1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  http://i.imgur.com/w1hFjUe.jpg
  MDZ-09-AK
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  798
  646
  5 Јули 2011
  Дечки има некој корисник на mi band, како сте задоволни?
   
 3. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  801
  709
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Јас имам и секојдневно го користам, еднаш месечно полнам батерија :)
   
  На Gucci му/ѝ се допаѓа ова.
 4. fenomenmk

  fenomenmk
  Gaining Experience

  83
  81
  16 Март 2015
  Јас имам 2 со ХР сензор 18 дена до сега со второто полнење, нотификации за смс и за повици активни, пуштени ми се за вибер и фб месингер ама не ми ги јавува. Аларм сабајле за бидење активен. Ако те интересира нешто поконкретно, прашај.
  [​IMG]
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  763
  731
  5 Април 2015
  Машко
  Зошто не ти ги јавува нотификациите за вибер и фб?
   
 6. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  @fenomenmk

  Za sto potocno go koristis Mi Band'ot , Alarm drugo ?
   
 7. fenomenmk

  fenomenmk
  Gaining Experience

  83
  81
  16 Март 2015
  Почнав да возам точак (слабеам :) ), го земав за да пратам пулс, со најновиот апдејт се подесува макс. пулс и те известува кога ќе го пречекориш, ова го немам истестирано пошто залади, чекаме потопло време :). (Ако трчаш џогираш може да поставиш темпо кое го сакаш и да те извести ако успориш.)
  Се прати и килажа додуше рачно ја внесуваш ама имаш графички приказ на килажата. Јас го земав и користам за мотивација. Додека возиш а тел е во некој џеп примаш повици или знаеш дека звони па може да се јвиш ако сакаш ( опција здравје летоска на мптпр многу поискористена ќе биде) оваа опција е доста корисна и за во гужва (кафана, шопинг центар, .....) дојава дека звони тел., на скијање исто....
  Сега за сега толку
   
  Последна промена: 21 Јануари 2016
  На SaleSk и mviktors им се допаѓа ова.
 8. fenomenmk

  fenomenmk
  Gaining Experience

  83
  81
  16 Март 2015
  Не знам едноставно како ќе му текне, во 95-7% не вибрира. На вибер понекогаш на месингер никогаш. Смс не пропушта, дури и за повици 5-10% ги пропушта.
   
 9. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  763
  731
  5 Април 2015
  Машко
  А ова штиклирано ти е?
  [​IMG]
   
 10. fenomenmk

  fenomenmk
  Gaining Experience

  83
  81
  16 Март 2015
  А каде се наоѓа ова, неможам да го најдам. А знам дека кога го подесував ми понуди све опции и двете ги штиклирав, едната беше нешто со батери сејвер или така нешто.
   
 11. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  763
  731
  5 Април 2015
  Машко
  Sett/add.settings/privacy/device admin. /not. access
   
 12. fenomenmk

  fenomenmk
  Gaining Experience

  83
  81
  16 Март 2015
  [​IMG]
  Еве го
   
 13. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  763
  731
  5 Април 2015
  Машко
  Ја користам постара апликација и функционира супер
   
 14. fenomenmk

  fenomenmk
  Gaining Experience

  83
  81
  16 Март 2015
  Го имаш новиот мибенд или стариот?
  [​IMG]
   
 15. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  763
  731
  5 Април 2015
  Машко
  Од првиот, 2014 та
   
  На fenomenmk му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  798
  646
  5 Јули 2011
  Мене ми треба за потрошени калории, али незнам дали ќе покажува за тежински тренинг, теретана. Гледав некое ривју па кажуваа дека не покажува активност.
   
 17. fenomenmk

  fenomenmk
  Gaining Experience

  83
  81
  16 Март 2015
  Мислам дека нема да покажува, само спорт со движење пешачење и алично. Не покажува ни точак. Завчера на скијање ми прикажа како да сум пешачел ама незнам колку е реално тоа.
   
  На Gucci му/ѝ се допаѓа ова.
 18. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  За да знае точно дистанци, мора да има ГПС сигнал. Од каде знае дека се тушираш, дигаш тегови, дигаш стап додека скија или слично. Нема ни еден уред (сем тие со ГПС и плус сензори еден куп) што го прави тоа. Има да, за 150 ЕУР па и повеќе. За 25-30 ЕУР и супер си работи. Можеби ќе се надгради со опција да чита ГПС од телефонот, па тогаш ќе биде по точен, а мислам дека со Google FIT API-то и платформата тоа треба веќе да работи, но незнам, не го користам веќе долго време.
   
  На Gucci му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,760
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
 20. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  332
  8 Мај 2007
  @the_maker Неможам да најдам, ќе носиш ли за брзо redmi note 3 pro? Ако да, имаш идеја која цена ќе биде?
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 21. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  Да, ама не брзо. Уште не почнал со продажба таму. Кај нас стига макс 2 недели откога ќе почне со продажба таму. Ќе има инфо на време.. Цената незнам уште, но 1000-1500 ден поскап од РН 3 по моја проценка од око..
   
  На dimitars му/ѝ се допаѓа ова.
 22. jdinev

  jdinev
  Intern

  54
  32
  13 Мај 2015
  Машко
  @the_maker ме интересираше околу скенерот на РН3 дали информациите од скенерот се складираат на самиот скенер(дали има своја меморија)?
  Xiaomi првпат вади ваков скенер па ме интересира дали е 'вожможно прелевање податоци' од скенерот.
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 23. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  [v7 multilang] EU MIUI ROM 6.1.21

  ЛИСТА НА ПРОМЕНИ 6.1.21

  [Lockscreen, Status Bar, Notification Bar]
  New - New version of daily lockscreen. Support viewing, sharing, and apply wallpapers on lockscreen (01-19)

  [Weather]
  Fix - Weather FCed after closing its settings menu (01-19)

  [Permissions Manager]
  New - Manage permission to create home screen shortcut. Restrict all apps' access to a specific permission in one press (01-20)

  Fixed Recommended apps in folders
  Added GMS icon
  Added Sunrise/Sunset in the weather app


  Xiaomi Mi 3 W / Mi 4
  (cancro) се апдејтирани на Android 6.0.1. !
  Повеќе инфо:
  Како да апдејтирате од 4.4 на 6.0:
  - Инсталирајте ја верзијата MIUI 5.12.17 преку Updater app прво да ги СПОИТЕ системските партиции (со ова се губи опцијата за DUAL BOOT системски)
  - После еден Рестарт инсталирајте ја новата 6.1.21 верзија - оставете ја да стартува и да ги апдејтира сите апликации, после Рестартирајте повторно.
  - Wipe Data не е потребно, но е ПОЖЕЛНО
  - Нема да има ОTA оваа недела за Cancro, затоа што промената мора рачно да се направи.
  - Првото стартување може да потрае и 10 мин (не паничете)

  Mi Note ќе добие Андоид 6.0 наредната недела

  Redmi 2 ќе добие Android 5 наскоро. Може да се придружите на БЕТА тимот тука и тука
   
 24. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  Не, тие се складираат локално на телефонот, и со секое негово бришење и тие се бришат, неможе никој да ги види, земе или ископира..
   
 25. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко

Сподели

Вчитување...