• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,194
4,439
SK
Од една страна дава предизвик со награда од 100 милиони долари за оној кој ќе изнајде решение за абсорбирање на јаглерод диоксид од атмосферата, а од друга страна поддржува фармање на крипто кое пумпа тони CO2 во атмосферата, прашање на време беше кога ќе го твитне ова.
Ама затоа Марк Кубан нешто друго твитна:

 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,523
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,286
2,907
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
222
217
Од една страна дава предизвик со награда од 100 милиони долари за оној кој ќе изнајде решение за абсорбирање на јаглерод диоксид од атмосферата, а од друга страна поддржува фармање на крипто кое пумпа тони CO2 во атмосферата, прашање на време беше кога ќе го твитне ова.
Ама затоа Марк Кубан нешто друго твитна:

...
Дали и на некој друг му е очигледна позадинската игра или само мене?

Ај да видиме кој знае и одма 5ка да му пишиме во дневникот :geek:
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,951
4,214
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
И јас сум на светла тема.

Иначе јас не мислам дека има било каква позадинска игра. Just Elon being Elon.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,037
950
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Прашање до сите копачи тука дали е исплатливо да се копа со 1 карта прашува мој другар затоа што јас не копам и немам намера да копам.
Прашањето е дали би останал некој профит на пример после платена струја и сите други давачки и одржавање кое би требало да се прави.
Воедно моментално кој коин е најсиплатливо да се копа за најголем профит.
И последно иако може ќе ви е смешно кога веќе се спомнува една карта , човекот би бил и задоволен со 100 или 150 евра профит да вади месечно не бара како вас тука по 5к месечно да вади.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
570
393
На гробишта
Прашање до сите копачи тука дали е исплатливо да се копа со 1 карта прашува мој другар затоа што јас не копам и немам намера да копам.
Прашањето е дали би останал некој профит на пример после платена струја и сите други давачки и одржавање кое би требало да се прави.
Воедно моментално кој коин е најсиплатливо да се копа за најголем профит.
И последно иако може ќе ви е смешно кога веќе се спомнува една карта , човекот би бил и задоволен со 100 или 150 евра профит да вади месечно не бара како вас тука по 5к месечно да вади.
Зависи од графичката и дали планира 24/7 да ја тера
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,147
1,773
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
@CykaBlyat

Сака да купи графичка некоја на пример да речеме 3060 или 3070 и да ја тера 24/7
Да купи не е исплатно. Ако веќе ја има е.
Ко за пример, ако веќе има која било картичка што вредела лани 300-500 евра, комотно може да добива по 100-150 евра месечно, со струја од околу 200 вати или 1000 денари трошок. + ако пушти монеро со процесор би ја покрил струјата.

НО, сега да купиш 3070ка за 1500 евра, која ќе ти дави по 100-150 евра и ти треба 10 месеци оптимистички да ја исплатиш. Никако не се исплати. Овој викенд заработката е чисто ради поголема активност на мрежа. Средина јули иде лондон форк, со кој блоковите би биле околу 2.2 етх по блок, како што беа прошлата недела.

1620928830195.png

Е сега некој ќе го стави тука шпекулативниот момент. Да но ако ископам 100 еур, и етх оди дупло ќе ја исплатам за упола време.
Епа синко, тогаш ако веруваш дека етх ке оди нагоре, купи си само етх наместо графичка. Место од 100 на 200 евра, ќе си скокнеш од 1500 на 3000 евра. Или исто како да си копал цела година + инвестицијата назад.
Доколку отиде во спротивен правец, никогаш нема да ги врати назад парите. Да се врати етх како што беше пред еден месец на 1800 долари, оваа картичка би вадела само 50-75 евра месечно.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,037
950
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@CykaBlyat

Нема ништо али ме прашувашње општо дали би имало нешто , а јас не се разбирам и не копам си имам работа што се вика секој ден од сабајле до 5 поручек и немам време за такви работи.
Затоа и прашав тука за да не го лажам и да ми рече после ме излажа се изгорев пари давајќи :)

Фала сепак


@Sludge.Factory фала и на тебе за одговорот
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,683
9,005
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Еве ја сум на светла.
И јас.

Како што сум кажал - боја на вистината. Одма се гледа каде панелот мањка. Црната разбирам само за OLED да не се арчат пикселите.

сори офф топик. Нека направи некој тема црна вс светла да гласаме.

1620929038979.png
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
570
393
На гробишта
@CykaBlyat

Нема ништо али ме прашувашње општо дали би имало нешто , а јас не се разбирам и не копам си имам работа што се вика секој ден од сабајле до 5 поручек и немам време за такви работи.
Затоа и прашав тука за да не го лажам и да ми рече после ме излажа се изгорев пари давајќи :)

Фала сепак


@Sludge.Factory фала и на тебе за одговорот
Немора да значи ако имаш работа дека не смејш да копаш или пак ако копаш дека не смејш да одиш на работа, сепак, со EIP 1559 и ЕTH 2.0 моментално нема смисла да се купат карти за копање во мое мислење, најдобро купи си крипто и чувај или ако не инвестирај во акции ако се разбираш во то појќе
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,037
950
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@CykaBlyat јас имам биткони и етхереум ама си купив кога беа ниски ептен сега ова е претерано и не ми се инвестира кога видов дека човек со 2 реченици може да ги бутне на берза одма :) , и воедно да им качи цена.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,286
2,907
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Како тргнало вчера и денес, изглеа ќе има наскоро 3 месеци стари малку користени графички карти, строго за играње во непушачка просторија, со променета паста и вентилатори...
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,075
4,471
Ethermine
www.facebook.com
Како тргнало вчера и денес, изглеа ќе има наскоро 3 месеци стари малку користени графички карти, строго за играње во непушачка просторија, со променета паста и вентилатори...
И некопани , освен неколку дена за проба. А најјмногу се плашам тие што се крадените што ке се продаваат како : Донесени од странство и без гаранција и кутија...
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,286
2,907
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
И некопани , освен неколку дена за проба. А најјмногу се плашам тие што се крадените што ке се продаваат како : Донесени од странство и без гаранција и кутија...
Пане, само тебе од сите копачи на светов те поштовам.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,194
4,439
SK
Aj тоа огласите лесно се читаат меѓу редови... Туку што правиме кога наеднаш во продавниците „ќе дојде роба“? :D


Кај картичкиве нема во фирмверот некој параметар како работни часови? ;)
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
541
564
И некопани , освен неколку дена за проба. А најјмногу се плашам тие што се крадените што ке се продаваат како : Донесени од странство и без гаранција и кутија...
абе кутијата ја имам ама треба да ја побарам, ќе видам деновиве :)
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,803
9,222
Скопје
А бе готово, го погребавте мајнањево.
Полека.

Глумам демек не верувам, демек нема да се деси, шовие, за кога ќе се деси да ми биде појако, ви текнуе
Као пенал коа ти шутира у 90-та твојот тим а 1-1 е... „не бе ќе утне 100% знам дека ќе утне глеј сеа шо ќе напраи“
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,543
14,526
Му пишав на господинот Безос дискови само заедно со матична да продава.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,721
Мислења
856,053
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно