• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mеханички тастатури

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
38
88
Гледам тастатурава ја оценуваат како една од најдобри буџет гејминг тастатури CK552 . Има ли некој искуство со неа и каде би можела да се најде во МК . Сетек , Анхоч, ДД ком нема ваков модел .
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,576
2,667
Гледам тастатурава ја оценуваат како една од најдобри буџет гејминг тастатури CK552 . Има ли некој искуство со неа и каде би можела да се најде во МК . Сетек , Анхоч, ДД ком нема ваков модел .
Чим е Cooler Master, ако ја нема во Сетек, тешко да ја има било каде на друго место.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
360
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
HyperX Pudding Keycaps има некаде кај нас или само од нет порачување?
Прашај во Нексио дали планираат да ги донесат следниве, од G.SKILL. Само што ги пуштија во оптек пред една недела, подобра изработка се од HyperX Pudding.

G.SKILL Crystal Crown Keycaps, White

gskill.com/product/341/342/1602593234/Crystal-Crown-Keycaps,-WhiteClear-Transparent-DesignEasy-to-Read-FontCross-Shaped-MX-Stem-CompatibleStandard-ANSI-104-NA-English-Layout

Ако не ти се чека, можеш одма да нарачаш од KPRepublic, јас баш пред некој ден направив нарачка од кај нив, за колку време ќе стаса незнам али се едни од специјализиранитре сајтови за механички тастатури. Баш подолниот модел е поновата варијанта од Pudding Keycaps со почитлив фонт, и овие излегоа пред две недели и овие се поубави од HyperX Pudding.
kprepublic.com/products/pudding-v2-pbt-doubleshot-keycap-oem-backlit-mechanical-keyboard-white-gh60-poker-87-tkl-104-108-ansi-iso-xd64-xd68-xd84-bm60
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,952
1,458
Прашај во Нексио дали планираат да ги донесат следниве, од G.SKILL. Само што ги пуштија во оптек пред една недела, подобра изработка се од HyperX Pudding.

G.SKILL Crystal Crown Keycaps, White

gskill.com/product/341/342/1602593234/Crystal-Crown-Keycaps,-WhiteClear-Transparent-DesignEasy-to-Read-FontCross-Shaped-MX-Stem-CompatibleStandard-ANSI-104-NA-English-Layout

Ако не ти се чека, можеш одма да нарачаш од KPRepublic, јас баш пред некој ден направив нарачка од кај нив, за колку време ќе стаса незнам али се едни од специјализиранитре сајтови за механички тастатури. Баш подолниот модел е поновата варијанта од Pudding Keycaps со почитлив фонт, и овие излегоа пред две недели и овие се поубави од HyperX Pudding.
kprepublic.com/products/pudding-v2-pbt-doubleshot-keycap-oem-backlit-mechanical-keyboard-white-gh60-poker-87-tkl-104-108-ansi-iso-xd64-xd68-xd84-bm60
Фала за инфо и предлогот, ме интересира дали имаш порачувано од тука, Mechanical Keyboard Catalog and Guide. има и тука некои caps што ми се свиѓаат.

Овие од G.Skill PBT се? Искрено малку не ми се свиѓа оквирот на горниот дел :unsure:
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
360
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Фала за инфо и предлогот, ме интересира дали имаш порачувано од тука, Mechanical Keyboard Catalog and Guide. има и тука некои caps што ми се свиѓаат.

Овие од G.Skill PBT се? Искрено малку не ми се свиѓа оквирот на горниот дел :unsure:
Dual shot PBT се, го читав тоа во News објавата, не ги гледај црните тие се со грдиот оквир (ме потсетуваат на Alienware тастатурите за лаптопите нивни пред 10 години што ги правеа), белите се бонбона.
Mechanical Keyboard Catalog and Guide мислам дека немаат shipping до Македонија.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,952
1,458
Некој да не има доволно black свичеви да му купам да ги сменам сите копчиња на TKL тастатура да не ги чекам од нет. Претпоставувам било кој 3 пински ми одговараат. За redragon k552 станува збор. :)

Ако нема никој пуштете линкче од каде да порачам.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
360
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,080
3,072
Битола
Да предложите онлајн продавница што нуди и праќа свичеви до МК. Барам некоја со брза испорака и разумна цена за испорака. Немам идеја каде да барам вакви нешта. Од али ексрес не ми се чека. Позз.
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,344
5,265
Да предложите онлајн продавница што нуди и праќа свичеви до МК. Барам некоја со брза испорака и разумна цена за испорака. Немам идеја каде да барам вакви нешта. Од али ексрес не ми се чека. Позз.
Евентуално од Ибеј да бараш некој продавач од Англија или поблиску, од Англија за една недела ми имаат стигнувано пратки, ама сега со коронава ни тоа не е сигурно
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
360
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Да предложите онлајн продавница што нуди и праќа свичеви до МК. Барам некоја со брза испорака и разумна цена за испорака. Немам идеја каде да барам вакви нешта. Од али ексрес не ми се чека. Позз.
Продавници за свичеви (од мое искуство, но има и други опции):
- zealpc.net/ - USA/Canada (Помалце од 48 часа до Македонија, 3-7 дена дур да ти ја процесираат нарачката домашните DHL Express <- Лошковците, 22$ shipping, над 200$ free shipping, не ја препорачувам втората опција на пратка вредност 204$ нашиве DHL ми ги ставија во царинска тарифа со преклопници и ми наплатија 15% царина + 18% ДДВ и нивната DHL-овина, скоро + 100$ трошок, route tracking)
- candykeys.com/category:switches - EU (Досега сеуште немам ништо нарачано од кај нив, мислам дека е DHL низ Германија, може да е обична пошта или ЕМС кај нас, од нивниот сајт: „ CandyKeys ships using Deutsche Post, DHL and DPD as well as FEDEX “)
- keygem.store/collections/switches - EU (7-10 дена, обична пошта до дома, освен ако не е поголем пакет може да те викнат да си го подигнеш, route tracking)
- kbdfans.com/collections/switches - Кина испраќаат исклучиво FedEx (4-5 дена стига со route tracking, 22~25$ shipping)
- kprepublic.com/collections/switch - Кина, може да ти побараат да доплатиш 15$ само за да испратат по копнена линија (route tracking, само може да не им функционира)
- www.keychron.com/collections/keychron-mechanical-keyboard-switches - (UK компанија со проиводство од Кина, испорака 3 дена дома на рака со погоренаведените DHL Express, овој пат не ми наплатија ништо, трошок за транспорт 50 Eur од официјалниот UK сајт, route tracking),
- www.aliexpress.com/store/910369067?spm=a2g0o.productlist.0.0.74b81fdcUkpuCj - официјален сајт на Keychron на Али, малку поевтин транспорт само 10 до 14 дена дур да ти стигне пратката
- kailh.aliexpress.com/store/group/Keyboard-switches/4670072_514583545.html?spm=a2g0o.store_home.pcShopHead_12560924.1_0 - официјален сајт на Kailh свичеви (10 дена, обична пошта до дома)

Од било каде и да нарачуваш свичеви гледај да биде вкупната нарачка (со се транспортните трошоци) под 90 Eur. да не ти опнат +15% царински трошок ко на мене.

Што свичеви те интересираат? Linear, Tactical, Clicky? Прашај може некој од нас да има вишак што му останале.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,080
3,072
Битола
Продавници за свичеви (од мое искуство, но има и други опции):
- zealpc.net/ - USA/Canada (Помалце од 48 часа до Македонија, 3-7 дена дур да ти ја процесираат нарачката домашните DHL Express <- Лошковците, 22$ shipping, над 200$ free shipping, не ја препорачувам втората опција на пратка вредност 204$ нашиве DHL ми ги ставија во царинска тарифа со преклопници и ми наплатија 15% царина + 18% ДДВ и нивната DHL-овина, скоро + 100$ трошок, route tracking)
- candykeys.com/category:switches - EU (Досега сеуште немам ништо нарачано од кај нив, мислам дека е DHL низ Германија, може да е обична пошта или ЕМС кај нас, од нивниот сајт: „ CandyKeys ships using Deutsche Post, DHL and DPD as well as FEDEX “)
- keygem.store/collections/switches - EU (7-10 дена, обична пошта до дома, освен ако не е поголем пакет може да те викнат да си го подигнеш, route tracking)
- kbdfans.com/collections/switches - Кина испраќаат исклучиво FedEx (4-5 дена стига со route tracking, 22~25$ shipping)
- kprepublic.com/collections/switch - Кина, може да ти побараат да доплатиш 15$ само за да испратат по копнена линија (route tracking, само може да не им функционира)
- www.keychron.com/collections/keychron-mechanical-keyboard-switches - (UK компанија со проиводство од Кина, испорака 3 дена дома на рака со погоренаведените DHL Express, овој пат не ми наплатија ништо, трошок за транспорт 50 Eur од официјалниот UK сајт, route tracking),
- www.aliexpress.com/store/910369067?spm=a2g0o.productlist.0.0.74b81fdcUkpuCj - официјален сајт на Keychron на Али, малку поевтин транспорт само 10 до 14 дена дур да ти стигне пратката
- kailh.aliexpress.com/store/group/Keyboard-switches/4670072_514583545.html?spm=a2g0o.store_home.pcShopHead_12560924.1_0 - официјален сајт на Kailh свичеви (10 дена, обична пошта до дома)

Од било каде и да нарачуваш свичеви гледај да биде вкупната нарачка (со се транспортните трошоци) под 90 Eur. да не ти опнат +15% царински трошок ко на мене.

Што свичеви те интересираат? Linear, Tactical, Clicky? Прашај може некој од нас да има вишак што му останале.
@Fatal1ty_ ни недостига опција Sticky за вакви некои корисни коментари. Си кликаш категорија стики и ти ги листа сите вакви коментари во дадена тема. @MadBuldog Мене всушност ми треба само ЕДЕН единствен свич за сега за да истестирам и се научам менување па да си порачам цел комплет. Небитно каков свич, само да е компатибилен со Cherry MX PCB -- така што ако некому се наоѓа само ЕДЕН свич за да повежбам прелемување на стара тастатура, би му купил.
 
Последна промена:

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,080
3,072
Битола
Имаш букмарк на постови, стај го во букмарк и ќе ти биде при рака.
Тоа супер за лична употреба. но, редовно се случува членови исти прашања да поставуваат, па еден таков sticky (common букмарк) систем за сите членови знам се наоѓа редовно на платформи како дискорд.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,171
27,675
kalco.ru
Верувај ми и popup да се појавува, и да излага од монитор да им мава заушки пак ќе го игнорираат. Најлесно им е да прашаат одколку да се потрудат да пребараат. Ефектот ќе биде нула, веруј.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
360
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
@Fatal1ty_ ни недостига опција Sticky за вакви некои корисни коментари. Си кликаш категорија стики и ти ги листа сите вакви коментари во дадена тема. @MadBuldog Мене всушност ми треба само ЕДЕН единствен свич за сега за да истестирам и се научам менување па да си порачам цел комплет. Небитно каков свич, само да е компатибилен со Cherry MX PCB -- така што ако некому се наоѓа само ЕДЕН свич за да повежбам прелемување на стара тастатура, би му купил.
Во тој случај, најдобро би ти било да нарачаш еден свич тестер, ги има на претходно наведените сајтови. Ем ќе испробаш различни типови на свичеви ем ќе можеш, тој што ќе ти се бендиса да го пробаш да го залемиш. Само претходно провери дали се 3 пински или 5 пински свичевите кај тебе, и да нарачаш 5 пински лесно се конвертираат во 3 пински само ќе ги скратиш 2-те пластчни пинови.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,080
3,072
Битола
Прашање:

Дома имам стара Thor 300, дали знаеете дали свичевите нејзини се компатибилни со Cherry MX PCB. Си велам да ги извадам и со нив да тестирам наместо да купувам.
 

kikomir

Gaining Experience
30 јуни 2015
59
66
Прашање:

Дома имам стара Thor 300, дали знаеете дали свичевите нејзини се компатибилни со Cherry MX PCB. Си велам да ги извадам и со нив да тестирам наместо да купувам.
Како што можам да видам на нет, таа тастатура има Outemu свичеви така да со оглед дека све се тоа MX клонови, компатибилни се.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,675
Мислења
830,284
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно