1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Негативни искуства со продажба на хардвер/предмети (од членови на It.com.mk)

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од gOJDO, 27 oктомври 2012.

 1. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,143
  3,503
  7 ноември 2014
  Машко
  @Tajson , со оглед на нивото на комуникација и „оправдувањата“ (кои многу убаво на саркастичен начин ти ги разбива @Avid), не гледам да се одразува твоето 28 годишно искуство во водење на сопствена фирма.

  Целата ситуација е на виделина и @toshex е апсолутно во право, бидејќи човекот си побарал услуга и бил спремен да плати за тоа. Интерните проблеми на фирмата се оставаат на страна, а во бизнис во кој зависиш од муштерии првично не ветуваш рокови што знаеш дека нема да ги исполниш (10 дена изработка) и второ, комуникацијата е клучна.

  Цртеж како и зашто не е пратен, а потоа зашто е почната изработка без одобрување и без давање на цена се почетнички грешки на мајстор кој почнал од вчера да работи.

  Твојот став на „пробав да направам услуга и сеа јас крив“ треба да го промениш тотално, особено барем на форумов каде што секој може да ги дисектира грешките кога е се јавно изложено.
   
  На kiko98, zipi123, RagingDemon и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. architect

  architect
  Unstoppable

  1,951
  2,332
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,377
  7,360
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не е толку негативно, повеќе ми е смешно со денешнава омладина. Ќе пише мејлови, фејсбуци, поруки ама срам имаат да се јават. Ете :)

  konverzacija.jpg
   
  На Astro, igor_xxxx, krema и уште 8 други им се допаѓа ова.
 4. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,795
  3,264
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  100че си е 100че , кутија цигари е :) бедно, шо да кажам ...
   
  На Astro и Ulrezaj им се допаѓа ова.
 5. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,068
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
 6. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,068
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  доволно е офф топик, вратете се на темата ве молам
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 7. damil

  damil
  On your way to fame

  734
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Ајде овдека да продолжиме со дискусијата бидејќи членот @Martinovski или е со кратка меморија или му иде бизнисот со секаква опрема на форумов па си тера.

  Се работи за следниов телефон кој го продаваше во далечната 2017/2018:
  Продадено - iPhone 5s [16GB]

  Дискусијата се одвиваше по Вибер по негово инсистирање, така да сликите од сериските броеви не можев да најдам, ама ако биде упорен да се вади како во претходната тема, ќе се потрудам.

  Впрочем, телефонот со сериските броеви кои беа на кутијата даваше на интернет скроз различен IMEI број, imei24.com, со што нешто ми стална сомнително. После некое натегање искочи дека „може да е препакуван, не знам стварно, ја од ebay од Англија го земав“. За среќа не го купив, па не дојде до поголем проблем, ама сега гледам дека ова не е изолиран случај изгледа и дека шемата си функционира на форум да се продава со „мало“ преќутување на фактичката состојба на деловите или телефоните.

  Така да пажливо со момчево, не ќе да е толку наивен како што изгледа.
   
  krema, Fatal1ty_ и на Daniel86 им се допаѓа ова.
 8. Martinovski

  Martinovski
  Gaining Experience

  617
  298
  4 oктомври 2011

  Ај ќе ти одвојам 5 минути. Ова како прво не ти е негативно искуство, зошто не си го купил телефонот секако.
  Како второ телефонот беше продаден на некој член од форумот, ако толку те интересира ќе побарам ќе ти кажам кој е.
  Ти бе дечко не си го ни купил телефонот а сме се „натегале“.

  На форумов имам продавано многу работи и секојпат сум излегувал во пресрет на сите што нешто не било во ред. Пример скоро беше на Торте му продадов 5S, имавме недоразбирање, одма му вратив назад парите.

  Ајде ајде пажливо со момчето не сум бил наивен.... и подобро ти што не си го купил телефонот да ти кажам право.
   
  Последна промена: 14 Февруари 2020
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,427
  8,904
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Кога купувате половни ствари од форумиве и Пазариве 3, особено ако тоа се лаптопи, или телефони, имајте во предвид дека можеби се крадени, па префрлени неколку колена од еден на друг па на тет па после продавани. Особено бидете претпазливи ако ги немаат оригиналните адаптери/чарџери ондак се 100% крадени од фирми, од домови, да не се поебете негде да ве ухапшаат :p
   

Сподели

Вчитување...