• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Нарачки од Computer Universe

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.492
3.026
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Мислам дека ова многу далеку од реалната состојба.
Целосно се сложувам, незначителен е процентот на учество на засега мала група на ентузијасти што избираат да купат од CU или Жирафа.
Сепак, не е за потценување трендот, брзо и лесно се учат луѓето на поголем избор за помалце пари.
Пред неколку(повеќе) години ретко кој нарачуваше од Али, сега ова е редовна пракса.
Ќе ги научат луѓето, ако се коректни и поефтини..
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.926
2.887
Скопје
Мислам дека ова многу далеку од реалната состојба.
Па добро - еве изброј во форумов во темава „Што сте се подновиле „ само колку купија од ЦУ и Жирафа ?
И да не се 13.5М евра екстра, пак тоа е дел од колачот што им е тргнат од нивните усти. А чекај да научат луѓето.
 

Loaded_Dice

Gaining Experience
22 мај 2010
135
143
Скопје
Loaded_Dice's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-8600k @5.0Ghz, Cooler Master Hyper 212 Evo
Motherboard
Gigabyte Z370 Aorus Ultra Gaming
Storage
Samsung 970 Evo Plus 250GB, Samsung 850 250GB, Samsung 830 128GB
PSU
Gembird 500W Bronze
RAM
16GB DDR4 2666Mhz
Video card
Aorus NVIDIA GTX1060 6GB 9Gbps
Case
SAMA GameStorm Time 2
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Microsoft Reclusa
Audio
Realtek 1120
Monitor
Dell 2412m
OS
Windows 10 64-bit
Со здравје да си го користиш мониторот, супер избор. Претпоставувам панелот е LG, не би генерализирал ама допрва треба да видам добар екран од Samsung и на телевизор и телефон. Шега на страна Samsung и не прави IPS, така да секако e LG :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.439
30.407
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.151
2.654
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.151
2.654
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X3D | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
Razer DeathAdder V2 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
И јас пробав на мој акаунт - исто ми кажа...
Не знам што е работа, други производи кога ќе ставам во кошничка нема проблем, само со овој што сакам да го купам. :rolleyes:

Ги има и на ebay истите, само од таму со се шипинг дупло поскапи искачаат, не ми се исплатат.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.131
1.217
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
Logitech G502
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
На некои продукти има рестрикции од произведувачот. Не може да влезат во некои земји.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.118
4.383
Не знам што е работа, други производи кога ќе ставам во кошничка нема проблем, само со овој што сакам да го купам. :rolleyes:

Ги има и на ebay истите, само од таму со се шипинг дупло поскапи искачаат, не ми се исплатат.
Пробај Бугарија во каргото во Петрич... Хрватска исто не може.

Или во поштата во Ќустендил.

 

skill

Intern
8 декември 2017
9
12
Zdravo lugje , dali moze da mi kaze nekoj za kolku vreme otprilika stigaat rabotite od CU ? i dali do sega ste imale nekoj problem so produktite sto ste gi naracale ?
 

Rilind

Gaining Experience
26 февруари 2019
214
397
Zdravo lugje , dali moze da mi kaze nekoj za kolku vreme otprilika stigaat rabotite od CU ? i dali do sega ste imale nekoj problem so produktite sto ste gi naracale ?
2-3 недели е просекот. Јас мониторот што го нарачав како оутлет и со трагови од користење ми стигна без никаков траг од користење и со се пакување.
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
472
422
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.204
1.128
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@causevd кажи ми спрема тебе поефтино е да нарачаш од https://www.computeruniverse.net/en/p/90892784 тука 3090ти или од кај нашиве продавници кои се на копиум и кокаин некоја нова врста што ги држат цениве....
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
472
422
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
@causevd кажи ми спрема тебе поефтино е да нарачаш од https://www.computeruniverse.net/en/p/90892784 тука 3090ти или од кај нашиве продавници кои се на копиум и кокаин некоја нова врста што ги држат цениве....

Со оглед на тоа што кај нас нема 3090Ti по продавници, а и да има, ги продаваат за + 30 000 - 40 000 поскапо, ако не и повеќе. Од ЦУ ќе те фати многу поевтино и вреди да се нарача.
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.781
4.359
Битола
Да не се сеќава некој дали имаше некој проблем со нарачување напојувања од CU? Нешто со данокот со увозот итн.? Или океј е сѐ?
 

Kpakep4e

Gaining Experience
18 јули 2020
61
101
Нема проблем, ддв е 18 а можеш и со 5 да поминеш ако се расположени. Проблем е ако се расипе, не се исплати да го враќаш поради тежината.
Да не се сеќава некој дали имаше некој проблем со нарачување напојувања од CU? Нешто со данокот со увозот итн.? Или океј е сѐ?

Испратено од LYA-L29 преку IT.mk форум апликација
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
187
313
/home/coki

Godlike

Gaining Experience
11 октомври 2014
297
354
Godlike's setup  
Processor & Cooler
ryzen 3600x & Gammaxx GTE V2
Motherboard
B550M aorus pro-p
Storage
XPG SX8200 Pro 1TB, 860 EVO 500GB
PSU
CM Silent Pro 600w
RAM
Crucial Ballistix 2x8 3600 CL16
Video card
ASUS TUF 3060Ti
Case
HAF 922
Mouse
Logi G pro wireless
Monitor
VG248QE

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.781
4.359
Битола
Ако гледате за гејминг секако се чека до јанури и x3d серијата. Пример во гејминг 7800x3d ќе дава сличен перформанс на класа „погоре“ 7900x.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.827
Мислења
911.169
Членови
32.568
Огласи
797
Најнов член
lazaro
На врв Дно