• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нарачки од Computer Universe

18 јуни 2021
3
2
Бајтола
Поради големиот интерес на форумов, се одлучив да го споделам моето досегашно искуство со нарачки од Computer Universe. За поголема прегледност, постот ќе биде поделен во следниве категории, а бидејќи процесот на нарачка е ист, освен тоа што при регистрација на сајтот селектирате дали сте физичко лице или компанија, ќе се задржам во главно на процедурата откако пратката ќе пристигне во Македонија.
 1. Нарачка како физичко лице - со шпедиција и без шпедиција
 2. Нарачка како правно лице - со шпедиција
Ќе претпоставам дека нарачувате компјутерски компоненти, освен напојување, каде што давачките се 0% царина и само 5% ДДВ.
1. Нарачка како физичко лице - privatkunden
Нарачав компјутерски компоненти на 26.10.2020 во вредност од 338 EUR, што со испорака од 28 EUR, сумата достигна 367 EUR. Нарачката беше испратена во рок од една седмица, а во Македонија пристигна за 14 дена, вклучувајќи ги и неработните. Статусот на тракингот одеше вака:

 1. Пристигната во наизменична пошта
 2. Царина 1006
 3. Пренасочена во Скопје 1005
 4. Штип
Кога пратката пристигна во Штип, истиот ден добив известување околу царинските трошоци, што за 367 EUR компјутерски компоненти изнесуваа 1,134 денари. Со картончето отидов во пошта, доплатив уште 350 денари за царински преглед, ги платив царинските трошоци на лице место (ги пополнува шалтерскиот работник) и си ја подигнав пратката. Овој начин на поштенско царинење се врши само и само за физички лица и пратки до 800 EUR.

Другата нарачка беа компјутерски компоненти во вредност од околу 900 евра. Сега постапката веќе станува покомплицирана затоа што за да се царини пратката ви е потребен царински застапник, т.е шпедиција. Во овој случај, на тракингот на пошта ќе прочитате статус дека е потребна официјална царинска декларација. Царина веднаш испраќаат писмо за известување на адресата во фактурата од Computer Universe, со напомена дека треба да се отпочне царинска постапка за пратката, што е препорачано и ви стига следниот работен ден.

Во писмото ќе прочитате детали како број на пратка (тој за тракинг), тежина и нивно интерно бројче за привремено чување. Тука вие треба да стапите во акција. Јас одев преку шпедицијата во пошта, а и на вас ви препорачувам да го направите истото, од причини што се во истата зграда и комуникацијата помеѓу шпедитерот и царинарникот е олеснета, што го забрзува процесот, што изгледа вака:

 1. Се јавувате на шпедиција во пошта на број 02 240 16 88 или 02 240 16 89 и ги известувате дека имате пристигнато пратка за која што треба да се покрене царинска постапка, во телефонскиот разговор ќе ви побараат емаил адреса за да можат да ви испратат полномошно, а од вас ќе биде побаран само тракинг бројот или слика од писмото за известување што го имате добиено од царина, заедно со фактурата од Computer Universe.
 2. Откако ќе ви испратат документот со полномошното со кое им давате дозвола да ве застапуваат во царинските постапки, го пополнувате, се потпишувате го скенирате и им го испраќате на spedicija at posta.com.mk. Полномошното, потпишано, треба да го испратите и во три оригинали на Македонска пошта, Служба за увоз, извоз и шпедиција, поштенски фах 313, ГЦПС Подружница Скопје 2, 1000 Скопје.
 3. Ќе добиете фактура на емаил од шпедиција за наплата на нивните услуги, што изнесува 2,006 денари, и слика од уплатница и инструкции со податоци за да ја пополните. Ги плаќате и двете (електронски или физички, не е важно).
 4. Доколку сето ова го направите рано посабајлечки, 8-12 часот, предметот за царинење ќе биде изготвен веднаш од шпедицијата во пошта, а пратката ќе биде ослободена од царина истиот ден доколку нема причини што може да го блокираат процесот (јас морав да праќам ново полномошно бидејќи им се смени директорот баш тој ден, Јани Макрадули дојде на местото на Ејуп Рустеми, па сето тоа мораше да помине преку Централен регистар).
 5. Оваа услуга на шпедиција чини 2,006 денари + 80 денари препорачана пошта за оригиналите од полномошното. Погоре ви препорачав да идете со оваа опција, од проста причина што комуникацијата се одвива преку маил и телефон, а морам да ги пофалам дека се многу ажурни, се јавуваат веднаш кога имаат известување или потреба од ваша дополнителна акција.
 6. Кога пратката ќе стигне во вашата локална пошта, ги плаќате тие 350-400 денари за лежерина и отвори затвори како во случајот со физичко лице без шпедиција
Како што гледате, единствената разлика од пратки до 800 евра и над, е тоа што треба да имате царински застапник, и е само 2000 денари поскапо, а вие заштедувате време и пари бидејќи не се маткате низ шалтери.

2. Нарачки како правно лице - bussinesskunden
Разликата при нарачка како правно лице е тоа што за секоја пратка, без разлика на вредноста, мора да почнете царинска постапка преку шпедиција, како што е опишано претходно, и на полномошното освен потпис треба да има и печат од фирмата. Исто и при подигањето мора да носите печат.

Мислам дека доволно опширно го опфатив целиот процес од нарачка до подигање, доколку имате прашања можете да ме контактирате мене во приватна порака, ама подобро е да се јавите на шпедицијата во пошта, пак ќе напоменам, многу се експедитивни. Овој процес е универзален, и важи на нарачки од било каде во странство, не само од Computer Universe.

За крај, само не знам дали е дозволено реферали на форумов, ќе ве замолам да го искористите мојот реферал код при нарачка на Computer Universe, а тоа е FWPU7U96, а вие ќе добиете
5 евра бонус.

Следејќи го овој пост, како и читајќи други искуства на страната, сакам да прашам за ваше мислење на следнава нарачка од Computer Universe. Подолу се неколку прашања.
 1. Поточно, бидејќи спаѓа во над 800 евра категорија, дали би било попаметно да ги отстранам деловите што можам и тука да ги најдам, пример куќиште, напојување и ладење за процесорот со цел да успеам да влезам под таа сума.
  • На ум сум да нарачам само неколку делови од оваа листа, тие што да речеме не би можел да ги најдам тука или се со попримамлива цена. Така би знаел како оди процесот прва рака и ако сум задоволен или незадоволен би продолжил локално.
  • Дали да ги побарам DHL Македонија и да ги прашам точно нив за целоснава нарачка, бидејќи најмногу сум загрижен за куќиштето и напојувањето дека би се оштетиле или би биле на некој данок поголем од 5%, што тогаш одам на следната точка.
  • Имам картичка на NLB дали е побезбедно да се направи PayPal профил?
 2. Доколку е така, дали вреди воопшто да се нафаќам за ваков подвиг или едноставно да нарачам локално без разлика на зголемената цена бидејќи е достапно тука, и тие неколку заштедени пари не би вределе трудот, времето и секирациите што доаѓаат со нив.
 3. Или едноставно да ги посетам лаптоп мк или некоја друга страна и да земам лаптоп за слични пари на раат? (Лаптопот за кој што станува збор.)
Последниве прашања можеби се повеќе филозофски и не баш за тука, но произлегоа додека ги барав деловите што ги сакам и споредував буџет наспроти тоа што е достапно тука и со графичка картичка 2060/3060. Но во сликата одлучив за 1650 бидејќи ќе ми заврши работа многу повеќе од 1030 D5.

PC Parts List.jpg
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,166
12,759
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Следејќи го овој пост, како и читајќи други искуства на страната, сакам да прашам за ваше мислење на следнава нарачка од Computer Universe. Подолу се неколку прашања.
 1. Поточно, бидејќи спаѓа во над 800 евра категорија, дали би било попаметно да ги отстранам деловите што можам и тука да ги најдам, пример куќиште, напојување и ладење за процесорот со цел да успеам да влезам под таа сума.
  • На ум сум да нарачам само неколку делови од оваа листа, тие што да речеме не би можел да ги најдам тука или се со попримамлива цена. Така би знаел како оди процесот прва рака и ако сум задоволен или незадоволен би продолжил локално.
  • Дали да ги побарам DHL Македонија и да ги прашам точно нив за целоснава нарачка, бидејќи најмногу сум загрижен за куќиштето и напојувањето дека би се оштетиле или би биле на некој данок поголем од 5%, што тогаш одам на следната точка.
  • Имам картичка на NLB дали е побезбедно да се направи PayPal профил?
 2. Доколку е така, дали вреди воопшто да се нафаќам за ваков подвиг или едноставно да нарачам локално без разлика на зголемената цена бидејќи е достапно тука, и тие неколку заштедени пари не би вределе трудот, времето и секирациите што доаѓаат со нив.
 3. Или едноставно да ги посетам лаптоп мк или некоја друга страна и да земам лаптоп за слични пари на раат? (Лаптопот за кој што станува збор.)
Последниве прашања можеби се повеќе филозофски и не баш за тука, но произлегоа додека ги барав деловите што ги сакам и споредував буџет наспроти тоа што е достапно тука и со графичка картичка 2060/3060. Но во сликата одлучив за 1650 бидејќи ќе ми заврши работа многу повеќе од 1030 D5.

Погледнете го атачментот 101848
Ако ја следиш темава тогаш знаеш дека дхл немаат никаква врска со праткиве.
 
18 јуни 2021
3
2
Бајтола
Ако ја следиш темава тогаш знаеш дека дхл немаат никаква врска со праткиве.
Ми дава ДХЛ, локално подигнување од Германија или УПС што е дупло од ДХЛ.
Промена на постот: Во прилог и слика од понудените опции.
shipping.png
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
508
1,284
Ми дава ДХЛ, локално подигнување од Германија или УПС што е дупло од ДХЛ.
Промена на постот: Во прилог и слика од понудените опции.
Погледнете го атачментот 101851
Пратката ќе ти биде доставена преку Maкедонска пошта.

"DHL Express and DHL eCommerce are two separate companies owned by the same parent: Deutsche Post DHL Group.
DHL Express exclusively provides international services, while DHL eCommerce offers both domestic and international services."

На другите прашања сам треба да си дадеш одговор, колку си спремен да жртвуваш, за која добивка. Ако нешто нема во МК, јас би купила од CU. Ако го има, а само е поевтино, ми треба да е бар 30% поевтино за да немам или имам неупотреблива гаранција, да шкрткам рецки на ѕид дур дојде и да го мислам дали сѐ ќе биде во ред.

Сегде каде што примаат PayPal, плаќам со PP. Дали врзан со NLB, со Payoneer или баланс, без разлика.
 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
352
404
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
Decki dali znaete sto znaci ova

Image 1.png
 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
352
404
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
352
404
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
ajde ke ve molam dobiv update sto znaci kazete mi , fala
Image 1.png
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,781
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Влегла во Македонија. Следува обработка, ако службениците се ажурни, ќе ја имаш во рака до крајот на неделава, ако не се (на пример бараат документи за царинење) може и подоцна од тоа.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,166
12,759
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Де бе човек, буквално пишува што точно се случило. Утре кога ке има статус, "Пратка за царинење, во царина" пак ли ќе прашаш што значи тоа?
 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
352
404
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
druze jas prv pat poracvam i sto ima loso vo toa sto prasuvam , a od kaj znajs ti deka ke se carini ?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,166
12,759
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
352
404
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
Сакаш да ставиме кладба?
znaci ne me interesira ako neka se carini nema da kosta poke od 1k taka da ne mi e bitno imam covek od sk sto ke mi ja podigni pratkata vednas da ne plakam lezarina
resen slucaj , nema so da se kladime , fala ti pozdrav

edit

131,49 € plativ vkupno kolku bi kostala carinata na taa cena , se raboti za ram memorija
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,166
12,759
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ај да не го тупам и да бидам корисен, затоа што не си ја разлистал темава воопшто, сите пратки стигаат преку ЕМС и тоа значи дека сите пратки се спроведуваат низ целата процедура. 100 пати сум нарачувал од ЦУ, ако пратката ти влага во категорија за данок или данок и царина, ќе имаш, а секако ти влага затоа што што и да си порачал сигуирно не 4 евра па со 15 евра поштарина да биде 19 евра.
Нема лежарина, и тоа е зборено 100 пати, не е дхл, ЕМС е. Во зависност од тоа што си го порачал ке имаш 5 или 18% данок и соодветен данок или нема данок, ако е компјутерска компнента. И секако ке имаш ситен манипулативен трошок.

Сите овие работи се дискутирани во темава барем 12 пати и има точни упатства што како и колку ќе те кошта. А статусите на пошта на тракинг можеби не се баш најјасните, ама влез и излез и пратка за царинење мислам дека е јасно што значи.

И за крај, не се секирај, ке ти стигне пратката, ке си платиш што треба и тоа е тоа, многу е едноставна целата процедура.

Едит: Ке платиш 5% и 200 денари за отворање на пакет и манипулативни трошоци.
 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
352
404
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
jasno fala ti
 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
352
404
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
Да му дајш лична карта на чоекот пошто без неа нема да му ја дадат пратката!
uf ke treba po kargo da mu ja prakam , zaebancii , ajde ke vidime valjda ke stigi direkno bitola , i hope so
Мислењето е автоматски споено:

eve ja pratkata stigna vo skopje vo posta , e sega kazete mi dali e mozno da mi ja pratat za bitola ili mora od skopje da se podigni

Image 1.png
 
Последна промена:

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,203
1,049
uf ke treba po kargo da mu ja prakam , zaebancii , ajde ke vidime valjda ke stigi direkno bitola , i hope so
Мислењето е автоматски споено:

eve ja pratkata stigna vo skopje vo posta , e sega kazete mi dali e mozno da mi ja pratat za bitola ili mora od skopje da se podigni

Погледнете го атачментот 102118
Брат шипинг адресата ако ја напиша како битола тогаш во битола ќе ја добиеш, ако не мислам дека овие од пошта нема да се нафатат за да ти ја префрлат. Имам пробано неколку пати.
 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
352
404
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
Па да нормално дека Битола ја напишав , ајде ке почекам до утре да видам дали ке се смени нешто во статусот ако не ке си барам чаре , фала ви
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,295
1,257
Скопје
uf ke treba po kargo da mu ja prakam , zaebancii , ajde ke vidime valjda ke stigi direkno bitola , i hope so
Мислењето е автоматски споено:

eve ja pratkata stigna vo skopje vo posta , e sega kazete mi dali e mozno da mi ja pratat za bitola ili mora od skopje da se podigni

Погледнете го атачментот 102118
чек сега ти влага во царина :) .. од тука ил ќе се ослободи (со или без давачки) или ќе ти смени статус дека "недостасува фактура", ако ти смени статус побарај назад по темава има на кој мејл што да пратиш (иначе ќе треба да чекаш препорачано писмо да ти стигне со инструкции и сл). Па тек после тоа ќе ти тргне накај битола ваљда
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,166
12,759
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,741
Мислења
856,519
Членови
29,744
Најнов член
itisoktodance
На врв Дно