1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најнови - квалитетни производи во нашите продавници

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 5 Декември 2013.

 1. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  793
  1,654
  23 Мај 2012
  Ако цените соодвествуваат со британските што ги гледам онлајн, очекувајте 24K за i7-6700 и 17K за I5-6600
   
 2. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  793
  1,654
  23 Мај 2012
  На prichina, OldSchoolPvP, Nikola Sone и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,208
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  А што бидна со отклучените Пентиуми? Се донесоа или?
   
 4. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,707
  2,314
  14 Декември 2010
  Машко
  Да се израдуваме и ние на подобра понуда на 1440p монитори во 2015 lol.
  P2416D ми изгледа како одличен избор за цената, колку што ми текнува U2415 се продаваше за иста цена, ако не и повисока. Ќе се нафати некој за ривју? :D
   
 5. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  387
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  Акo спoнзoрирaш :)
   
  На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,550
  20 Јануари 2015
  Машко
  Сеуште нема инфомации, за отклучени Пентиуми, најверојатно нема да ги има...
  Браво за Anhoch (иако нема К процесори ама има соодветни плочи), истовремено со норманиве држави.
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Trixx

  Trixx
  Gaining Experience

  118
  128
  16 Јануари 2011
  MasteR_#0, goce03 и на olikomerc им се допаѓа ова.
 8. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Anhoch има само лудачки маржи на дребулии, кабленца, адаптери, микро сд читачи и слични зезалици од Кина од Gembird.

  Set е друга приказна. Но офтопик да не забегуваме.
   
 9. Trixx

  Trixx
  Gaining Experience

  118
  128
  16 Јануари 2011
  Па тоа е така било каде во трговија мислам, секаде на дребулии и ситни работи има поголема маржа. За мене поим за баснословна маржа на поситни делови сепак е Логинг Електроникс, без конкуренција.
   
  На prichina, Teget, bxxxn и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,376
  1,193
  9 Јули 2013
  Машко
  Да видиме кој ке се поднови прв со скајлејк :D
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 11. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  Пак први донесоа, знаци свака им част и цените се сосема ОК бар ја така мислам.
   
 12. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,580
  3,516
  11 Декември 2008
  Машко
  Добри си се цениве, овој i5-6400 треба да е подобар од на пример i5-4590 кој е поскап?

  Уште ефтини плочи да донесат и може да се прават добри исплатливи конфигурации.
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Sирнете по ибеј dual-xeon варијанти, баталате скајлејк играчки за деца.
   
 14. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,707
  2,314
  14 Декември 2010
  Машко
  Sweet spot од заклучените i5 Skylake ми изгледа 6500, 6400 работи на прениска фрекфенција, разликата помеѓу турбо на сите 4 јадра меѓу него и 6500 е 400Mhz, а без турбо е цели 500Mhz, мислам дека вреди да се даде малце повеќе за 6500, се работи за заклучени процесори. Иако кај Skylake е различен пристапот со BCLK и може малце да се поигра со него за разлика од претходните генерации, ретко кој ќе комбинира заклучен процесор со матична со Z чипсет.
  Цените се ок иначе, ме изненади тоа што волку бргу ги донесоа заклучените процесори, мислев дека ќе дојдат после K моделите.
   
  На OldSchoolPvP му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,983
  4,223
  28 oктомври 2008
  На StalkeR, Teget, MasteR_#0 и уште 6 други им се допаѓа ова.
 16. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,550
  20 Јануари 2015
  Машко
  Стигнаа и ефтина 1151 плоча во Anhoch Gigabyte B150M 4,415ден.
  Ова е со DDR3 подршка.
  Фалат уште H110 плочи.
   
  olikomerc, Banjifiko и на STEFF им се допаѓа ова.
 17. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,983
  4,223
  28 oктомври 2008
  Нова тура на графички во Анхоч.
  GTX970 4GB GDDR5 DVI/HDMI/3xDP Overclock Twin Turbo - 21,390 ден

  20150728110704_big.jpg

  GTX980 4GB GDDR5 2xDVI/3xDP/HDMI WATERFORCE 600W DX12 - 36,415 ден

  20150910095745_big.jpg
   
  На borcep, Teget, OldSchoolPvP и уште 11 други им се допаѓа ова.
 18. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  wtf вадат 980 сеуште, нема поента. И кулерот на 970ката, без везе..

  И овие безвезниве 4 јадрени процесори со интегрирана графика, пола силикон е потрошен на графичката внатре. За некој што не планира да купува екстра графичка има и те како поента, но за секој ентузијаст што користи посебен графички процесор, а ова важи за 95% гејмери и членови на форумов, сериозно нема поента. Се плаќа нешто што не се користи. Барем да имаше некој Sli режим каде интегрираната графичка помага со некој процент во процесирање на нешто, текстури, вектори, било што.

  Х99 + 5820К е nobrainer.

  Интел го боли паторот вака без конкуренција. Барем да извадеа 6 јадрен процесор на 1151 без интегрирана графика со цена од 400е колку што вредат најскапите 4 јадрени 1151 варијанти со интегрирана..

  [​IMG]
  33% од силиконот отпаѓа на графиката, таму можат уште 2 јадра да одат...
   
  Последна промена: 16 oктомври 2015
  На Teget, MasteR_#0, ileste и уште 4 други им се допаѓа ова.
 19. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  И јас неможам да сфатам интегрирана графика во процесор од висока класа...Нека си извадат батките 2 модели, еден со интегрирана графика и еден со +2 јадра, ист број транзистори, иста цена нека бидат. Истовремено, нека нема 6820 кој ќе биде 6 јадрен, нека бидат од таа класа од 8 јадра па нагоре. Тапкаат во место(намерно афкорс), цените не паѓаат, а се понапреден производен процес користат, се помалку силикон се троши, никој корист не гледа од тоа освен нивната каса.
   
  Nikola Sone, tomaso, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Зошто без везе, за SLI или за тесни куќишта се измислени.
   
  На Banjifiko и STEFF им се допаѓа ова.
 21. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Потенцијалот најдобро се гледа кај Xeon верзиите.
  За време на IvyBridge имаа 12 јадра во еден Xeon.
  Хасвел сега има 18 јадрени Xeon процесори!

  Наредната генерација EP на 14nm мислам ќе има 24 јадра на еден процесор, т.е. 48 процеси со хајпртрединг.

  Овие 4 јадрениве играчки имаат доволно простор не за 6, туку за 8 до 12 јадра.

  За неупатените, цените за ВАФЕР, т.е. голема кружна пита од силикон на која се импринтира литографскиот дизајн се горе доле исти. Ако од една пита се ваделе на пример 1000 процесори сега се вадат 2000. Нормално има yield % т.е. успешни процесори од вафер кој на старт е понизок но потоа тоа се корегира.

   
  borcep, Costigan_Jr, bokiscout и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. Nikola Sone

  Nikola Sone
  Practice makes perfect

  1,235
  1,349
  31 Јануари 2014
  Машко
  и интел го чекаат Зен... годспид АМД па да дочекаме барем конкурентен процесор иначе ќе не мафтаат вака на интегрирани графички и "нови" платформи до бескрај
   
  goce03, chemioftw и на borcep им се допаѓа ова.
 23. chemioftw

  chemioftw
  Gaining Experience

  361
  203
  26 Март 2015
  Машко
  Галичанец
  Едвај чекам за Зен да искочи. Се надевам дека пак ќе имаат budget процесори со добри перформанси, и се разбира без интегрирана (како што би рекол другар ми "интегрална") графичка поради тоа што е pure shit. Ако се 40% подобри од Bulldozer како што е кажано, тогаш треба да се на нивото на Skylake.
   
 24. chemioftw

  chemioftw
  Gaining Experience

  361
  203
  26 Март 2015
  Машко
  Галичанец
  Али ќе видиме како ќе испадне.
   
 25. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,983
  4,223
  28 oктомври 2008
  Skylake и во СЕТ: i7-6700 20,999 ден (поевтино дури и од Анхоч:D)

  и една убавица и звер истовремено: SABERTOOTH Z170 MARK 1 - 15,999 ден.

  SABERTOOTH Z170 MARK 1.jpg
   
  На Vlad944, Oktar, Teget и уште 11 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...