• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
^
Сигурно ќе излезат
custom kernel-и
(Ако не се И веќе излезени)
И ќе може да се мења клокот и се останато.

(незнам колку би се осетило разлика при секојдневно користење од типот сурфање, viber, youtube итн итн,
од
Mi5 клокнат на 1.8ghz
до
Mi5 клокнат на 2.1ghz.

При играње heavy 3D игри би се осетила разлика верувам.)


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,731
9,119
Скопје
Нормален корисник нз дали би ги приметил.
Мене ме интересира што прават ненормалните корисници на телефон, рендерираат?
И ненормални корисници нема да приметат таква разлика освен ако не пуштат бенчмарк и не направат споредба.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,049
29,072
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
10-15%.
Нормален корисник нз дали би ги приметил.
И иначе може ќе искочат кастом кернели и ке можеме и ние што иаме 3/32 да го напраи како ми5 прајм
Тешко тоа, но може да се клокне и да се намали разликата.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Она што го пишав во темата за Самсунг Ноте 7 еве го и овде.. Реков дека секој производител, буквално секој има бекдор во својот ром. Е сеа зошто и како се користи не навлегувам.
http://thehackernews.com/2016/09/xiaomi-android-backdoor.html?m=1
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Aster MK

Gaining Experience
27 јули 2015
330
333
Она што го пишав во темата за Самсунг Ноте 7 еве го и овде.. Реков дека секој производител, буквално секој има бекдор во својот ром. Е сеа зошто и како се користи не навлегувам.
http://thehackernews.com/2016/09/xiaomi-android-backdoor.html?m=1
Самсунг сигурно нема незаштитен, неенкрипиран бекдор. Ова е аматерско од Шаоми и треба да се поправи.
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
1. Кога?
2. Треба ли преднарачка?
3. Освен рамот и сториџот, некоја суштинска разлика има ли?
1+2. Ги има, не треба нарачки за него.
3. Нема кај РН 4..
4. Саглам софтвер ќе излезе за 7-14 дена, до тогаш може да „кашла“, значи само за стабилни карактери :)
 
Последна промена:

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Самсунг сигурно нема незаштитен, неенкрипиран бекдор. Ова е аматерско од Шаоми и треба да се поправи.
Затоа не смее да се става непотпишан софтвер на телефонот. За нашиве ЕУ билдови (што ги имаат дел од телефоните што се продаваат во Хај) и за глобалните што се ставаат (кај вториот дел од телефоните) јас гарантирам дека нема backdoor. А дали системски може со апдејт да се инсталира нова апликација, нормално дека може, но тоа е од официјален ОТА сервер, така да не е logger или exploit.
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
@the_maker Не сум во тек, оваа продавница hi.com.mk е твоја ? Планирам да се подновам со нов телефон и сакам со картичка да платам. Кај некој од овие партнери има таква опција ? И овој нов модел што го зборуваш X20 е нова верзија од ноте про 3 и дали го има на лагер или кога ке го има ?
Имаш ПП..
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,794
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Затоа не смее да се става непотпишан софтвер на телефонот. За нашиве ЕУ билдови (што ги имаат дел од телефоните што се продаваат во Хај) и за глобалните што се ставаат (кај вториот дел од телефоните) јас гарантирам дека нема backdoor. А дали системски може со апдејт да се инсталира нова апликација, нормално дека може, но тоа е од официјален ОТА сервер, така да не е logger или exploit.
баш ке проверам еден билд дали постои таква апликација во европскиов ром.
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
баш ке проверам еден билд дали постои таква апликација во европскиов ром.
Може да има, ако има системска функција. Но и да ја има, таа е фабричка, не е backdoor и нема да може да се искористи за exploit, затворен е билдот и потпишан со генерички клуч на Ми, така да немате гајле. Не го зборам ова за џабе.

Sent from my MI 5
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
916
834
Може да има, ако има системска функција. Но и да ја има, таа е фабричка, не е backdoor и нема да може да се искористи за exploit, затворен е билдот и потпишан со генерички клуч на Ми, така да немате гајле. Не го зборам ова за џабе.

Sent from my MI 5
Да не ме гледаш сега што мезам со тоа заднатаврата?

Sent from my HM NOTE 1LTE using Tapatalk
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
^
Сигурно ќе излезат
custom kernel-и
(Ако не се И веќе излезени)
И ќе може да се мења клокот и се останато.

(незнам колку би се осетило разлика при секојдневно користење од типот сурфање, viber, youtube итн итн,
од
Mi5 клокнат на 1.8ghz
до
Mi5 клокнат на 2.1ghz.

При играње heavy 3D игри би се осетила разлика верувам.)


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Не е само тоа, тоа се само двете перформанс јадра, и останатите две јадра имаат фреквенција од 1.36 ghz, додека на стандардната верзија 1.6ghz, што значи помазно ќе работи на послаби апликации каде што овие две јадра ќе се палат. Меморијата е исто на 1333mhz, додека кај стандардната верзија е 1866mhz.
Со тоа што на некој начин ова во перфоманси ќе му дојде како фиктивна 815ка, малце појак од 810/650-652, но и малце послаб од 820, не е сепак целосно флегшип CPU.
А ако гледаме веќе дека не е битно тоа, тогаш може комотно во игра да влезе и RN3P, пошто 650ката не е многу послаба ( сем графичката), барем ќе плати доста пониска сума за уредот.
2000 денари доплата за 64 моделот вредат, не се 100 евра на крај краева..
За разлика кажав, дека приметувам мал downgrade oд rn3pro кој има подобри single core резултати од 820 Lite ( некои 10%), и во повеќето апликации дури е и маалку побрз. Во игри не правам муабет, тука нема дискусија.
Дали е governor во прашање, оптимизацијата од Шаоми, или послабите Singlecore резултати незнам, знам дека во Real Life еxperience e малце поспор од наводно послаб уред ( рн3про), не дека огромна разлика има, али... треба да е обратна во полза на 820.
Јас како корисник на двата уреда би играл така, и место “саката“ верзија на 820, за 2000 денари доплата би си ја зел правата 820.
Дали има разлика меѓу тие два уреда не би знаел, не сум имал можност да ја видам 64ката, теоретски треба да има. А ако нема, тогаш 32ката доколку ми значат тие 2000 денари. 10% доплата за 15-20% подобар CPU, и 100% повеќе сторејџ. Поголема меморија нуди и нешто ситно повисоки перфоманси.
Така да...
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
232
226
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
GSM-овци, што не кажете дека тука е поактивно? :p
 

AlexanderMK

Practice makes perfect
19 мај 2011
1,141
1,790
Скопје
Не е само тоа, тоа се само двете перформанс јадра, и останатите две јадра имаат фреквенција од 1.36 ghz, додека на стандардната верзија 1.6ghz, што значи помазно ќе работи на послаби апликации каде што овие две јадра ќе се палат. Меморијата е исто на 1333mhz, додека кај стандардната верзија е 1866mhz.
GPU кај послабата верзија е на 510MHz, а кај појаката на 624MHz. Тука имаш 20% разлика што не е малце.
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
GPU кај послабата верзија е на 510MHz, а кај појаката на 624MHz. Тука имаш 20% разлика што не е малце.
Све е така, ама нема врска со користењето на телефонот. Одличен е.. Е сега сите знаеа дека е андерклокирана верзија, па не се жалат. Ако некој ептен сака топ-ноч, тоа е само малце поскапо :) за 50 еур разлика никој не се мислел. Сега и Ми Ноте 2 ќе згрми, може дури и утре да има промоција. Тоа ќе биде профи, ама и првите 4-5 месеца и ќе кошта плус. После 1 година веќе има перверзни цени, и ете сега флегшипи од пред 2 години идат за 10к гланц нови :)

Sent from my MI 5
 
Последна промена:

fenomenmk

Gaining Experience
16 март 2015
83
81
Све е така, ама нема врска со користењето на телефонот. Одличен е.. Е сега сите знаеа дека е андерклокирана верзија, па не се жалат. Ако некој ептен сака топ-ноч, тоа е само малце поскапо :) за 50 еур разлика никој не се мислел. Сега и Ми Ноте 2 ќе згрми, може дури и утре да има промоција. Тоа ќе биде профи, ама и првите 4-5 месеца и ќе кошта плус. После 1 година веќе има перверзни цени, и ете сега флегшипи од пред 2 години идат за 10к гланц нови :)

Sent from my MI 5
Е сеа со ценава за година дена утепа :(
Кој ќе издржи толку

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,884
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно