• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
користам нлб клик на ротиран самсунг не би требало ни на ротиран шаоми да има проблем
Мислам дека проблемот беше лимит од 3000 ден ако е рутиран, но не знам точно пошто не користам..

Sent from my MI 5
 

fenomenmk

Gaining Experience
16 март 2015
83
81
Мислам дека проблемот беше лимит од 3000 ден ако е рутиран, но не знам точно пошто не користам..

Sent from my MI 5
Лимит има на комерцијална е-банка за рутиран уред. Се друго си е функционално. Сметки плаќање ....


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
428
588
Го препорачав Redmi 3 Note Pro на еден другар ама моментално го нема на лагер во Hi па додека чекаме да стигне да ве прашам,

1. Дали телефончево сеуште важи за best bang for the buck од Xiaomi кај нас? Според мене да, ама не сум во тек да не е најавено нешто ново, видов нешто со MTK чипсет ама јас би ги скокнал нив.

2. Дали има некоја верзија на софтвер што е позната како најстабилна или што се вика пали-вози? Другарчево доаѓа од iphone, па не би го ставил на еднаш неделно update или слично, ниту па сакам бејбиситер да му бидам на телефонот :D
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Го препорачав Redmi 3 Note Pro на еден другар ама моментално го нема на лагер во Hi па додека чекаме да стигне да ве прашам,

1. Дали телефончево сеуште важи за best bang for the buck од Xiaomi кај нас? Според мене да, ама не сум во тек да не е најавено нешто ново, видов нешто со MTK чипсет ама јас би ги скокнал нив.

2. Дали има некоја верзија на софтвер што е позната како најстабилна или што се вика пали-вози? Другарчево доаѓа од iphone, па не би го ставил на еднаш неделно update или слично, ниту па сакам бејбиситер да му бидам на телефонот :D
Си држи "име" суште RN3Pro.

"клај" му Miui 8.x.x.x Global Stable и ич не му се замарај.

(последен Global Stable од en.miui.com
е 8.0.5.0,
али сите верзии работат стабилно,
разлика дали е miui 7 или miui 8.

Иначе и со неделен/бета апдејт од xiaomi.eu ќе му работи одлично и нема да има замарање, поготово ако е небаш захтевен корисник)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Го препорачав Redmi 3 Note Pro на еден другар ама моментално го нема на лагер во Hi па додека чекаме да стигне да ве прашам,

1. Дали телефончево сеуште важи за best bang for the buck од Xiaomi кај нас? Според мене да, ама не сум во тек да не е најавено нешто ново, видов нешто со MTK чипсет ама јас би ги скокнал нив.

2. Дали има некоја верзија на софтвер што е позната како најстабилна или што се вика пали-вози? Другарчево доаѓа од iphone, па не би го ставил на еднаш неделно update или слично, ниту па сакам бејбиситер да му бидам на телефонот :D
1. Да, се уште нема конкуренција доследна.

2. да 6.9.15 Неделната европска.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,244
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
@the_maker кога се очекуваат нови залихи на Redmi Note 3 Pro верзиите и дали ќе има промени на цените? Од друго место, не планирам да земам.
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
@the_maker кога се очекуваат нови залихи на Redmi Note 3 Pro верзиите и дали ќе има промени на цените? Од друго место, не планирам да земам.
Вторник - среда стигаат, за друго ќе се договориме :)

Sent from my MI 5
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,049
29,071
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
1. Дали телефончево сеуште важи за best bang for the buck од Xiaomi кај нас? Според мене да, ама не сум во тек да не е најавено нешто ново, видов нешто со MTK чипсет ама јас би ги скокнал нив.
Да. Најизбалансиран уред е.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,751
2,303
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Да. Најизбалансиран уред е.
И јас ова го потврдувам, го користам веќе неколку месеци, проблеми=0 ... моментално нема ни од блиску подобра понуда ни за пари ни со спецификации ... едино ако си по појака камера LG G4 ама тоа е ем по скапо ем губиш многу предности кои ги има Редми-то (понов хардвер, помалку грее, многу појака батерија 2х) на сметка на само по профи камера.
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Еве инфо за сега, чисто да си знаете, пошто ме прашувавте. Ќе има и преднарачки од понеделник а ако некој сака плус нека пише и ПП.

Mi 5S со 3/64 ќе почнува некаде околу 23.500, исто како Ми 5,
Mi 5S со 4/128 околу 27.000,
Mi 5S Plus - 4/64 од 26.500,
Mi 5S Plus - 6/128 од 29.900.

Sent from my MI 5
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Redmi Note 3 Pro - не успеав никаде да видам дали има Scratch Resistant екран?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,877
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно