• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Колку ви трае батеријата на вашиот смартфон?

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,623
1,034
Како и секој друг брз полнач, без исклучок.
Мислам дека прави разлика колку е полна батеријата додека се полни. Пример ако се полни на 30W само до 30% би било ок, после да продолжи со 20W до 70%, и со 10W до 100% - ова би било многу поздраво одколку да се полни на 30W до 100%.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,793
3,482
Секако ќе опадне батеријата, сепак е потрошен материјал. Особено ако се полни над 80% (односно над 4.3V) често. Затоа и постојат фаст чарџови за да не го ставаш секоја ноќ телефонот на полнач туку додека миеш заби и се тушираш да се полни. И всушност повеќе да ти трае батеријата со полнења меѓу 5-80%. Отколку секојноќни полнења од 60-100%.

Тоа е целата поента.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,285
4,267
9T weekly eu 11.0.6
Првпат добивам ваков сот после 2 недели со ромов. Во просек инаку ~5 часа.


Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
 

Mileski007

Intern
8 јануари 2020
7
10
9T weekly eu 11.0.6
Првпат добивам ваков сот после 2 недели со ромов. Во просек инаку ~5 часа.


Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
Имам самсунг галакси Ј7 2017, го користам скоро 2 години, батеријата е предобра, брзо се полни, ако го користам околу 4 часа дневно 2 дена ги тера без проблем.

Испратено од SM-J730F преку IT.mk форум апликација
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,534
1,151
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Redmi 8, користен за ало ало и вифи двапати неделно по 10 минути.
Моментално се апдејтира на Android 10 и е на полнач. Ќе видиме колку ќе трае.
 

Атачменти

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,045
708
Неврленд
J3-че 2016-та. Ден ипол, ама го пунам секој ден коа си легнам. Овие денови треба да се подновам со највероватно А8, па ќе видеме тогај шо, како.
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
892
462
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
ми 9т миуи 12
од 92% до 40%
2 сима
дата и гпс упален
на 100% скрин

Screenshot_2020-09-11-18-49-58-489_com.miui.securitycenter.jpg
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,114
8,303
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Redmi Note 9 Pro

4-6 саати, со игрици и брајтнес на 80%. И Јутјуб и камера, две сим картици 4Г итн. Мислам без штедење. Со штедење можда и 10 СОТ.
 

nvidia88

Gaining Experience
16 септември 2010
600
374
Gostivar
Poco f2 pro miui 12.0.4
Gps увек уклучен,bluetooth со mi band 4,мешано користење wifi ,4g+,бес штедење мод уклучен,display brightness auto
Користење најчесто youtube,telegram,fb,insta itn
Screenshot_2020-10-02-04-16-43-196_com.miui.securitycenter.jpg
 

Wateva!

Gaining Experience
7 март 2014
206
250
Warp charge

Еднаш во денот ко ќе ми е најзгодно го оставам 20тина минути and I'm good for the day.

Screenshot_20201002-182517.jpg
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,623
1,034

Wateva!

Gaining Experience
7 март 2014
206
250
Ако може да прашам како Play Store ти користи најмногу батерија?

Испратено од 1+7TPRO по DHL
Неам појма, некој wakelock се активира веројатно.

Не ни заприметив, стандардно си трае батеријата и не ја цица прекумерно.
 

Wateva!

Gaining Experience
7 март 2014
206
250
Еве и еднократно, 7.5h sot gg ez.
Тоа со play store некој глич ќе да беше, уште не знаат Гугл да сработат добар мерач на потрошувачи на батеријата.
Screenshot_20201006-193432.jpg
Screenshot_20201006-193437.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,620
Мислења
821,817
Членови
28,267
Најнов член
Andrej98
На врв Дно