1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Наплата на пари преку фирма од Odesk.com, Elance.com и др.

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од goranmitev, 22 Јануари 2011.

 1. goranmitev

  goranmitev
  Intern

  75
  45
  27 Август 2010
  Дали некој има искуство со наплата на пари од Odesk.com, Elance.com и слични сајтови дирекно на жиро сметка на фирма. Како оди процедурата.

  Знам дека и од двата сајта што ги наведов, има опција да се повлечат пари директно на сметка (wire transfer), и со сигурност знам дека можат да се повлечат и на сметка на фирма. Ме интересира дали фирмата треба да издаде фактура за тоа или што треба за да ги прикаже парите како што треба законски?
   
 2. GNU_D

  GNU_D
  Intern

  46
  1
  31 Декември 2007
  Здраво,

  јас од неодамна работам на oDesk.com.

  Отвори трансакциона сметка и дебитна на банка.

  Треба да си отвориш сметка на moneybookers.com, потоа да ја потврдиш со писмо да ти пратат, за да потврдиш адреса на живеење, па мобилен да потврдиш, и на крај да upload-раш пари од банката твоја до moneybookers.
  За да внесиш банка, мораш да го внесиш кодот од банката.

  Плаќањето е со сигурност од oDesk ако работиш на час (hourly).
  На 1.5 недели добиваш пари и за 3 дена од Moneybookers до твојата банка ќе стигна.

  Поздрав,
  Дамјан Димитриоски,

  П.С: пиши ако имаш прашања.
   
 3. burce

  burce
  Intern

  268
  38
  1 Април 2009
  Не сум книговодител, но мислам дека ним не им треба твоја фактура, но нашата фирма треба да има фактура за секој прилив на сметката. Сепак најарно е да си го прашаат книговодителот.
   
 4. goranmitev

  goranmitev
  Intern

  75
  45
  27 Август 2010
  Ги знам овие работи, и јас работам доста време на Одеск. Фала сепак.
   
 5. Zimrie

  Zimrie
  Gaining Experience

  484
  117
  11 Април 2008
  Машко
  Што работи/проекти се наоѓаат на одеск?
   
 6. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  1,004
  1,084
  9 Декември 2015
  Машко
  Дали има некој одговор на почетното прашање? Читав малку ама не разбрав најдобро. Може да отвориш Agency на Upwork покрај индивидуалниот акаунт па веројатно преку Agency може да ги пушташ на сметка на фирма? Дали може на две различни сметки да пушташ - приватна и од фирма?
   
 7. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  1,004
  1,084
  9 Декември 2015
  Машко
  Апдејт. Колку што видов не може. Мора да се одлучиш за еден начин на вадење пари преку Апворк.
   
 8. pLaToOn

  pLaToOn
  Gaining Experience

  227
  190
  24 Јануари 2012
  Машко
  Парите може да се префрлаат на сметка на фирма и од агенциски и од личен профил. Во дискусија со Апворк, ќе ви одобрат да ја додадете сметката на фирмата на личниот профил откако ќе објасните и ако бараат и докажете дека сте сопственик на фирмата.
  Средствата секако може да се пуштаат на различни сметки. Ако се пуштаат на фирма, нормално, фирмата е должна да изготви фактура на повлечениот износ.
   
Слични теми
 1. NIKIHACK
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  3,248
 2. petelko23
  Одговори:
  885
  Прегледи:
  68,947
 3. Tikvar4e
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,355
 4. 7n00dle7
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  2,715
 5. MilanS87
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,746
Вчитување...

Сподели

Вчитување...