• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Рецензија Mi Wifi Mini Wireless AC рутер

 • Ја почнал/а темата
 • #351

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Здраво, како да го користам како FTP Server USB то на WiFi Router 3? Неможам да најдам никаде таква опција.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
FTP сервер функцијата е од padavan custom firmware-от за R3. Во шток фирмверот нема FTP опција мислам.
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
426
211
FTP сервер функцијата е од padavan custom firmware-от за R3. Во шток фирмверот нема FTP опција мислам.
Го средив padavan, е сега ме интересира дали има опција да се ограничи брзината на некои корисници QOS, барам такво нешто но неможам да најдам.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Имаш таква опција за ограничување на брзината на секој Lan/Wi-fi корисник, може по ip/dhscp и по Име на уредот да се ограничи.

Барај поубаво/детално и ќе ја најдеш.

(кај мене бар на mi wifi mini ја има оваа опција на сток Stable фирмвер.
Сигурен сум дека и на padavan има вакво нешто)

Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #354

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Имаш таква опција за ограничување на брзината на секој Lan/Wi-fi корисник, може по ip/dhscp и по Име на уредот да се ограничи.

Барај поубаво/детално и ќе ја најдеш.

(кај мене бар на mi wifi mini ја има оваа опција на сток Stable фирмвер.
Сигурен сум дека и на padavan има вакво нешто)

Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
За жал QoS не е најјаката страна на Падавам. Јас лично немам бидено такво нешто.
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
426
211
Имаш таква опција за ограничување на брзината на секој Lan/Wi-fi корисник, може по ip/dhscp и по Име на уредот да се ограничи.

Барај поубаво/детално и ќе ја најдеш.

(кај мене бар на mi wifi mini ја има оваа опција на сток Stable фирмвер.
Сигурен сум дека и на padavan има вакво нешто)

Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
За жал QoS не е најјаката страна на Падавам. Јас лично немам бидено такво нешто.
Најверојатно нема како што читав по форуми. Изгледа QOS не е компатибилно со hw_nat и затоа го нема.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,098
3,587
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Најверојатно нема како што читав по форуми. Изгледа QOS не е компатибилно со hw_nat и затоа го нема.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
имав тема една отворена, за таков проблем, за тплинк рутер, ако сакаш ќе ти ја пратам во пп, да видиш тамо како сум го решил проблемот :)
 

fenomenmk

Gaining Experience
16 март 2015
83
81
Како да го врзам рутерчево на huawei од телеком што го добив со оптиката за да ми иде wifi преку него?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #359

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Како да го врзам рутерчево на huawei од телеком што го добив со оптиката за да ми иде wifi преку него?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Земи ЛАН кабел и штекни го во ЛАН порта од Хуавие-то, а другиот крај штекни го во WAN портата од Xiaomi-то. Толку би требало да имаш интернет на Xiaomi-то. Сетирај си ги мрежите, со лозинки канал итн.. Исклучи вифи на Хуавеи-то, за да не ти се прави гушење или мешање на сигналите.
 

fenomenmk

Gaining Experience
16 март 2015
83
81
Земи ЛАН кабел и штекни го во ЛАН порта од Хуавие-то, а другиот крај штекни го во WAN портата од Xiaomi-то. Толку би требало да имаш интернет на Xiaomi-то. Сетирај си ги мрежите, со лозинки канал итн.. Исклучи вифи на Хуавеи-то, за да не ти се прави гушење или мешање на сигналите.
Ќе пробам утре, сега на прва не гледам копче за гасење wifi на хуавеито. Ќе треба тоа изгледа да се сетира ама накнадно ќе ве прашам како :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #361

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Ќе пробам утре, сега на прва не гледам копче за гасење wifi на хуавеито. Ќе треба тоа изгледа да се сетира ама накнадно ќе ве прашам како :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Немора да има хардверско копче. Во сетинзите мора да има софтверски свич за гасење на вифи-то.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,394
3,730
Скопје
Ќе пробам утре, сега на прва не гледам копче за гасење wifi на хуавеито. Ќе треба тоа изгледа да се сетира ама накнадно ќе ве прашам како :)
Мислам admin/root или root/admin им е дифолт јузернејм и пасворд
 

fenomenmk

Gaining Experience
16 март 2015
83
81
Земи ЛАН кабел и штекни го во ЛАН порта од Хуавие-то, а другиот крај штекни го во WAN портата од Xiaomi-то. Толку би требало да имаш интернет на Xiaomi-то. Сетирај си ги мрежите, со лозинки канал итн.. Исклучи вифи на Хуавеи-то, за да не ти се прави гушење или мешање на сигналите.
Поврзан со претходни сетинзи што ги имаше кога бев на телекабел, исклучен вифи на хуавеи и си тера. На спеедтест сега како да спушта со поголема брзина него хуавеито, можда е пласибо штознам :)
Треба нешто да подесам специјално? Или да терам вака?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #364

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Поврзан со претходни сетинзи што ги имаше кога бев на телекабел, исклучен вифи на хуавеи и си тера. На спеедтест сега како да спушта со поголема брзина него хуавеито, можда е пласибо штознам :)
Треба нешто да подесам специјално? Или да терам вака?


Sent from my iPhone using Tapatalk
терај така, немаш потреба да чепкаш ништо.
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
426
211
На падаван после 2 недели почна да ме зафркава 2.4 Ghz wifi мрежата, несакаше ниеден уред да се врзи, и морав да се вратам на фабрички. Да не има некој исто искусено @DrMTR ?

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #366

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
На падаван после 2 недели почна да ме зафркава 2.4 Ghz wifi мрежата, несакаше ниеден уред да се врзи, и морав да се вратам на фабрички. Да не има некој исто искусено @DrMTR ?

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Не.. Кај мене нема крашнато ниедна од мрежите веќе 40 дена.. Може си погодил лош Падаван билд.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #368

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Не памтам кој build беше, а има ли опција да бираш?

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Да секако. Јас го флешнав последниот фирмвер на руската страна што го најдов. Оттогаш заборавив да го чепкам, бидејки се функционира беспрекорно.
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
426
211
Да секако. Јас го флешнав последниот фирмвер на руската страна што го најдов. Оттогаш заборавив да го чепкам, бидејки се функционира беспрекорно.
Ако можеш да ми пратиш линк и да ми кажеш кој build е кај тебе ставен.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #370

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Ако можеш да ми пратиш линк и да ми кажеш кој build е кај тебе ставен.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Момент да проверам.

edit: еве го


Знам дека беше последниот достапен билд од рутер клуб. На тој билд сум веќе 10 месеци, без никаков проблем. Овој Билд е за Xiaomi Wifi Router Mini, не за Router 3.
 
Последна промена:
S

Sukhoi

Гостин
Не можам никако да му направам pair со апликацијата на мобилниот. Паметам дека рутерот еднаш беше повржан за еден ми акаунт, ама заборавив усер и пасс а мислам дека и маил адресата ја избришав. Сега флешнав англиска верзија постирана во оваа темата 2.8.91 и пак пробувам со апликацијата Pair и ми вика дека не може да најде неспарен уред со неа. Пред флешувањето добив порака дека треба да избрише се персонално што е сочувано на рутерот и селектирав нормално. Немам појма зошто не сака, нели е логично после флешување(или фабрички рестарт) да направи unpair од рутерот со ми акаунт.

Инаку не ми текна бадијала, порано (сега не), кога отварам Time.mk пример ми излегува нешто како попап(како дел од страна) и на кинески пишува дека е блокирана реклама од сајтот. Чудно со оглед дека такви сетинзи не сум штиклирал бидејќи одамна немам пристап до акаунот, и мислам дека некој го пробил акаунтот и може да ми прави промени на сетинзи, иако ништо не е менувано.
Mini Wifi (со 2 антени)
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Што е ова што се јавува од лево? Исто и на мозилата ми излегува на пц. Претходно не сум го видел. Кога ке кликнам излегува ова.


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
S

Sukhoi

Гостин
Некој да даде линк од последна англиска верзија од официјалниот firmware?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,890
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно