• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нарачки од Computer Universe

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,342
3,544
Битола
Значи да се избегнат овие, а сакав да правам нарачка на матична.
Имате ли нешто друго да предложите за онлине нарачка надвот од мк
customer support е срање но ако е се во ред се ефтини и брзи.... јас од ним 5-6 пати сум нарачувал досега и само еднаш сум имал проблем со дефектен продукт.

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
626
634
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Според моево искуство, процесорот го пратија кај дистрибутерот, веројатно АМД Германија. Ми идеа автоматски пораки на секои две недели од крај на Јануар откако стигна до сега дека процесорот е уште кај диструбутерот и дека нема промени. Пробав да ги контактирам на мејл неколку пати, добив една реплика од support после 2 месеци и тоа беше дека е уште кај дистрибутерот.

Од се ова ми е јасно зошто би оставиле корисниците да чекаат 3-4 месеци, кога можеа одма refund да направат кога стигна таму па после што сакаат нека прават.
Како бе зошто, па ти како богат човек мораш да ги кредитираш малите и сиромашни компании и згора на тоа да им платиш провизија.

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,342
3,544
Битола
Ајде мајка стигна. Сега имаме 3 месеци чекање според искуството на @wolverine. Напишале ќе го враќаат уредот до производителот. Господ знае тоа колку ќе фати. Не знам зошто трошат на поштарина пари нека го проверат in house и ако не чини нека пратат нов.

chrome_TPRx4lw0Ls.jpg

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
824
451
Ајде мајка стигна. Сега имаме 3 месеци чекање според искуството на @wolverine. Напишале ќе го враќаат уредот до производителот. Господ знае тоа колку ќе фати. Не знам зошто трошат на поштарина пари нека го проверат in house и ако не чини нека пратат нов.

Погледнете го атачментот 99742
Да се соберат купче па ќе го вратат заедно со другите. Можда производителот ,,стручно" ќе утврди дека е твоја грешка. А можда и ќе заборавиш до тогаш. Или ќе падне малку цената.
Има многу варијанти во игра, си знаат тие.

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
824
451
Море л'жат бетер од Али, како не го праќаат. Европска унија има строги правила за вакви случаи. Таму нека го држат три месеци. Е вака сега ќути и чекај да се сожалат.

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,397
2,246
Море л'жат бетер од Али, како не го праќаат. Европска унија има строги правила за вакви случаи. Таму нека го држат три месеци. Е вака сега ќути и чекај да се сожалат.
На Али има многу продавачи што воопшто не лажат. Особено за аудио опрема.

Инаку, имате опција да зе пожалите во агенцијата за заштита на потрошувачи во Германија. Еве ви дел одшто може таму.

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
824
451
На Али има многу продавачи што воопшто не лажат. Особено за аудио опрема.

Инаку, имате опција да зе пожалите во агенцијата за заштита на потрошувачи во Германија. Еве ви дел одшто може таму.
Нека ти стигне неисправна па врати ја. Да видиш дали не лажат.

А тоа што никогаш не би купил аудио опрема од Кина е сосем друга работа.

Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,397
2,246
Нека ти стигне неисправна па врати ја. Да видиш дали не лажат.
Ми цркна Topping E30 DAC, одма излегоа во пресрет од Shenzen Audio, just sayin'.

А тоа што никогаш не би купил аудио опрема од Кина е сосем друга работа.
Topping и SMLS имаат одлични дакови, но ти си знаеш.

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
824
451
Ти верувам, ама јас сум сепак за добро парче метал со ЦД плеер на него и уште едно парче метал на кое се врзани звучници. Ако второво има и некоја лампа внатре би било супер. И сето тоа ставено во еден ќош, без многу додатни варијанти за поврзување и менување in/out.
Некако пластичињава ми се...

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,397
2,246
Ти верувам, ама јас сум сепак за добро парче метал со ЦД плеер на него и уште едно парче метал на кое се врзани звучници. Ако второво има и некоја лампа внатре би било супер. И сето тоа ставено во еден ќош, без многу додатни варијанти за поврзување и менување in/out.
Некако пластичињава ми се...
Topping DX7 не гледам дека ми e пластиче. :)

Transporter444

Gaining Experience
11 јуни 2016
91
165
Гостивар
Transporter444's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K @ 5 GHz & NZXT Kraken X63
Motherboard
Gigabyte Z390 Gaming X
Storage
Samsung 860EVO 500GB & Toshiba 1TB HDD
PSU
DeepCool DQ750Evo Quanta (80+ Gold)
RAM
HyperX Fury 2x8GB 2666 MHz
Video card
EVGA GeForce GTX 1070Ti 8GB SC Hybrid
Case
Cooler Master H500
Mouse
Razer Viper
Keyboard
Razer Huntsman
Audio
HyperX Cloud Alpha
Monitor
Alienware AW2518HF 240Hz 1ms
OS
Windows 10 Pro x64
1620778544757.png
планирам овие да ги нарачам, како е најдобро да платам, со дебитна или банк трансфер (не знам како оди тоа) или со македонски пејпал (ако има потреба за рефунд како би примил пари, пошто нели не може македонски пејпал да прима пари) некој упатен да ми помогне ако може, и колку дена би ги чекал да стигнат, недела две три месец?

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,948
2,511
Погледнете го атачментот 100827
планирам овие да ги нарачам, како е најдобро да платам, со дебитна или банк трансфер (не знам како оди тоа) или со македонски пејпал (ако има потреба за рефунд како би примил пари, пошто нели не може македонски пејпал да прима пари) некој упатен да ми помогне ако може, и колку дена би ги чекал да стигнат, недела две три месец?
македонски пејпал, заради заштитата што таа платформа ги нуди. Во случај на рифунд, нема да имаш проблем, бидејќи ти не примаш пари, туку ти ги враќаат твоите и е проверено многу пати. Ми се чини стигаа за две недели отприлика, ама некој што нарачал во последно време нека ме корегира

Transporter444

Gaining Experience
11 јуни 2016
91
165
Гостивар
Transporter444's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K @ 5 GHz & NZXT Kraken X63
Motherboard
Gigabyte Z390 Gaming X
Storage
Samsung 860EVO 500GB & Toshiba 1TB HDD
PSU
DeepCool DQ750Evo Quanta (80+ Gold)
RAM
HyperX Fury 2x8GB 2666 MHz
Video card
EVGA GeForce GTX 1070Ti 8GB SC Hybrid
Case
Cooler Master H500
Mouse
Razer Viper
Keyboard
Razer Huntsman
Audio
HyperX Cloud Alpha
Monitor
Alienware AW2518HF 240Hz 1ms
OS
Windows 10 Pro x64
македонски пејпал, заради заштитата што таа платформа ги нуди. Во случај на рифунд, нема да имаш проблем, бидејќи ти не примаш пари, туку ти ги враќаат твоите и е проверено многу пати. Ми се чини стигаа за две недели отприлика, ама некој што нарачал во последно време нека ме корегира
makes sense, фала ти, само нека каже уште некој отприлика за колку стигаат да имам во предвид...

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,138
12,707
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
makes sense, фала ти, само нека каже уште некој отприлика за колку стигаат да имам во предвид...
Недела до две, ептен макс одкако ќе ја пратат. Ако имаат се на лагер, праќаат следниот ден.

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,224
1,221
Скопје
Недела до две, ептен макс одкако ќе ја пратат. Ако имаат се на лагер, праќаат следниот ден.
ептен макс .. последниот пат 2 месеци рамно одкако ја пратија (февруари-април) .. како ќе се погоди.

ОП пази само таа што ти ја нема на лагер, може да се мења тој рок, што сега ти го дава ко 3-4 дена.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,795
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно