1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mеханички тастатури

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xenon, 19 Јануари 2014.

 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,467
  7,454
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Прашањето е ако на тастатури од 200 денари се наоѓаат media keys кои се несомнено корисни, зошто на тастатури од 5-6 иљади ги нема. Дури ни како FN+Fx како што има натек ефтиноќата.
   
 2. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,663
  1,758
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Пошо се „неозбилни“ додатоци :) На гејминг ориентирани тастатури имаш повеќе тракатанци (најчесто).
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,467
  7,454
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Најбоља работа ми е +/- volume на тастатура кога има. Особено на лаптоп, ама и на десктоп пошто слушалките што ги користам немаат потенциометар, а кога не се уштекани звучките од монитор ги користам.
   
  На borcep, Kajsibebraat, DaVoRkNe и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,115
  660
  8 Август 2017
  Машко

  Да прашам дали користел некој ваква ергономска тестатура, се мислам да прејдам наскоро поради големи болки при долго куцање на тестатура, но се плашам дека ќе ми треба долго време да се навикнам, сепак цел живот имам мускулна меморија на Кверти тестатура.
   
 5. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,150
  702
  5 Јуни 2007
  Машко
  Друже за 300$ се надевам дека тастатурата ти ја доставува цура од тајланд и добиваш "extra" уз неа.
   
  На Joco Ilievski и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 6. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,747
  3,844
  12 Јануари 2016
  Машко
  Да.


  Апсолутно не, затоа што „монотноста“ е субјективна а објективно како ти ќе ги доживееш можеш да заклучиш само од позиција на искуство (кое го немаш).
  Ете гледаш и кафеавите погрешно ги класифицираш... Не е важно, или ќе откриеш сам преку искуство или ќе останеш на првата механичка тастатура и ќе мислиш дека знаеш.

  Јас за почетниците имам само еден фиксен совет: Идете или на линеарни или на тактилни свичеви. Кафеавите ретко кој ги сака (обично се тие кои останале на првата тастатура). Повеќето што почнале со кафеави, порано или подоцна ги смениле тастатурите и никогаш веќе не се вратиле на тастатура со кафеави свичеви.
   
 7. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  278
  162
  23 Февруари 2017
  Машко
  Јас зедов тастатура со кафеави како додаток, одвај чекав да ми стигнат други свичеви. Тактилност 0, линеарни што малку потешко се притискаат според мене, јас пробав гатерон па можи чери се поразлични или пак каилх се подобри.
   
  На hpetrovski му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,115
  660
  8 Август 2017
  Машко
  Да ама кога работиш и си на тестатура 8+ саати на ден можеби и не е така лоша инвестиција?
   
 9. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  203
  149
  18 Септември 2013
  Зависи многу знам јас што работат 50+ часа неделно на компјутер и немаат тастатура од $300

  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 10. Ate97

  Ate97
  Gaining Experience

  40
  63
  29 Април 2017
  Машко
  Software developer
  Пробај со друг keyboard layout како dvorak ако немаш пробано. Другарче има проблеми со зглобовите го користи.
   
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,493
  19 Јули 2013
  Едно време работев на тастатура со коси копчиња и морам да признаам дека помалку замараше од овие обичните.
  Не беше оваа, ама такви беа копчињата. Те тера рацете малку под агол да ги држиш и некако се во поприродна положба додека куцаш. Не е механичка.
  [​IMG]


  Инаку мајкрософт уште многу одамна правеше вакви ергономски тастатури, wave natural, некои такви зборови имаше во имињата.
  [​IMG]
   
 12. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,328
  2,071
  13 Јануари 2014
  Машко
  Зависи од меракот. Јас сум 8+ саати на ден пред компјутер и цело време пишувам, тоа ми е работата. Шалтам меѓу прилично солидна тастатура, и вградената од лаптопот одвреме навреме. Има разлика, да, ама и со поефтина се поминува.

  Инаку за ergo layout, без оглед на тоа дали е сплит или не, не би препорачал без да пробаш. Зависи многу од тоа како си навикнат да пишуваш и дали би можел да ја смениш таа навика, ама ако пример J ја куцаш со лева рака, а ти е на десниот дел од тастатурата, ќе бара навикнување и ќе се нервираш.
   
  На dekomote му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,115
  660
  8 Август 2017
  Машко
  Не се сите зглобови исти, а се согласувам дека сите овие ергономски тестатури се преценети и прескапи, но ете си имаат пазар за тоа затоа постојат ErgoDox и Kinesis.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 14. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  361
  609
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  [​IMG]
   
  На The-spiki, Joco Ilievski, Lokvan и уште 3 други им се допаѓа ова.
 15. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  207
  213
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  CHICONY KB-9938 Ergonomical 3D US/MK
   
  Lokvan, DaVoRkNe и на 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 16. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  203
  149
  18 Септември 2013
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,747
  3,844
  12 Јануари 2016
  Машко
  Tие им се едно 15-20 години на лагер. Треба некој од зае*анција да купи, нема да можат да ги најдат во магацин.

