1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  650
  2,185
  27 Јануари 2014
  Машко
  Едно прашање. Ми стигна сега новата картичка во USD ама порачав една и во EUR. Парите што ми стигнуваат на Payoneer се во долари и гледам си стојат на сметката од долари. Како можам да ги префрлам на таа во евра и од таа да си вадам?
   
 2. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,155
  719
  8 Мај 2010
  Машко
  Треба да ги конвертираш на страната на Пејонир за да ги имаш на картичката во евра.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На artweb и M.Pix им се допаѓа ова.
 3. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  94
  71
  21 oктомври 2016
  Машко
  Фала ти многу за информацијата @Futurelakimens

  А некој тип за најблискиот банкомат во Косово? Спомнуваат Блаце, но не се снаоѓам на карта да го најдам банкоматот (google maps) - некои 40км било раздалечено отприлика - некој инфо?
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,293
  24,790
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  на Shell бензинската имаше, таа е одма после граница, не сум бил од дамна слушнав дека го тргнале.
   
  На MartinJack3d му/ѝ се допаѓа ова.
 5. dino

  dino
  Gaining Experience

  401
  98
  5 Јули 2009
  Не го разбирам делот со процентот банката што го земала, колку и зошто?

  Sent from my SM-G973F using Tapatalk
   
 6. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  257
  138
  9 Февруари 2012
  Машко
  Зошто Косово? Што не си извадиш кај нас на банкомат?
   
  На artweb и Sherminator им се допаѓа ова.
 7. kjanko

  kjanko
  Intern

  21
  8
  26 Јуни 2014
  Машко
  Data Scientist
  Имате искуство со плаќање од Payoneer во МК за работи над лимитот? (i.e. нова кола)
  Дали фирмиве во МК би прифатиле плаќање со withdrawal to bank account, или последователни 2-3 трансакции по max limit?
   
 8. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,459
  1,885
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Јас колку што знам, авто компаниите работат само со банкарски трансфер, не можеш на пос терминал да ја платиш колата. Исто работат само со денари, не можеш со девизи да платиш кола.

  Опција ти е да ги извадиш парите у кеш, па да ги ставиш на наша сметка.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Gjorgijaa

  Gjorgijaa
  Intern

  4
  1
  18 Јуни 2019
  Машко
  Здраво,
  Нов сум во сето ова и работам како фреленсер, имам сума на Payoneer account от (во УСД долари) се уште не сум ја нарачал картичката, планирам да ја нарачам во USD.
  Каде би било најпаметно да ги извадам доларите, каде има најблизу банкомат кој издава долари а притоа да не ми земе за промена на валута. Листав по форумот и има доста поделени мислења и малце е збунувачки.
  Доколку решам да ги ивадам во МКД, ризикот е дека некогаш можеби ке се смени регулативата и ујп би побарала од Payoneer bla bla bla ??
  Благодарам на одговор.
   
 10. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  898
  476
  12 Април 2017
  Машко
  Тоа не е ризик, тоа е нормален трошок на секој фриленсер. Данок се плаќа во секоја нормлана држава, али нашата не е нормална.

  Ако ти побараат, ќе си пријавиш данок и тераш бизнис.

  А за вадење пари, најмалку ти зимаат халк.
   
 11. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  32
  17
  30 Јуни 2017
  Машко
  Дечки некој да потврди од прва рака дали има банкомат што дава долари во Софија?

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 12. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,040
  644
  28 ноември 2015
  Машко
  Нема другар во Бугарија левови е официјална валута, се друго е конверзија. Оди во Косово ако сакаш долари.
   
 13. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  32
  17
  30 Јуни 2017
  Машко
  Имаше скоро пост тука од некој дека видел банкомат што дава долари на аеродром во Софија, затоа прашав дали некој го има користено да даде информации од прва рака. Во Косово има банкомат што дава долари? Кај се наоѓа, го имаш користено, колку зема провизија?

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,293
  24,790
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Јас кажав дека има и еве ти повторувам. На терминал 1 имаш банкомат што дава долари и евра. Но не сум го пробал и не знам колку зима провизии.
   
 15. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,040
  644
  28 ноември 2015
  Машко
  Последна промена: 27 Август 2019
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,293
  24,790
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 17. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,040
  644
  28 ноември 2015
  Машко
  Тоа ако го сметаат за интернационална зона, али официјално нема а сигурно АТМ зема ненормално за конвертирање валута.
   
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,293
  24,790
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Можно е да има некоја улога како 24/7 менувачница... држи вода. Али дека има има :)
   
 19. Gjorgijaa

  Gjorgijaa
  Intern

  4
  1
  18 Јуни 2019
  Машко
  Значи вадењето во др држава е само поради избегнување провизија на менување валута, а не ради некаква заштита?
   
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,293
  24,790
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Точно така.
   
  На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  257
  138
  9 Февруари 2012
  Машко
  Провизиите се минорни, не вреди маката според мене.
  Гарант не плаќаш данок, преку тасета ако ти земат 1-2% за конверзија за валута.
  Замисли на граница да те ќарат со голема сума кеш?
  Што тогаш? Ќар до гуша...

  Инаку да, само поради провизиите.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На Futurelakimens и artweb им се допаѓа ова.
 22. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  611
  332
  9 Февруари 2008
  Ako dobro go razbiram ova What Is the Currency Conversion/Cross Border Fee?

  When the transaction is made in the currency of the card, but the bank, which issued the card, and the merchant, who charged the card, are located in different countries, the cross-border fee applies. For example, if a USD card, which was issued in the USA, is used to make a USD purchase or cash withdrawal in Brazil, the cross-border fee will be added to the amount of the transaction. Payoneer applies a cross-border fee of up to 3.5%.

  Togas i da se vadat EUR/USD od EUR/USD bankomat vo Kosovo, Payoneer pak ke zeme 3.5% provizija za cross-border fee namesto conversion fee.
   
 23. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  956
  1,462
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ако вадиш во USA, од USD картичка, и вадиш американски долари, тогаш немаш 3.5% провизија. Во 99% од другите ситуации или имаш 3.5% cross-border fee, или имаш 3.5% currency conversion fee, ама не двете. Или едно или друго.
   
  DonFrozex, tupacan, Mr.Jack и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,459
  1,885
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  ^
  А EUR картицата од која земја е издадена?
   
 25. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,355
  2,956
  4 Септември 2008
  Германска.
   
  На tupacan и Ragnar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...