1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Оглас за копани карти - дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Arabian, 1 Јуни 2020.

1. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

643
    376
    5 ноември 2013
    Машко
    Линк Не мој огласов, но ако се исправни(секако се копани) цената е добра. 5к за 8гб карта

2. Astro

Astro
    Guru

6,784
    9,437
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Не постои огласот. За каква карта стануваше збор?

3. Pane24

Pane24
    Unbeatable

4,672
    4,121
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Pulse 580 8gb. Prvo bea 5000 pa potoa 5500.

На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Astro

Astro
    Guru

6,784
    9,437
    20 Јуни 2012
    Машко
    Ма јок, испрекопана карта и 512Gb меморија да има не вреди ни 3000 денари, какви 5000 какви бакрачи.

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  5. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,712
    14,468
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Ако може стручњаците да ги прашам:
    - колку копани карти виделе да умрат, а колку некопани?
    - која е разликата меѓу некопана карта и соодветно одржувана(чувана во нормална просторија, редовно чистена и мачкана со паста) копана карта?
    - за 5к денари колку што чини една копана 580-ка каква графичка карта може да купат? Дали некопана 580ка ќе издржи да работи долго колку три копани?

На topic, Deksa, windows8 и уште 6 други им се допаѓа ова.
  6. Fredy

Fredy
    Unstoppable

900
    2,269
    12 oктомври 2014
    Машко
    Има разлика од копана до копана карта,односно од копач до копач.

Кај новите карти таква разлика нема.

Тука е целата фора според мене.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk

На Maxtor и Astro им се допаѓа ова.
  7. Astro

Astro
    Guru

6,784
    9,437
    20 Јуни 2012
    Машко
    Да, ете почнаа да цркаат копаните, секогаш цркале.
    Со цел да не се мешам во каналот на трговија на копани карти еве ќе ги оставам тие што се сведоци да прокоментираат, а да останативе прашања мислам, несериозно и непотребно е сега да објаснувам наспроти материјалната корист од трговија со картите.

На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,712
    14,468
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Моето скромно искуство говори дека добро чувана графичка картичка користена за мајнинг не е воопшто порасиплива од добро чувана графичка картичка користена за гејминг.
    Во последниве две години имам продадени над 1000 графички картички RX570 и RX580 кои беа користени за мајнинг, дел како ригови за мајнинг, а дел(сигурно над 300) како графички картички за гејминг. Од тие 300 графички картички се бројат на една рака картичките кои рикнале или стекнале со некаков проблем. За тоа време имам продадено околу 100 графички картички нови и половни кои не се користеле за мајнинг. Од нив исто така се бројат на една рака колку рикнале или се стекнале со проблем. Под стекнување на проблем подразбирам да рикне некој видео излез или вентилатор.

Картичките кои рикнале или стекнале проблем без оглед дали биле користени за мајнинг или за гејминг се одредени модели на некои брендови. На пример XFX RX 570-ките и Gigabyte RX570 Gaming MI се многу порасипливи од други модели. Графичките картички од Sapphire се практично неуништиви. Па така ми е смешни бабините деветини/десетини за копаните карти и нивната вредност. Греота е што се продаваат по цените по кои што се продаваат, но за тоа се криви одредени купо-продавачи кои мислејќи дека прават некаков бизнис (обрт) безполезно го нарушија пазарот. Во ниедна соседна земја не се продаваа и не се продаваат толку ефтино половните графички картички како овде.

@Astro
    Ти како екстремно најсериозен до таму што мислиш дека е непотребно да објаснуваш, а си даваш право да девалвираш, треба да знаеш дека трговијата со картичките е работа која вклучува многу повеќе од само материјална корист. Тоа вклучува пред се да одржуваш контакти со извори на такви графички картички, понатаму да одиш да одбереш и да инвестираш одредена сума на пари за да ги купиш соодветните графички картички. Понатаму треба да ги истестираш, исчистиш, подмачкаш, односно да ги подготвиш за продажба, па да ги огласиш. Дури потоа треба да комуницираш со потенцијалните купци што најчесто опфаќа техничка и нетехничка дискусија која како и претходните активности одзема време и енергија. Притоа сносам одговорност, материјална и друга, во случај да има пролем со одредена картичка, што значи губењето пари и време во случај да има проблем со тоа што го продавам. Дури потоа доаѓа на ред материјалната корист за која што зборуваш.
    Да ти објаснам поточно, за да се стекнам со материјална корист јас имам инвестирано 20К евра, пари кои што се затворени во роба и основни средства за работа, секојдневно трошам по неколку часа од моето драгоцено време и вложувам многу труд и трошам многу енергија во комуникација со секакви клиенти. Исто како и што ти одиш на работа и драпаш ташаци за плата, или како што ја нарекуваш материјална корист. Дали мислиш дека твоето потрошено време за трети лица, твоето знаење, лични и бизнис контакти, труд и залагање се безвредни и некого праваруваш затоа што за тоа ти дава плата, т.е. се стекнуваш со материјална корист??

На Sancho Sanchez, Deksa, cipiripi и уште 12 други им се допаѓа ова.
  9. tomi

tomi
    Guru

9,830
    9,076
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Малце да се нашалиме :) BTW кога има овци за стрижење зашто да не, македонскиот народ бар тој што остана у С.Р.Македонија е при глуп.... Кога ние копачите ги продававме картите им беа скапо да ги купат ама коа ке го купеа од препродавачите што ние им ги дававме бадијала скоро, тогаш картите беа топ... Ја нема да се осиромашам ако изгубам 1000-2000 денари од карта ама штета е што трпи оваа земја каде што ние се наогаме.... Толку иам да кажам...

На Nomad му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

764
    1,229
    3 Јануари 2019
    Машко
    Zdravo , sega se razbrafme za kopanite katri za gejmanje na igri balgodaram . Dali znaete dali pushenite , mislam na karti kade shto gazdata pushel vo prostorijata dobrilise tie ??? Mi ponudia edna da kupam , ama pushena bila . Ve molam za pomosh . eden prijatel mikaza deka cadot go truel silikonot . Pozdaf i sekoe dobro. Fala.

На Misko6000, stefan_off, Speedster и уште 2 други им се допаѓа ова.
  11. mihovkris

mihovkris
    Practice makes perfect

1,382
    1,012
    1 Јуни 2016
    Не знам, јас имам 6 месеци копана карта веќе, ја утепав од гејмање, не мрда од 74 степени .. не знам што друго да кажам.
    Другар купи 580ка армор нова крај на март, му рикна пред 2 недели. Ама да, за хејтање се мхм.

На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
  12. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,844
    1,207
    28 ноември 2015
    Машко
    Наравоучение нема правила

13. Pane24

Pane24
    Unbeatable

4,672
    4,121
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    PRODAVAM RIGOVI VO ODLICNA SOSTOJBA Еве купете си екстра сочувани графички карти по цена од 800-900е еден риг.
    Односно соберете се 8 членови, дајте си пари за ригов да го купете оти е во одлична состојба.
    Па после жалете се оти вентилатори не вртеле и оти една карта нечинела !
    Screenshot_248.png
    Па после мрчете на форумов.
    П.С просек шиткам по 30 карти неделно ама не на гејмери оти ми докурче за да се објаснувам со гејмерите оти најјновиот бета драјвер крашнувал на 580ка графичка , оти крашнувала графичката на среде игра
    а користел кодеген напојување Screenshot_249.png
    Па после адаптери од сата на 8пински за во графика... Screenshot_250.png
    Па адаптери од ДВИ на ВГА....
    Секоја чест на дечкиве тука на форумов што имаат колку толку познавање и разбирање дека графичиве дека за да ве служат без проблеми си бараат квалитетни напојувања и добро ладење.
    Али треба да сфатете дека надвор од форумов се расправам со разни нубови и дека моето време за една графичка продадена си го тепам по цела ден со објаснување за тоа како да ја ставе картата у слот и кој драјвери да ги инсталира...
    Исто така сум имал искуство со личност која што направи акаунт на форумот само за да ми пише порака за да купе графичка и која што после 2 дена ми ја враќа со Hardware Ban на фортнајт и со негов изговор дека нечинела графичката а ме мисле мене дека сум до толкава нубара за да не тестирам...
    Како што е наведено погоре си бара жртва и за вас да ви се оддолее гејмерите и да имате ефтини графички .
    Бидеќи најјчесто тие ефтини ригови/графички ги нема по огласите и се повеќето по врски барани и огромен труд за да се дојде до некоја прифатлива цена за мене а и за вас.
    Ама очигледно слабо го цените тоа и мрчете по форумов.
    П.С тоа што ги тестирам картите наравно дека си влечаат струја и таа сметка треба да ја платам јас а не вие :)
    Потоа времето посветено на тестирање на секоја карта засебно.
    Screenshot_251.png
    Screenshot_252.png
    Наместо да си губете енергија со тоа какви се копаните карти земете си исчистете си ја конфигурацијата и графичката , сменете си термопасти и кулирајте.

На Chaeld10_8, mkgunner, Tenny и уште 6 други им се допаѓа ова.
  14. hfghfghfg

hfghfghfg
    Баниран/a

88
    55
    24 Мај 2020
    На старо само GeForce графичка, оти тие Radeon за копање се само, копани се душата им е извадена. А Geforce се подобри за игри.

15. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

764
    1,229
    3 Јануари 2019
    Машко
    Ја имам резерва RX470 од старата конфигурација и никогаш, баш никогаш не била користена за копање. Има и луѓе што прават ригови со nVidia. Никогаш нема правила.

16. Pane24

Pane24
    Unbeatable

4,672
    4,121
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Не се секирај и Nvidiata беа користени за копање :D
    Најјмалце трошаат тие во мајнинг.

На champagnepepe му/ѝ се допаѓа ова.
  17. hfghfghfg

hfghfghfg
    Баниран/a

88
    55
    24 Мај 2020
    Ама и најмалку копаат
    А мод биоси, оверклок, андерволт, враќаат ли копачите се на дифолт пред продавање или не се замараат?

18. Pane24

Pane24
    Unbeatable

4,672
    4,121
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Na Radeon se so moduvani biosi.
    Na nvidia ne se. Odnosno zakluceni se za modovanje. Fakticki kopaat so fabricki biosi.

19. Astro

Astro
    Guru

6,784
    9,437
    20 Јуни 2012
    Машко
    Со оглед на твојата ситуација и другиве околу тебе, не гледам поента да ти реплицирам и да навлагам подлабоко на твојот крајно глуп пост кој си го искористи да си направиш некаков маркетинг. Терајте си така ваш проблем си е и терајте си со вашите проблеми. Тоа јас што имав да кажам си кажам си кажав, цврсто се држам до истото затоа што сум во право. Твојот бизнис ама ич не ме интересира, ниту ми смета, ниту некогаш ќе ми смета, барем поштеди не од циркузи, такви информации никој не побара од тебе. Терај си, продавај си, не се експонирај премногу и биди другар кога ќе затреба како што другите ти се другари тебе кога треба.

На champagnepepe му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ARMac

ARMac
    Орган

6,624
    7,693
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Ајде сите сме шупаци доста веќе.

Јас појма немам како се експлатираат или одржуваат, само знам дека 2-те графички од @gOJDO што ги земав, XFX (као едни од најлошите марки нели) 480 и 580 беа исчистени сочувани и пали вози. Година ипол едната е кај син ми другата кај мене си играат цело време. За тие пари веќе си го обработија своето, а се понатака е бонус.

И да заработил човекот што ми ги продал, нека, важно обрнал внимание и ја тестирал картата. Тој што незнае како се користи графичка има сервиси нели, нема поента некој да се замара со тоа. Ти продаваш графичка и толку. Тест на лице место ако сака ништо повеќе.

На CBB_6, PC_GAMER, Маша и уште 6 други им се допаѓа ова.
  21. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

764
    1,229
    3 Јануари 2019
    Машко
    Потополно се согласувам, за таа цена од 3000-4000 денари, графичките супер зделка беа. И да бидеме реални, да не се Пане и гОЈДО - повеќето форумџии немаше да знаат што е 1080P/60FPS. :cool:

PC_GAMER, Tenny и на AlexM им се допаѓа ова.
  22. prichina

prichina
    Unbeatable

7,822
    5,016
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Пане никогаш не шиткал ригови и картици дупло од пазарна цена, тој ја постави пазарната цена од 400 евра по риг и 5000 денари за rx 5X0ки...500 денари -+ во зависност од модел и спецификации.

На 1s3ct0wN и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
  23. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unbeatable

3,954
    4,220
    1 Септември 2011
    Машко
    За 5к-6к копаните карти се перфекција,ако сакате нови карти,бујрум по дуќаните по 250 евричи,и ке имате нова карта.

Имам едно прашање до оние што ги разбираат картите до перфекција,детална анализа што е подобро гејмана карта,или копана карта?

На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    Practice makes perfect

774
    1,118
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    Тоа за копаните е се океј, е и убаво што во 2019 имавме карти за по 50 60 евра. И јас се изнапазарив за копање и си составав ригови. Еве лично, и пане може да потврди, ќе сум му прател линк од реклама5 каде продавале риг за 700-800 евра и сум му викал ако успееш да му спуштиш, јас ке ти го платам толку и толку. И за тебе и за мене ќар. Некој луѓе како Пане и гојдо ги бива за трговија со луѓе, некој како мене трупци се. Некој да продава карта од 100 евра, јас ке му понудам 120еур. Труп.

Но во 2020 све се смени. Карти копани, некопани, што се продавале по 4000-4500 денари стигнаа цени од 6500 денари. Карти купени во крај 2017 година, стари три години, а се цена на пола од нова рх 5500 хт со гаранција, нова нави архитектура, поштедливи и помоќни. Половните карти во македонија, за разлика од околните држави се ПОСКАПИ, не поефтини. Вега карти лани во бугарија, косово, албанија, србија се продаваа по 150 евра, кај нас 250. Исто и со 1070ките.

На genius, Lokvan, CBB_6 и уште 3 други им се допаѓа ова.
  25. mihovkris

mihovkris
    Practice makes perfect

1,382
    1,012
    1 Јуни 2016
    Таман сакав да отворам оглас дека ја менувам RX 580кава 4GB за 8GB со моја доплата, ама ништо, ме уништивте.

Сподели

Вчитување...