• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Payoneer картичка

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.070
1.114
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
2x Samsung 980 PRO 500GB | WD EZEX 1TB
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
Logitech G502
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.627
3.468
Ресетира во што, ако не го знаеш оригиналниот да ти го кажат или ресетирање во пин што сакам ако ми е заборавен?
На старите картички можеше да се менува пинот.
 

Nem_Akata

Gaining Experience
26 мај 2015
88
97
Скопје
Nem_Akata's setup  
Processor & Cooler
Core i5 3570 3.4GHz
Motherboard
Fujitsu P710
Storage
2x120GB SSD 2.5TB HDD
RAM
8GB
Case
Fujitsu P710
Keyboard
IBM Model M 1987
Audio
Scarlett Solo DAC, Bowers & Wilkins DM14, Philips FA960
Monitor
Benq 24" GW2470H
OS
OS X 10.9.5 / 10.11.4
Payoneer имаат една педерска финта ако сакаш и за други уплати да ја користиш. Ако картицата ти е извадена преку партнерство со AdWorkMedia, очекуваат да имаш константни уплати од нив. Јас пробав да ја користам за други уплати и вториот или третиот пат ми рекоа дека неможе додека немам уплата од партнерската фирма преку која сум ја извадил. Ги прашав за критериумот и не одговорија ништо конкретно. Иначе картицата е супер и за подигање и за плаќање.
Мене ми е преку Fiverr извадена, и до сега никогаш ме немаат замарано околу тоа - си зимаат и они (Payoneer) процент од секоја трансакција како и да е.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
670
622
На новиве Payoneer картички може да се смени пинот или не?

Не можеш твој пин да ставиш како што сакаш, инаку може да се ресетира.

Ресетира во што, ако не го знаеш оригиналниот да ти го кажат или ресетирање во пин што сакам ако ми е заборавен?
На старите картички можеше да се менува пинот.

во апликацијата на пејонир, кога ќе ја избереш картичката, немаш опција "Update pin" ?
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.627
3.468
Нема опција за промена на пин, само може да го видиш веќе постоечкиот.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.786
5.641
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Дали може некој што неодамна повлекол пари од Payoneer директно на девизна (во иста валута) да ми каже точно колку провизија земаа?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.461
1.424
Скопје
Дали може некој што неодамна повлекол пари од Payoneer директно на девизна (во иста валута) да ми каже точно колку провизија земаа?
min 15$ ili 2% .. оди help fees ги имаш листано.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.786
5.641
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.461
1.424
Скопје
Знам за fees ама другар ми тврди дека му земале $25 долари, што за сумата што ја повлекол е повеќе од 2%.
кој му земал? Пајонир или тука у банка кај нас нешто плус? во пајонир пред да стиснеш конфирмација ти дава точно колку ке ти земе. Кај нас некои банки зимаат екстра ама ситно генерала .. пример НЛБ зима 30 мкд за девизна сметка распределување дрн дрн. Друго мене до сега не ми земале ништо плус.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.786
5.641
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
кој му земал? Пајонир или тука у банка кај нас нешто плус? во пајонир пред да стиснеш конфирмација ти дава точно колку ке ти земе. Кај нас некои банки зимаат екстра ама ситно генерала .. пример НЛБ зима 30 мкд за девизна сметка распределување дрн дрн. Друго мене до сега не ми земале ништо плус.
Не знам, ќе го прашам. Мислам дека ги повлекол на сметка на Комерцијална, ама не сум сигурен. Јас му реков да не вади картичка бидејќи повеќе ќе му се исплати да повлече директ отколку да плаќа $29 за картичка, ми вика абе овие $25 ми земаа. Moра нешто да е грешка.
 

lemonadejimmy

Intern
8 декември 2021
2
0
Здраво на сите. Ја прелистав темава пред да го поставам прашањево но не наидов на друга слична дилема - на 6 декември физичко лице од Пајонир на Пајонир сметка ми префрлило пари откако му дадов меил адреса, но се уште не ми стигнале, ниту пак ми стигна известување дека некој ми префрла пари. Досега сум немал искуство со вакви трансакции затоа што приходите ми се или од фиверр или од долгорочни клиенти со коишто работам. На лицето што плаќа во Transaction details му стои Confirmed.

Дали треба да контактирам customer support или сепак тој што ми префрлил пари треба да го стори тоа? И уште поважно - не сум сигурен дали треба да чекам уште со оглед на тоа што поминаа повеќе од 72 часа.
Ви благодарам многу!
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.461
1.424
Скопје
Здраво на сите. Ја прелистав темава пред да го поставам прашањево но не наидов на друга слична дилема - на 6 декември физичко лице од Пајонир на Пајонир сметка ми префрлило пари откако му дадов меил адреса, но се уште не ми стигнале, ниту пак ми стигна известување дека некој ми префрла пари. Досега сум немал искуство со вакви трансакции затоа што приходите ми се или од фиверр или од долгорочни клиенти со коишто работам. На лицето што плаќа во Transaction details му стои Confirmed.

Дали треба да контактирам customer support или сепак тој што ми префрлил пари треба да го стори тоа? И уште поважно - не сум сигурен дали треба да чекам уште со оглед на тоа што поминаа повеќе од 72 часа.
Ви благодарам многу!

Како ти префрлило пари по мејл адреса? не пушти Payment Request? од пајонир на пајонир? нек ти покаже доказ што и како префрлил, да не утнал нешто .. од пајонир на пајонир е скоро инстантно .. за банкарски трансфери може да се чека ..
 

lemonadejimmy

Intern
8 декември 2021
2
0
Како ти префрлило пари по мејл адреса? не пушти Payment Request? од пајонир на пајонир? нек ти покаже доказ што и како префрлил, да не утнал нешто .. од пајонир на пајонир е скоро инстантно .. за банкарски трансфери може да се чека ..
Она што ми го пренесе тој е дека кликнал на Pay > Make a Payment > To a recipient's Payoneer account (тука внесол мој меил) и после ја испроцесирал трансакцијата. Според ова би требало и како што велиш ти - да стигнат одма парите, но не сфаќам каде би можел да биде проблемот со тоа што не се стигнати. Тој ми исплатил во USD и на мојата USD картичка пишува дека е активна (прво што помислив е да не е блокирана картичката па ради тоа да е проблемот).
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.667
2.246
Кои се шансите плаќачот да лаже дека ги уплатил парите? Освен ова, не гледам друг проблем.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
703
1.884
Она што ми го пренесе тој е дека кликнал на Pay > Make a Payment > To a recipient's Payoneer account (тука внесол мој меил) и после ја испроцесирал трансакцијата. Според ова би требало и како што велиш ти - да стигнат одма парите, но не сфаќам каде би можел да биде проблемот со тоа што не се стигнати. Тој ми исплатил во USD и на мојата USD картичка пишува дека е активна (прво што помислив е да не е блокирана картичката па ради тоа да е проблемот).
Прашај ги на чет. Ќе видат дали, кога, каде, од кој акаунт, каде се или не се пратени пари. Овде само шпекулации ќе добиеш.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.461
1.424
Скопје
Она што ми го пренесе тој е дека кликнал на Pay > Make a Payment > To a recipient's Payoneer account (тука внесол мој меил) и после ја испроцесирал трансакцијата. Според ова би требало и како што велиш ти - да стигнат одма парите, но не сфаќам каде би можел да биде проблемот со тоа што не се стигнати. Тој ми исплатил во USD и на мојата USD картичка пишува дека е активна (прво што помислив е да не е блокирана картичката па ради тоа да е проблемот).
нек ти прати слика од трансакцијата, ја има во историја кај него ако ја извршил, па со неа (број на трансакција и сл детали) на супорт (ако е се ок во тоа што ке ти го покаже, да не згрешил мејл и сл.).
 

Professor

Intern
2 јануари 2013
58
38
Според ова што го кажуваш (ако тој не те лаже дека ти пратил) може да не го завршил процесот целосно, заради тоа што откако што ќе внесеш меил и сума, треба да ги прегледаш податоците па да кликнеш Pay. Потоа ти прикажува потврда дека парите се пратени. По неколку минути, ако се е во ред стига меил дека "Your request to send funds has been approved" и на крај уште еден меил дека другата страна ги примила средствата.
 

Атачменти

 • Screenshot_20211210-180244_Gallery.jpg
  Screenshot_20211210-180244_Gallery.jpg
  133,6 KB · Прегледи: 47
 • Screenshot_20211210-180545_Gallery.jpg
  Screenshot_20211210-180545_Gallery.jpg
  106 KB · Прегледи: 47

Bob11

Intern
28 јули 2020
13
0
Имам некоја помала сума на Payoneer Картичката, морам да ги извадам од банкомат, или можам да ги користам за пазарење, и ако да, кои се провизиите?
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.786
5.641
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Имам некоја помала сума на Payoneer Картичката, морам да ги извадам од банкомат, или можам да ги користам за пазарење, и ако да, кои се провизиите?
Можеш за пазарење, има провизија само за конверзија на валута, само не сум сигурен колку беше, нешто околу 2% мислам. А на банкомат кога ги вадиш исто ја имаш таа провизија, плус $3.15 за секое вадење.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.667
2.246
3.5% е провизијата.

@Bob11 Разлистај неколку страни наназад, ќе го најдеш секој одговор во врска со Payoneer.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.786
5.641
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.667
2.246
На сајтот стои "up to 3.5%". Јас еднаш кога рачунав помалце од 3.5% ми излезе, ама можно е и да не сум пресметал добро.
Хм, чудно. Не дека секогаш проверувам, но кога и да сум проверил е било ~3.5%. А и зашто би било up to, од што им зависи? Мислам дека тие ја диктираат таа провизија.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.786
5.641
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Хм, чудно. Не дека секогаш проверувам, но кога и да сум проверил е било ~3.5%. А и зашто би било up to, од што им зависи? Мислам дека тие ја диктираат таа провизија.
Не знам од што им зависи, еднаш барав ама не најдов конкретен одговор. Во секој случај да земеме дека е 3.5%. Затоа е најдобро во банка на девизна директно.
 

bugggg

Gaining Experience
21 јуни 2017
57
50
еве од прва рака инфо на 12000мкд подигнати од КМБ банкомат ми зедоа 532мкд провизија
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.285
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно