1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најнови - квалитетни производи во нашите продавници

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 5 Декември 2013.

 1. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,716
  2,007
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Да не се збуните сликата на страната на Сет не одговара на прозводот... а неретко ни описот не одговара на производот т.е. кузнае какви свичеви има. Плави, кафеави, црвени и зелени се едни од можните.

  Тастатурата изгледа вака:
  [​IMG]
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Dr_KleX

  Dr_KleX
  Gaining Experience

  65
  65
  26 Јануари 2014
  Машко
  Некако во последно врме Corsair ми топ бренд за тастатури, многу ми се допаѓаат како се дизајнирани (минималистички, со позадинско светло без многу џиџи-миџи), плус алуминиумска изведба...како што е Vengeance K70 на пример.

  А овие Cooler Master тастатуриве немаат "wrist rest" ? (некако сум се навикнал на него неможам да земам тастатура без тоа).
   
  На Molec и psyside им се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,665
  26,266
  4 Септември 2008

  +1000000000
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dramallama

  dramallama
  Gaining Experience

  366
  259
  24 Јануари 2013
  Машко
  Најверојатно имаат грешка во името на тастатурата, пошто не верувам XT да кошта 4500 денари. Најверојатно сликата е таа, името е ТК.
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,665
  26,266
  4 Септември 2008
  88X + Кавери во Мебиус :)

  [​IMG]
   
  На xenon, Speedy, gremlin и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  I posle za AMD ne bile poeftini plocite sto ploca e, samo ako plajkam tolku pari za APU ke si kupam i5 ili FX 8320
   
 7. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,210
  1,646
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Најпосле квалитетни матични и за АМД :cool: ... исто и Anhoch имаат слична Gigabyte Sniper A88X со идентична цена ... но аудиото на гигабајт плочата е малце подобро има менливи Op-Amps и златни конектори но од друга страна Asrock-ов има Killer N2200 мрежна ... ТОП матични и ТОП цени ... ме тера да мислам само колкава маржа удираат на интел матичниве всушност што има во овие матични што ги прави дупло поевтини дури и од MATX матичните за интел???
   
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко

  Нема ништо посебно, дури ни дрм нема веќе на интел плочите, ама се изгор скапи. Тоа е тоа што ме нервира стварно.
   
 9. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Вреди,има иднина во моментов да се земе плочава + 6800К ? За лајт гејминг? Најбитна ми е стабилноста и секако preformance for the buck :D
   
 10. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,665
  26,266
  4 Септември 2008

  Па да солидно би било :)
   
  На Enforcer_ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  1 година гаранција на процесор??? U got to be kidding me! :offended:
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,665
  26,266
  4 Септември 2008

  Гаранција на процесор - непотребна.
   
  NecrotoX, Costigan_Jr и на gremlin им се допаѓа ова.
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,252
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Кога би ја правел ХТПЦ конфигурацијава денес, би земал кавери 7850 + итеикс плоча за него. Мислам дека во споредба со тоа што го имам би добил слични перформанси, ама за некои 20-30 посто помалку пари за процесор + плоча. И плус процесорот ќе биде отклучен. Е проблемот е што нема итеикс плочи со сокет ФМ2+ кај нас моментално мислам. Ама ќе донесат некоја валјда.
   
 15. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  Не се согласувам со тебе. Амд со ова смета дека нивниот процесор ќе те служи една година, они ти гарантираат за тоа. А послетоа си е твое. За интел процесорите знам дека немаат гајле. Ако и ситуацијата со Амд е иста, што не дадат еве 5 години гаранција? И така тие толку па и повеќе ќе траат во просек, нели ?
  Јас не би купил нов процесор со смешка од гаранција, поготово не кога ќе се земе фактот дека процесорите траат доста долго. Едноставно одбивно ми е тоа. Чим Амд не веруваат дека производот ќе функционира подолго од една година, зошто јас би верувал? :/
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,665
  26,266
  4 Септември 2008
  Tвое е да не се согласуваш, тоа си е личен избор и јас тука ништо неможам. Тоа не го менува фактот дека процесорите, екстремно ретко се расипуваат, и за нив гаранција според мене и многу други не е потребна.

  АМД веруваат дека процесорот ќе трае многу повеќе од 1 година, смешно е да кажеш такво нешто. Гаранција во USA на тој процесор е 3 години, разликата е што нашите го набавиле со поефтина набавна цена - помала гаранција.
   
  На gremlin и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 17. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,821
  3,935
  5 Јули 2013
  Гаранција на процесор е како сензор за паркирање на велосипед. Само да го има во листата со опрема заради луѓе што купуваат листа, а не производ.
   
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,210
  1,646
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Последен пат кога имам видено процесор да се расипе е пред 6 години а можеби и повеќе на времето на Pentium3 и оригиналните АМД Athlon процесори и тоа не по кривица на процесорот туку ради тоа што матичните тогаш немаа термална протекција и процесорот можеше да прегрее ... во денешно време смешно е да се спомне гаранција кај процесор бидејќи сите имаат век од над 15 години а до тогаш гарантирам дека нема ни да се сеќавате дека сте го поседувале некогаш тој процесор :p ... па дури и со тежок оверклок процесорот трае минимум 5 години и тоа минимум ...
   
  На 7n00dle7 и psyside им се допаѓа ова.
 19. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  Зошто Patriot на некои рам мемории даваат доживотна гаранција, и зошто генерално повеќето, ако не и сите имаат по 5 години гаранција?
  Бидејќи немаат гајле. И секој кој ќе види толкава огромна гаранција, нема да се грижи за тој дел бидејќи производителот со гаранцијата го убедува дека му продава топ производ, кој ќе трае долго време. И сега на истиот тој човек дај му некој дел со многу помала гаранција, па ако сакаш и цел ден убедувај дека нема да се расипе и дека ќе го служи долго. Тој на крај ќе ти рече, ако би ме служел толку добро, што не ми дадат некоја огромна гаранција, како за другите делови ?
  Мене а и на многу луѓе ни е привлечна таа гаранција, бидејќи за мене “ гаранцијата“ е реалното мислење на производителот за производот. А тоа што Анхоч го донеле со една година, може да побуди други сомнежи, освен пониска набавна цена, можеби се работи за некои процесори со понизок квалитет, лоша серија и слично...
  Како и да е да не идам офтопик многу, поентата во главно е болдираното. :)
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,665
  26,266
  4 Септември 2008

  Прво, боллдираното не важи, затоа што гаранцијата од AMD е 3 години, ако ти се нафатиш производот да го пратиш директно до AMD, наместо преку Anhoch.

  Гаранцијата на секој производ, е покриена од производителот, без разлика колку ти нуди Anhoch, Set или Mebius, што значи овие процесори се исто толку добри како било кој друг процесор на Intel/AMD, разликата е гаранцијата која ја нуди Anhoch, и ништо друго > ист квалитет.


  Мој совет пријателски, немој да претпоставуваш за работи за кои не си доволно запознаен, со ова несакам да те навредам нити да посочам дека не ги разбираш работите, знам дека си солиден познавач на хардвер, но за процесорите верувај ми дека не си во право.
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 21. xenon

  xenon
  Guru

  3,786
  9,483
  15 Јануари 2011
  Машко
  Регулирајте офтопик и држете се до темата...
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,665
  26,266
  4 Септември 2008
  Во право е Xenon, ајде назат на темата, и јас се заборавив.
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Матични Плочи
  1.Gigabyte G1.SNIPER
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Куќишта
  1.Fractal Design Core 1000
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  НОВИ БРЕНДОВИ НА НАПОЈУВАЊА ОД СЕГА НА ЛАГЕР ВО АНХОЧ :
  -------------------------------------
  Fractal Design

  1.Fractal Design Integra R2
  -------------------------------------
  BeQuiet

  1.BEQUIET! Power Zone 1 000W
  -------------------------------------
  Zalman

  1.Zalman GoldRock 650W
  --------------------------------------
  FSP

  1. FSP Raider S 750

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Кулери
  1.Zalman CNPS10X Performa
  2.Zalman CNPS14X
  3.Zalman FX100 Ultimate Fanless

  Каква реклама им напраив.Очекувам 15% попуст кога ќе купувам :D
   
  На MasteR_#0, olikomerc, psyside и уште 6 други им се допаѓа ова.
 24. Rodrigo

  Rodrigo
  Gaining Experience

  175
  90
  18 ноември 2013
  Машко
  Стварно добра цена за плочава
   
  На viksa86 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,444
  12,606
  2 Август 2012
  Машко
  Anhoch ме послушаа и не згрешија за Fractal Design а гледам ја зголемиле и понудата на Cooler Master
  Браво!
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...