1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

 1. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  285
  166
  23 Февруари 2017
  Машко
  Некој да има користено од kailh и gateron црвени да кажи искуство кој се по smooth
   
 2. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  344
  165
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Gateron-ot во мое мислење се полесни и по smooth
   
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,779
  3,884
  12 Јануари 2016
  Машко
  Во заедницата обично kailh важат за „помазни“ поконкретно box варијатантата на red (kailh), но тоа се разбира е субјективно и поединец може да го доживее различно. Доживувањето зависи и од квалитетот на тастатурата.

  Имам во фиока kailh box red, но не се во тастатура па не можам да ти понудам да ги пробаш.
   
 4. hpetrovski

  hpetrovski
  Gaining Experience

  56
  93
  22 oктомври 2018
  Машко
  3D Artist
  Ради BOX дизајнот, Kailh исто треба да имаат помалку switch wobble, ама од мое искуство, Gateron обично имаат најмазни стемови. Не сум сигурен за pre-built тастатура, ама ако имаш опција да правиш своја или hotswap, Gateron Yellow важи за најмазен affordable линеар свич на маркетот. Во секој случај, не земај линеар Cherry направен после 1994.
  [​IMG]
  (Лево Gateron Red, десно нов Cherry Red)
   
 5. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  367
  617
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Gateron Yellow се путер!
   
  На SpiritBond и hpetrovski им се допаѓа ова.
 6. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,682
  1,776
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Кај би можел да најдам посебни keycaps или цел сет keycaps за SteelSeries Apex M800?

  3 копчиња се скршени (доле кај што се закачува на свичот) ама не ми се верува дека би нашол копче по копче, најверојатно цел сет.
   
  На hpetrovski му/ѝ се допаѓа ова.
 7. hpetrovski

  hpetrovski
  Gaining Experience

  56
  93
  22 oктомври 2018
  Машко
  3D Artist
  Од тоа што имам прочитано досега, SteelSeries не продаваат афтермаркет капачиња за QS свичеви, само за MX style. Малце garbage, if you ask me. Steelseries Apex M800 - Keycap repair by JohnPasMcClane нека ти испринта некој неколку вакви за да ги залепиш долу каде што се кршат за привремено да го решиш проблемот и пиши им мејл на стилсирис директно за капачињата, можно е да се нафатат да ти пратат некое капаче.
   
  На -={K-O-R-U-N}=- му/ѝ се допаѓа ова.
 8. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  285
  166
  23 Февруари 2017
  Машко
  Не пуштаат до МК :/
   
  На hpetrovski му/ѝ се допаѓа ова.
 9. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,682
  1,776
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Другарче има 3D Printer, ќе пробам со линкот од @hpetrovski, ветува :)
   
  На hpetrovski му/ѝ се допаѓа ова.
 10. hpetrovski

  hpetrovski
  Gaining Experience

  56
  93
  22 oктомври 2018
  Машко
  3D Artist
  Штета што нема шипинг до МК. Сепак пиши им ти, не знаеш што може да вратат :) Објективно, треба АБС капачиња да се третираат како потрошен материјал, уште не ми е јасно како може да направиш proprietary свич дизајн без да понудиш капаче за истиот на маркетот.
  P.S.A. Не земајте non-MX style тастатури во иднина(освен Topre).
   
 11. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,682
  1,776
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Пишано е одма тоа :)
  Се согласувам со non-MX, ама оваа е поклон па да се среди, али копчињата се ептен осетливи, да ги погледнеш на криво, се крши тоа од доле... „флегшип“
   
 12. architect

  architect
  Unstoppable

  1,972
  2,360
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  [​IMG]
   
  На farkizz и -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
 13. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  165
  101
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  И што е разликата спрема ова и поскапите модели? Изработката е видов, алуминиумска со пластика е. Durability? Не се Cherry MX свичовите...
   
 14. bobipp

  bobipp
  Gaining Experience

  318
  176
  13 ноември 2009
  Ајде кој ќе купи прв да сподели какви се :p? Ама во понуда има само со плави свичеви.

  Инаку го сретнав видеово каде се претставени најпопуларните свичеви:


  Според ова, испаѓа дека сум за црвени, поради тоа што ми е битно на домашниве да не им штрака тастатурата. Но, во случај тоа да не е ограничување скоро сум сигурен дека би одел со плави :geek: Искуства со кафените? Некои викаат дека не им се допаѓа баш тој суптилен тактилен момент што треба да направи да почувствувате кога се случило активирањето на копчето.

  Ќе ми биде заебан изборот на нова тастатура :(. Ја видов и оваа во Сетек, CM MK110 Некој искуство со овие хибридни Mem-chanical тастатури?
   
 15. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  285
  166
  23 Февруари 2017
  Машко
  Би рекол дека кафените се тука некаде со црвени со звукот а за искуство кафените од чери се сра*е (мое мислење) затоа што не се осеќа тактилноста па јас ги сметам чери кафени како потешки црвени. Моментално користам Kailh Speed Copper што се осеќа тактилноста и е точно кога ќе се регистрира копчето.
   
