1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. marv

  marv
  On your way to fame

  1,343
  673
  5 oктомври 2007
  Машко
  Од овој избор, и фактор држење 2 дена само А2 лајт.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe и Krk198 им се допаѓа ова.
 2. DelphiUser

  DelphiUser
  Gaining Experience

  333
  374
  2 Март 2011
  Машко
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,739
  2,519
  24 Септември 2012


  Башка Gcam.
   
  На B@N@N@M@N и Krk198 им се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  5,727
  7,455
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нек се *бат!
  Ја пола телефон не купувам. Нека стаат батерија па после нека го продаваат. Дворски будали станаа и Ксхиаоми.
   
  JovanKrstevski1, DaVoRkNe и на mdeni им се допаѓа ова.
 5. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,706
  3,688
  21 Јануари 2009
  Ви текнуе на она „кинезите се топ за се освен за камера“?
  upload_2018-12-4_18-37-43.png

  hhhhhh
   
  На JovanKrstevski1 и farkizz им се допаѓа ова.
 6. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  162
  126
  3 Јануари 2010
  Машко
  Го изглеа целото видео или ? виде што е фората и како ги рангира ? Се сложувам дека покото има добра камера ама од ова вадење заклучоци..тепаат ако не веруваш

  БТЊ знаат ли ВИП што продаваат уопште ?
  [​IMG]
   
 7. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  275
  220
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Причината за ваквите резултати не е квалитетот(или неквалитетот) на камерата кај телефоните туку лошата компресија на Инстаграм и Твитер и немеродавноста на публиката која гласала.
   
  На Dave1 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,706
  3,688
  21 Јануари 2009
  Разбирам зошто ова го пишуваш но еве ќе потегнам една друга дискусија и пробај да ме разбереш и ти :)

  Го изгледав.
  Да можеше на некој начин да се воведе правило „минимална анализа и споредба од 30 секунди е задолжителна при гласање“ резултатите ќе беа драстично различни. Многу ми е јасно дека ваков вид на тест е нерелавантен за ОБЈЕКТИВНА споредба на квалитет на камери,
  НО,
  тука има една друга работа што ја забораваме.

  Ретко кој тоа зема мобилен за да слика за СЕБЕ си, и сликите да ги ПРЕФРЛА на компјутер и да им се ДИВИ на нивната убавина.
  Огромен број на луѓе земаат телефон со добра камера за да сликаат убави слики и истите тие слики да ги споделуваат на социјалните мрежи за да им се буста егото при добивање на лајкови и слично.
  Има ли некоја статистика/студија колку долго луѓето се задржуваат на сликите што ги гледаат по социјалните мрежи?
  Сигурно е многу кратко.
  У секој случај, ако некој сака да му се диват на сликите на социјалните мрежи (а такви има премногу) и не му се дава цел бубрег, очигледно Покофон е најдобар избор.
   
  Последна промена: 4 Декември 2018
  highflyer, mdeni, DonFrozex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Gaining Experience

  612
  487
  2 Јануари 2012
  Машко
  Ова според мене е померодавно од оцени на DXO што немаат никаква логика. Отвараш п20 про со висока оцена вади полоши слики од телефони со пониски оцени и снима ужасно видео.

  На POCO India (@indiapoco) • Instagram photos and videos има еден куп слики и сите се добри, ваљда нема да лажат.

  И крајно безобразно е да им објаснува на тие што гласале како си немаат појма како гласале. Гласале за сликата што била подобра и тоа е тоа.
   
  На B@N@N@M@N, Astro, mdeni и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  608
  622
  9 Јуни 2011
  Машко
  Founder @ www.mobimax.eu
  ^ What he said.
  Пред некој ден сликав у канцеларија од рака иста слика, со Mi 8 & P20 Pro.
  Ми 8-та извади доста подобра слика (све на нормал подесен, двата) од P20-ката.

  ги немам сликите да го поткрепам ова (ќе ги побарам од дечките)
   
 11. JovanKrstevski1

  JovanKrstevski1
  Practice makes perfect

  1,075
  1,093
  25 Март 2013
  Машко
  Јас ги споредив мојот Mi Note 3 со Pocophone во Нептун (од нога и без Gcam) и мојот извади прилично подобри слики. Од друга страна, во истите услови во салон на Т-мобајл, кога го споредив со Samsung Note 9, самсунгот беше многу подобар од мојот. Како успеа Pocophone да го победи Note 9 стварно не ми е јасно. Многу немеродавна споредба на камери, иако комплетно се согласувам дека Мате 20 Про е победникот
   
 12. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,739
  2,519
  24 Септември 2012
  Никој нема ставено Гкам 6.1 на поко од вас да земе да испослика и ривју да направи? Телефонот со гкам треба да е стварно добар.
   
  Последна промена: 5 Декември 2018
  На dule_ и Astro им се допаѓа ова.
 13. DelphiUser

  DelphiUser
  Gaining Experience

  333
  374
  2 Март 2011
  Машко
 14. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,739
  2,519
  24 Септември 2012
 15. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  135
  90
  7 Март 2015
  Ај јас ќе пробам после на Mi6 да ставам да видам како ќе биде.

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 16. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  608
  622
  9 Јуни 2011
  Машко
  Founder @ www.mobimax.eu
  Имам клиент кој што пред 2-3 дена зема Xiaomi Mi A2 (6/128gb black) преку мене. Платен точно 300Евра.
  Телефонот беше нов кога го зема, со фолија, фул паковање све цаком-паком.
  Но човекот бил навикнат на Самсунг и Ајфон, па овој не му правел ќеиф.. тешко му било да се навикне, бла бла.. (хм) ?

  Сака да го шитне, и го дава за 250Евра.
  Ако има некој заинтересиран за 2-3 дена стар А2 телефон по оваа цена - пишете ми во ПП, ќе ви дадам контакт од човекот па договорете си се за деталите.
  FIFO принцип.

  Јас можам да потврдам со трансакција и датум на пристигање на телефонот дека е навистина толку користен.
  Гаранција нема.

  би го земал јас да го откупам од него, но тоа би ми се пркосело со политиката на продавање на нови нови телефони :)

  Искрено мислам дека е топ зделка, да се лапне нов 6/128 А2-ка за 15.000 мкд кај нас, особено имајки на ум дека ги нема во продавниците.

  чисто за споредба, 4/64гб верзијата во Анхоч е 16.000
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Enquito

  Enquito
  Gaining Experience

  808
  499
  8 Август 2017
  Машко
  Навикнале луѓето на ТачВиз и иОс и тешко е да прејдеш на сток Андроид
   
  На DonFrozex и Avid им се допаѓа ова.
 18. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,739
  2,519
  24 Септември 2012
 19. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Gaining Experience

  612
  487
  2 Јануари 2012
  Машко
  Тешко е да поминеш од нешто што има функции на нешто што нема.
   
 20. DelphiUser

  DelphiUser
  Gaining Experience

  333
  374
  2 Март 2011
  Машко
 21. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  987
  526
  2 Мај 2011
  Се мислам за Poco F1 или Mi 8 SE. Што е подобар избор ? Или нешто да се препорача во тој ценовен ранк ~22K.
   
 22. DonFrozex

  DonFrozex
  On your way to fame

  608
  622
  9 Јуни 2011
  Машко
  Founder @ www.mobimax.eu
  ако гаранцијата не ти е проблем - според мене најдобра опција ти е да додадеш уште некоја илјадарка и да си земеш Ми 8.
   
 23. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  987
  526
  2 Мај 2011
  Ризикот со гаранцијата и заштеда ми имаат смисла околу ~200e. Не дека сум имал проблем до сега со Xiaomi телефон, ама пак некако се мислам.... Пушти ПП ако имаш нешто на лагер/за брзо.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 24. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  2,182
  3,654
  23 Јуни 2015
  Машко
  Дечки сеа со МИУИ 10 неможе да се флешне друг ром? Бутлоадер може да се отклучи? Некој ако може на кратко да ми објасни. Фала ви!
   
 25. marv

  marv
  On your way to fame

  1,343
  673
  5 oктомври 2007
  Машко
  Може и може. Пократко амин
  Подолго: унлок си иде класично како и досега, ама знае да трае подолго од порано. Друг ром, незнам точно што мислиш, т.е. на кој циљаш, ама може ЕУ без проблем, лајниџ исто има, ... Само малце пазење со она антиролбек.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...