• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
357
225
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Стварно, што чудо е ова?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Не ме разбра, 625 е Helio X10 со подобра ефикасност - батерија, подобра графичка, генерално слични се, може да биде малце побрз S625 али генерално тоа е тоа од аспект на процесирачки перформанси, како чипсет иначе е доста подобар.
богами не ти се разбира реченицава :)
сериозно
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,049
29,071
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Процесорите користат исти ARM јадра, A53-ки, скоро иста фреквенција, и иста количина на истите. X10 е процесор на медиатек, 625 е на QC, 625 користи 14nm процес, додека Helio X10 28nm, 625 има подобра графичка исто така, и поддржува повеќе функции, има подобар модем - и е генерално подобар чипсет. Од аспект на перформанси (CPU) разликата е мала, како целосен чипсет 625 е подобар, тоа е тоа.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
не е искочен уште.

ONTOPIC !

Лапајте свежо печено свинско
6.10.13
CHANGELOG

Home screen
Fix - Part of UI for deleting apps wasn't visible on light backgrounds (10-11)

Camera
Fix - Face frame appeared when recording video in some cases (10-11)

Settings
Optimization - Set start and end time for Read mode even when it's off (10-10)
Optimization - Separate App lock from Privacy protection password (10-12)
Fix - Music could be activated only in the Settings in some cases (10-11)

Calendar
Optimization - Bigger fonts in month view (10-11)
Optimization - Holidays are marked in a more obvious way in the month view (10-11)

Notes
Optimization - A switch in the settings for showing only quick notes (10-11)

Security
New - Added automated tasks in Security (10-11)
https://xiaomi.eu/community/threads/6-10-13.35585/

интересно е ова во changelog-от:

- Fixed download speed limit (hope for all devices)
И да , ладен туш во овој билд.. :(

Status: Done
(HMNote3, HM2XTDPro, HM2XWCPro suspended
MI4c, MI4S, MIPAD2, HM3, MINotePro delayed

MI5S, MI5SPlus added)
 
Последна промена:

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk

conquaestor

Gaining Experience
9 октомври 2010
332
284
Не ли го бива последниов апдејт? Претходниот го баталив, за сегашниов чекам кориснички одзив. Уат ту ду? За РН3, ту апдејт ор нат ту апдејт?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Не ли го бива последниов апдејт? Претходниот го баталив, за сегашниов чекам кориснички одзив. Уат ту ду? За РН3, ту апдејт ор нат ту апдејт?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
За тој сите последни верзии се одлични..

Sent from my MI 5
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Последна промена:

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Жити се, од каде ги симнувате ромовиве, по 10 саати се симињаат, се да им ебам
Не си ни прв ни последен што го кажува истото. По последните 2 ром(ови) го имаат тој проблем со спори мирори за ромовите.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,244
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Treba mejker ako ima brz D/U na internet da gi simne i da gi prikaci na Mega.co.nz i polesno da ni bide da gi simneme posle
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Некои мирори се спори, точно.
Јас лично немам проблем,
брзо се симнуваат со IDM,
па и без IDM.
(Полскиот мирор е денес спор, точно)

Иначе,
Скоро на секој "официјален" миуи форум модераторите замолуваат да не се креираат мирори на google drive, dropbox, mega и слично,
Најверојатно затоа И нема мирори на горенаведените сајтови за шерување/линкање.

Полскиот е моментално 64KB/s


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Немам време да ги ре-постирам на друго место, инаку можам јас не е проблем. Тоа е, пробајте со некој DM од celogeek..

Sent from my MI 5
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Дечки кој е најдобар модел за 200-250 евра? Нормална големина.
Redmi 3S со 3/32 ГБ меморија, и нешто под тоа е..

Појаки има, но со 5.5'' екрани, не се компактни.

Sent from my MI 5
 

DarkEnchanter

Practice makes perfect
17 август 2014
1,768
1,266
Скопје
Треба цел ден да го остаам да се симне...

Прееска 4 саата уште ни до пола не беше и го прекинав ми пукна филм...

Прошлиот апдејт го имаше некој на гугл драјф ставено па така го симнав..

Порано си беше се топ и н целио гик и на афх

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,877
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно