1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мобилари во Македонија - искуства и мислења

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од NERD., 12 Февруари 2015.

 1. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,462
  1,904
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Имам купено неколку телефони до сега од таму. Никаков проблем.
  Исто и од Ледиком телефони и саат. Никаков проблем.

  Јас преферирам Мобеликс, па доколку го немаат моделот или ја немаат бојата што ја сакам, одам во Ледиком.
   
 2. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,079
  3,418
  7 ноември 2014
  Машко
  Зашто се замараш да бираш боја во мобилариве, они зимаат од тие поевтините кај што побрзо се лиже бојата, џабе ти е...
   
  На Sherminator и tupacan им се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,675
  26,290
  4 Септември 2008
  Не се за европски пазар тие.
   
 4. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  328
  456
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  А која е разликата кај телефоните кој се за европски пазар и тие кој се продаваат во мобеликс и ледиком ?

  Пример за Самсунг телефони.
  Знам dual vs single сим, updates стигнуваат порано или покасно, но што друго...


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,252
  6,378
  27 Март 2014
  Ништо друго. Само регионот за кој се наменети. Дуал СИМ е опционално за Европа, а за некои земји се продава строго дуал сим.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 6. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,205
  1,496
  5 oктомври 2007
  Машко
  И по некој дел од софтверот и екосистемот на Самсунг кој е регион спесифик, и е врзан со CSC на фирмверот.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На DrMTR и draganamon им се допаѓа ова.
 7. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  328
  456
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Фала дечки. Така и мислев. Пошто гледам се запнале со коментари не биле за европски пазар телефоните од Мобеликс и не ми е јасно.
  Јас случајно пред некоја година одреден период имав пристап до Самсунг С7, едниот европски а другиот за арапите, и освен што едниот доби update еден цел ден пред другиот ништо не осетив разлика.
  Exynos vs Qualcomm процесор мислам дека има мала разлика во перформанси, и мислам дека Qualcomm е подобар.
   
  На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,675
  26,290
  4 Септември 2008
  Троламе малце, кога се работи за S серија со Exynos, со затворени очи купувај и игнорирај BS муабети за "модели и пазари"
   
  cipiripi, DrMTR и на draganamon им се допаѓа ова.
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,205
  1,496
  5 oктомври 2007
  Машко
  Дали со препоракава можеш да гарантираш, дека се ќе работи (значи сите апликации, можности, мрежни специфики...) на пример на S10+ (да не речеш стар модел ако пишам друг), купен од да речеме Индија или УАЕ, со нивни ЦСЦ, во да речеме Германија или Македонија.
  Самсунг е многу заебан фраер со ЦСЦ делот во фирмверот. Се сеќавате на заебанциите на почеток со Телекабел, пред некоја година исто Лајка кога почнаа. Сакаш VoLTE на пример у Германија. Нема шанси без германски ЦСЦ, дури некои бараат и кериер специфик. Или на пример не работеа нашиве банкарски апликации на С8,9 серија на APAC и MEA донесени телефони. На пример за НЛБ се чудеа луѓето зашто на тестните модели (европски за ЕМЕА маркет) сѐ е ок, а на овие нејќе. На крај памет не им беше да споредуваат маркет. Нели С9 е С9, со ист фирмвер до даска, со исти хардверски спецификации. Е арно ама Самсунг им кажа, дечки у не ЕМЕА моделите, го неаме стаено XYZ сертификат и енкрипшн лајбрари.
  Значи хардверски се исти (можда и не ќе покаже времето и сервисерите), ама различен ЦСЦ може така добро да те јебе, да ќе читаме километарски теми овде зашто некоја опција ја нема или не работи на мојот телефон.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На TexasUS, deni.mitev, mrkela2009 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,675
  26,290
  4 Септември 2008
  Дај линк од Македонец со проблеми од било што од теорииве што ги наброја.

  За пред некоја година не ме занима, 200 души имаат Samsung S телефони, само вие си измислувате некои имагинарни проблеми, пазари, верзии. 200 телефони сум препорачал, 0 проблеми од ова што наброја.
   
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,205
  1,496
  5 oктомври 2007
  Машко
  Прво не зборев само за Македонци, препрочитај.
  Второ, линк за проблеми со мрежа на самсунг имаш во темата за Телекабел, кога имаа проблем со Самсунг и мрежата. Не е пред некоја година, пред 6 месеци беше. За НЛБ ќе треба да прашаш кај нив ако имаш некој у ИТ и у фирмата која им ги работи апликациите. Можеш и во Комерцијална. Може и да прашаш у Телекабел, Телеком или А1 контакт центрите. За Германија што спомнав слободно прогуглај или XDA.
  Значи Самсунг S класа, а и другите класи, не служи само за сликање, луѓе користат најразлични работи и да повремено има проблеми со разни сервиси работи кои бараат специфичен ЦСЦ.
  Ај дај линк од 200те препораки, со незнаеме колку купени, дека немаат проблеми никакви. Разбираш каква неможност ми бараш.

  П.С. слободно купувај од кај сакаш, ако треба и од антартик, ама вакви генерализирани препораки е лошо да даваш.
  п.п.с. Само незнам и зошто уопште се докажувам со тебе. Ваљда ради други. Пошто ти не ни одговори на прашањето, ја изврти тезата, и после извртената ја цепаш. И сите 200 имаат С10 серија, значи многу батки сте друштвото. Не те интересирало од пред 2 год. Па историјата може само да не научи нешто, дека Самсунг е мадр факр со фирмверите.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  Последна промена: 19 oктомври 2019
  TexasUS, moongose, olikomerc и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  102
  88
  1 Март 2013
  Машко
  Јас го имав проблемот со с9+ купен од Мобеликс.
  Чим телефонот ќе изгубеше мрежа(во лифт) после веќе неможеше да се реконектира и морав Airplane on/off.
  Проблемот го решив со ставање на европски CSC.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,205
  1,496
  5 oктомври 2007
  Машко
  Џабе везеш, не бил С10+ зелена боја со туфници, и гарант било пред 13, 234 месеци. А Exynox беше или СД. Не дека е битно за ЦСЦ што праиме муабет, ама да те спремам на што ти следи.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  bandrej, olikomerc и на Avid им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,675
  26,290
  4 Септември 2008
  Мхм, а како знаеме дека проблемот не бил до фирмверот него до цсц?
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,675
  26,290
  4 Септември 2008
  Абе кажи си дека браниш одредена фирма што увезува "официјални телефони со официјални" фирмвери, што се устручаваш?

  И муабетите зс НЛБ исто се BS, зборев со човек од НЛБ, се додека има киткет + и нфц работи, за с9 прашав.
   
  На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
 16. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,205
  1,496
  5 oктомври 2007
  Машко
  Пошто можеш на пример да смениш само ЦСЦ дел, без цел фирмвер, или ако е мулти ЦСЦ со бирање на соодветен ЦСЦ и фактори ресет. Или флешнат целиот ист фирмвер само со различен ЦСЦ. Точно ќе си каже чоекот.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,205
  1,496
  5 oктомври 2007
  Машко
  Дај боже да беше така. Може и ќе платеа нешто.
  Заебанција на страна, подмолен обид да се извлечеш. Од недостаток на аргументи, дури и човек ти се јави со проблем, ти идеш на заебанција демек, т.е. стручно ад хоминем. Абе псај те научив веќе, и знам што следи во секоја дискусија каде од авион се гледа дека не си у право. Пак ќе речам, за другите дробам, за тебе нема спас ни па си ми предизвик.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На moongose и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,675
  26,290
  4 Септември 2008
  Ти дробиш fear mongering, ништо друго, а случај на проблем со конекција има на милион телефони, истите немаат конекција со цсц, него со лош фирмвер/рандом проблеми.

  Да се извлечам? Каков доказ приложи ти? Имагинарни фрки со нлб, и рандом проблем со конекција?
   
  На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,205
  1,496
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не бе батка не плашам никого, само кажувам што може да се деси. Твоето анблок тврдење за немање проблем, за кое уште не кажа дали гарантираш дека нема да има никаков проблем поврзан со ЦСЦ, е неодговорно.
  Рандом проблеми? Ок, ако за тебе проблем со СИТЕ не ЕМЕА модели на Самсунг, со НЛБ, потврдено од сам Самсунг онда ОК. Или проблеми со мрежа на пример на Телекабел, кој магично се решаваше со едноставна промена на само ЦСЦ а не на цел фирмвер (на оние што не им се чекаше целосен апдејт). Се е ова рандом а? Прогуглај бе псај, или само ХДА провери, ќе видиш колку е рандом.
  Еве моментално имам А50 у транзиција од Шаоми, ме нервираат некои работи најверојатно навика, и можам да се средат на пример со некои апликации од Самсунг, ама достапни се за Азија регион само. Со прост флеш на таков ЦСЦ можам да средам ама не ми се зеза.
  Незнам више како по пластично да ти кажам дека Самсунг сигурно не за џабе го смислил ЦСЦ делот на фирмверот.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 20. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  102
  88
  1 Март 2013
  Машко
  Истиот фирмвер, само ЦСЦ сменив.
  Онтопик: Пак би купил од Мобеликс/Ледиком, тие 15к разлика кога го купував повеќе ми значат од промена на ЦСЦ.
   
  Последна промена: 20 oктомври 2019
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,205
  1,496
  5 oктомври 2007
  Машко
  Прифатливо и валидно мислење. Јас само го потегнав муабетот пошто многумина нема ни да се обидат, нит па имаат појма што ги зеза, што е фирмвер, а камо ли ЦСЦ .

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  TexasUS, Krkac и на martinmax им се допаѓа ова.
 22. tamamuzicar

  tamamuzicar
  Intern

  10
  3
  10 Февруари 2011
  Ами ако не издадат сметка за ни еден тел,не ли се прашува некој,чекај бе,ова продавница цело време работи,а ништо не продава?хаха
   
 23. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  264
  248
  9 Јули 2018
  Машко
  Дали има некој земено телефон и како е задоволен од IbuyMobile,гледам имаат Ајфон 11ки по 700 евра нови со интернационална гаранција
   
 24. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  264
  248
  9 Јули 2018
  Машко
  За колку време отприлика стигаат од Мобиком ако нарачаш?
   
 25. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  259
  486
  15 oктомври 2013
  Машко
  Зависи ваљда од кај си.. Иначе не сум нарачувал, секогаш сум одел до Битола да го земам.
   

Сподели

Вчитување...