• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

neoTV и интернет од Neotel

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
119
290
Скопје
Neotel имаат Long Range Wifi интернет модули и антени достапни за места каде нема можност за оптика.
Максимална брзина е гигабитна , duplex, up and down, поради хардверот што го имаат земено. Поврзувањето оди со ethernet кабел, кој го влечат од свичот со антената, до вашиот домашен рутер.

Го користам скоро година, освен при силен пороен дожд кој физички му пречи на сигналот, досега нема паднато.

Прашајте си, пакетот е иста цена како оптичкиот интернет со истите можности. Доколку донесат инфраструктура за оптика на вашата локација, ви се јавуваат и вршат промена.
Препорачувам ваш рутер да си користите, бидејќи оние кои ги даваат со пакетот се ужас (како и за оптичкиот интернет).
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,912
1,554
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
119
290
Скопје
која понуда е ова? и дали се знае каде сѐ имат достапност?
Се работи за заменски пакет под истото име како оптичкиот интернет што го нудат, се додека не се донесе оптички кабел до одредени локации во Скопје. За инфрaструктурата, најубаво да ги прашате, да видат на лице место дали има можност за инсталирање на таков приклучок
 
Последна промена:

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,084
972
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Дали има некој проблем на неотел додека игра APEX LEGENDS да го исфлра од сред игра или пак уште на стартот да не може да се конектира на сервер.
со ерор код leaf и со код ерор wheel
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,452
1,576
која понуда е ова? и дали се знае каде сѐ имат достапност?

Можно да е во врска со WiMax што Неотел го воведуваше 2007/2008 во МК, со цел да обезбеди интернет со голема пропусност на поголеми далечини. Пред 10 години мислам дека нудеа и официјално пакети на веб страната.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,084
972
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Да се надорзам на пораката ова не го прави кога сум уклучен на 4Г на телеком и со хотспот преку вифи на пцто играта ја тера без проблем само што има нормално висок лаг 70 80 100 , али тие дисконецкии и исфрлања ги нема
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
119
290
Скопје
Дали има некој проблем на неотел додека игра APEX LEGENDS да го исфлра од сред игра или пак уште на стартот да не може да се конектира на сервер.
со ерор код leaf и со код ерор wheel
Серверски проблеми на Apex се - барем така пишуваат на твитер. https://twitter.com/search?q=apex servers&src=typed_query&f=live
Не сум пробал со друг оператор, но ping spikes немам, покрај code leaf code wheel во секоја рунда секако.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,084
972
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Серверски проблеми на Apex се - барем така пишуваат на твитер. https://twitter.com/search?q=apex servers&src=typed_query&f=live
Не сум пробал со друг оператор, но ping spikes немам, покрај code leaf code wheel во секоја рунда секако.
Епа тоа е проблемот што можно е да е до серверите на апекс не викам не но јас кога тестирав подлабински што се вика кога ќе се конектирам преку телеком не го прави тоа и ова ти го кажувам 4г на мобилен пуштам хотспот и преку вифи матичнава дека има и терам играм без никаков проблем без никаква дисконекција , а се дур сум на неотел играта џабе ја стартувам после 10 минути игра ме исфрла баш на најинтересноото и unplayable е.
Е сега каде е проблемот сеуште не ми е јасно, бидејќи овој проблем го немав пред 2 или 3 дена играв цело време и никакви дисконецкии немав.
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
238
301
Користам оптика 50/50 при гледање ИПТВ се случува да ми укочи слика, да снемам звук можно ли е да е до интернет? На А1 50/3 немам такви проблеми со ИПТВ. Благодарам
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,057
9,917
Скопје
Дали некој имаше бесплатен акаунт тука?
Јас имав 2, со двата не можам да се логирам, стискам најави и стои мисирско не реагира.
А ако сменам една буква/бројка у пас/логин одма кажува погрешно, реагира.
 

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
238
301
Користам оптика 50/50 при гледање ИПТВ се случува да ми укочи слика, да снемам звук можно ли е да е до интернет? На А1 50/3 немам такви проблеми со ИПТВ. Благодарам
Ве молам да споделите некој совет. Благодарам

Користам Huawei HG8145V5 и од него врзан TP-Link Archer C2300, LAN во WAN.
 
Последна промена:

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,567
3,862
Скопје
Ве молам да споделите некој совет. Благодарам

Користам Huawei HG8145V5 и од него врзан TP-Link Archer C2300, LAN во WAN.
А каков ИПТВ, уред, ... Зашто ако ти е сѐ од Неотел - пријави дефект и ваљда прво ќе направат замена на опремата па ќе видиш што е.
 
Последна промена:

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
238
301
А каков ИПТВ, уред, ... Зашто ако ти е сѐ од Неотел - пријави дефект и ваљда прво ќе направат замена на опремата па ќе видиш што е.
Иптв од оглас си имам купено претплата и преку Mi Stick си гледам, го однесов кај другар на А1 интернет такви проблеми немам... затоа мислам да не е до Неотел интернет или рутер.
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
119
290
Скопје
Иптв од оглас си имам купено претплата и преку Mi Stick си гледам, го однесов кај другар на А1 интернет такви проблеми немам... затоа мислам да не е до Неотел интернет или рутер.
До рутерот ти е. Земи подобар рутер и гледај избегнувај да поврзуваш 2 или повеќе рутери заедно.
 

xaocot

Gaining Experience
15 април 2011
124
54
Decki daljinsko za toa android boxot Na neo tv da ne znaete kaj moze da se kupi? Decava sol mi go napravija

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,993
7,881
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Decki daljinsko za toa android boxot Na neo tv da ne znaete kaj moze da se kupi? Decava sol mi go napravija

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

Ако не најдеш локално, искористи ја опцијата во алиекспрес апликацијата за пребарување преку слика, ќе го најдеш гарант. Преку 10 далечински имам така купено.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,356
Членови
30,794
Најнов член
meli2011
На врв Дно