• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Продадено Лаптоп Asus K73SM (2012 година)

Статус
Затворена за нови мислења.

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
558
850
Скопје
Бидејќи се двоумам дали да го средам за моја употреба или да го продадам, барам проценка на лаптопов.
Освен козметички забелешки и умрена батерија (работи само на адаптер, се гаси за некоја секунда ако не е во струја), маана на лаптопов е што екранот е физички одвоен од телото (конекциите и каблите се нечепнати) поради отчепување на шарките од отворање/затворање. Слики подолу.

Отворив тема на форумов пред некој час во врска со проблемот за екранот:

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Станува збор за лаптоп купен од Сетек, февруари 2012 година. Мислам дека беше 48.000 денари.
Конфигурацијата е следна:

Eкран - 17.3”, 1600 x 900 (HD+)
GPU - NVIDIA GeForce GT 630M (1 GB DDR3)
Процесор - Intel i7-2670QM
Chipset - Intel HM65 Express chipset
Memory - 8 GB DDR3 1333 MHz
Storage - 1 TB 5400rpm (со дополнителен 2.5” SATA слот за HDD/SSD)
Optical Drive - Super-Multi DVD


Лаптопот е користен за лична употреба (за системска партиција имав ставено дополнително SSD - Samsung 950 Pro 256GB кое отиде во десктопот до декември 2019 година, после склопив десктоп PC и стои така. Има можност да го продадам и SSD-то со него, има испишано 23ТB, купено е ноември 2015 година од Анхоч.

Слики:

JHeqJ2t.jpg


ETpXFq5.jpg


rB1uCCY.jpg


F8ua6Pq.jpg


pseddye.jpg


MIOnxd7.jpg


mDe1ruh.jpg


WIvGNWQ.jpg


qV3ZKGO.jpg
 
Последна промена:

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,817
15,018
Чим си пишал проценка биди спремен и на онакви навреди.

Моја проценка 50 до 60 евра (без SSD)
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,182
9,848
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Реално само хард дискот вреди, ова нема ни усб 3.0. Околу 50 евра без ссд.

Да има 4 јадра ама еве, со ддр3 и ссд и 16гб рам се гушат 2-5 генерација. А притоа сигурно звучи како фен :)

Дисплејот TN со таа 900p резолуција, да беше барем склопен (нескршен) и батерија каква-таква да држи малце, би рекол 100е. Аууу 3.11 kg
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,942
7,761
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Лаптопов не вреди повеќе од 1500 денари ...
 
Изменето од модератор:

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
566
593
Скопје
1000ка за рамот, 1000 за хдд(ако е користено 10 год активно би одел со 800) и уште 1000 за остатокот = 3000
Не можам целосно да го оценам пошто не е функционален како лап топ
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,069
Мислења
871,240
Членови
30,405
Најнов член
FenomenX
На врв Дно