• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
И сеа кој побрзо полни?
:)

Малку побрзо(незабележително)
Quick Charge полначот.

Кога е празна батеријата под 30%
знае со quick charge да полни со 1.8.amp дур наполни 50%,
после тоа паѓа на околу 1.5.amp.

Едноставно кажано,

Со обичен ќе го полни за 2 и пол часа

Со Quick Charger ќе го полни за отприлика 2.часа.

(Уредот има Qualcom Quick Charge можност, но е системски заклучена преку MIUI пошто xiaomi нема платено на qualcomm за цертификација, бар вака имам читано.

На Cyanogenmod rom имам гледано видео,
дека Redmi 3S/3X
се полни за 15% побрзо,
односно на 2.0-.2.2 amp коа се полни со Certified Qualcom Quick Charger или Samsung Adaptive Fast Charger)

Новиов Redmi 4 го рекалмираат дека има Quick Charge, но пак не доаѓа у кутија со Quick Charger.
Па ќе видиме дали кај тој е "отклучено" брзото полнење :)

Sent from my Redmi 3X using Tapatalk
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,751
2,303
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Јас би бил претпазлив со Quick Charge, ако телефонот официјално не го подржува би избегавал такви чарџери, поради самиот факт што Xiaomi може да стави и батерија што не е сертифицирана за такво полнење што е сосема легитимно нели.
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
351
169
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
што искуство бараш, има тракер за deep sleep и light sleep, ама кој може да ти каже колку е точно.

Sent from my HM NOTE 1LTE using Tapatalk
Тоа, читав малку на нет, углавно вика преку тракерот за движење работи само, иако очекував да влезе тука и heartrate сензорот. Уште многу форуми ќе треба да поминам, јбг.
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
832


За испраќање на твоите лични податоци, слики, видеа до кинески дејтинг сајтови, види можда ќе ти пише некоја кинескиња деновиве.
 

fenomenmk

Gaining Experience
16 март 2015
83
81
Тоа, читав малку на нет, углавно вика преку тракерот за движење работи само, иако очекував да влезе тука и heartrate сензорот. Уште многу форуми ќе треба да поминам, јбг.
Има опција да влезе и heart rate сензорот, за поточни податоци.
Само пак стои тоа што го кажаа претходно, кој може да ти гарантира :)
Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје


Што е со апликацијава? За што служи?

Иначе успеав да ставам гугл тастатура и многу е поарно сеа.

Испратено од Redmi 3S преку IT.mk форум апликација
Кинески Siri/(OK Google)
ако не се лажам :)

(базата на ромчињата од xiaomi.eu е од Кинескиот ром,
и некои Кинески апликации изгледа мора да бидат оставени за да не се дешаваат систем крашови,
ништо страшно,
една-две Чајна апликации/сетинзи се трпи)

Sent from my Redmi 3X using Tapatalk
 

goki1990

Gaining Experience
24 септември 2013
449
353
Skopje
Тоа, читав малку на нет, углавно вика преку тракерот за движење работи само, иако очекував да влезе тука и heartrate сензорот. Уште многу форуми ќе треба да поминам, јбг.
Дефинитивно го користи и сензорот за пулс... Некогаш ако се разбудам од сон ненадејно а раката ми е близу глава го гледам зеленото светло за мерење... (Кога е уклучена таа опција).. Само тие резултати од пулсот за време на спиење не ти ги листа во историја на мерење пулс, тука ги листа само мерења кои директно ти си побарал да се мерат и преку бендот и преку апликацијата.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,896
3,264
што искуство бараш, има тракер за deep sleep и light sleep, ама кој може да ти каже колку е точно
Има ли опција да ме разбуди пред крајот на последниот лесен циклус на спиење пред времето на алармот? Со други зборови да го активира алармот на телефонот или само вибрациите на нараквицата порано?
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
916
834
Има ли опција да ме разбуди пред крајот на последниот лесен циклус на спиење пред времето на алармот? Со други зборови да го активира алармот на телефонот или само вибрациите на нараквицата порано?
Да, си има апликацијата независен аларм со кој вибрира ми бандот

Sent from my HM NOTE 1LTE using Tapatalk
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,392
4,554
Дајте фајл за рут на рн3п со 625 ка, немам време баш да листам по форуми. 8.0.6.0 стејбл. :)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
916
834
Според времето,не сум видел да има такво подесување

Sent from my HM NOTE 1LTE using Tapatalk
 

spaceboymk

Intern
28 септември 2008
19
13
Здраво момци. Пред еден месец зедов Redmi Note3 (SD)(не е купен во Хај Сторе) првите 3-4 дена си работеше супер, потоа престана да ми работи wifi-то (ја гледа мрежата се конектира и наместо да пишува конектирано писшува само зачувано). Пробав понови надоградби што стигнаа преку апдејтер апликацијата но немаше промени, пробав отклучив БЛ инсталирав xiaomi.eu i Fastboot Global Developer Rom со овој http://en.miui.com/thread-235865-1-1.html туторијал но ништо. Моментално сум на MIUI 8 Global 6.11.3 Beta.. На en.miui.com налетав на оваа тема http://en.miui.com/thread-335643-1-1.html и сватив дека и 3Г-то не ми работи... пробав по тој туторијал но неуспешно само во табот Region каде што предходно беше само Кина, сега има повеќе држави поддржано и избрав Србија (ја нема Македонија...) но повторно исто. Би Ве замолил доколку знаете решение или имате некоја идеја да ја споделите, веќе еден месец се обидувам да го средам проблемот но безуспешно...
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Здраво момци. Пред еден месец зедов Redmi Note3 (SD)(не е купен во Хај Сторе) првите 3-4 дена си работеше супер, потоа престана да ми работи wifi-то (ја гледа мрежата се конектира и наместо да пишува конектирано писшува само зачувано). Пробав понови надоградби што стигнаа преку апдејтер апликацијата но немаше промени, пробав отклучив БЛ инсталирав xiaomi.eu i Fastboot Global Developer Rom со овој http://en.miui.com/thread-235865-1-1.html туторијал но ништо. Моментално сум на MIUI 8 Global 6.11.3 Beta.. На en.miui.com налетав на оваа тема http://en.miui.com/thread-335643-1-1.html и сватив дека и 3Г-то не ми работи... пробав по тој туторијал но неуспешно само во табот Region каде што предходно беше само Кина, сега има повеќе држави поддржано и избрав Србија (ја нема Македонија...) но повторно исто. Би Ве замолил доколку знаете решение или имате некоја идеја да ја споделите, веќе еден месец се обидувам да го средам проблемот но безуспешно...
Од каде е купен ако не е тајна ? Може и ПП.
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Здраво момци. Пред еден месец зедов Redmi Note3 (SD)(не е купен во Хај Сторе) првите 3-4 дена си работеше супер, потоа престана да ми работи wifi-то (ја гледа мрежата се конектира и наместо да пишува конектирано писшува само зачувано). Пробав понови надоградби што стигнаа преку апдејтер апликацијата но немаше промени, пробав отклучив БЛ инсталирав xiaomi.eu i Fastboot Global Developer Rom со овој http://en.miui.com/thread-235865-1-1.html туторијал но ништо. Моментално сум на MIUI 8 Global 6.11.3 Beta.. На en.miui.com налетав на оваа тема http://en.miui.com/thread-335643-1-1.html и сватив дека и 3Г-то не ми работи... пробав по тој туторијал но неуспешно само во табот Region каде што предходно беше само Кина, сега има повеќе држави поддржано и избрав Србија (ја нема Македонија...) но повторно исто. Би Ве замолил доколку знаете решение или имате некоја идеја да ја споделите, веќе еден месец се обидувам да го средам проблемот но безуспешно...
Wifi ако те зафркава, може да не ти чинат сетинзите на рутерот.

Ако те зеза на повеќе рутери,пробај смени сетинзи на рутерите.


За 3Г,
Ако си на Вип/Оне можно е APN сетинзите да не ти се подесени.

Без разлика на кој фирмвер си,
wifi би требало да ти работи без проблем.

(јас денес приметив
На сим 2 имам Vip
Неможев да пратам SMS
Пробав на 2 Xiaomi телефони исто беше.
Проблемот беше во неточен
SMS Service Center number.
Го внесов рачно точниот број
И сега си работи/си праќа SMS)

Евентуално ако е софтвер,
Можно е да имаш при флешување избришано mac адреси за wifi или serial/baseband/imei
(мада ако се мек адреси воопшто нема да гледа вифи, ако е IMEI или baseband воопшто нема да фаќа мрежа)

На крај краева ако не успееш сам да го средиш, однеси го у ХајСтор,
Плати си за евентуално оправање ако може да се опраи.

Едит:
Јас имав проблем кога ќе ставев 2 сим картички, на ниедна не фаќаше мрежа без root и чепкање на IMEI.

Откако флешнав Global Stable 8.0.6.0 се си работи-фабрика.

Ја би ти препорачал за почеток,
Палење MiFlash
И флешување/clean all преку EDL mode.
Флешни Global Stable 8.0.6.за све од корен да се пре-флешува.
Ако и после ова зеза, е тогаш носи на дијагностика у ХајМк.

Sent from my Redmi 3X using Tapatalk
 
Последна промена:

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Дајте фајл за рут на рн3п со 625 ка, немам време баш да листам по форуми. 8.0.6.0 стејбл. :)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Веројатно мислиш за Redmi Note 3 со snapdragon 650 а не 625? :)

Сеедно, овој Super Su пасува на секој телефон.

Само ископирај го зипот на интерна меморија или сд кард и флешни го преку TWRP/CWM.


Link 1

https://s3-us-west-2.amazonaws.com/supersu/download/zip/SuperSU-v2.78-201609011115.zip


Link 2

http://redirect.viglink.com/?format...s3-us-west-2.amazonaws.com/s...1609011115.zip

Sent from my Redmi 3X using Tapatalk
 

ileste

Gaining Experience
26 јануари 2012
1,241
304
Kako se sporeduva Helio X25 so Samsung Galaxy S6/7 Exynos ja misalm bi trebalo tuka da se, Exynos bi trebalo da ima prednost kaj aplikacii sto ne gi koristat site jadra.
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
Kako se sporeduva Helio X25 so Samsung Galaxy S6/7 Exynos ja misalm bi trebalo tuka da se, Exynos bi trebalo da ima prednost kaj aplikacii sto ne gi koristat site jadra.
8890 на с7еџ, е помоќен, многу подобра графика (12 vs 4 јадра) , ипоефикасен е кон батеријата.
Помоќен е и во сингл/мултикор резултати.
X25 вади мултикор околу 4000-4500, 8890 - 5500.
И во сингл кор е околу 10% помоќен 8890.
Послаба графичка има и од 7420 на с6/еџ/еџ+/ноте5, додека со него веќе има сличен мултикор но х25 има подобар сингл скор.
Имам гледано спид тестови од 7420 и 8890, и иако на хартија едниот е доста побрз од другиот, реално повеќето апликации слично ги отвараат, и разликата е далеку помала.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,230
5,822
Мелмак
Аман те бе луѓе, ај го молам @the_maker да ми каже работно време и локација точно на хај стор затоа шо ете гледам на фб дека до 4:30 наводно работеле, а им ѕвонам веќе 3 пати у последни 3 саати за да ги прашам дали работат да одам да зеам маска и не креваат.

Некој со инфо значи кое им е работно време, кај се наоѓаат и кој им е телефон за да не идам за џабе да прашам дали има маска за редми 3с.

Прашав и тука 3-4 пати, и во приватна порака али изгледа нема видено @the_maker - а телефончево осеќам ќе ми падне кад-тад со тоа мазниот гз.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,889
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно