1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

1. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

316
    280
    9 Јули 2018
    Машко
    IP11 моментално на лагер немаа,па нарачав али незнам кога ќе пристигне затоа прашувам

2. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

227
    134
    25 Февруари 2017
    Машко
    Вака сега, бидејќи навистина претходно сум немал никакво искуство со мобилариве, заинтересиран сум да земам А70 или новиот А51 од Мобеликс. Ме интересира кај Самсунг моделите доколку некој знае точно што значат ознаките за моделите, кои се за европски пазар кои за Кина итн итн. Пример еве за А70 се SM-A705F/DS, SM-A705FN/DS, кај А51 SM-A515F/DS, SM-A515F/DSN, SM-A515FN/DS која е разликата и кој модел е за наш пазар. Како е со плаќање само со кеш ли работат, фискална, гаранција? На што друго особено да внимавам, секој совет, tips & tricks се добредојдени.

Ви благодарам однапред. :)

3. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,072
    1,182
    11 Март 2011
    N - NFC
    DS - Dual Sim

Останатите спецификации се исти

Galaxy A70 (SM-A705FN/DS) vs Galaxy A70 (SM-A705F/DS)

На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zelenko

zelenko
    Gaining Experience

191
    164
    3 Април 2009
    Препорака за мобеликс. Купив онеплус 7 про кај нив, после 3 дена се појавија линии на екранот. Мислев дека ќе инсистираат да го оставам телефонот на сервис па ќе треба да се убедуваме ама момците излегоа коректни, го заменија без збор.

Sent from my GM1910 using Tapatalk

DaVoRkNe, StalkeR, Avid и на уште 1 им се допаѓа ова.
  5. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

840
    896
    9 Декември 2015
    Машко
    Значи нема логика да се купува поскап ист уред во телеком, нептун, сетек...кога ледиком и мобеликс ги даваат истите уреди за поевтино? И дали само овие две мобилари во Скопје имаат вакви понуди?

6. damil

damil
    On your way to fame

709
    704
    2 Јануари 2015
    Машко
    Има логика, најчесто гаранцијата не е официјална и нема исти услови. Исто и најчесто не се за Европски пазар.

Ако зимаш со фактура или фискална рачунај +18% ДДВ на цената на сајтот на Мобеликс и Ледиком. Кога ќе гу додадеш овие 18% + царина тогаш цената во Телеком/Нептун некогаш доаѓа и поефтина.

На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

840
    896
    9 Декември 2015
    Машко
    Не ми треба фискална ни фактура па ни гаранција само уредот да е скроз нов.

На damil му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Rikimaru

Rikimaru
    Gaining Experience

549
    410
    26 Март 2016
    Ледиком и Мобеликс најчесто не нудат роба за европски пазар (понеквалитетни компоненти меѓу другото). Најдобро да си порачаш од Мобиком од Битола. Секоја недела другарот оди до Атина зема нова роба и секој мобилен таму му е за европски пазар. Често и поефтина му е робата од Мобеликс и Ледиком. Исто така праќа со карго низ цела Македонија. Си добиваш фактура, фискална, гаранција и сето тоа нормално.

Повели:

МОБИКОМ

ценовник одма првиот пост. НЕОТВОРЕНИ се.

„Нови неотпаковани за Европски пазар EU со 2 години гаранција.“ - ова стои на неговата страна.

9. damil

damil
    On your way to fame

709
    704
    2 Јануари 2015
    Машко
    За нов, нов е. Само не барај да е неотворен. Нема таков.

10. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

840
    896
    9 Декември 2015
    Машко
    Звучи добро, ако е вистина тогаш е одлично :) Цените се горе доле како во Мобеликс и Ледиком (за тие јас што сум заинтересиран 1000 денари плус, ама ако е неотпакуван и за ЕУ тогаш се исплати).

На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
  11. damil

damil
    On your way to fame

709
    704
    2 Јануари 2015
    Машко
    Само што за битолчаниве не сум чул лош муабет. Јас би пробал со нив.

Иначе пазете на муабети како изложвен модел и сл. Живи ги фатив дека се со менувани задни стакла, неоригинални нормално.

На Ragnar и GGTT1 им се допаѓа ова.
  12. GGTT1

GGTT1
    Gaining Experience

387
    303
    1 Февруари 2017
    Машко
    Добиваш само фактура грчка исто како да си купил од грчка продавница.
    И Телефон е неотпакуван.
    Досега имам земено два телефони од таму.

DrMTR, mnikolce, damil и на уште 1 им се допаѓа ова.
  13. psyside

psyside
    Rising Star

26,075
    26,778
    4 Септември 2008
    BS

Наведи кои компоненти се инферорни кај "не-европските" модели.

Oд VIP и Телеком уредите се многу често отворени.

Jovan2389, DrMTR и на Ragnar им се допаѓа ова.
  14. Rikimaru

Rikimaru
    Gaining Experience

549
    410
    26 Март 2016
    Кого фати?

15. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

840
    896
    9 Декември 2015
    Машко
    ИЗЛОЖВЕН претпоставувам Битолчаните :)

16. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

316
    280
    9 Јули 2018
    Машко
    И јас ги препорачувам Мобиком

Скоти, mnikolce, Ragnar и на уште 1 им се допаѓа ова.
  17. Rikimaru

Rikimaru
    Gaining Experience

549
    410
    26 Март 2016
    iPhones Sold in Different Countries Might Have Quality Difference

Па има разлики во производителите на чиповите, модемите, квалитетот и видот на материјалите за батериите, материјалите количински што се употребуваат за да се подобри квалитетот на жиците, како златото, среброто итн. Не можеш да очекуваш телефон направен за индијски пазар да носи ист квалитет како оној направен за европски или амерички пазар. Не џабе луѓето нагласуваат дека телефоните им се за европски пазар бидејќи квалитетот на металите и другите материјали е супериорен.

18. mnikolce

mnikolce
    Gaining Experience

523
    477
    27 oктомври 2016
    Погрешно капираш младичу

Sent from my MI 6 using Tapatalk

19. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

840
    896
    9 Декември 2015
    Машко
    Да го оставиме господинот @damil да суди за тоа.

20. psyside

psyside
    Rising Star

26,075
    26,778
    4 Септември 2008
    Не, нагласуваат за да ве лажат и да им плаќате поголеми суми на пари. Проблемот со модемите го има и во USA, така да тоа не е аргумент. Уредите од аспект на компоненти, за Данска/Шведска/МК се идентични. Ако некој ви продава репариран уред тоа е друго.

На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
  21. deni.mitev

deni.mitev
    Gaining Experience

618
    304
    7 oктомври 2014
    Од вип и од телеком никогаш не се отворени, доколку несакаш да ти заверат гаранција можеш да си го земеш неотпакуван.

И доколку во телеком ставаат нивни софтвер си идат внатре екстра лепенки за повторно да се запечати. (ова за самсунг уреди)

Sent from my iPhone using Tapatalk

22. psyside

psyside
    Rising Star

26,075
    26,778
    4 Септември 2008
    Не е точно, последниот уред од таму ми беше отворен, а и на брат ми исто.

23. deni.mitev

deni.mitev
    Gaining Experience

618
    304
    7 oктомври 2014
    Значи некој ти го отворил, последниот што го земав, неотпакуван А8 2018, на мое барање го отворив за екранот да не има оштетување.

Ако им напомениш, си добиваш неотпакуван доколку имаат.

Sent from my iPhone using Tapatalk

24. Rikimaru

Rikimaru
    Gaining Experience

549
    410
    26 Март 2016
    Ама ете сумите се исти горе долу. Исто така, и самиот знаеш дека електронските делови во кинеските фабрики се прават во бечови. Секогаш тој беч што излегува подобро се наменува за амерички или европски пазар, другите бечови со мали несовршености зависно производствениот процес се наменуваат за изработка на телефони за другите пазари. Европа и Америка имаат строги регулативи за квалитетот на електронските делови.

Исто како што не секој чип е binned како што треба па ги делат на различни класи при продажбата, така и чиповите за меморијата и за процесорите на мобилните не излегуваат сите исто. Едните се наменуваат за еден пазар, другите за друг. Тие поквалитетните подложат на повеќе и построги тестови.

25. psyside

psyside
    Rising Star

26,075
    26,778
    4 Септември 2008
    Ќе ти повторам уште еднаш, во случајот на Samsung пример. Ако уредот е со Exynos, во него компонетите се идентични, значи исто сензор, исто чипсет, исти рам модули, исти батерии, се е исто. Еве пример, кај нас носат S10-ки од Дубаи, дали ти лично мислиш дека Samsung би пуштил инферорни уреди на таков пазар, каде што уредите ги купуваат луѓе со пари доволни да го купат цело Скопје? одговори баш ме интересира.

Се што наброја горе ти е шпекулација. Бинуваните чипсети идат во хај енд ревизии на производителот, пример се прави Note 10 plus, или Fold, не по разни пазари да ги делат.

На draganamon и Banjifiko им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...