1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

 1. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Па дај му штом е ништо!?! Негов проблем. Може те тестира. Ако го откачиш за 20 денари, го губиш корисникот, а он си е сигурен дека нема да ти дојде на рекламација а ти да го д*пиш тогаш... А ако си трпелив и му ги дадеш 20-те денари попуст, можеби има причина да верува дека и за на сервис ќе бидеш љубезен.
   
 2. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Така е !!!!
   
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Заебавај се, ама така е. И он е странка во договарањето. Купопродажбата е двостран договор. Не е едностран, т.е. ти не си му се смилувал за неговите пари да му дадеш од твојата ценета роба...
   
  На Hustle_till_i_die му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Друже ти воопшто не ни прочита што пишав предходно ама не и ни важно,фала за мислењето :)
   
 5. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко
  Абе никако не сме...

  Заради такви како тебе, треба да ставаме поголема малопродажна цена и фиктивен попуст да ти давам. И ти среќен, и јас среќен.

  Јас пак продавници што цело време даваат попуст не почитувам...значи тоа е трик, бидејќи ниедна наведена цена не е реална. Размислете малце...
   
  На Oktar и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 6. kojoti2

  kojoti2
  Gaining Experience

  254
  374
  29 oктомври 2014
  Добри су си Ледиком 4 телефона имам земено од тамо сви нови и ibutik е добар куде њега имам 2 земено.

  Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
   
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Заради такви како тебе сме до кај што сме. Цената секаде е флексибилна додека не се потпише договорот. Тој што го има кешот не е помалце вреден од тој со робата.
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 8. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,359
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  баш, тоа шо TylerMKD го вели е истото она шо го правеа овие продавачиве за Black Friday...пример цена на производ 5000, дигнале цена преку ноќ 7000, и демек прешкртано тоа па намалиле на 5500...малограѓански и глупави трикови. а продавница шо дава попуст, ако си побараш, напротив, ќе си задржи клиенти и те како. а горе доле ги знаеме сите цените на производите по светов и околу нашиов пазар како се движат, па неможе будала да те праи (како погорниот блек фрајдеј трик).
   
 9. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко
  Цената е флексибилна во твојата глава. Математиката е друга - некој или ти дава реални цени каде што факт е дека секој попуст е во минус од пресметката, или ти дава напумпани и фиктивен попуст. Ти среќен што си го „заебал“, а он среќен што вистински те заебал.

  Така да, ако некој не дава попуст, не значи дека е лош трговец, туку напротив, може да е и подобар од сите овие другиве...
   
  turbiny, bobmkd и на Oktar им се допаѓа ова.
 10. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко
  Ако сум редовен муштерија (на пример земам леќи 10 години од едно место), очекувам попуст. Ако им се појавувам првпат, зашто би го очекувал? Демек јас многу јако се ценкам или он е во цајтнот па се брза да продаде нешто?

  Многу е безвезе муабетов, лоши биле зашто попуст не ви давале...
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,359
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  не е ова ат пазар па ај да му се брза да го продае, оти иде муријата го бркале итн итн. пример ќе ти дадам: првпат кога земав од анхоч матична, редовна цена беше околу 6500, не ми кажаа ни попуст ни ништо, и при плаќање во готово ми кажаа дека има некој попуст - 300 денари, 300, важно ме задржаа како клиент и ден денес купувам. на други места, на пример во сет коа купував куќиштето, си прашав пошо се праеја на тошо и после прашувањето, па да дечко, да има попуст ... ако не си побараш, никој нема да ти даде. исто и во твојот случај - купуваш леќи од едно место. ќе земеш една, две, без попуст, за третата сам ќе си побараш попуст.
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,472
  26 oктомври 2012
  Машко
  Во природата на човекот е да направи подобра зделка.
  Продавачот прави подобра зделка ако стави повисока маржа, и успешно продава. Купувачот прави подобра зделка ако издејствува повисок попуст, односно се исценка.
  Не гледам како тоа што го прават купувачите е лошо, бидејќи потполно истото го прават и продавачите. Нели не е фер, ако само едните ја имаат таа привилегија околу координирање на цената?
  Потполно се сложувам со Кирев.

  Sent from my Redmi Note 3 Pro
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 13. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,193
  3,547
  7 ноември 2014
  Машко
  Комплетно различно нешто збориш. Твое право е да преговараш за цена и да се ценкаш, тоа е точно и се сложувам. Но, негово право е да не ти даде попуст.
  Вие зборите дека он мора попуст да ви даде, што го коштало тоа...


