1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mac OS vs Windows

Дискусија во форумот 'Mac OS' започната од vladealfagv, 31 Јануари 2016.

 1. Vavo

  Vavo
  Intern

  269
  14
  20 oктомври 2007
  Машко
  Користам Win/Mac/Linux паралелно.

  Главен проблем за Мас корисник од Mакедонија се парите. Не само за иницијалната цена. За секое ситно банално програмче кое го имаш за Win ваму мора да платиш некое доларче, плус најскапото програмче ќе има помалку опции од freeware алатката за Windows. Далеку од тоа дека е совршен. Но кога ќе чујам дека некој 2-3 пати во годината го форматира компјутерот со Windows... дечко ти имаш ИТ вештини на ниво на баба и не треба да коментираш колку е лош Windows.

  Мојата машина не е преинсталирана никогаш (Win 7) - Original Install Date: 22.02.2011, 22:26:16 (Ова се гледа во командна линија: systeminfo

  Инаку основните алатки како фајл менаџерот и пребарувачот на слики на Mac не се ни на ниво на Win 95. Тешки глупости од интерфејс. Контрол панелот има опции како во Win 3.11

  Значи направено е да работи со ограничен сет на функции кои се истестирани и работат во Apple еко систем и не се многу дружељубиви со други.

  Од убавите работи на Mac, најмногу ми се допаѓа тоа што има конзистентен сет на икони низ сите апликации и има некои правила за UI ако сакаш да ти ја прифатат на пазарот (за девелопери зборам). Тоа на Windows го нема баш, Линукс десктоп апликациите пак некој како намерно да ги прави да се уникатни.
   
  На toshex и Avid им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...