1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

1. mnikolce

mnikolce
    Gaining Experience

534
    487
    27 oктомври 2016
    Што и да пуштиле, сега е повлечено...
    http://c.mi.com/oc/miuidownload/detail?device=1700354

Sent from my MI 6 using Tapatalk

На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

709
    280
    9 Август 2018
    Машко
    Ах бе кинезарија, викав јас одамна ама што да се прави. Купувајте бе евтини телефони и еве што ќе ве снајде.
    Порака до сите:
    Да, има кинези кои што прават убави телефони ама не се избрзувајте одма бидејки ништо не е сигурно, затоа почекајте некое време па после симињајте си апдејт и тоа од кога ќе го тргнат и ќе го пуштат од ново.
    Не за џабе си земав Samsung. Ќе чекам месец - два покасно ама барем мирна глава секој апдејт проверен без проблеми.
    Не велам дека Xiaomi се лош бренд, ама за апдејти сте врзани со марама на очи, само господ знае што ве чека.
    Инаку да, Android One телефоните се подлежни на брикнување.
    Уште на времето со Nexus уредите при апдејти сум читал доста уреди се брикнувале.
    Тука е и на Google кривицата, ај едно Xiaomi што отупеа, нели Android One требаше брзо да добие апдејт, ама ништо од тоа, сега и ова...
    Ебате Американците еден асален апдејт не знаат да направат, после немале доверба во Google, епа ќе немаат. Кога ќе споиш 2 будали еве што се добива.

3. psyside

psyside
    Rising Star

26,353
    27,053
    4 Септември 2008

На Anungunrama му/ѝ се допаѓа ова.
  4. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

709
    280
    9 Август 2018
    Машко
    Ова на мене го мислиш, или на тоа што го кажав? (Ако мислиш за тоа што го кажав, и до негде се согласуваш ондак океј)
    Си го изјаснувам моето мислење.
    Како што ти можеш да збориш дека Samsung камера најдобра, друго све не ги бива, ова она (а во право си, не викам не), така и јас можам да зборам за тоа какви глупости се ова кинескиве телефони, еден асален апдејт неможат да направат.

5. psyside

psyside
    Rising Star

26,353
    27,053
    4 Септември 2008
    Јас не сум зборел дека Samsung има најдобра камера. Xiaomi телефоните не се кинезарија, тоа се оние TLC, Dogee и слични брендови, Xiaomi одамна се докажан и добар бренд, не се како Samsung ама далеку се од она што наброја.

На Sukhoi, Krk198, MacRazor и уште 2 други им се допаѓа ова.
  6. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

709
    280
    9 Август 2018
    Машко
    Не мислев дека се лош бренд, туку дека имаат тиња "инжињери", и нормално дека ке се бунам, неможат еден асален апдејт да пуштат, Nokia уште пред 3 месеци на нивните Android One уреди пуштија апдејт за Android 10 и тоа безбеден.
    Како ги проверуваат ова апдејтиве кинезиве господ знае.

7. psyside

psyside
    Rising Star

26,353
    27,053
    4 Септември 2008
    4 апдејти до сега на уредов, нити еден проблем. Претходно исто со Mi8/Mi9.

8. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

709
    280
    9 Август 2018
    Машко
    Ама во овој случај Android One уред.

Инаку нека објасни некој детално како да се врати од Android 10 на Android 9 преку Fastboot, другарче го има симнато Android 10 апдејтот, му се нема брикнато телефонот, но при нареден рестарт ништо чудно да му се заебе телефонот.
    Го читав ова:
    Just got Android 10 for my Mi A2 Lite, phone doesn't turn on after update : Xiaomi
    Ама баш не го разбрав убаво. Може некој да објасни?

9. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,242
    893
    1 Јуни 2016
    Со колега од работа имаме Mi A3, како што имаме спомнато претходно.
    Јас го unlock-нав и ставив MIUI 11, тој си стави андроид 10, сток.
    На 6 саати мора да прави рестарт бидејќи (најверојатно) има memory leak и му замрзнува цел телефон. За отклучување, некогаш по 20 секунди му требаат, без разлика дали се работи за пин или fingerprint.

На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Brendog

Brendog
    Intern

22
    7
    18 Септември 2016
    Машко
    Исто и на поково, презадоволен сум од апдејти. Стокмен е комплетно со миуи11 и андроид 10ка. Најверојатно нема да има нови андроид апдејти, ама и те како ќе продолжат со нови верзии на миуи. Стварно ме плаши изборот на следен телефон, не знам што би земал со тие перформанси и евтини цени. Уште се мислам дали да го земам ми ноте 10ката, или да чекам да дојде ми 10 прото кај нас. Ако некад дое.

Нејсе, ми се лоши кога некој ќе ги смести жаомињава во ист ќош со кинезаријата.

11. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

709
    280
    9 Август 2018
    Машко
    Mi A2 Lite = Stock Android
    Нормално дека сите Xiaomi уреди со MIUI софтвер нема да имаат проблеми, но во овој случај збориме за Stock Android.
    Еве прогуглајте, порано и со Nexus уредите слично се случуваше. Ќе добијат апдејт, и одма или ќе се брикнат, или bootloop проблеми. Ништо чудно и од Google да е проблемот, сепак требале асално да проверат и од Google и од самите Xiaomi пред да го пуштат апдејтот, а не сега луѓе да си имаат проблеми.
    Кажав и пак ќе кажам, Xiaomi прават одлични уреди, и си нема проблеми со MIUI за апдејти, ама сепак се што е ќинеско не треба да се зима здраво за готово. Пред секој апдејт се проверува тие што симнале дали успешно симнале, дали има некои грешки, итн итн... и обавезно ако е голем апдејт се прави бекап да не се доведе до вакви ситуации.
    Се надевам дека од Xiaomi ќе се изјаснат зошто и како настанал проблемот и очекувам да го средат и да пуштат нов апдејт од ново.
    Сепак, школски другар веќе го симнал апдејтот, но не наишол на овој проблем. Дали тоа значи дека поминал океј, или уредот ќе му се брикне при наредниот рестарт?
    Горе пишав решение, како да се вратите на Android 9, но бидејки јас не сум експерт, слободно некој по искусен да објасни како. Исто така, дали со тој процес се бришат податоците на цело?

12. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

1,242
    893
    1 Јуни 2016
    Кога го флешував мојот Ми а3, имаше Slot A и Slot B, како што велат на reddit.
    Морав да флешнам TWRP на Slot B, да го ставам активен, да се вратам на Slot A, да флешнам и таму, и пак да го ставам Slot A активен.
    Не знам само како работи на претходни верзии и дали ја зачувува, мада не гледам логика како.

13. mnikolce

mnikolce
    Gaining Experience

534
    487
    27 oктомври 2016
    Две тули денес Mi A2 Lite... Успешно вратени на Андроид 9, секако сѐ мораше да се бриши

[​IMG][​IMG]

The Geek Boy, DelphiUser и на Misko6000 им се допаѓа ова.
  14. psyside

psyside
    Rising Star

26,353
    27,053
    4 Септември 2008
  15. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

709
    280
    9 Август 2018
    Машко
    Значи кај тебе се брикнал?
    Другарче од A1 го има земено и си апдејтира еве го без проблеми си работи.

16. mnikolce

mnikolce
    Gaining Experience

534
    487
    27 oктомври 2016
    Го апдејтира на 10ка? Сликни ја верзијата ако си во можност.

17. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

709
    280
    9 Август 2018
    Машко
    Ќе му кажам да прати и ќе пишам.

18. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

709
    280
    9 Август 2018
    Машко
  19. GGTT1

GGTT1
    Gaining Experience

403
    311
    1 Февруари 2017
    Машко
    Последна промена: 13 Март 2020
  20. mnikolce

mnikolce
    Gaining Experience

534
    487
    27 oктомври 2016
    На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
  21. psyside

psyside
    Rising Star

26,353
    27,053
    4 Септември 2008
    На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Anungunrama

Anungunrama
    Gaining Experience

63
    56
    5 Февруари 2019
    Машко
    Земен вчера Redmi Note 8 Pro од Мобеликс после читање у темава 3 дена дали вреди да се земе од мобилара. Не сум имал некој поголем проблем со телефон до сега зиман од големиве оператори - само еден со екран одамна и по други сервиси го средив. Искрено, ми се исплати ризикот ради цената. Ако случајно се деси нешто и не сакаат да го прават, ќе го направам на друго место :D Ипак доста попуст е.
    Иначе телефонот е стакло, камерата феноменална иако не ја тестирам многу пошто не ми е битна. Процесорот ептен брз, дизајнот одличен :)

DaVoRkNe, farkizz, GGTT1 и на уште 1 им се допаѓа ова.
  23. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,371
    6,486
    27 Март 2014
    Штом видиш Медиатек чипсет бегај !

На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
  24. psyside

psyside
    Rising Star

26,353
    27,053
    4 Септември 2008
    Леле, не ми се верува дека уште истото го збориш, после 20 рецензии за уредов, и поминати 4 месеци + на задоволни корисници, разбери дека завршија проблемите на Mediatek со модерниве чипови.

nikola_bb, DaVoRkNe, xhktw и на уште 1 им се допаѓа ова.
  25. GGTT1

GGTT1
    Gaining Experience

403
    311
    1 Февруари 2017
    Машко
    На xhktw му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...