1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Набавка на електронски компоненти од ebay

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од EnableSTAT97, 27 Јули 2015.

 1. EnableSTAT97

  EnableSTAT97
  Gaining Experience

  345
  146
  4 Јули 2011
  Машко
  Дечки некој искуство со набавка на електронски делови од ebay ? :) Конкретно ме интерсира за неколку мосфети во поглед на спецификации ( фалц, лажни спецификаци и слично ).
  http://www.ebay.com/itm/10PCS-IXFH2...005?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item58b0fb5785
  Кај нас еден е 500+ден ( логинг на веб стр. ) , а кинезов ги дава по ~100ден. затоа ?!

  Фала ;)
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ebay е 99 и 102,5% сигурен. Нарачај, ако е ѓубре или не ти стигне - отвори dispute и ги имаш парите назад. Иначе виде дека имаш 4 долари шипинг? Прво контактирај го да ти гарантира дека ќе ти даде трекинг број (једини две работи што не ми стигнале беа две футроли за таблет ама БЕЗ трекинг број, све друго ми стигнало).
   
  На EnableSTAT97 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. EnableSTAT97

  EnableSTAT97
  Gaining Experience

  345
  146
  4 Јули 2011
  Машко
  Ке порачам и ке видам сепак е далеку поефтино од кај нас. Иначе мене не ми е за тие 20 долари повеќе ми беше да не ми направат поголем проблем на др. компоненти (фалц и слично).Од друга стр. пак има голем рејтинг и не би требало да има такви проблеми :)

  Уште едно прашање дали е возможно истиов продавач да пушти во едно исто пакување уште некои др. компоненти (диоди) за да избегнам уште 4 долари шипинг ?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Никад нема да знаеш ако не му пратиш порака или ако не нарачаш. Гледај да ти биде сумата СОСЕ транспорт или под 22 евра или под 45. И НЕ СМЕЕ ДА ТИ ПРАЌА ПРЕКУ ФЕДЕКС И ДХЛ ЗАШТО ЌЕ ТЕ ОДЕРАТ, НАД 25 ЕВРА ЌЕ ТИ БАРААТ
   
  На EnableSTAT97 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Јас лично имам набавувано над 1000 различни компоненти од ebay.

  Воглавно работите се ОК, но ми стасувале и компоненти со многу лош квалитет. Неможе да си сигурен се додека не ги порачаш и испиташ истите. Би ти препорачал за битни компоненти да не го користиш ибеј, туку некоја локална продавница, или пак од Комет - Софија.
   
  На EnableSTAT97 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. EnableSTAT97

  EnableSTAT97
  Gaining Experience

  345
  146
  4 Јули 2011
  Машко
  Ќе видиме кога ќе стигнат. Искрено кај мене не можев да најдам брзи 15а диоди , а не пак овие мосфети и 100а диоди. А и да најдев без 80-100еур немаше да поминам што ми е многу и не е сигурно дека нема да изгорат пак на крај.
   

Сподели

Вчитување...