• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нарачки од Computer Universe

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,358
3,562
Битола
Значи да се избегнат овие, а сакав да правам нарачка на матична.
Имате ли нешто друго да предложите за онлине нарачка надвот од мк
customer support е срање но ако е се во ред се ефтини и брзи.... јас од ним 5-6 пати сум нарачувал досега и само еднаш сум имал проблем со дефектен продукт.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Според моево искуство, процесорот го пратија кај дистрибутерот, веројатно АМД Германија. Ми идеа автоматски пораки на секои две недели од крај на Јануар откако стигна до сега дека процесорот е уште кај диструбутерот и дека нема промени. Пробав да ги контактирам на мејл неколку пати, добив една реплика од support после 2 месеци и тоа беше дека е уште кај дистрибутерот.

Од се ова ми е јасно зошто би оставиле корисниците да чекаат 3-4 месеци, кога можеа одма refund да направат кога стигна таму па после што сакаат нека прават.
Како бе зошто, па ти како богат човек мораш да ги кредитираш малите и сиромашни компании и згора на тоа да им платиш провизија.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,358
3,562
Битола
Ајде мајка стигна. Сега имаме 3 месеци чекање според искуството на @wolverine. Напишале ќе го враќаат уредот до производителот. Господ знае тоа колку ќе фати. Не знам зошто трошат на поштарина пари нека го проверат in house и ако не чини нека пратат нов.

chrome_TPRx4lw0Ls.jpg
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
863
461
Ајде мајка стигна. Сега имаме 3 месеци чекање според искуството на @wolverine. Напишале ќе го враќаат уредот до производителот. Господ знае тоа колку ќе фати. Не знам зошто трошат на поштарина пари нека го проверат in house и ако не чини нека пратат нов.

Погледнете го атачментот 99742
Да се соберат купче па ќе го вратат заедно со другите. Можда производителот ,,стручно" ќе утврди дека е твоја грешка. А можда и ќе заборавиш до тогаш. Или ќе падне малку цената.
Има многу варијанти во игра, си знаат тие.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
863
461
Море л'жат бетер од Али, како не го праќаат. Европска унија има строги правила за вакви случаи. Таму нека го држат три месеци. Е вака сега ќути и чекај да се сожалат.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,413
2,256
Море л'жат бетер од Али, како не го праќаат. Европска унија има строги правила за вакви случаи. Таму нека го држат три месеци. Е вака сега ќути и чекај да се сожалат.
На Али има многу продавачи што воопшто не лажат. Особено за аудио опрема.

Инаку, имате опција да зе пожалите во агенцијата за заштита на потрошувачи во Германија. Еве ви дел одшто може таму.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
863
461
На Али има многу продавачи што воопшто не лажат. Особено за аудио опрема.

Инаку, имате опција да зе пожалите во агенцијата за заштита на потрошувачи во Германија. Еве ви дел одшто може таму.
Нека ти стигне неисправна па врати ја. Да видиш дали не лажат.

А тоа што никогаш не би купил аудио опрема од Кина е сосем друга работа.
 
Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,413
2,256
Нека ти стигне неисправна па врати ја. Да видиш дали не лажат.
Ми цркна Topping E30 DAC, одма излегоа во пресрет од Shenzen Audio, just sayin'.

А тоа што никогаш не би купил аудио опрема од Кина е сосем друга работа.
Topping и SMLS имаат одлични дакови, но ти си знаеш.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
863
461
Ти верувам, ама јас сум сепак за добро парче метал со ЦД плеер на него и уште едно парче метал на кое се врзани звучници. Ако второво има и некоја лампа внатре би било супер. И сето тоа ставено во еден ќош, без многу додатни варијанти за поврзување и менување in/out.
Некако пластичињава ми се...
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,413
2,256
Ти верувам, ама јас сум сепак за добро парче метал со ЦД плеер на него и уште едно парче метал на кое се врзани звучници. Ако второво има и некоја лампа внатре би било супер. И сето тоа ставено во еден ќош, без многу додатни варијанти за поврзување и менување in/out.
Некако пластичињава ми се...
Topping DX7 не гледам дека ми e пластиче. :)
 

Transporter444

Gaining Experience
11 јуни 2016
95
170
Гостивар
Transporter444's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K @ 5 GHz & NZXT Kraken X63
Motherboard
MSI MPG Z390 Gaming Plus
Storage
Samsung 860EVO 500GB
PSU
DeepCool DQ750Evo Quanta (80+ Gold)
RAM
Crucial Ballistix RGB 2x8GB 3600 MHz CL16
Video card
EVGA GeForce GTX 1070Ti 8GB SC Hybrid
Case
Cooler Master H500
Mouse
Razer Viper
Keyboard
Razer Huntsman
Audio
HyperX Cloud Alpha
Monitor
Alienware AW2518HF 240Hz 1ms
OS
Windows 10 Pro x64
1620778544757.png
планирам овие да ги нарачам, како е најдобро да платам, со дебитна или банк трансфер (не знам како оди тоа) или со македонски пејпал (ако има потреба за рефунд како би примил пари, пошто нели не може македонски пејпал да прима пари) некој упатен да ми помогне ако може, и колку дена би ги чекал да стигнат, недела две три месец?
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,954
2,524
Погледнете го атачментот 100827
планирам овие да ги нарачам, како е најдобро да платам, со дебитна или банк трансфер (не знам како оди тоа) или со македонски пејпал (ако има потреба за рефунд како би примил пари, пошто нели не може македонски пејпал да прима пари) некој упатен да ми помогне ако може, и колку дена би ги чекал да стигнат, недела две три месец?
македонски пејпал, заради заштитата што таа платформа ги нуди. Во случај на рифунд, нема да имаш проблем, бидејќи ти не примаш пари, туку ти ги враќаат твоите и е проверено многу пати. Ми се чини стигаа за две недели отприлика, ама некој што нарачал во последно време нека ме корегира
 

Transporter444

Gaining Experience
11 јуни 2016
95
170
Гостивар
Transporter444's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K @ 5 GHz & NZXT Kraken X63
Motherboard
MSI MPG Z390 Gaming Plus
Storage
Samsung 860EVO 500GB
PSU
DeepCool DQ750Evo Quanta (80+ Gold)
RAM
Crucial Ballistix RGB 2x8GB 3600 MHz CL16
Video card
EVGA GeForce GTX 1070Ti 8GB SC Hybrid
Case
Cooler Master H500
Mouse
Razer Viper
Keyboard
Razer Huntsman
Audio
HyperX Cloud Alpha
Monitor
Alienware AW2518HF 240Hz 1ms
OS
Windows 10 Pro x64
македонски пејпал, заради заштитата што таа платформа ги нуди. Во случај на рифунд, нема да имаш проблем, бидејќи ти не примаш пари, туку ти ги враќаат твоите и е проверено многу пати. Ми се чини стигаа за две недели отприлика, ама некој што нарачал во последно време нека ме корегира
makes sense, фала ти, само нека каже уште некој отприлика за колку стигаат да имам во предвид...
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,142
12,719
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
makes sense, фала ти, само нека каже уште некој отприлика за колку стигаат да имам во предвид...
Недела до две, ептен макс одкако ќе ја пратат. Ако имаат се на лагер, праќаат следниот ден.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,239
1,228
Скопје
Недела до две, ептен макс одкако ќе ја пратат. Ако имаат се на лагер, праќаат следниот ден.
ептен макс .. последниот пат 2 месеци рамно одкако ја пратија (февруари-април) .. како ќе се погоди.

ОП пази само таа што ти ја нема на лагер, може да се мења тој рок, што сега ти го дава ко 3-4 дена.
 

Transporter444

Gaining Experience
11 јуни 2016
95
170
Гостивар
Transporter444's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K @ 5 GHz & NZXT Kraken X63
Motherboard
MSI MPG Z390 Gaming Plus
Storage
Samsung 860EVO 500GB
PSU
DeepCool DQ750Evo Quanta (80+ Gold)
RAM
Crucial Ballistix RGB 2x8GB 3600 MHz CL16
Video card
EVGA GeForce GTX 1070Ti 8GB SC Hybrid
Case
Cooler Master H500
Mouse
Razer Viper
Keyboard
Razer Huntsman
Audio
HyperX Cloud Alpha
Monitor
Alienware AW2518HF 240Hz 1ms
OS
Windows 10 Pro x64
Некој да ме извести како одат овие работи, нарачав на 16ти, вика ова дека МК се стигнати на 20ти, ама кај мене дома уште не се стигнати деловите, толку ја заебаваат работава нашиве ?
1622068512277.png 1622068316394.png
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,394
3,009
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX3070 Gaming X Trio
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Kingston HyperX Cloud II
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Не се стигнати во МК, туку се процесирани во (или во најдобар случај испратени од) Франкфурт на 20.05. Време на испорака е 4 недели +/-.
Некој да ме извести како одат овие работи, нарачав на 16ти, вика ова дека МК се стигнати на 20ти, ама кај мене дома уште не се стигнати деловите, толку ја заебаваат работава нашиве ?
Погледнете го атачментот 101270Погледнете го атачментот 101269
Испратено од SM-G988B преку IT.mk форум апликација
 

Transporter444

Gaining Experience
11 јуни 2016
95
170
Гостивар
Transporter444's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K @ 5 GHz & NZXT Kraken X63
Motherboard
MSI MPG Z390 Gaming Plus
Storage
Samsung 860EVO 500GB
PSU
DeepCool DQ750Evo Quanta (80+ Gold)
RAM
Crucial Ballistix RGB 2x8GB 3600 MHz CL16
Video card
EVGA GeForce GTX 1070Ti 8GB SC Hybrid
Case
Cooler Master H500
Mouse
Razer Viper
Keyboard
Razer Huntsman
Audio
HyperX Cloud Alpha
Monitor
Alienware AW2518HF 240Hz 1ms
OS
Windows 10 Pro x64
Стигнаа на 02.06, задоволен сум си работи се како што треба, царина не ми беше побарано да платам, ваљда среќа имам :ROFLMAO:, а ако треба нешто за гаранција да се прави се надевам дека нема да има потреба да дознаам што и како треба :D
1622821926952.png
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
172
72
Дали има опција Computer Universe да фактурираат на фирма во Македонија?

Ми требаат да нарачам 2 лаптопи за работа. Ќе се користат за програмирање Python и анализа на податоци (python/sql скрипти, во зависност од проект i5ките што ги имаме на моменталните лаптопи работат од 5 до 17 часови за да комплетираат еден сет).

Гледаме лаптопи со: 32гб рам, SSD, и процесор со што е можно подобри перформанси на сингл кор (поради пајтонот). Нема да се користат за гејминг и дизајн, па немам потреба нешто посебно од добри графички.
Во нашиве продавници од тоа што гледав скоро сите конфигурации со вакви процесори и рам се за гајминг, не гледам поента да платам за гејминг графичка ако не се користи воопшто. Би било идеално ако се најде добра машина од 1000-1500 евра.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,142
12,719
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ми требаат да нарачам 2 лаптопи за работа. Ќе се користат за програмирање Python и анализа на податоци (python/sql скрипти, во зависност од проект i5ките што ги имаме на моменталните лаптопи работат од 5 до 17 часови за да комплетираат еден сет).
Мислам дека не може да се фактурира на фирма ако се пајтон лаптопите, само за руби и јава :/ Повеќе детали, види тука.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,657
2,886
Дали има опција Computer Universe да фактурираат на фирма во Македонија?

Ми требаат да нарачам 2 лаптопи за работа. Ќе се користат за програмирање Python и анализа на податоци (python/sql скрипти, во зависност од проект i5ките што ги имаме на моменталните лаптопи работат од 5 до 17 часови за да комплетираат еден сет).

Гледаме лаптопи со: 32гб рам, SSD, и процесор со што е можно подобри перформанси на сингл кор (поради пајтонот). Нема да се користат за гејминг и дизајн, па немам потреба нешто посебно од добри графички.
Во нашиве продавници од тоа што гледав скоро сите конфигурации со вакви процесори и рам се за гајминг, не гледам поента да платам за гејминг графичка ако не се користи воопшто. Би било идеално ако се најде добра машина од 1000-1500 евра.
Со ризик да одам малку офтопик, побаравте понуди од INet и Dell Makpetrol за workstation лаптопи? По муабетов баш тоа ви треба, а локалниве продавници не мислам дека имаат нешто соодветно.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Дали има опција Computer Universe да фактурираат на фирма во Македонија?

Ми требаат да нарачам 2 лаптопи за работа. Ќе се користат за програмирање Python и анализа на податоци (python/sql скрипти, во зависност од проект i5ките што ги имаме на моменталните лаптопи работат од 5 до 17 часови за да комплетираат еден сет).

Гледаме лаптопи со: 32гб рам, SSD, и процесор со што е можно подобри перформанси на сингл кор (поради пајтонот). Нема да се користат за гејминг и дизајн, па немам потреба нешто посебно од добри графички.
Во нашиве продавници од тоа што гледав скоро сите конфигурации со вакви процесори и рам се за гајминг, не гледам поента да платам за гејминг графичка ако не се користи воопшто. Би било идеално ако се најде добра машина од 1000-1500 евра.
Сигурно има, ќе ти ја стават фирмата кај нив во систем и ќе ти издадат профактура, ти овде ќе ја платиш преку девизната сметка од фирма, или поеднотавно направи си профил на CU од фирма и плати со кредитна/дебитна картичка од фирма.
 

DareDevil

Gaining Experience
25 април 2011
274
311
Дали има опција Computer Universe да фактурираат на фирма во Македонија?

Ми требаат да нарачам 2 лаптопи за работа. Ќе се користат за програмирање Python и анализа на податоци (python/sql скрипти, во зависност од проект i5ките што ги имаме на моменталните лаптопи работат од 5 до 17 часови за да комплетираат еден сет).

Гледаме лаптопи со: 32гб рам, SSD, и процесор со што е можно подобри перформанси на сингл кор (поради пајтонот). Нема да се користат за гејминг и дизајн, па немам потреба нешто посебно од добри графички.
Во нашиве продавници од тоа што гледав скоро сите конфигурации со вакви процесори и рам се за гајминг, не гледам поента да платам за гејминг графичка ако не се користи воопшто. Би било идеално ако се најде добра машина од 1000-1500 евра.
Има опција, ама додека да ти ги средат сите документи ќе ти стигнат сите пратки од Алиекспрес. :rolleyes: Прифаќаат само плаќање однапред, а за да го извршиш истото мора да имаш про/фактура инаку банката нема да ти дозволи да платиш. Таков документ сајтот издава само по примена уплата што значи дека си заглавен. Им испратив може 15 барања додека ја добив профактурата, но во меѓувреме пола од деловите во нарачката ги снема од залиха поради "end of life"... Потрошив уште толку време додека ги откажаа останатите делови и додека стигнавме до делот да ми ги рефундираат парите. Иако платив UPS за да стигнат брзо деловите, целиот процес траеше повеќе од два месеци. Ако нарачуваш преку UPS, а на таа сума не би нарачал преку наша пошта ќе имаш уште некои ~4.500 ден за шпедиција и лежарина. Направи си убаво математика дали ти се исплаќа пред да нарачуваш нешто од нив.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
172
72
Со ризик да одам малку офтопик, побаравте понуди од INet и Dell Makpetrol за workstation лаптопи? По муабетов баш тоа ви треба, а локалниве продавници не мислам дека имаат нешто соодветно.
Немаме побарано од таму, ти благодарам ќе погледнам викендот што нудат.
Има опција, ама додека да ти ги средат сите документи ќе ти стигнат сите пратки од Алиекспрес. :rolleyes: Прифаќаат само плаќање однапред, а за да го извршиш истото мора да имаш про/фактура инаку банката нема да ти дозволи да платиш. Таков документ сајтот издава само по примена уплата што значи дека си заглавен. Им испратив може 15 барања додека ја добив профактурата, но во меѓувреме пола од деловите во нарачката ги снема од залиха поради "end of life"... Потрошив уште толку време додека ги откажаа останатите делови и додека стигнавме до делот да ми ги рефундираат парите. Иако платив UPS за да стигнат брзо деловите, целиот процес траеше повеќе од два месеци. Ако нарачуваш преку UPS, а на таа сума не би нарачал преку наша пошта ќе имаш уште некои ~4.500 ден за шпедиција и лежарина. Направи си убаво математика дали ти се исплаќа пред да нарачуваш нешто од нив.
Ти благодарам многу за информациите, баш поради ова и прашав, се имам изгорено со плаќања за надвор како физичко лице (НЛБ поради немање на профактура ме вежбаа во 3 експозитури, и на крај им однесов и изјава пополнета на нотар дека јас одговарам доколку средствата што ќе ги уплатам се на погрешно место, се работеше за околу 3000 долари на странски институт, нешто налик на уплатниците што ги плаќавме тука на факултетите за партиципација и немаше како да ми дадат профактура).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,975
Мислења
854,071
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно