• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nokia паметни телефони - генерална дискусија

Tobey

Intern
23 април 2017
211
48
Nokia 7 Plus вреди да се земе и 2019 - та??
Вреди, јас го користам од месец јуни и нема никаков проблем. Посебно затоа што хуавеито и хонор со кирин 710 во ист ценовен ранг го немаат тој снепинес и флуидност на сток андроид.

Друга алтернатива за исти пари ти е покофон.
Или пак додади уште 50 евра и земи нокиа 8.1 од ледиком
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,096
453
Вреди, јас го користам од месец јуни и нема никаков проблем. Посебно затоа што хуавеито и хонор со кирин 710 во ист ценовен ранг го немаат тој снепинес и флуидност на сток андроид.

Друга алтернатива за исти пари ти е покофон.
Или пак додади уште 50 евра и земи нокиа 8.1 од ледиком
Ќе видам буџетот ако се зголеми оваа година.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,992
29,000
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Одлично, без ривали во ценовниот ранк.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,503
681
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

NOKIA 9 ако ги смачка во квалитет другиве брендови ке приберам еден.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,992
29,000
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,503
681
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
уредот за сликање одличен,ама и него го бива многу за едитирање,па така да слободно можам да кажам дека mrwhostheboss + Nokia 9 = замера за DSLR камера.
Софтверот за едитирање е безплатната фотошоп верзија и на почеток кога првпат ке го уклучиш уредот ке те праша дали сакаш да инсталираш.
Имаш функции автоматски да ти едитира. Не е ништо потешко од инстаграм филтер.

Тоа што е различно од сите други камера е детаљите што можеш да ги подобриш во сликата самиот и боите.

+ секоја слика излегува совршено од прва само треба сам да процесираш тоа што ( На пример Google XL3 го прави автоматски) ти треба да го направиш мануално.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,503
681
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
850
1,809
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
Јас и брат ми имаме 808 и никако да налетаме на достоен ривал, во поглед на камера. Сензориште плус ксенон блиц...
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,466
1,445
Drachevo
Кога Нокиа го владееше светот по втор пат, со следниве модели

Наследник официјално е овај:


Кога излегоа немаа никаква конкуренција, денес сеуште се конкурентни. Најмногу ги јаде тоа што пола деценија немаат update на камера, инаку хардверски сеуште се зверови, никој им се нема приближено. Сензориштето нема да биде надминато следните 10 години.
Имаше една комична ситуација, на времето DXO ги споредуваше монструмите како 1020 со играчки како Iphone5. И ги победуваа ајфоните. Од тогаш DXO е спардачина спонзоруша која нема никаков легитимитет.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,503
681
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Кога Нокиа го владееше светот по втор пат, со следниве модели

Наследник официјално е овај:


Кога излегоа немаа никаква конкуренција, денес сеуште се конкурентни. Најмногу ги јаде тоа што пола деценија немаат update на камера, инаку хардверски сеуште се зверови, никој им се нема приближено. Сензориштето нема да биде надминато следните 10 години.
Имаше една комична ситуација, на времето DXO ги споредуваше монструмите како 1020 со играчки како Iphone5. И ги победуваа ајфоните. Од тогаш DXO е спардачина спонзоруша која нема никаков легитимитет.
Поприродна е сликата затоа. Новите телефони вадат повеќе детаљи ама се осеќа и преголемо изострување и малце е сликата и вештачка.

За навечер помага доста HDR за контрола на светло што огромен напредок, ама пак е лимит мал сензор.

Истото е Dynamic range стакувани повеќе слики со HDR така што сите делови од сликата се осветлени и нема ич сенки + малце вештачко озострување да се одделат различни леери од сликата (пример куќа кола човек)

Нокиата од друга страна има класичен сензор ( слично ко DSLR со мал сензор + оптика). Боите и сликата делуваат по природно.

Голема штета што пропаднаа.. сплет на околности...

Сега гугл од кога го купија youtube тежок монопол со рекламиве..

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,288
3,432
Битола
Nokia 9.3 PureView will indeed have under-display camera, 120Hz display: Report

Nokia со првиот конзумеристички телефон со Underscreen камера? Прочитав неколку вакви статии каде велат дека скоро е потврдено дека Нокиа ја усоврши камерата и ќе го вади Pureview 9.3 кон крајот на годината со Top End specs како 120 хз 1440п дисплеј, 108 самсунг сензор, 865+. Ако тоа е вистина, ќе биде game changer и за оние коишто не користеле fullscreen display и за оние коишто сакаат да се префгрлат од 7/7PRO и се разочарани од 8 серијата бидејќи не се full screen повеќе.