 16. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  302
  669
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  Избенувај ѓи тие, го реплицираат звукот на плавите, а за филингот се скроз како мембрани.
   
 17. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  367
  617
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Да се разбереме околу бучноќата на тастатурите: Механичките тастатури се побучни од обичните мембрански, затоа што нема парче силикон/гума што дампа под копчињата. Звукот на механичките тастатури не е side-effect туку е feature. Јас заради звукот ги сакам највеќе. Има нешто коа пукаш код како од шарец.

  Ако сакате бесшумни тастатури:

  0: Купете си Apple Magic Keyboard или некое слично даљинско.
  1. Не купувајте клики свичеви. Сите свичеви освен clicky се генерално тивки. На пазаров тука има само blue (Outemu, Kailh и Cherry) од клики, бегајте од овие.
  2. Научете се да куцате до точка на актуација, не правете тн. bottom-out да мава капачето најдолу, со што се прави звук - ова е најчеста причина за звучност кај механичките тастатури, а не свичот. Не е толку грев, ја правам боттом аут после 100 години на механички тастатури, ама па не ми смена звукот :)
  3. Ставете о-ринг. Ефтини се, сега бар секаде ги има. Дампираат звук од мавање до долу (bottom out).
  4. Купете салам тастатура. Што подобар билд е (Alu/Brass plate, Alu/Brass body) тоа помалце ќе се деформира, крцка, пука, грчи итн итн.
  5. Ставете ја тастатурата на mat.
  6. Thoc е најбоља работа на свет. Embrace it.
  7. Затворете ја вратата.
  8. Отселете се од дома.
  9. За тие во брак - Разведете се и mechanical keyboards are life.
   
  На tupacan, srle89, Joco Ilievski и уште 6 други им се допаѓа ова.
 18. hpetrovski

  hpetrovski
  Gaining Experience

  56
  93
  22 oктомври 2018
  Машко
  3D Artist
  +1 За deskmat. Во мојот случај, со еден дескмат тастатурата ми е потивка за барем 30%, ако не и повеќе. Со два е уште поголем ефектот, ама ме нервира вака пошо пропаѓа надолу ко ќе стиснеш посилно. Исто така ако имате можност сами да си ја склопите тастатурата, подмачкувањето на свичеви доста ги намалува високите фреквенции што генерално звучат лошо кога ботом-аутнуваш. И ве молам бегајте од mem-chanical тастатури, for the love of god.
   
 19. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  285
  166
  23 Февруари 2017
  Машко
  Дескмат + сунѓер = милина да се слуша, да се рачисти малце низ светот коронава и ќе порачам некои сунѓери и lube (заборајв збор на МК)
   
 20. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,904
  3,355
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Во брак сум и уште не ме отселиле од дома
  Инаку, дескмат, орингови, итн, колку вреди да се "замарам" имајки cooler master 550 (gateron blue), во случај да ми притреба да ја стишам тастатурата? Или евентуално да гледам diy тастатура па да земам посебно свичеви итн итн (за ова пинг и до @fuzzjaw ) ако добро се сеќавам дека ти имаше и таква тастатура
   
  На hpetrovski му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,129
  1,471
  26 Март 2016
  Даскал
  Зошто? Кој ти прави проблем? Бабата или жената? :D
   
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,904
  3,355
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Сега за сега никој, не сум домапес, ама ко ќе стигни новиот член ќе треба најверојатно да се стиши :)
   
 23. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,382
  2,229
  13 Јануари 2014
  Машко
  Немав custom/DIY солуција, мојата беше Anne Pro со o-rings и DSA капачиња. Инаку, исто беше со Gateron Blue.

  Она што јас го увидов е дека гласен свич, како сините од Gateron/Cherry, колку и да пробаш да го правиш потивок, ќе си остане гласен. O-ring ќе ја намали галамата на bottom out (а попаметно е како што кажа @dekomote погоре, да не се прави воопшто bottom out), deskmat или поголем mouse pad (пробани и од 3 и од 4 милиметри дебелина) ќе намалат малку острина на звукот, сунѓер под PCB исто така намалува малку острина, ама на крај на денот, кликот е тука и е гласен as fuck.

  На крај на муабетот, кога почна да ме нервира кликот, сменав тастатура. Ставив o-rings за upstroke, подмачкав со 205g0, и сега тастатурата едвај се слуша. Немам намера да ја менувам, а ако евентуално склопам DIY како втора тастатура, ќе одам на Zilents или нешто слично, тактилно ама никако клик.

  TL;DR, ако ти притреба да ја стишиш, барај нова. Се друго не ти го решава проблемот до крај.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Nethervor

  Nethervor
  Gaining Experience

  100
  140
  19 Јули 2013
  Машко
  O-rings во некоја "локална" продавница има?

  Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
   
 25. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  285
  166
  23 Февруари 2017
  Машко
  Да провериш кај продавници што продават штрафчиња/алати, види големина на о-rings колкава и пробај среќата
   
Слични теми
 1. ipowerboy93
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,449
 2. Banjifiko
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,695
 3. coNNectMKD
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,094
 4. The_EvilLord
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  312
 5. omegaRED
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,707
Вчитување...

Сподели

Вчитување...