• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Што е со сетек,нудат mi 4i за 8000 ден,redmi 3 за 8500 ден и redmi note 3 за 10500 ден.
Мејкер?

RN2
Mi 4i им е 7000 денари.
Јас не можев да им одолеам, земав еден Mi 4c со 2 години гаранција за 8000.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Најнормално, одиш во салон го купуваш телефонот и ти прават клуб картичка бесплатно.

ОНТОПИК: Со самото тоа што ке го префлешувате во Европски или друг софтвер ви отиде гаранцијата, така да во ќар ке бидат до врат. Или пак користете го со кинески софтвер полн со блотвер, шпиунски програми, бекдор врски со Кина итн итн.

Плус има нешто што Мејкерот го прави супериорен во однос на дргуите дилери на Ми во МК. Дозволува секаква модификација / инсталација на софтверот на уредите кој што тој ги продаава, и пак уредот ви е под гаранција. Значи единствен начин кај мејкер да не ви ја признае гаранцијата е да го механички оштетите, или да го полеете со вода. Вакви "екстри" нема никој друг да ви даде, па вие пресметајте си се. На мое прашање: Дали смеам да го флешувам рутерот, без да ја поништам гаранцијата, негов одговор беше:

"прави што сакаш, флешувај што сакаш само внимавај да не го циглосаш"

Тоа е тоа. Кој разбра, разбра кој не неа чита пак.


Mi 4i им е 7000 денари.
Јас не можев да им одолеам, земав еден Mi 4c со 2 години гаранција за 8000.
Супер зделка си направил. Ке добиваш апјдети еднаш во 6 месеци, и тоа строго кинески. Секој обид да го флешуваш со друг ром, ке ти солат памет дека си флешувал со друг ром и ке најдат забелешка да ти ја поништат гаранцијата. Убаво си е наведено дека секоја софтверска модификација , освен официјалните апдејти (еднаш во 6 месеци) ке ти ја поништи гаранцијата.
 
Последна промена:

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,718
3,626
Не се разбирам многу во ромови, флешувања, ама доаѓаат со преинсталиран глобален ром колку што знам овие од Сетек.

^ Незнам што си ми реплицирал мене... мојот пост немаше врска со ништо од ова што си пишувал.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
доаѓа со MIUI 8.0.16.0(LXKCNCI_20151104_SZ) Stable со преинсталирани гоогле сервиси.

А во гаранција единствено пишува дека не влегуваат проблеми со софтвер, само хардвер.

Тоа дека од maker е подобро да се земи е подобро 100% (иако немам ништо до сега од него земено, а планирам да земам доста додатоци од камери, рутери, боксој....), ама цената си го направи своето.
 
Последна промена:

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Не се разбирам многу во ромови, флешувања, ама доаѓаат со преинсталиран глобален ром колку што знам овие од Сетек.

^ Незнам што си ми реплицирал мене... мојот пост немаше врска со ништо од ова што си пишувал.
Имав реплицирано за картичката, па потоа го изменив постот. Затоа ти реплицирав. Еве јас ти кажувам, пошо не се разбираш во флешувања, дека секој друг фирмвер/ром ке ја поништи гаранцијата на телефонот. Значи на европски ке се префрлиш после 2 години, или збогувај се со гаранцијата. ;)


доаѓа со MIUI 8.0.16.0(LXKCNCI_20151104_SZ) Stable со преинсталирани гоогле сервиси.

А во гаранција единствено пишува дека не влегуваат проблеми со софтвер, само хардвер.

Тоа дека од maker е подобро да се земи е подобро 100% (иако немам ништо до сега од него земене, а планирам да земам доста додатоци од камери, рутери, боксој....), ама цената си го направи своето.
20151104_SZ ---> Ова е многу стар билд.. 4.11.2015 ? Некој кастум билд е ова? Самоделка ? Не личи ова на официјален Xiaomi build..

P.S: Дефинитивно ова не е официјален Xiaomi build. Којзнае кој кинез се учел да флешува фирмвери во подрум. :) Читни го мислењето број 3, и ке разбереш што правам муабет. Засега (во наредните 2 години, заборави на флешувањето, или кажи збогум на гаранцијата )
Се сомневам дека ке добиеш и OTA (читни мислење бр 5) , пошо ромот е самоделка од подрум на некое 12-13 годишно дете во Шензен. Тоа е тоа. :)

Остај ти што пишува.. Еве пробај флешувај го и пријави проблем кај нив да видиш што ке ти кажат. Не е ова нешто ново, ова е правило со години кај сите дилери/препродавачи на смартфони во МК, меѓукои и официјалниве Мобико ит итн..
 
Последна промена:

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,718
3,626
Не е лошо некој да праша во Сетек во сервис па да ни даде инфо од прва рака.

Гаранција нема шанси да поништат туку-така, ептен да не го заглавиш телефонот да неможе да го оправат па да пробаат да играат на таа карта.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: maci

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Не е лошо некој да праша во Сетек во сервис па да ни даде инфо од прва рака.

