• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

neoTV и интернет од Neotel

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
97
226
Скопје
Neotel имаат Long Range Wifi интернет модули и антени достапни за места каде нема можност за оптика.
Максимална брзина е гигабитна , duplex, up and down, поради хардверот што го имаат земено. Поврзувањето оди со ethernet кабел, кој го влечат од свичот со антената, до вашиот домашен рутер.

Го користам скоро година, освен при силен пороен дожд кој физички му пречи на сигналот, досега нема паднато.

Прашајте си, пакетот е иста цена како оптичкиот интернет со истите можности. Доколку донесат инфраструктура за оптика на вашата локација, ви се јавуваат и вршат промена.
Препорачувам ваш рутер да си користите, бидејќи оние кои ги даваат со пакетот се ужас (како и за оптичкиот интернет).

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,704
1,186
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
97
226
Скопје
која понуда е ова? и дали се знае каде сѐ имат достапност?
Се работи за заменски пакет под истото име како оптичкиот интернет што го нудат, се додека не се донесе оптички кабел до одредени локации во Скопје. За инфрaструктурата, најубаво да ги прашате, да видат на лице место дали има можност за инсталирање на таков приклучок

Последна промена:

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,037
950
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Дали има некој проблем на неотел додека игра APEX LEGENDS да го исфлра од сред игра или пак уште на стартот да не може да се конектира на сервер.
со ерор код leaf и со код ерор wheel

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,326
1,413
која понуда е ова? и дали се знае каде сѐ имат достапност?
Можно да е во врска со WiMax што Неотел го воведуваше 2007/2008 во МК, со цел да обезбеди интернет со голема пропусност на поголеми далечини. Пред 10 години мислам дека нудеа и официјално пакети на веб страната.

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,037
950
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
OS
Windows 10 Pro
Да се надорзам на пораката ова не го прави кога сум уклучен на 4Г на телеком и со хотспот преку вифи на пцто играта ја тера без проблем само што има нормално висок лаг 70 80 100 , али тие дисконецкии и исфрлања ги нема

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
97
226
Скопје
Дали има некој проблем на неотел додека игра APEX LEGENDS да го исфлра од сред игра или пак уште на стартот да не може да се конектира на сервер.
со ерор код leaf и со код ерор wheel
Серверски проблеми на Apex се - барем така пишуваат на твитер. https://twitter.com/search?q=apex servers&src=typed_query&f=live
Не сум пробал со друг оператор, но ping spikes немам, покрај code leaf code wheel во секоја рунда секако.

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,037
950
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
OS
Windows 10 Pro
Серверски проблеми на Apex се - барем така пишуваат на твитер. https://twitter.com/search?q=apex servers&src=typed_query&f=live
Не сум пробал со друг оператор, но ping spikes немам, покрај code leaf code wheel во секоја рунда секако.
Епа тоа е проблемот што можно е да е до серверите на апекс не викам не но јас кога тестирав подлабински што се вика кога ќе се конектирам преку телеком не го прави тоа и ова ти го кажувам 4г на мобилен пуштам хотспот и преку вифи матичнава дека има и терам играм без никаков проблем без никаква дисконекција , а се дур сум на неотел играта џабе ја стартувам после 10 минути игра ме исфрла баш на најинтересноото и unplayable е.
Е сега каде е проблемот сеуште не ми е јасно, бидејќи овој проблем го немав пред 2 или 3 дена играв цело време и никакви дисконецкии немав.

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
111
169
Користам оптика 50/50 при гледање ИПТВ се случува да ми укочи слика, да снемам звук можно ли е да е до интернет? На А1 50/3 немам такви проблеми со ИПТВ. Благодарам

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,796
9,217
Скопје
Дали некој имаше бесплатен акаунт тука?
Јас имав 2, со двата не можам да се логирам, стискам најави и стои мисирско не реагира.
А ако сменам една буква/бројка у пас/логин одма кажува погрешно, реагира.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,895
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно