1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Nokia паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од pipelin, 8 Јануари 2017.

 1. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  763
  835
  2 Март 2011
  Машко
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 2. chemioftw

  chemioftw
  Gaining Experience

  364
  206
  26 Март 2015
  Машко
  Галичанец
 3. Tobey

  Tobey
  Intern

  161
  35
  23 Април 2017
  7 плус ептен ме харесва
   
 4. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  806
  1,688
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Само не знам од кај им текна за таа бижутерија боја да ја вметнат...
   
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  763
  835
  2 Март 2011
  Машко
 6. Tobey

  Tobey
  Intern

  161
  35
  23 Април 2017
  Сакам да си купам Нокиа 7 плус. Ги контактирав Анхоч дали ќе го носат и ми одговорија дека моделот наводно не бил достапен кај нивниот дистрибутер. Па сакам да прашам дали некој има инсајдерски информации и знае кој им е дистрибутер па да си го порачам онлајн од таму?
   
 7. TheBuilder

  TheBuilder
  Intern

  2
  0
  15 Мај 2014
  Машко
  Го имаа и одма се распродаде.
   
 8. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,360
  1,484
  25 Март 2013
  Машко
  Откако HMD Global ги купи Нокиа имав малку верба дека ќе се вратат на старата слава, ама како поминува времето сигурен сум дека се на вистинскиот пат.

  -Квалитетот и издржливоста на Нокиа беа едни од основните постулати на брендот и сеуште држат до нив. JerryRigEverything ги смета во топ најздржливи и лани Нокиа 6 ја однесе наградата за најиздржлив телефон во било која категорија а и овогодинешниот 6.1 не е ништо полош.

  -Нокиа 6.1 и 7.1 (а и останатите модели) имаат солидни карактеристики и пристапна цена и се повеќе им се доближува на Xiaomi, Honor, Lenovo.

  -Купувачите покажуваат се поголем интерес за Нокиа и последните продажби онлајн им траат неколку минути во кои се продава целата залиха (batch), нешто што беше карактеристично за Xiaomi пред неколку години

  -Сите Нокиа телефони имаат сток андроид и се дел од Андроид Оне програмата што значи брзи системски и сигурносни апдејти.

  Им посакувам успех, фалеа многу на пазарот!
   
  На The Geek Boy, Скоти, Sharlovski и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,144
  1,787
  19 Мај 2011
  Машко
  Nokia 9
  [​IMG]
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,144
  1,787
  19 Мај 2011
  Машко
  Nokia 9 со 5 камери позади....
  [​IMG]
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Tobey

  Tobey
  Intern

  161
  35
  23 Април 2017
  Најверојатно со 2. Ми изгледа на фотошоп
   
 12. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,144
  1,787
  19 Мај 2011
  Машко
  Кај виде фотошоп на сликата?
   
 13. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  351
  341
  17 Март 2010
  Машко
 14. Tobey

  Tobey
  Intern

  161
  35
  23 Април 2017
  Некој дали доби андроид 9 за нокиа 7 плус. Кај мене уште нема
   
 15. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  806
  1,688
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
 16. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  515
  206
  9 Август 2018
  Машко

  Искрено, не ми ни треба џекот за слушалки, се дур имаат Bluetooth 5.0+,и нудат многу мал Delay.
  Секако тоа со 4,000mAh+ батерија, OLED/AMOLED панел, слот за Micro SD картица. Snapdragon 845,8GB RAM, 128GB минимум, и за другото со камерата сигурно ќе биде топ.
  Wireless Charging не ни ми треба, нормално ако има брзо Type - C пунење, нема ни да се замарам (и Fast Charger заедно со телефонот).
  Ако сево ова испадне така, тогаш овој уред ќе ги сруши сите други уреди.
  Им посакувам среќа на Nokia, и дајбоже да се вратат како што беа порано, да бидат No 1,а не само Samsung, Apple, Huawei, Xiaomi, итн... Ми се здосади све од исти брендови.
   
 17. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  763
  835
  2 Март 2011
  Машко
  На Трајче Дрварчето и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 18. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  806
  1,688
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
 19. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  806
  1,688
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
 20. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  515
  206
  9 Август 2018
  Машко
  Nokia-9-PureView-bottom-and-top.jpg
  Nokia-9-PureView-press-image.jpg

  Искрено, кога веќе ставаат толку многу камери од позади, зошто и не стават +2 предни камери.
  Таман едната за широкоаголен објектив (како кај Pixel 3/3XL),а другата за длабински слики.
  На толкава предна рамка може не само 3 туку дури и 5 предни камери.

  Ја да би бил на нивно место би стаил 3 камери од напред, LED диода во долната рамка(за нотификации, батерија, итн...), и кај горната рамка освен камерите би стаил и преден блиц, и TOF сензор.
  Може и на долната рамка уште еден звучник да се стави (бидејки обете се доста големи), таман за front facing stereo speakers, наместо доле како што е прикажано на сликите.
  Pixel 2XL имаше релативно мали рамки но имаше и место за двојни предни звучници.

  Телефончево ако се покаже доста добро со камерава, ќе може да привлече доста атракција.
  Стискам палци за нокија, па ќе видиме!
   
 21. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,241
  992
  2 Јануари 2012
  Машко
 22. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  515
  206
  9 Август 2018
  Машко
  мислев доста луѓе да почнат пак да купуваат од нокија.
  У стил на comeback, пошто долго време немаа ништо посебно направено.
   
 23. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  515
  206
  9 Август 2018
  Машко
  Nokia 7 Plus вреди да се земе и 2019 - та??
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,988
  25,230
  4 Септември 2008
  Nokia 7x вреди.
   
 25. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  515
  206
  9 Август 2018
  Машко
  дизањот не ми се свиѓа
   

Сподели

Вчитување...