1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  635
  260
  10 Април 2011
 2. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  584
  651
  2 Март 2011
  Машко
  48 мали MP што биле еквивалент на 12 големи MP. Маркетинг.
   
  DrMTR, Трајче Дрварчето и на Mayson им се допаѓа ова.
 3. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  635
  260
  10 Април 2011
  дет сакс...и ми9 ке биде така?
   
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  584
  651
  2 Март 2011
  Машко
  според ова да
  Mi 9 spotted at Geekbench
   
 5. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  758
  476
  1 Јуни 2016
  Note to self: не купувај батерија од ebay.
  Еве ја месец дена нема, почна да се дуе ко балон. После ја вадам и expose safely.
   
 6. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,937
  2,909
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Podobar i pofluiden nasporti prethodniot 8.0.1. Screenshot_20190110-191927.png
  Xiaomi Mi A1.
   
  На Ace Lud и mnikolce им се допаѓа ова.
 7. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,293
  1,411
  25 Март 2013
  Машко
  Сакав да ти пишам кога ја нарача ама неќев да ти правам шубиња. Од алиекспрес се исти. Квалитетни оригинални батерии нема. За разлика од Xiaomi, Huawei I Meizu воведоа Battery Replacement Program
   
 8. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  763
  1,567
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Зипуван сензор а... таман, за да го собери во толку тенко куќиште :)
   
  На DaVoRkNe и DelphiUser им се допаѓа ова.
 9. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,139
  2,832
  24 Септември 2012
  Ебај не е производител.

  Јас си земам од ебај германија vhbw, има и анкер. Не сум имал проблеми, а каки за самсунг што треба да се менува батерија еднаш годишно...
   
  На aleksandardespotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  435
  367
  27 oктомври 2016
  Утрово xiaomi.eu сооошти EOL (end of life) крај на софтверски ажурирања за повеќе "постари" модели. Односно нема да има повеќе бета (девелопер) ром базирани на чајна бета ром за моделите означени со црвено.[​IMG]

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,840
  1,093
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не е од утрово од пред 1 недела е ама нејсе. Решија независно дали чајна ќе придолжи да има/нема, они веќе да не се замараат со уреди со андроид 6/7.0.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 12. maki01

  maki01
  Intern

  51
  40
  2 Август 2017
  Машко
  Xiaomi.eu само стабилните верзии ќе ги пуштаат за андроид 6/7. Штета за бета верзиите.

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 13. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  869
  1,289
  6 ноември 2007
 14. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  707
  688
  5 Април 2015
  Машко
 15. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  864
  522
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
 16. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  956
  584
  8 Август 2017
  Машко
  Не се толку големи цените, односно разликите, секако ние зависиме од “ Официјалните“ но во глобала нема големи разлики, еве Покофонот е 300€ секаде.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,139
  2,832
  24 Септември 2012
  И за 250еур понудата е страшно одлична.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  956
  584
  8 Август 2017
  Машко
  Многу е лоша јер за 200€ имаш МИ 8 СЕ со одличен Самсунг ОЛЕД и СД 710, најдобриот упер-мидренџ Чипсет.
   
 19. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  584
  651
  2 Март 2011
  Машко
  Ако го има во МК за таа цена со 1г гаранција веднаш го земам.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,139
  2,832
  24 Септември 2012
  Кај нас е толку? Или на облакот?
  Башка 3150mah го прави ирелевантен затоа и толку го есапи цел свет моделот.
   
 21. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  956
  584
  8 Август 2017
  Машко
  Ние немаме официјален Шаоми сторе, и мора да се потпираме на моделите што ни ги носат Анхоч, Сетек и остала багра, како и нивната гаранција.
   
 22. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,441
  3,458
  1 Септември 2011
  Машко
 23. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  818
  937
  9 Јуни 2011
  Машко
  Тотално се согласувам дека Ми 8 СЕ е МНОГУ подобра верзија од RN7 што ќе излезе, но друже малце неточни инфо даваш.

  1. „Набавна“ цена му е 210Е, не 200 ко што викаш (црна боја).
  2. Се крстеш на Царина да поминеш без 18%? (40E +)
  3. Проба да го нарачаш во Македонија?

  [​IMG]

  Заклучок: НИТ е 200Евра, нит можеш да го нарачаш во МК (барем од овој селер што ти го имаш постирано).

  Еве, имаат постирано колку е „реалната“ цена во Анхоч , 350 еврејци.
   
  mdeni, The Geek Boy и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 24. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  956
  584
  8 Август 2017
  Машко
  Тоа е друг топик зошто не одбегнуваат сите риселери на Алиекспрес како чума, прво почна ХК Голдвеј, па Тонкге, па еве сега и МИ Глобал Стор, нз ни дали остана некој кој испорачува овде, а за 350€ фала но си има Покофон за таа цена. Инаку еве и со плус 40€ ДДВ за сината боја која е 200€, пак е 100€ поефтино од официјалниот риселер Анхоч.
   
 25. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  454
  172
  9 Август 2018
  Машко
  Xiaomi на кои дроги се незнам.
  Шала на страна, за 150 долари, Snapdragon 660, 4GB RAM, солидна камера со 48 мегапиксели, 4,000mAh,Android 9 (MIUI, ама со Андроид 9 доста е подобрен), итн итн итн...
  Немам зборови...
  Ма каков Samsung бе, овие на крајта ќе останат, кога сите ќе рипнат со цените. Имаат солидна тактика.

  Иначе за тоа 48 MPIX, има една ствар шо се вика Downscaling (ако не сте знаеле), бидејки Snapdragon 660 екшли не поддржува 48MPIX камера, сликата се смалува во 12 Мегапикселна, па така да тоа 48MPIX е бескорисно, освен за подобар зум, за друго ништо.
  Топ си е телефонот, сега и Pocophone F2 со Snapdragon 855 ако искочи оваа година со цена околу 400USD$ ќе биде overkill.
  Леле сега се мислам дали да земам Mi Max 3 или Redmi Note 7.
  Ај ќе видиме, не е за сега, има време за мислење.
   

Сподели

Вчитување...