1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

 1. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  316
  280
  9 Јули 2018
  Машко
  IP11 моментално на лагер немаа,па нарачав али незнам кога ќе пристигне затоа прашувам
   
 2. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  227
  134
  25 Февруари 2017
  Машко
  Вака сега, бидејќи навистина претходно сум немал никакво искуство со мобилариве, заинтересиран сум да земам А70 или новиот А51 од Мобеликс. Ме интересира кај Самсунг моделите доколку некој знае точно што значат ознаките за моделите, кои се за европски пазар кои за Кина итн итн. Пример еве за А70 се SM-A705F/DS, SM-A705FN/DS, кај А51 SM-A515F/DS, SM-A515F/DSN, SM-A515FN/DS која е разликата и кој модел е за наш пазар. Како е со плаќање само со кеш ли работат, фискална, гаранција? На што друго особено да внимавам, секој совет, tips & tricks се добредојдени.

  Ви благодарам однапред. :)
   
 3. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,072
  1,182
  11 Март 2011
  N - NFC
  DS - Dual Sim

  Останатите спецификации се исти

  Galaxy A70 (SM-A705FN/DS) vs Galaxy A70 (SM-A705F/DS)
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zelenko

  zelenko
  Gaining Experience

  191
  164
  3 Април 2009
  Препорака за мобеликс. Купив онеплус 7 про кај нив, после 3 дена се појавија линии на екранот. Мислев дека ќе инсистираат да го оставам телефонот на сервис па ќе треба да се убедуваме ама момците излегоа коректни, го заменија без збор.

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
  DaVoRkNe, StalkeR, Avid и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  840
  896
  9 Декември 2015
  Машко
  Значи нема логика да се купува поскап ист уред во телеком, нептун, сетек...кога ледиком и мобеликс ги даваат истите уреди за поевтино? И дали само овие две мобилари во Скопје имаат вакви понуди?
   
 6. damil

  damil
  On your way to fame

  709
  704
  2 Јануари 2015
  Машко
  Има логика, најчесто гаранцијата не е официјална и нема исти услови. Исто и најчесто не се за Европски пазар.

  Ако зимаш со фактура или фискална рачунај +18% ДДВ на цената на сајтот на Мобеликс и Ледиком. Кога ќе гу додадеш овие 18% + царина тогаш цената во Телеком/Нептун некогаш доаѓа и поефтина.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  840
  896
  9 Декември 2015
  Машко
  Не ми треба фискална ни фактура па ни гаранција само уредот да е скроз нов.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  549
  410
  26 Март 2016
  Ледиком и Мобеликс најчесто не нудат роба за европски пазар (понеквалитетни компоненти меѓу другото). Најдобро да си порачаш од Мобиком од Битола. Секоја недела другарот оди до Атина зема нова роба и секој мобилен таму му е за европски пазар. Често и поефтина му е робата од Мобеликс и Ледиком. Исто така праќа со карго низ цела Македонија. Си добиваш фактура, фискална, гаранција и сето тоа нормално.

  Повели:

  МОБИКОМ

  ценовник одма првиот пост. НЕОТВОРЕНИ се.

  „Нови неотпаковани за Европски пазар EU со 2 години гаранција.“ - ова стои на неговата страна.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. damil

  damil
  On your way to fame

  709
  704
  2 Јануари 2015
  Машко
  За нов, нов е. Само не барај да е неотворен. Нема таков.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  840
  896
  9 Декември 2015
  Машко
  Звучи добро, ако е вистина тогаш е одлично :) Цените се горе доле како во Мобеликс и Ледиком (за тие јас што сум заинтересиран 1000 денари плус, ама ако е неотпакуван и за ЕУ тогаш се исплати).
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 11. damil

  damil
  On your way to fame

  709
  704
  2 Јануари 2015
  Машко
  Само што за битолчаниве не сум чул лош муабет. Јас би пробал со нив.

  Иначе пазете на муабети како изложвен модел и сл. Живи ги фатив дека се со менувани задни стакла, неоригинални нормално.
   
