1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

1. ARMac

ARMac
    Орган

6,467
    7,454
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Прашањето е ако на тастатури од 200 денари се наоѓаат media keys кои се несомнено корисни, зошто на тастатури од 5-6 иљади ги нема. Дури ни како FN+Fx како што има натек ефтиноќата.

2. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,663
    1,758
    6 ноември 2012
    Машко
    Мрежен администратор, IT, BTC
    Пошо се „неозбилни“ додатоци :) На гејминг ориентирани тастатури имаш повеќе тракатанци (најчесто).

3. ARMac

ARMac
    Орган

6,467
    7,454
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Најбоља работа ми е +/- volume на тастатура кога има. Особено на лаптоп, ама и на десктоп пошто слушалките што ги користам немаат потенциометар, а кога не се уштекани звучките од монитор ги користам.

На borcep, Kajsibebraat, DaVoRkNe и уште 3 други им се допаѓа ова.
  4. Enquito

Enquito
    On your way to fame

1,115
    660
    8 Август 2017
    Машко

Да прашам дали користел некој ваква ергономска тестатура, се мислам да прејдам наскоро поради големи болки при долго куцање на тестатура, но се плашам дека ќе ми треба долго време да се навикнам, сепак цел живот имам мускулна меморија на Кверти тестатура.

5. Mao

Mao
    On your way to fame

1,150
    702
    5 Јуни 2007
    Машко
    Друже за 300$ се надевам дека тастатурата ти ја доставува цура од тајланд и добиваш "extra" уз неа.

На Joco Ilievski и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  6. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,747
    3,844
    12 Јануари 2016
    Машко
    Да.

Апсолутно не, затоа што „монотноста“ е субјективна а објективно како ти ќе ги доживееш можеш да заклучиш само од позиција на искуство (кое го немаш).
    Ете гледаш и кафеавите погрешно ги класифицираш... Не е важно, или ќе откриеш сам преку искуство или ќе останеш на првата механичка тастатура и ќе мислиш дека знаеш.

Јас за почетниците имам само еден фиксен совет: Идете или на линеарни или на тактилни свичеви. Кафеавите ретко кој ги сака (обично се тие кои останале на првата тастатура). Повеќето што почнале со кафеави, порано или подоцна ги смениле тастатурите и никогаш веќе не се вратиле на тастатура со кафеави свичеви.

7. comakot

comakot
    Gaining Experience

278
    162
    23 Февруари 2017
    Машко
    Јас зедов тастатура со кафеави како додаток, одвај чекав да ми стигнат други свичеви. Тактилност 0, линеарни што малку потешко се притискаат според мене, јас пробав гатерон па можи чери се поразлични или пак каилх се подобри.

На hpetrovski му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Enquito

Enquito
    On your way to fame

1,115
    660
    8 Август 2017
    Машко
    Да ама кога работиш и си на тестатура 8+ саати на ден можеби и не е така лоша инвестиција?

9. 1s3ct0wN

1s3ct0wN
    Gaining Experience

203
    149
    18 Септември 2013
    Зависи многу знам јас што работат 50+ часа неделно на компјутер и немаат тастатура од $300

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација

10. Ate97

Ate97
    Gaining Experience

40
    63
    29 Април 2017
    Машко
    Software developer
    Пробај со друг keyboard layout како dvorak ако немаш пробано. Другарче има проблеми со зглобовите го користи.

11. moongose

moongose
    Unstoppable

2,260
    2,493
    19 Јули 2013
    Едно време работев на тастатура со коси копчиња и морам да признаам дека помалку замараше од овие обичните.
    Не беше оваа, ама такви беа копчињата. Те тера рацете малку под агол да ги држиш и некако се во поприродна положба додека куцаш. Не е механичка.

Инаку мајкрософт уште многу одамна правеше вакви ергономски тастатури, wave natural, некои такви зборови имаше во имињата.

12. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,328
    2,071
    13 Јануари 2014
    Машко
    Зависи од меракот. Јас сум 8+ саати на ден пред компјутер и цело време пишувам, тоа ми е работата. Шалтам меѓу прилично солидна тастатура, и вградената од лаптопот одвреме навреме. Има разлика, да, ама и со поефтина се поминува.

Инаку за ergo layout, без оглед на тоа дали е сплит или не, не би препорачал без да пробаш. Зависи многу од тоа како си навикнат да пишуваш и дали би можел да ја смениш таа навика, ама ако пример J ја куцаш со лева рака, а ти е на десниот дел од тастатурата, ќе бара навикнување и ќе се нервираш.

На dekomote му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Enquito

Enquito
    On your way to fame

1,115
    660
    8 Август 2017
    Машко
    Не се сите зглобови исти, а се согласувам дека сите овие ергономски тестатури се преценети и прескапи, но ете си имаат пазар за тоа затоа постојат ErgoDox и Kinesis.

На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
  14. dekomote

dekomote
    On your way to fame

361
    609
    11 ноември 2014
    Машко
    Програмист

На The-spiki, Joco Ilievski, Lokvan и уште 3 други им се допаѓа ова.
  15. boksata

boksata
    Gaining Experience

207
    213
    27 Декември 2017
    QA Engineer
    CHICONY KB-9938 Ergonomical 3D US/MK

Lokvan, DaVoRkNe и на 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
  16. 1s3ct0wN

1s3ct0wN
    Gaining Experience

203
    149
    18 Септември 2013
    На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,747
    3,844
    12 Јануари 2016
    Машко
    Tие им се едно 15-20 години на лагер. Треба некој од зае*анција да купи, нема да можат да ги најдат во магацин.