  Инаку ОК тастатури, кој може да се навикне на лејаутот. Мембрани, ОК изработка, штета што е staggered row лејаутот. Имав на времето баш таква, и баш од СЕТ... Сеуште истите ги продаваат. Упорни се ако ништо друго. :D
   
  На acikaaa и The-spiki им се допаѓа ова.
 18. hpetrovski

  hpetrovski
  Gaining Experience

  42
  78
  22 oктомври 2018
  Машко
  3D Artist
  Ако си мераклија на DIY ствари, можда ќе те интересира да си направиш сам сплит ерго тастатура.KPrepublic продаваат diy kit за Ergodone тастатурата. PCB + keycaps се $77, над тоа ќе треба да најдиш и стабилизатори и свичеви по твој избор. Продаваат и плексиглас шасија за истата, ама мој предлог би била ако можеш да си ја испринташ кај некој со 3д принтер на форумов (има open source дизајни на thingiverse).
  [​IMG]
   
  На gremlin и Lokvan им се допаѓа ова.
 19. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  512
  535
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Воошто не се разбирам во механички тастатури и ништо немам истражено. Ме интересира дали во Македонија може да се најде солидна механичка тастатура со следниве карактеристики:

  Must have:
  • Потивки/нормални свичови (ваљда барам Red/Brown?)
  • Да е океј и за gaming и за coding
  • NumPad
  • RGB?
  • До 100 евра max max
  Би било добро:
  • Palm rest или како и да се вика
   
 20. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  826
  746
  31 Мај 2011
  CoolerMaster Masterkeys MK750
  пушти ќесето и дај уште 800, вреди.

  Или најубаво, од форум. Само без палм рест, ама ќе имаш доволно пари останато да си купиш од officeplus и остали :)
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 21. hpetrovski

  hpetrovski
  Gaining Experience

  42
  78
  22 oктомври 2018
  Машко
  3D Artist
  Дали некој тука успеа да купи NovaTouch TKL | Cooler Master пред некоја година кога беа сеуште во производство? Знам дека Сетек ги имаа. Баш ми е криво што не успеав да најдам, ама има некои хинтс на редит дека можно е ЦМ да работат на нова Topre тастатура.
   
  На petre.dimov му/ѝ се допаѓа ова.
 22. bobipp

  bobipp
  Gaining Experience

  315
  176
  13 ноември 2009
  Почнувам да истражувам за овие тастатури, си викам наскоро ќе земам нешто. Уште сум на Gembird од 350 ден :D едно 5-6 год. Па редно е покрај нов пц да се земе и добра тастатура :rolleyes:. Некој искуство со овие кинезиве Sharkoon и Modecom од Анхоч? Попознативе марки скапи некако, ништо под 70-80 еур. Инаку гледав неколку видеа на yt и сеуште не можам да разграничам кој тип на свичеви би ми одговарал. Испаѓа дека сите се за секаква намена, па тактилни па линеарни па не знам какви...на крај ќе се сведе на вкус на лице место. Инаку RGB и такви гејмерски тракатанции не ми се битни, битно ми е да е тивка при куцање да не ги замарам домашниве, пожелно е да има media keys. Мислам дека ми треба numpad, но како би ја скратил должинава од моменталниве 45 цм уфф... ама тоа би значело и да се откажам од numpad-от на механичката тастатура.
   
 23. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  132
  79
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Ѕирни ја HyperX Alloy FPS Pro Elite во Anhoch, околу 5к треба да се движи цената, доколку сакаш тивка, разгледај ја Cherry MX Red верзијата.
   
 24. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  203
  149
  18 Септември 2013
  Користам шаркун со плави свичови таа од 3700 или 4700 не се сеќавам, метална конструкција супер изработка, за сега сум задоволен веќе 4 - 5 месеци како ја користам.
  Пишуваа на интернет дека се бришеле буквите на капачињата јас тоа не приметувам, иначе одлична тастатура за пишување, ако играш повеќе од пишување мислам дека е подобро да одиш на црвени или кафеави, ти си знаеш види во продавниците кој свич ќе ти одговара, сепак треба повеќе време да поминеш за добро да процениш, може и најдобро е да одиш на старо и ако не ти лежи да продадеш без или со мала загуба, поздрав.
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 25. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,328
  2,071
  13 Јануари 2014
  Машко
  Се надевам за ден-два ќе оди текст на IT.mk баш за свичеви што ги покрива овие работи, сметам дека убаво се објаснети и ќе ти ги разјаснат дилемите :)
   
  На krashot и bobipp им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. ipowerboy93
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,432
 2. Banjifiko
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,659
 3. gOJDO
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  2,182
 4. The_EvilLord
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  283
 5. omegaRED
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,657
Вчитување...

Сподели

Вчитување...