Гаранција нема шанси да поништат туку-така, ептен да не го заглавиш телефонот да неможе да го оправат па да пробаат да играат на таа карта.
Прашајте слободно.. Имам неколку телефони дома, и на сите (една од Мобико) друга од Анхоч и третата незнам од каде е, си пишува дека секој обид за промена / флешување на софтвер со неофицијален софтвер (освен официјален, кој што никогаш нема да го видиш) ја поништува гаранцијата. Deal with that. ;)

P.S: Еве јас ке ги контактирам ги контактирав СЕТ за вас и ке ви ја кажам реалноста.
 
Последна промена:

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Верзии на Глобал од типот MIUI 8.0.16.0 не постојат. СЕТ купуваат од дилери некои во Кина, ставаат лажни декларации дека извозник е Xiaomi Кина, и се пријавени (како и Анхоч) за неовластено пуштање во промет на тие уреди. Ми телефон или стигнува со фабрички кинески софтвер или со Официјален Глобал. Но таму во кина никој не става официјален софтвер поради фактот што вметнуваат програми кои не смеат да ги стават, а со тоа и поратоците што се внатре се незаштитени. Плус тие телефони нема никогаш да имаат ОТА апдејт, а има многу проблеми на некои модели и со BL статусот. Ова е официјален став на Ми, и на сите нас кои сме техничка поддршка, нема тука тајни.

А за цената, тоа е нивно право што сакаат да прават, но како што ми изгледа тие цени се без ддв, а зошто се така тоа е надлежност на други институции, не на мене и не на овој стручен форум.
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Ок де, ке сменам ром, ке напраам бекап, ке се зезне нешто, праам ресторе на фабрички, и?
Физички лица може да прават што сакаат, нивно право. Кај мене важи гаранцијата затоа што софтверот е оригинален и знам дека нема ништо да му биде на телефонот. Тој кој го инсталирал некој Суљо од Шензен може да ти се укочи при флешување и да не го откочиш, затоа можеби нема гаранција..
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Може едно прашање до сите кои имаат Ми телефон од СЕТ?
Сменете јазик на МК (ако има), отидете во About и кликнете на Contributors/Придонесувачи и постирајте тука скриншот.
 

DarkEnchanter

Practice makes perfect
17 август 2014
1,768
1,266
Скопје
Физички лица може да прават што сакаат, нивно право. Кај мене важи гаранцијата затоа што софтверот е оригинален и знам дека нема ништо да му биде на телефонот. Тој кој го инсталирал некој Суљо од Шензен може да ти се укочи при флешување и да не го откочиш, затоа можеби нема гаранција..
Јасно е за тебе...
Него јас сакав да кажам дека постои начин ако сакаат сет да те изиграат за софтверот, дека 99 посто може да си напраиш бекап и да си го вратиш на фабрички како што си го купил...
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Јасно е за тебе...
Него јас сакав да кажам дека постои начин ако сакаат сет да те изиграат за софтверот, дека 99 посто може да си напраиш бекап и да си го вратиш на фабрички како што си го купил...
Неможеш, тој нивни „фабрички“ не постои...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,049
29,072
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не е лошо и да се престане да се збори на Сет, не е фер за the_maker, не дека можам да ви забранам или било што али не ми е коректно.
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Постои ако му напраиш бекап :)
Па ќе го отклучиш BL, ќе правиш бекап во TWRP за да ти важи гаранција на Mi телефон????
Тоа се коси со све што јас и тон други сме направиле за заедницата на Ми како и за самиот Ми.. :) Odlicen projekat
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Ок де, ке сменам ром, ке напраам бекап, ке се зезне нешто, праам ресторе на фабрички, и?
Како ке направиш бекап на комплетен ром, кога немаш TWRP инсталирано ? За да инсталираш TWRP ти треба отклучен бутлоадер. И отклучувањето на бутлоадерот ке ти ја поништи гаранцијата. Како ке им објасниш во СЕТ, зошто си отклучувал бутлоадер? За лепи очи? Не држи муабет ова.
 
Последна промена:

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Ќе треба да заклучуваш бутлоадер после ресторе бекап од twrp,
Па да "гасиш" tampered знаменца,
Па дрндуфки...
Ќар до гуша...

Доколу не ви се ризикува и сакате апла Гаранција у праба смисла на зборот ГАРАНЦИЈА
Трк до hi.mk, платете плус 1000-2000.ден и бидете си раат ;)

За фирмверот на СЕТ сите знаеме веќе дека е кастм/подрумски РОМ фром Чајна

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
970
1,324
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
WD10EZEX 1TB+ SSD 500gb
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
ASUS Strix GTX 1070 8G GAMING
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
A4Tech V7 Bloody
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
Како сака нека ги носат, ако не се refurbished се добива супер телефон за џабе пари. 8000 денари за с808 е феноменална цена. Најверојатно доаѓаат со вендор ром, исто како и телефоните нарачани од онлајн сајтови како Алиекспрес. Не може секој да го среди софтверот ама за упатени и на тоа се наоѓа чаре. Сет е варијанта измеѓу нарачка од нет и купување од hi.mk. Не чекаш 20 дена да ти стигне телефонот, ама па софтверот не ти е среден на готово. Во секој случај добро е да се има повеќе опции.
Јас лично не се согласувам дека треба да се престане да се зборува за Сет и други извори на купување. Секоја дискусија од која се добиваат повеќе информации и членовите имаат бенефит, вреди да се води на форум.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,883
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно