1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Негативни искуства со продажба на хардвер/предмети (од членови на It.com.mk)

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од gOJDO, 27 oктомври 2012.

1. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,201
    4,650
    4 ноември 2013
    Машко
    Ц.ц.ц.ц која катастрофа... плачит за банирање.

На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,752
    7,178
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Огласников дефинитивно треба да се затвори, па нека си продава/купува кој што му треба на реклама5 и фб, пошто глупости го уништуваат угледот на форумот. Па 50% од форумџиите се тука само заради тие смрдени огласи, пребегале од кајгана, фб, реклама, пазар3 и сега си играат играчки со чесни членови.

На Ceco, smole, Astro и уште 6 други им се допаѓа ова.
  3. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

416
    326
    11 Декември 2009
    Фино лепо се извинив и ти кажав во што е работата
    Нема никакви приказни за мали деца, ти го нарачал телефон зошто има исти таков со пукнат екран и му треба, во меѓувреме од фирма го пратија итно за Италија и тоа е целата работа

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  4. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

416
    326
    11 Декември 2009
    Кое правило е прекршено за да има банирање???

5. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,201
    4,650
    4 ноември 2013
    Машко
    Го возиш членот низ малото прсте, го порачуваш телефонот па не е дигаш пратката па не си достапен...како членот да е должен да ги трпи твоите глупости... еј...брат ти го користел твојот акаунт :D дај молим те, не биди смешен.

edit:
    И што има врска што е брат ти Италија, ти не можеш да е подигнеш пратката наместо него?
    Или не сте толку блиски со брат ти?

6. Harrabed

Harrabed
    Practice makes perfect

1,364
    1,443
    22 Април 2013
    Машко
    Не му се работе
    Tи колку и да се извинуваш сеа бадијала е кога јас веќе потрошив 7 дена и се осободував од работа и обрврски само да го испратам... Да не беше ти јас до сега ќе го продадев. Не секој е слободен да се замара со глупости. Доколку небеше сигурен дека ќе го зимаш нетребаше ниту да ми пишуваше да го праќам преку карго незнам како может да си дозволиш такво нешто да бидеш до толку не одговорен. Кога нешто се купува се знае дека првин се размислува пред човек да го купе дали ќе биде слободен да го подигне, плате или било што.

Италија, Германија, Франција, Браќа, Сестри, Вујковци, Фирми, Мирми и слични такви превари на мене ЈОК, јас не сум од вчера па да поверувам на такви прикаски.

Штом брат му е за Италија тогаш он е за Германија :D

Последна промена: 4 oктомври 2017
  7. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

416
    326
    11 Декември 2009
    Тебе пак те прашувам кое правило е прекршено на форумов???
    Јас живеам во Рогачево,а тој во Тетово, немам намера да одам 35км за да ја земам неговата пратка, кога ќе дојдат нека се разберат

8. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

416
    326
    11 Декември 2009
    Бреее, за што изгуби 7 дена, толку време ти требаше да го пратиш, 10 минути работа? А тоа дека ќе си го продал до сега се гледа по огласот, отворен ти е веќе 20 дена и тешко некој да го купи освен ако не му треба само екранот, за друго и неможе да се користи
    И јас сум сигурен дека телефонот ќе беше земен ако ти беше потрпелив, ќе дојдеше брат ми и ќе си го земеше, а јас да го земам во негово име па после да се оправам со него ако нешто не е во ред, тоа не
    Поздрав и секое добро

9. Harrabed

Harrabed
    Practice makes perfect

1,364
    1,443
    22 Април 2013
    Машко
    Не му се работе
    Ај терај си работа се гледа дека си талентиран за превари а јас со такви како тебе немам време да се занимавам, јас сум крив што погрешно те проценив и ти ги го испратив. Немам намера јас тебе отчед да ти давам кој и зошто сакал да го купи. За што да бидам трпелив ? Не сум јас ништо должен со тебе да се замарам и да те чекам недели и месеци само за еден телефон.

Се јавив пред малку на каргото и им реков да го повлечат назат, и за друг пат само памет. Од такви несериозни и нестабилни личности како тебе само подалеку и никакво праќање по карго(сега ради тебе само јас ќе правам безпотребни карго трошкови од 150 ден што го шетав пакетот натаму-наваму ама ако ПАМЕТ ПАМЕТ ЗА ДРУГ ПАТ).

На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
  10. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

416
    326
    11 Декември 2009
    Ти прво мене воопшто и не ме знаеш...
    Јас лично до сега немам никого измамено, сум имал работа со повеќе членови тука на форумов и никој не се пожалил
    Трпелив требаше да бидеш уште некој ден за да дојде брат ми и да си го земе телефонот, ништо повеќе.Незнам што имаше ти толку замарање и дали толку ти дојде до тие 2000 денари што немаше време да почекаш
    Сакаш јас да ти дадам 3000 денари само да го фрлиш тој телефон и да не правиш драми за глупости

11. viktorce

viktorce
    Gaining Experience

362
    260
    13 Март 2015
    Машко
    И јас сум да се банираат вакви членови. Пред некој ден договарав тука со еден член кој ми рече ама многу го имале зезнато и тој не му било сигурно. Некако со молење ми го испрати.

Сега разбирам дека бил во право и дека имало мангупи мешу членовите овде.
    И јас сум за Бан. Се гледа дека членот го измамил другиот член овде. Според мене треба на ваквите членови да им се даде 2 услови.

Или да му платат на тој што го излажале 1000 денари на сметка или да бидат банирани. Срамота навистина.

На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
  12. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,201
    4,650
    4 ноември 2013
    Машко
    КАТАСТРОФА е друже, сум јадел еден стап тука со еден член и од тогаш наваму пазам од кого купувам и на кого продавам...
    Пазам поради ваквите членови.

На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Вајкинг

Вајкинг
    Practice makes perfect

965
    1,150
    9 Јуни 2015
    Машко
    Јас сум имал позитивно искуство со undergrounde, еден член еден акаунт (евентуално +1 за резерва :p :D), вака двајца браќа двајца ликови на еден акаунт не иде. Мој предлог е да не се банира едноставно уште еден акаунт нека направи брат му и тоа е тоа

14. Harrabed

Harrabed
    Practice makes perfect

1,364
    1,443
    22 Април 2013
    Машко
    Не му се работе
    ,

Чувај си ги тие 3000ки. На друг да ги правеш тие финти а не на мене.

Sent from my SM-N950U using Tapatalk

15. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,485
    1,936
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    Како си задоволен од батеријата на Note-от?

Пушти некоја слика во темата ако не ти е проблем.

Се извинувам за офтопик.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

16. Astro

Astro
    Guru

6,387
    8,845
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Prekrsheno e praviloto eden akaunt edna licnost. Kako toa eden akaunt cela familija?

BAN pod itno!!

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

17. bogoevski

bogoevski
    Unstoppable

1,649
    2,654
    29 ноември 2009
    Машко
    Сваштара
    Полека момци.
    Братми, братми е опасен братми.

(Сарказам)

На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  18. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

416
    326
    11 Декември 2009
    Каде е тоа правило?

19. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

416
    326
    11 Декември 2009
    За истите огласи, успешни или неуспешни зделки и соработки, IT.mk не сноси никаква одговорност. Ниту за огласувачите со статус на проверен огласувач

20. Avid

Avid
    Guru

4,273
    6,367
    21 Јануари 2009
    ce se dogovorite neberete gajle

dangthe, bogoevski, toplel и на уште 1 им се допаѓа ова.
  21. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,627
    3,639
    12 Јануари 2016
    Машко
    Супер е темава. Само уште некој да сублимираше една топ листа надреалиста, за брза консултација.

На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Astro

Astro
    Guru

6,387
    8,845
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Те го дека е.

На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
  23. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,535
    12,784
    2 Август 2012
    Машко
    @undergrounde
    Јас можам да ти докажам дека не си во право.

На пример мене ми е тотално небитно дали телефонот ми го порачал Џекил или Мистер Хајд, Снежана или некое од седумте џуџиња, ти или брат ти.
    Телефонот го порачува @undergrounde кој има свој личен телефон и идентитет ..ваљда.
    Телефон на кој не се јавува.

Мислам, хелоу!
    Поклопи ги ушите и ќути. Кабает си ко црн мрак.

На Lokvan, igor_xxxx, RagingDemon и уште 8 други им се допаѓа ова.
  24. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

416
    326
    11 Декември 2009
    Ти отвори ги очите и читај
    Кој кажа дека никој не се јавува на телефон, исто така се контактираше преку форумов. Како што кажав и предходно, телефонот ќе беше земен доколку некој сакаше да почека уште некој ден

25. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,130
    3,483
    7 ноември 2014
    Машко
    Конверзацијата која ја постави како скриншот @Harrabed е јавна и сите ја гледаме. Јас не можам да прочитам дека ти му ветуваш да почека неколку дена и телефонот ќе биде подигнат, туку дека брат ти подолго ќе остане и да го повлече телефонот назад.

Исто така, не гледам ниту да му понудиш да ги платиш ти трошоците од каргото. Без разлика дали си од село или град, има начин како да се заврши џентлменски оваа ситуација. Тука потенцираш дека ти не сакаш да се „оправаш“ со брат ти, тогаш што е должен членот да се оправа?

Ако брат ти е некој со кој не се „оправа“ работа, зашто си му дал да нарачува преку твој профил?
    Толку експресно го пратиле во Италија што не можел СМС да пише?

Не само што негативно си постапил према членот, него и со коментарите и ставот на темата се дотепа. Не верувам дека некој од сериозните членови на форумов ќе сака да си има работа со тебе.

На igor_xxxx, Banjifiko, RagingDemon и уште 10 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...