  На Ragnar и GGTT1 им се допаѓа ова.
 12. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  387
  303
  1 Февруари 2017
  Машко
  Добиваш само фактура грчка исто како да си купил од грчка продавница.
  И Телефон е неотпакуван.
  Досега имам земено два телефони од таму.
   
  DrMTR, mnikolce, damil и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
  BS

  Наведи кои компоненти се инферорни кај "не-европските" модели.

  Oд VIP и Телеком уредите се многу често отворени.
   
  Jovan2389, DrMTR и на Ragnar им се допаѓа ова.
 14. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  549
  410
  26 Март 2016
  Кого фати?
   
 15. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  840
  896
  9 Декември 2015
  Машко
  ИЗЛОЖВЕН претпоставувам Битолчаните :)
   
 16. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  316
  280
  9 Јули 2018
  Машко
  И јас ги препорачувам Мобиком
   
  Скоти, mnikolce, Ragnar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  549
  410
  26 Март 2016
  iPhones Sold in Different Countries Might Have Quality Difference

  Па има разлики во производителите на чиповите, модемите, квалитетот и видот на материјалите за батериите, материјалите количински што се употребуваат за да се подобри квалитетот на жиците, како златото, среброто итн. Не можеш да очекуваш телефон направен за индијски пазар да носи ист квалитет како оној направен за европски или амерички пазар. Не џабе луѓето нагласуваат дека телефоните им се за европски пазар бидејќи квалитетот на металите и другите материјали е супериорен.
   
 18. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  523
  477
  27 oктомври 2016
  Погрешно капираш младичу

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 19. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  840
  896
  9 Декември 2015
  Машко
  Да го оставиме господинот @damil да суди за тоа.
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
  Не, нагласуваат за да ве лажат и да им плаќате поголеми суми на пари. Проблемот со модемите го има и во USA, така да тоа не е аргумент. Уредите од аспект на компоненти, за Данска/Шведска/МК се идентични. Ако некој ви продава репариран уред тоа е друго.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  618
  304
  7 oктомври 2014
  Од вип и од телеком никогаш не се отворени, доколку несакаш да ти заверат гаранција можеш да си го земеш неотпакуван.

  И доколку во телеком ставаат нивни софтвер си идат внатре екстра лепенки за повторно да се запечати. (ова за самсунг уреди)


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
  Не е точно, последниот уред од таму ми беше отворен, а и на брат ми исто.
   
 23. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  618
  304
  7 oктомври 2014
  Значи некој ти го отворил, последниот што го земав, неотпакуван А8 2018, на мое барање го отворив за екранот да не има оштетување.

  Ако им напомениш, си добиваш неотпакуван доколку имаат.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 24. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  549
  410
  26 Март 2016
  Ама ете сумите се исти горе долу. Исто така, и самиот знаеш дека електронските делови во кинеските фабрики се прават во бечови. Секогаш тој беч што излегува подобро се наменува за амерички или европски пазар, другите бечови со мали несовршености зависно производствениот процес се наменуваат за изработка на телефони за другите пазари. Европа и Америка имаат строги регулативи за квалитетот на електронските делови.

  Исто како што не секој чип е binned како што треба па ги делат на различни класи при продажбата, така и чиповите за меморијата и за процесорите на мобилните не излегуваат сите исто. Едните се наменуваат за еден пазар, другите за друг. Тие поквалитетните подложат на повеќе и построги тестови.
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
  Ќе ти повторам уште еднаш, во случајот на Samsung пример. Ако уредот е со Exynos, во него компонетите се идентични, значи исто сензор, исто чипсет, исти рам модули, исти батерии, се е исто. Еве пример, кај нас носат S10-ки од Дубаи, дали ти лично мислиш дека Samsung би пуштил инферорни уреди на таков пазар, каде што уредите ги купуваат луѓе со пари доволни да го купат цело Скопје? одговори баш ме интересира.

  Се што наброја горе ти е шпекулација. Бинуваните чипсети идат во хај енд ревизии на производителот, пример се прави Note 10 plus, или Fold, не по разни пазари да ги делат.
   
  На draganamon и Banjifiko им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...