• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
WTF
Само што приметив screen on :)
(го утепав и вчера и денес NeoTV и YouTube на 20% брајтнес)
Луда батерија.
(два и пол пати неделно полнење у просек, некогаш 3.пати)

Едит:
WiFi Only е јусиџот.


Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk
Гајче, првиот лик у Мк што ќе извади двоцифрена бројка на СОТ која што почнува на 2. :)
Од увек си бил потенцијал да сибеш векот.
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Гајче, првиот лик у Мк што ќе извади двоцифрена бројка на СОТ која што почнува на 2. :)
Од увек си бил потенцијал да сибеш векот.
Гајка и Ми, то су срца два.. ахаха

Sent from my MI 5s
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,350
5,271
Гајче, првиот лик у Мк што ќе извади двоцифрена бројка на СОТ која што почнува на 2. :)
Од увек си бил потенцијал да сибеш векот.
Така е коа гледа само саат хехе

Sent from my Nexus 5
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
У просек е 9 и пол часа SOT кај Redmi 4 prime.
(Бар кај мене е тој просек сеа за сеа)

Ова со 16.часа е ептен "инцидентно" пошто на 20% брајтнес и беше гледано ТВ бар 10.часа(упалено на работа NEoTV цело време и си вергла у позадина)

(625 испадна најштедлив,скоро сите телефони со 625 имаат ѕвер јусиџ)


Sent from my iPad using Tapatalk
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,730
4,627
У строК центар!
После hotfix-от(xiaomi.eu 7.2.9) се си дојде на свое место. Сега за сега нема никакви багови, најбитните работи супер си функционираат (она мене што ми е потребно). Да потенцирам дека камерата супер си работи и со други апликации нема никакви проблеми, VOLTE исто така си тера беспрекорно.

Едит: Mi Max
 

Атачменти

Последна промена:

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Кај мене заебава нешто, само што ке извадам од полнач, за саат време у мирување знае да падне и по 6,7%. У користење за 10/15 мин паѓа до 90.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
602
396
После hotfix-от(xiaomi.eu 7.2.9) се си дојде на свое место. Сега за сега нема никакви багови, најбитните работи супер си функционираат (она мене што ми е потребно). Да потенцирам дека камерата супер си работи и со други апликации нема никакви проблеми, VOLTE исто така си тера беспрекорно.
Кoј мoдел нa Ми тел имaш?

Sent from my LG-H440n using Tapatalk
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,730
4,627
У строК центар!
Кај мене заебава нешто, само што ке извадам од полнач, за саат време у мирување знае да падне и по 6,7%. У користење за 10/15 мин паѓа до 90.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
И јас го имав истиот проблем, прееска го флешнав хотфиксот, сега си е супер.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
На стабилен 8.1.1 сум јас, нема ота апдејт. Баш ке проверам утре ако најдам некој стабилен апдејт ако има.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

NERD.

Gaining Experience
19 април 2010
1,379
343
После hotfix-от(xiaomi.eu 7.2.9) се си дојде на свое место. Сега за сега нема никакви багови, најбитните работи супер си функционираат (она мене што ми е потребно). Да потенцирам дека камерата супер си работи и со други апликации нема никакви проблеми, VOLTE исто така си тера беспрекорно.

Едит: Mi Max
VoLTE? one.vip?
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,730
4,627
У строК центар!
Телеком, го потенцирав бидејќи на 90% од ромовите не работи или имаат некакви багови со VOLTE. Јас вчера во неколку наврати баш го чекав да киксне ама ништо.

Освен тоа што има подобар рам менаџмент од Глобал(не кешира се и сешто), батеријава е лудница...само 1% преку ноќ.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Кај мене заебава нешто, само што ке извадам од полнач, за саат време у мирување знае да падне и по 6,7%. У користење за 10/15 мин паѓа до 90.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Lici na toa deka telefonot ne odi vo deep sleap, ili romot e zeznat neso.
 

vlat4e1

Баниран/a
10 февруари 2016
19
8
zamisli go otkluchiv mi4c vo :D trebalo da si se pocheka posle sms - ot sepak serverot update-i i sl...
eee sega koj rom da mu go bapam? ima novi nekoi od ovie eu? pushtete linkche ako ne vi e teshko :D
 

fenomenmk

Gaining Experience
16 март 2015
83
81
Редми Ноте3, несака да полни. Пробано со два полначи кои полнат МиНоте, значи не е до нив. Можно е да бил во контакт со вода. Од кога видов за водата си работеше се ок, кога дојде време да се полни ништо од бизнисот :(
Некоја идеја?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,395
3,023
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX3070 Gaming X Trio
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Kingston HyperX Cloud II
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Редми Ноте3, несака да полни. Пробано со два полначи кои полнат МиНоте, значи не е до нив. Можно е да бил во контакт со вода. Од кога видов за водата си работеше се ок, кога дојде време да се полни ништо од бизнисот :(
Некоја идеја?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Освен да го однесеш на сервис?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

NERD.

Gaining Experience
19 април 2010
1,379
343
7.2.9 прв пат батеријата седи на 100% после вадење од полнач, а еве броузам 10 мин. kenzo
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,244
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
@DrMTR

Koj e tocniot bild 7.2.9 ? Global Stable ili kakov e ?
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,395
3,023
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX3070 Gaming X Trio
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Kingston HyperX Cloud II
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
7.2.9 прв пат батеријата седи на 100% после вадење од полнач, а еве броузам 10 мин. kenzo
Global Beta или xiaomi.eu? Јас сум на вториот, не е лошо ама не е дека имам 10 мин SOT со уште 100% батерија.

Цело време сум на 4G и WiFi (денес 80% WiFi), многу Viber пораки, не многу разговори, бааги на Tapatalk и Facebook, Feedly...Значи во најдобар случај 8 часа Screen. Не дека се жалам, ама мислам дека на кинескиот stable беше подобра батеријата. Но може и да ги немав испосетирано сите акаунти и синхронизација првите недела-две...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

NERD.

Gaining Experience
19 април 2010
1,379
343
Global Beta или xiaomi.eu? Јас сум на вториот, не е лошо ама не е дека имам 10 мин SOT со уште 100% батерија.

Цело време сум на 4G и WiFi (денес 80% WiFi), многу Viber пораки, не многу разговори, бааги на Tapatalk и Facebook, Feedly...Значи во најдобар случај 8 часа Screen. Не дека се жалам, ама мислам дека на кинескиот stable беше подобра батеријата. Но може и да ги немав испосетирано сите акаунти и синхронизација првите недела-две...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
eu, од почеток сум на овој, цм 13.1 имав пробано краток период ама баговит беше многу. рутнат, експозд, еден маил ацц во маил апп, гмаил со еден ацц, оутлоок со три ацц, хром за форуми, фб, месинџер и вибер.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,884
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно