраво, имам прашање кое ме мачи, според вас до која сума е "сигурно" и "безбедно" за вадење од наши банкомати месечно а да не те етикетираат од НБ?
  Дали некој има таква информација? Ми треба доста хитно да извадам 60К а немам време да одам надвор од мк
   
 10. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  59
  36
  30 Јуни 2017
  Машко
  Лани вадев неколку пати по 80к без проблем

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  На Marijav му/ѝ се допаѓа ова.
 11. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  421
  352
  4 oктомври 2011
  Машко
  Вади без проблем.
   
  На Marijav му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Marijav

  Marijav
  Intern

  6
  1
  27 Март 2019
  Благодарам, второ прашање, да извадам одеднаш 59.000 (мислам дека банкоматите на стопанска толку имаат лимит) или во неколку трансакции (2x30К)?
   
 13. Marijav

  Marijav
  Intern

  6
  1
  27 Март 2019
  Лимит на АТМ на Стопанска во една трансакција е 60.000 или 30 банкноти од по 2000 (доколку има во моментот)
   
  На spytronicmk му/ѝ се допаѓа ова.
 14. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,181
  2,703
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ти имаш повлечено 60000 од атм на СТБ во една трансакција?
   
 15. Marijav

  Marijav
  Intern

  6
  1
  27 Март 2019
  Да, поточно 59.500 ден, имам потреба пак да извадам толкава сума затоа ме интересираше колку е безбедно да се вадат толку средства во МК
   
 16. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  161
  104
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Јас до сега не сум имал никаков проблем...
   
 17. Marijav

  Marijav
  Intern

  6
  1
  27 Март 2019
  а и да се надоврзам доколку некого го интересира, провизијата за оваа сума беше 40$
   
 18. Marijav

  Marijav
  Intern

  6
  1
  27 Март 2019
  Сте ваделе поголеми суми од 30К?
  И јас пробав еднаш пред неколку месеци и немаше ништо фрка ама неколку луѓе со истава картица ме советуваа да не вадам над 30К у никој случај
   
 19. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,335
  639
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Секоја сума е безбедна, нема да те етикетираат, не се секирај.
   
 20. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,335
  639
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Многу повеќе од 30к без никаков проблем.
   
  На spytronicmk му/ѝ се допаѓа ова.
 21. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  643
  981
  3 Јануари 2019
  Машко
  Премногу страни има, а пребарувачот на форумов не е доволно функционален.

  Дали на некој од вас му побарале од Payoneer да приложи фактура при ACH трансфер. Ако да, колку време се чека да ја одобрат фактурата и каква фактура треба да им се приложи (бидејќи нели кај нас физичко лице не може да издаде фактура)?
   
  Последна промена: 24 Февруари 2020
 22. asks122

  asks122
  Intern

  11
  1
  18 Јули 2019
  Машко
  Линк?
   
 23. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  161
  104
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
 24. Galactic

  Galactic
  Intern

  1
  0
  23 Февруари 2019
  Zdravo, dali e vozmozno prefrlanje na pari od skrill/ecoPayz na payoneer i dali istite mozat da se vadat preku kartickata posle (mislam deka nekade procitav deka parti od transferi nemozis da gi koristis so kartickata)
   
 25. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  586
  550
  20 ноември 2013
  Машко
  од скрил на пејонир може, но ќе ти бараат извор на средствата
   

Сподели

Вчитување...