Еве и concept art и уште едно видео за тоа дека шпекулациите се потенцијално вистинити:

View: https://www.youtube.com/watch?v=FRzxWabXFqk
 
Последна промена:

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,466
1,445
Drachevo
Nokia 9.3 PureView will indeed have under-display camera, 120Hz display: Report

Nokia со првиот конзумеристички телефон со Underscreen камера? Прочитав неколку вакви статии каде велат дека скоро е потврдено дека Нокиа ја усоврши камерата и ќе го вади Pureview 9.3 кон крајот на годината со Top End specs како 120 хз 1440п дисплеј, 108 самсунг сензор, 865+. Ако тоа е вистина, ќе биде game changer и за оние коишто не користеле fullscreen display и за оние коишто сакаат да се префгрлат од 7/7PRO и се разочарани од 8 серијата бидејќи не се full screen повеќе.

Еве и concept art и уште едно видео за тоа дека шпекулациите се потенцијално вистинити:

View: https://www.youtube.com/watch?v=FRzxWabXFqk
Ова е само фаза. Од пента камера пак ќе спаднат на 1 или 2 камери, сите производители, за 2 до 3 години.
Нокиа 1020 хардверот да добие апдејт ќе растура и во 2020та.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,288
3,432
Битола
Ова е само фаза. Од пента камера пак ќе спаднат на 1 или 2 камери, сите производители, за 2 до 3 години.
Нокиа 1020 хардверот да добие апдејт ќе растура и во 2020та.
Мене грижата за full screen experience ми беше, назад колку сакале ставиле воопшто не сликам, ама нон стоп гледам содржини на амолед екран и сакам од хир да имам full screen bezeless како што е на 7pro/7t PRO. Ако нокиа направат брејктру со underscreen cam и е достапна цената, сметам има многу луѓе што исто им е важно тоа искуство и ќе го земат, посебно ако ништо друго не му недостига.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,503
681
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

Треба Нокиа да се вратат на бизнисот со правење гуми (така почнаа Нокиа за неупатените пред мобилните телефони)

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,992
29,000
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
55
56
Дали некој до сега имал искуство, или поседува нокиа 3.4?

Ме интересира дали вреди да се плати 4000 денари нов не користен со кутија.

Гледав ревјувс на јутуб, сепак сакам да слушнам мислење од некој што вистина го поседувал и користел?
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
55
56
Се двоумиш за телефон од 4000 денари?
Зошто да не се двоумам, не се многу пари но сепак..

Да се надоврзам го зедов за 3500 комплет со кутија и 2 годишна гаранција купен од телеком..

3гб рам верзијата до 64гб меморија.

Единствено камерата не е нешто посебно другото се е супер немам никакви забелешки до сега, останува да видиме.
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
55
56
Update:

Многу лоша оптимизација на андроидот,
Батеријата супер,
Споро отклучува фингерпринтот а фејс ид базирано на камерата.
дисплејот ок - супер за гледање видеа
Камера лоша


Sent from my Nokia 3.4 using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,992
29,000
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Update:

Многу лоша оптимизација на андроидот,
Батеријата супер,
Споро отклучува фингерпринтот а фејс ид базирано на камерата.
дисплејот ок - супер за гледање видеа
Камера лоша


Sent from my Nokia 3.4 using Tapatalk
Малце сум збунет. Уредот е 4к нов или? S460 + 3/4GB рам за 3.5К? + 6.4"? па ти си направил одлична зделка.
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
55
56
Малце сум збунет. Уредот е 4к нов или? S460 + 3/4GB рам за 3.5К? + 6.4"? па ти си направил одлична зделка.
Да. Нормално и тоа ми е многу јасно, тоа го напишав за ако некој се двоуми за овој телефон да ја плати целата цена искрено не вреди за ~9к. За 3.5к е супер.
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
55
56
Малце сум збунет. Уредот е 4к нов или? S460 + 3/4GB рам за 3.5К? + 6.4"? па ти си направил одлична зделка.
Да разјаснам, Уредот е 8990 во телеком, јас го зедов 3500 од личност која продолжувала договор и морало да се искористи буџетот.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,503
681
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Да разјаснам, Уредот е 8990 во телеком, јас го зедов 3500 од личност која продолжувала договор и морало да се искористи буџетот.
Нокиа сеа се кралеви 1-7к сегментот имаат телефонче за секој џеб.

8к веќе се зема самсунг м11.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,485
Мислења
845,335
Членови
29,298
Најнов член
Karakonzon
На врв Дно