  Смешни муабети искрено, ај ти дај ми 1000 денари, што те кошта? :)
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,472
  26 oктомври 2012
  Машко
  Преговарање е посовремен израз за ценкање.
  Негово право си е тоа, се разбира. Ако на некого толку му смета, ќе си отиде во друга продавница и готово. Ако не му смета, ќе си купи, и на здравје. Со сила ништо не правиме.
  За 1000 денари не е проблем, ќе ти дадам кога сакаш, ако дадеш 20 евра за возврат. :)

  Sent from my Redmi Note 3 Pro
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,951
  4,216
  1 Септември 2011
  Машко
  Момци ја утнавте темава,значи темава е Ледиком,доста идете офф топик ептен ја затеравте на погрешна страна.
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Цената е секогаш флексибилна. Нема врска со набавната цена. Тоа беше у социјализмот. Во капитализмот цената ја формираат СИТЕ учесници - понудата, но и побарувачката. И можеш во твојата глава денес да продадеш ајфон 4 за петсто евра зашто толку си го купил и ти стоел у некој магацин.
  И никој никого не заебал - ПРАВО на купувачот е да бара да учествува во формирањето на цената. СЕКАДЕ. Ете следниот пат кога ќе отидеш во Лондон, најди некаде поевтина цена и на продавачот спомени му дека си нашол. Ако не он, шефот ќе ти даде по таа цена. А они не се глупи и не се фолираат ама мене толку ме кошташе да го увезам ова она. И затоа, ете, не му давај попуст никад ама не му се потсмевај на тој што бара попуст. Сети се на него кога некоја заостаната роба ќе мораш да ја дадеш испод цената што те коштало а нему не си му дал мал попуст. Ќе те кошта капиталистичката лекција па можеби следниот пат ти ќе му понудиш пред да побара. Види ги сите продавници што на крај на сезона симнуваат и 20 и 30 и 50 посто. Не е тоа зашто тогаш производот поевтинува туку зашто пазарот и купувачите си влијаат за да даде попуст. Разбуди се.
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Си видел, ете на пример, англичаните колку изрази имаат за ценкање?
   
 18. Simeon Aleksov

  Simeon Aleksov
  Intern

  23
  20
  14 Декември 2015
  Машко
  Јо, у план сам у теко на оваа недела да отидам до Скопје да земам с7 едге, дали има некој совети или било шо, како да се провери телефонот детално од мобиларите или па да не ризикувам и да си земам од вип?
   
 19. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  176
  192
  24 Јануари 2010
  Машко
  zemi si od ibutik ili mobelix,nema zasto da rizikuvas,brand new se telefonite so garancija,vo vip se 100 evra poskapi .

  Sent from my LG-D802 using Tapatalk
   
 20. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Зошто се мобилниве по мобилариве со по 1 година гаранција а во операториве со 2 ?
   
 21. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,352
  1,142
  26 Април 2013
  Машко
  Не се сите телефoни и вo oперaтoрите пo 2 гoдини гaрaнцијa,имa и пo еднa гoдинa штo се.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 22. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  Брат тебе некогаш ти престанал да ти работи телефон? За 1 година попрво или ќе го скршиш или ќе го смениш, гаранција не ти треба :)
   
 23. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Знам јасно ми е,него прашањето ми беше зошто некои нудат 1 година а некои 2 што е разликата :)
   
 24. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  446
  1,352
  10 Септември 2009
  Машко
  SysOps
  Порачувани се по различни канали, некој се зимани од Бугарија некој од Германија, некој си се шверцани и слично.
   
 25. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,472
  26 oктомври 2012
  Машко
  Затоа што Операторот зема телефони од дистрибутер кој е овластен застапник на одреден Производител на мобилни телефони. И ако Производителот официјално дава 2 години, толку ќе дава и застапникот, а и операторот.
  Мобилариве не се замараат со тоа и си даваат само 1 година, бидејќи они по неофицијални канали ги набавуваат телефоните, и ако ти се расипе, Самсунг, ЛГ или кој и да е нема допирна точка со телефонот, и стапот го јаде Мобиларата. Или пак можда кога ќе одат повторно по телефони, да ги однесат и расипаните и така да се покријат, но од она што го знам е првото.
  Друга разлика е цената, која воглавно изнесува околу 30% во корист на Мобиларите. :)
   
  На STEFF и gokica им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...