1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,071
  2 Март 2011
  Машко
  Факт: никој не чита упатство и контраиндикации на лек (хемикалија со рецепт), пред да го консумира.
  Така да не е многу чудно ако повеќето не прочитале за телефонот што го зеле.
   
 2. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  416
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Форум за технологија, мисијата е да се информираат што е поголем број на луѓе.

  Луге од различни причини купуваат телефон.

  Ние може само да влиаеме на некој што веќе психички е решен да даде пари за телефон. За другите што немаат пари или не ги интересира, нема да ги читаат темите за телефони.

  700.000 телефони продадени на 1000.000.000 народ способен да користи телефон е разумна бројка.


  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 3. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,059
  2,304
  19 Јули 2013
  Не пасува, This coupon only applies to specific products.
  Нo BGN832CL фаќа на RN8 3/32, 130 долари доаѓа плус 5-6 долари поштарина. Има и купон за 4/64 со кој цената доаѓа околу 135 долари + поштарина, но веќе нема лагер :(
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 4. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  543
  405
  11 Февруари 2016
  Машко
  Ах штета. Гледам 4/128 го имаат на лагер.
   
 5. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  385
  298
  1 Февруари 2017
  Машко
  Стабилна верзија на гкам за рн8про?
   
 6. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  385
  298
  1 Февруари 2017
  Машко
 7. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,181
  835
  1 Јуни 2016
  Зошто штеделе на батерија бе ..
   
 8. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  385
  298
  1 Февруари 2017
  Машко
  Vo grcija (lerin) RN8T 4/64 idese 10karti so vrateno ddv
  RN8P 6/64 bese 200evra so vrateno ddv
  Garancija nema
   
  Последна промена: 26 Јануари 2020
 9. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  416
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
 10. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,071
  2 Март 2011
  Машко
 11. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  631
  258
  9 Август 2018
  Машко
  Xiaomi fuels speculation that it has binned the Mi A2 Lite after just one OS upgrade

  Најверојатно Xiaomi Mi A2 Lite нема да добие Android 10 апдејт.
  Пази, уредот со Android 8 искача, дел од Android One програмата која што гарантира сигурно 2 апдејти, ама изгледа ништо.
  Срамота на Xiaomi и Google.

  Edit:
  Им пишав на support chat и еве што одговорија.
  Screenshot-20200127-105328-Samsung-Internet
  Screenshot-20200127-105320-Samsung-Internet
  Screenshot-20200127-105422-Samsung-Internet

  Сепак потпишете ја оваа петиција, за секој случај:
  Petition unterschreiben
   
  Gecas12, DrMTR и на CBB_6 им се допаѓа ова.
 12. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,311
  6,429
  27 Март 2014
  Кинез и се можно. Битно е да се штанцаат нови телефони секој втор месец.
   
  Gecas12, TATA_MATA, The Geek Boy и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,394
  3,724
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Mi 9t , Mi 9t pro ili Note 10 ? Koj od ovie da zimam deneska ?
  Kamerata ne e tolku bitna , bitno mi e da drze baterija sto podolgo.
   
 14. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,271
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Според gsmarena Mi 9T Pro најмногу држи батерија, што мислам дека е точно бидејќи иако е појак чипсетот сепак е по енергетски ефикасен.
  Compare Xiaomi Mi 9T vs. Xiaomi Mi 9T Pro vs. Xiaomi Mi Note 10 - GSMArena.com
   
  На The Geek Boy и Pane24 им се допаѓа ова.
 15. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,809
  3,974
  1 Септември 2011
  Машко
  Зимај Note 10,и кулиркај си :D
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,027
  26,737
  4 Септември 2008
  Батеријата на Note 10 сеуште не е супер испеглана, би држеле споредливо батерија со Mi9TP.
   
 17. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,071
  2 Март 2011
  Машко
  Требаше од старт да држи 50% повеќе од што држи. И Самсунг со А серијата само штампа илјадници маха кои нигде ги нема во пракса. А серијата е прав Redmi.
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,027
  26,737
  4 Септември 2008
  Требаше 20 на % не 50, ама не држи. Инсталирав нов апдејт пред 2 дена ќе видам дали е средено.
   
 19. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,271
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Мислам дека е до SoC-от, 730G е тјуниран за перформанси версус 730 во Ми9Т и би требало да троши повеќе, друго објаснување нема пошто и двата телефона имаат слични амолед екрана ...
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,027
  26,737
  4 Септември 2008
  Не е тоа. Ајдл фреквенциите се високи, кернелот говернерот не го бива.
   
 21. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  108
  81
  4 Декември 2009
  Не е претерано побрз 730G од 730, викаат до 15% побз во игри, а тоа до многу игра.
  Иначе последниот глобал ром за 9Т грми во држење батерија, 1 до 1ипол час повеќе од xiaomi.eu ромот.


  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,027
  26,737
  4 Септември 2008
  Исти се, брзина во игри не е некој аргумент, малце подобар ISP има 730G.
   
 23. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  416
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Сите информации се на некој начин погрешни за батеријата.

  Xiaomi имаат проблем со новиот андроид што излезе, ненормално многу батерија троши.

  Тоа важи за сите 9T, 9T pro и mi note 10.

  Review-то е правено на верзија 9 андроид кај 9T и 9T pro. После апдејтот се полоши од mi note 10.


  Земи си mi note 10 ако само за батерија.
  За камера е подобар mi note 10, за гледање јутуб 9T pro e подобар.

  За процесорите мид ренјџ се енергетски поефикасни од хај енд во сите ревјуа.

  Како што напоменаа другите членови најверојатно ке треба да почекаш уште некој апдејт.


  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 28 Јануари 2020
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 24. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,271
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Можно е, ете како корисник на К20 Про можам да потврдам дека со Андроид 10 телефонот многу побрзо ја троши батеријата но некои месенџери истотака ги подесив да не им прави оптимизација на батерија бидејќи пре агресивни се кинезиве со кинење на бекгроунд сервиси и понекогаш не добивав пораки.
   
 25. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,074
  3,721
  5 Декември 2009
  Машко
  Јас најверојатно ке го враќам глобалниот 9 ка. Имам минимална разлика забележано со батеријата од кога сменив на 10ка. Но првично ке го мењам поради тоа што Galaxy Watch не ми дава нотификации. Истиот проблем го имале и на други телефони со 10.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
  На Happy и gremlin им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...