1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  48
  28
  30 Јуни 2017
  Машко
  Да може да се спаси провизијата и не е баш мала работа, пример земаш 1к долари плата, имаш 35 долари месечно провизија за конверзија, што на годишно ниво би дошло скоро еден добар летен одмор

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  На dino му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  106
  82
  21 oктомври 2016
  Машко
  Како би можеле да те откријат дека вадиш од друга држава? Чисто информативно прашувам - видов од претходни коментари дека заради провизиите само ваделе од други држави.
   
 3. efto

  efto
  Gaining Experience

  290
  251
  19 Април 2007
  Ако вадиш во Будимпешта и ако те види тој од аватарот на десната страна.
   
  borcep, BadGirl007, artweb и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  106
  82
  21 oктомври 2016
  Машко
  Good one :D:D
   
 5. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,244
  571
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Кросбордер фи нема само во замјата каде што е издадена картичката.
  Пример ако е издадена од Германија, а вади долари во USA ќе има кросборер фи од 3.5% без разлика што ги вади во долари.
  За Европа ги издаваат од Англија и Германија.
   
 6. Gjorgijaa

  Gjorgijaa
  Intern

  12
  3
  18 Јуни 2019
  Машко
  Значи и одењето во Косово или Грчка(евра) е залудно? (не се избегнува провизија)
   
 7. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,072
  957
  4 Февруари 2014
  Машко
  Се избегнува, 0% провизија имаш грчка
   
 8. Gjorgijaa

  Gjorgijaa
  Intern

  12
  3
  18 Јуни 2019
  Машко
  Аха, значи најдобар избор кога се во прашање провизиите е да се конвертираат доларите во евра на Payoneer (0.5% прочитав некаде низз форумот) и да се извади EURO картичка и да се вадат во грчка
   
  На mkextremer му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sherminator

  Sherminator
  Intern

  22
  9
  3 Јули 2018
  Машко
  Пред 2 недели вадев 2400EUR (2x1200EUR) на банкомат во Грчка. Банкоматот беше на Алфа банка. И двапати има земено 2.5USD фиксна провизија + кросбордер фи + за конверзија (USD во EUR). Од каде тоа дека нема провизија??
   
 10. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,072
  957
  4 Февруари 2014
  Машко
  Користеше USD картичка?
   
  На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  48
  28
  30 Јуни 2017
  Машко
  Мислам дека не може да ти земе и кросбордер и провизија за конверзија, или едното или другото.

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 12. Sherminator

  Sherminator
  Intern

  22
  9
  3 Јули 2018
  Машко
  Да, USD картичка
   
 13. Sherminator

  Sherminator
  Intern

  22
  9
  3 Јули 2018
  Машко
  2,5 USD си е фиксен fee што го зема секогаш, без разлика кај ги подигаш парите. Имам вадено Грција, Аустрија, Словенија и Македонија. Најисплатливо е во Македонија, Стопанска банка. Макс. сума: 30.000ден
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,072
  957
  4 Февруари 2014
  Машко
  Земи си ЕУР и уживај си :D
   
 15. Sherminator

  Sherminator
  Intern

  22
  9
  3 Јули 2018
  Машко
  А со ЕУР картица би имал само кросбордер фи на пример при подигање пари во Грција или?
   
 16. SonjaB

  SonjaB
  Intern

  14
  9
  1 Март 2018
  Женско
  Советот на Народна банка на Република Северна Македонија денес донесе одлука со која се овозможува граѓаните и компаниите да имаат сметки кај PayPal, Scrill и слични сервиси со цел поголема промоција и поддршка на електронската трговија преку користење на предностите од#Fintech
  НБРСМ овозможи граѓаните и компаниите да имаат сметки кај PayPal, Skrill и слични сервиси - Асоцијација за е-трговија на Македонија
   
  На Sherminator и Deksa им се допаѓа ова.
 17. vlado30

  vlado30
  Intern

  15
  7
  26 Декември 2017
  Машко
  Istoto ova go imase doneseno i prethodno 2016 pa posle da go ukine I GI zabrania site servisi kako Leopay .Sega da vidime sto CE sprovedat , da znaete ovie si igtaat so narodot , jas se somnevam.deka voopsto nesto CE ovozmozat kako za Bugarija Slovenia Albanija Srbija Bosna , nie SME na ramniste so KONGO .

  Sent from my S8 using Tapatalk
   
  RoninMK, Sherminator и на aleksnako им се допаѓа ова.
 18. SonjaB

  SonjaB
  Intern

  14
  9
  1 Март 2018
  Женско
  Sega sme Severna Makedonija, bi trebalo da ima promeni ili imeto dzabe go dadovme?
   
 19. petkotrajko

  petkotrajko
  Intern

  63
  43
  16 Јуни 2017
  ...не бе, уште не е целосно да'ено.
  уште сне Мацедониа. pejpal.PNG
   
 20. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  281
  303
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Според кој курс да рачунам исплата во денари скоред Куповен, Среден или Продажен. По некоја логика е продажен конкретно ќе вадам од халк не е голема сума < 500 USD.
   
 21. kjanko

  kjanko
  Intern

  32
  13
  26 Јуни 2014
  Машко
  Data Scientist
  Па зато прашав, ако напрам withdraw на пари од Payoneer на нивна сметка дали би имало проблем? Ако ги ставам на наша сметка, данок :)
   
 22. dino

  dino
  Gaining Experience

  412
  101
  5 Јули 2009
  По среден курс

  Sent from my SM-G973F using Tapatalk
   
  На Deksa и xristijanGTI им се допаѓа ова.
 23. Seven7

  Seven7
  Intern

  12
  16
  7 Август 2019
  Машко
  Како ќе направиш withdraw на сметка на фирма? Не може такво нешто, од секој електронски сервис можеш парите да ги повлечеш само на твоја лична сметка со исто име и презиме.

  Ќе веруваме кога ќе донесат ПејПал, се до тогаш празни зборови. Него кај да бараме одговорност што со години ни викаа дека ПејПал не е заинтересиран за Македонија, а сега менуваат закон од СФРЈ кој требало да биде сменет пред 10 години?
   
  На SonjaB и Маша им се допаѓа ова.
 24. kjanko

  kjanko
  Intern

  32
  13
  26 Јуни 2014
  Машко
  Data Scientist
  Барем то е лесно, Payoneer -> Transferwise -> Фирма
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 25. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  915
  1,107
  9 Јуни 2011
  Машко
  или TransferWise -> @DonFrozex -> физичко_лице :)
  Ако имате пари на TW - пишете ми, можам да ви ги исплатам истиот ден кога ќе легнат кај мене на сметка.

  @xristijanGTI
  обично ваквите работи е најлесно и најбезболно да се сметаат по среден курс.
  Толку пари имам сменето до сега со луѓе, секад сум рачунал и ми рачунале по среден, освен ако некој на ја тупи ептен за 200 денари на 500$.
   
  На Majestic му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...