Инаку ОК тастатури, кој може да се навикне на лејаутот. Мембрани, ОК изработка, штета што е staggered row лејаутот. Имав на времето баш таква, и баш од СЕТ... Сеуште истите ги продаваат. Упорни се ако ништо друго. :D

На acikaaa и The-spiki им се допаѓа ова.
  18. hpetrovski

hpetrovski
    Gaining Experience

42
    78
    22 oктомври 2018
    Машко
    3D Artist
    Ако си мераклија на DIY ствари, можда ќе те интересира да си направиш сам сплит ерго тастатура.KPrepublic продаваат diy kit за Ergodone тастатурата. PCB + keycaps се $77, над тоа ќе треба да најдиш и стабилизатори и свичеви по твој избор. Продаваат и плексиглас шасија за истата, ама мој предлог би била ако можеш да си ја испринташ кај некој со 3д принтер на форумов (има open source дизајни на thingiverse).

На gremlin и Lokvan им се допаѓа ова.
  19. Psycore

Psycore
    On your way to fame

512
    535
    12 ноември 2013
    Automation Tester
    Воошто не се разбирам во механички тастатури и ништо немам истражено. Ме интересира дали во Македонија може да се најде солидна механичка тастатура со следниве карактеристики:

Must have:
    • Потивки/нормални свичови (ваљда барам Red/Brown?)
    • Да е океј и за gaming и за coding
    • NumPad
    • RGB?
    • До 100 евра max max
    Би било добро:
    • Palm rest или како и да се вика

20. Steam.

Steam.
    On your way to fame

826
    746
    31 Мај 2011
    CoolerMaster Masterkeys MK750
    пушти ќесето и дај уште 800, вреди.

Или најубаво, од форум. Само без палм рест, ама ќе имаш доволно пари останато да си купиш од officeplus и остали :)

На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
  21. hpetrovski

hpetrovski
    Gaining Experience

42
    78
    22 oктомври 2018
    Машко
    3D Artist
    Дали некој тука успеа да купи NovaTouch TKL | Cooler Master пред некоја година кога беа сеуште во производство? Знам дека Сетек ги имаа. Баш ми е криво што не успеав да најдам, ама има некои хинтс на редит дека можно е ЦМ да работат на нова Topre тастатура.

На petre.dimov му/ѝ се допаѓа ова.
  22. bobipp

bobipp
    Gaining Experience

315
    176
    13 ноември 2009
    Почнувам да истражувам за овие тастатури, си викам наскоро ќе земам нешто. Уште сум на Gembird од 350 ден :D едно 5-6 год. Па редно е покрај нов пц да се земе и добра тастатура :rolleyes:. Некој искуство со овие кинезиве Sharkoon и Modecom од Анхоч? Попознативе марки скапи некако, ништо под 70-80 еур. Инаку гледав неколку видеа на yt и сеуште не можам да разграничам кој тип на свичеви би ми одговарал. Испаѓа дека сите се за секаква намена, па тактилни па линеарни па не знам какви...на крај ќе се сведе на вкус на лице место. Инаку RGB и такви гејмерски тракатанции не ми се битни, битно ми е да е тивка при куцање да не ги замарам домашниве, пожелно е да има media keys. Мислам дека ми треба numpad, но како би ја скратил должинава од моменталниве 45 цм уфф... ама тоа би значело и да се откажам од numpad-от на механичката тастатура.

23. Weeaboo

Weeaboo
    Gaining Experience

132
    79
    23 Февруари 2020
    Машко
    Programming
    Ѕирни ја HyperX Alloy FPS Pro Elite во Anhoch, околу 5к треба да се движи цената, доколку сакаш тивка, разгледај ја Cherry MX Red верзијата.

24. 1s3ct0wN

1s3ct0wN
    Gaining Experience

203
    149
    18 Септември 2013
    Користам шаркун со плави свичови таа од 3700 или 4700 не се сеќавам, метална конструкција супер изработка, за сега сум задоволен веќе 4 - 5 месеци како ја користам.
    Пишуваа на интернет дека се бришеле буквите на капачињата јас тоа не приметувам, иначе одлична тастатура за пишување, ако играш повеќе од пишување мислам дека е подобро да одиш на црвени или кафеави, ти си знаеш види во продавниците кој свич ќе ти одговара, сепак треба повеќе време да поминеш за добро да процениш, може и најдобро е да одиш на старо и ако не ти лежи да продадеш без или со мала загуба, поздрав.
    Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  25. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,328
    2,071
    13 Јануари 2014
    Машко
    Се надевам за ден-два ќе оди текст на IT.mk баш за свичеви што ги покрива овие работи, сметам дека убаво се објаснети и ќе ти ги разјаснат дилемите :)

На krashot и bobipp им се допаѓа ова.
Слични теми
  1. ipowerboy93
    Одговори:
    23
    Прегледи:
    2,432
  2. Banjifiko
    Одговори:
    15
    Прегледи:
    1,659