Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Нарачки од Computer Universe

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.263
4.247
Скопје
hackitfree.github.io
Нема потреба да ме поправаш со Англицизими или туѓи зборови ;]
Исто значење...
Абе не се работи за Англицизам - баш се работи за друго значење.
Да скршиш лед и да си жртвено јагне друго е.;)
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.513
5.791

puscyfer

Gaining Experience
10 декември 2010
61
157
Супер, додуша имаат помал асортиман на производи. Некој друг сајт? idealo – Die Nr. 1 im Preisvergleich па еден по еден да се пробува

Собрав и други сајтови, се изнакликав...ништо. Остануваат Neon24 и Амазон како опции. И microless.com, ама дубаи нема ддв, а веќе им се троа повисочки цените.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.513
5.791
Собрав и други сајтови, се изнакликав...ништо. Остануваат Neon24 и Амазон како опции. И microless.com, ама дубаи нема ддв, а веќе им се троа повисочки цените.
Amazon.de става некакви давачки врз цените за Македонија? Amazon.com автоматски става царина и данок (ако воопшто тој производ се испорачува наваму)
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.622
17.111
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

puscyfer

Gaining Experience
10 декември 2010
61
157
clipboard_image_6cc35a5e50d645cc.png clipboard_image_a1304a9af1488a17.png

Некој да ми ја разреши мистеријава... фотоапарати се ослободени од царинска давачка, но не и од ддв. Амазон го елиминира германското ддв, ама не ми го дава нашето. А политиката им е "плати и не се смарај" (со додатни трошоци).

И сега, ова е предобро да биде вистинито или ке ме репнат со 18 посто кај нас :\
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.821
4.489
Погледнете го атачментот 131179Погледнете го атачментот 131180

Некој да ми ја разреши мистеријава... фотоапарати се ослободени од царинска давачка, но не и од ддв. Амазон го елиминира германското ддв, ама не ми го дава нашето. А политиката им е "плати и не се смарај" (со додатни трошоци).

И сега, ова е предобро да биде вистинито или ке ме репнат со 18 посто кај нас :\

Никој не може да ти каже колку ќе те репнат кај нас.

Иди до Солун, купи си од repella.gr и следен пат кога ќе си во Солун иди да си го земеш ДДВ-то од продавницата.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.622
17.111
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Погледнете го атачментот 131179Погледнете го атачментот 131180

Некој да ми ја разреши мистеријава... фотоапарати се ослободени од царинска давачка, но не и од ддв. Амазон го елиминира германското ддв, ама не ми го дава нашето. А политиката им е "плати и не се смарај" (со додатни трошоци).

И сега, ова е предобро да биде вистинито или ке ме репнат со 18 посто кај нас :\

Немаш никаде во нарачкава македонско ддв и царина, така да воопшто не е "плати и не се смарај", они ке го пратат по дхл на пример и после тоа со дхл ке си тераш процедура. Побарај во темата за амазон за како изгледа кога амазон ја тера увозната процедура.
 
Последна промена:

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.622
17.111
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

thrw

On your way to fame
3 декември 2021
631
503

Ќе пробуваме групно да земеме нешто за цен петок?
Само доставава да не биде со нашиве "кланови" од посредници па да платиме и ддв и шпедиција и лакот за нокти за жената на телефон.

Не знам дали да отварам нови мислења за секое од овие посебно што ќе ги најдам.

Испратено од ЈСП Автентикатор
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.062
3.832
Да не правам necropost на темата со негативни искуства, ќе ја искористам оваа како поактивна.

Купен релативно скап монитор од CU пред година дена. Пред месец и пол ми се откачи, физички, Thunderbolt портот позади, при вадење кабел. Користен само кабелот од самиот монитор, изваден па вратен можда еднаш или два пати во овие година дена. Далеку од физички малтретиран, а и двајца сме со истиов проблем на истиот монитор, нит мојот нит од другарот се малтретирани на било кој начин.

Минативе месец и пол се е*авам со CU по мејлови, не ми враќаат по 10 дена на мејл, еве 40тина дена веќе најдалеку шо сме стигнати со муабетот е “прашај си кај производителот или види локално, па ептен ако не можит, ќе ни го пратиш“. Производителот, во случајов LG, ме одјеба со муабет “ако е во Германија, дај ни сериски, ако не е прашај си локално“. Во моментов чекам на сервисот од Нептун, дали ќе се нафатат да го средат или не, па тек после да се мислам за покривање трошоци за поправката.

TL;DR, мој беше ризикот да го праќам назад до Германија ако имат проблем, на то се нафатив со оглед на то дека немаше соодветно сличен монитор локално. Ама три мејла во месец и пол е малку неприфатливо од аспект на customer support. Среќа во несреќа е шо се снаоѓам со другите портови па не е дека ми горит под нозе, ама поддршкава им е малку мизерна.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.618
2.546
Да не правам necropost на темата со негативни искуства, ќе ја искористам оваа како поактивна.

Купен релативно скап монитор од CU пред година дена. Пред месец и пол ми се откачи, физички, Thunderbolt портот позади, при вадење кабел. Користен само кабелот од самиот монитор, изваден па вратен можда еднаш или два пати во овие година дена. Далеку од физички малтретиран, а и двајца сме со истиов проблем на истиот монитор, нит мојот нит од другарот се малтретирани на било кој начин.

Минативе месец и пол се е*авам со CU по мејлови, не ми враќаат по 10 дена на мејл, еве 40тина дена веќе најдалеку шо сме стигнати со муабетот е “прашај си кај производителот или види локално, па ептен ако не можит, ќе ни го пратиш“. Производителот, во случајов LG, ме одјеба со муабет “ако е во Германија, дај ни сериски, ако не е прашај си локално“. Во моментов чекам на сервисот од Нептун, дали ќе се нафатат да го средат или не, па тек после да се мислам за покривање трошоци за поправката.

TL;DR, мој беше ризикот да го праќам назад до Германија ако имат проблем, на то се нафатив со оглед на то дека немаше соодветно сличен монитор локално. Ама три мејла во месец и пол е малку неприфатливо од аспект на customer support. Среќа во несреќа е шо се снаоѓам со другите портови па не е дека ми горит под нозе, ама поддршкава им е малку мизерна.

На Trustpilot има доста слични искуства како твоето со CU.

Не би било лошо во наредниот мејл да им пишеш дека ако не добиеш одговор, според законите за заштита на правата на потршувачите ќе пишеш претставка кон германскиот еквивалент на ДПИ.

На страната за заштита на правата на потрошувачите на ЕУ, пишува дека иако си вон ЕУ, ти си заштитен со сите consumer protection rights. Ако сеуште има гаранција, имаш основа за partial refund или нов производ.

verbraucherschutz.de - Не е лошо еден report да им направиш и овде.

Имав слично искуство со страна од UK, за поситен производ. Слична приказна беше додека не им објаснив дека нареден чекор ќе биде пријавување кон Office of Fair Trading (OFT).
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.062
3.832
На Trustpilot има доста слични искуства како твоето со CU.

Не би било лошо во наредниот мејл да им пишеш дека ако не добиеш одговор, според законите за заштита на правата на потршувачите ќе пишеш претставка кон германскиот еквивалент на ДПИ.

На страната за заштита на правата на потрошувачите на ЕУ, пишува дека иако си вон ЕУ, ти си заштитен со сите consumer protection rights. Ако сеуште има гаранција, имаш основа за partial refund или нов производ.

verbraucherschutz.de - Не е лошо еден report да им направиш и овде.

Имав слично искуство со страна од UK, за поситен производ. Слична приказна беше додека не им објаснив дека нареден чекор ќе биде пријавување кон Office of Fair Trading (OFT).

Добив одговор денес. “Спакувај го подобро од ние шо го спакувавме и прати ни го со тракинг, па ќе видиме ко ќе стигнит“.

За мене то значит 150-200 евра трошок за да го пратам до кај нив, седење месец-два без монитор, и моооожда ќе го добијам поправен, или ќе добијам нов.

Им пишав дека според законите на ЕУ, поправките би требало да се без трошоци за мене, вклучително и shipping-от, па ќе видам шо ќе вратет.

Искрено, месец-два без монитор ми е малку PITA. Би размислил и да земам Thunderbolt док и да го користам така, секако немам намера да го менувам/продавам за брзо.
 

DemoUser

Баниран/a
27 април 2010
1.457
1.629
Скопје / Автокоманда
Ако портата работи но заебава можно е само конекторот потребно да се замени.
Е сега за ова @Daniel86 ќе го омрсиш убаво и ќе среди.
Но ако портата скрос не работи тогаш може да е друго.
Праќање не ти се исплати според мене затоа што ако стигне искршен во загуба си ти тотална.
Тамо они исто ќе пробаат да го прават и ќе ти го вратат само.
Но доколку не работи портата тогаш е поголем проблем и се исплати да го враќаш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.234
Мислења
977.113
Членови
35.547
Најнов член
minchevskis
На врв Дно