1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Која игра ја плешаш во моментов?

Дискусија во форумот 'Игри' започната од prichina, 16 Април 2013.

1. pecko95

pecko95
    Gaining Experience

103
    73
    5 Април 2018
    Машко
    Многу е важно дали си на PC или на PS? Другар на PS нема ваков проблем како мене со Server Disconnected crash-ови. Ама друг другар што е исто на PC има. Он е на t-home оптика, ја на телекабел. Не ке да е само до срањето интернет од телекабел... :D

2. Goran995

Goran995
    Gaining Experience

296
    477
    16 ноември 2019
    Машко
    ИТ
    Ја поиграв Warzone овие два дена. Ја избришав.
    ОК игра, мада сега сум дефинитивно убеден дека battle royale игри не сакам. Ми немаат цел. За стримери може се ОК, на мене не ми е доволно 30000XP ако завршам прв. А завршив и не се осеќав исполнето.

На Luca Toni и Weeaboo им се допаѓа ова.
  3. Luca Toni

Luca Toni
    Gaining Experience

172
    208
    18 Септември 2015
    Машко
    Потполно се слагам со тебе горан, battle royal игрите немаат поента и не се за мене

Sent from my iPhone using Tapatalk

На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Astro

Astro
    Guru

6,417
    8,895
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Ја пуштив NFS HEAT и ја избришав после 15 минути обид за гејминг. Поголема глупост од игра дефинитивно не постои на светов.

Ја пуштив Far Cry 5 и се заглавив. Имам за мисија да го убијам every single one of тие верниците. Ги таманам на секаков можен начин. Ми се појави мечка во шумата ме извади од памет, ко сум и викнал со палката, удри-мавај, удри-мавај, ја утепав и неа :D после змија ме апна и неа ја утепав.

Само глупо им е направено рибарењето. Ловев риба, се мачев 15 минути да ја извадам, реков кој знае сега колкаво магаре ќе излезе, ја извадив некако и испадна рипче малецко од кило и двеста... Тоа им е скроз фејл. После тоа ко од шала извадив некој крап од 3 кила без проблем.

На JellyfitzDMT, Gaston, Luca Toni и уште 4 други им се допаѓа ова.
  5. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

820
    745
    26 Март 2016
    Даскал
    Јас Primal играм. Оди да те видам со палка да мора се да убиваш. xD

На krashot и Astro им се допаѓа ова.
  6. Jovan2389

Jovan2389
    On your way to fame

695
    676
    22 Април 2013
    Машко
    И јас не сум фан на BR игри но не можам да кажам дека немаат поента, може за тебе лично да немаат, генерално ја имаат најосновната поента во гејмингот- забавата , multiplayer со добро друштво, е сега членот Горан погоре ногу добро се изјасни бидејќи нему му нема поента затоа што не осеќа исполнет.
    пс - мислам дека Warzone e различно искуство од другите BR наслови.

7. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

587
    986
    16 Јануари 2016
    Машко
    За да уживаш у BR игра според мене мора да си со другари на дискорд. Соло и мене ми нема поента некако. Сум ги играл повеќето од популарните BR игри се од х1з1 па pubg, али warzone ми делува најинтересно иако уште е во бета фаза и имаат очигледни пробеми.

Jovan2389, pecko95 и на krashot им се допаѓа ова.
  8. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

820
    745
    26 Март 2016
    Даскал
    Целта на BattleRoyale-от е едноставна: Докажи дека си најдобар од сите таму. Нема почиста гејмерска суштина друга игра. 150 души, остани единствениот што ќе биде жив. Од сите multiplayer игри BR најмногу ме исполнува поради тоа, моите вештини против нивните вештини, што повеќе луѓе, тоа поголемо задоволството.

На krashot му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Goran995

Goran995
    Gaining Experience

296
    477
    16 ноември 2019
    Машко
    ИТ
    На кој докажуваш, на 150 небитни луѓе? Од нив дали 2-3 ќе останат да ја догледаат играта, па ни толку. Дури и вториот не му е гајле кој си, на него му е битно што ете, не зел прво место.
    На себе си докажуваш? Јас завршив на прво место со 3 убиства и сигурно не мислам дека сум бил најдобар од 150 луѓе. Сигурно и тие не мислат дека сум бил најдобар, за нив таа игра била само статистика, по некој XP и толку.

Со огромен дел од тие 150 веќе никогаш нема да се сретнеш на ист сервер во ист момент за да те пофалат или ти да ги пофалиш дека изиграле нешто добро.. Дури и да се погодите - СИГУРНО нема да кажат: Да бе, тој беше оној што тогаш заврши прво место.

Solo BR е катастрофа. Никаков ego-boost од тим, немаш на кого да му честиташ за добар потег. Го нема тимскиот дух и жар, нема teamplay.
    Нема со кого да се пецнеш отпосле. Нема кој да те пофали отпосле. Нема моменти во кои си направил лош/добар потег и тоа после да се збори со денови, месеци, па и години. Го нема договарањето во текот на играта - Напрај ова, напрај она, оди таму. Нема ништо од тоа што ги прави CS:GO или Дота 2, на пример толку популарни.
    Затоа и гилд-овите во MMORPG станаа толку популарни.

Најдобрите партии (и добиени и изгубени) што ги памтам во животов се во играчници, играјќи CS или Дота 2.
    Баш заради тимот околу мене, заради договарањето, заради другарството или тимскиот дух што постои/постоело во тој даден момент.
    Ниедна solo multiplayer игра никогаш нема да го пружи тоа чувство на адреналин, на тимско договарање што да се прави и како да се постапи, како и чувството на задоволство после освоена победа или горкото чувство што останува во устата после пораз.

Така да се слагам со @esquimaux - за BR само со познати луѓе или да запознаеш луѓе за тимче.

Последна промена: 20 Март 2020
    На yuuxuu и Luca Toni им се допаѓа ова.
  10. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

820
    745
    26 Март 2016
    Даскал
    Себе си докажуваш дека си појак од 150 небитни луѓе. Ама и online кога играш сите се небитни. За мене помина ерата на тимска игра кога одевме по интернет кафичи да играме лан. Онлајн е се една огромна flame war против небитни луѓе. Претпочитам да се наслонувам на своите вештини, затоа сам против свих најмногу ме исполнува.

11. Goran995

Goran995
    Gaining Experience

296
    477
    16 ноември 2019
    Машко
    ИТ
    Можеби ерата на играчници помина.
    Но тимските игри (mulitplayer) секогаш ќе бидат над solo multiplayer.

На yuuxuu и 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
  12. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

820
    745
    26 Март 2016
    Даскал
    Како за кој. Некому тенис, некому фудбал. Фала богу барем денес има и тоа и тоа за секој тип на играч. А ова секогаш над solo базираме врз лични вкусови веќе и кому што се допаѓа. Влеговме во сферата на субјективна вистина, не може да се објективизираат ставови и лични вкусови. Во мојот свет не ми треба пофалба од никого дека сум изиграл убаво. Доволно ми е лично да сум задоволен дека сум направил така. Воопшто не ми е гајле што мислат другите во играта, затоа и дота 1v9 играм.

Последна промена: 20 Март 2020
    На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,532
    1,184
    2 Јануари 2012
    Мислам дека не постои друг толку добар шутер во трето лице. :)

Патем јас барам друштво барем еден да играме Apex.

На krashot му/ѝ се допаѓа ова.
  14. The_EvilLord

The_EvilLord
    Gaining Experience

154
    83
    26 oктомври 2019
    Машко
    Не лажи имаш и копје и стрела

Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација

На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

820
    745
    26 Март 2016
    Даскал
    Sekiro конечно и дојде времето. После илјадници саати поминати со Dark Souls, редно е за последната од From Software. Ремек fucking дело. Знаат игра да направат да ги е***.

На Luca Toni му/ѝ се допаѓа ова.
  16. dariuus

dariuus
    Intern

19
    20
    19 ноември 2018
    Машко
    Се чека Doom Eternal >.<

На Luca Toni му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Weeaboo

Weeaboo
    Intern

64
    38
    23 Февруари 2020
    Машко
    Programming
    Има DRM Free верзија уште од моментот кога се пушти на Steam...

18. bleys

bleys
    Intern

11
    14
    23 Август 2014
    Машко

На OldSchoolPvP, b.a, MasteR_#0 и уште 4 други им се допаѓа ова.
  19. The_EvilLord

The_EvilLord
    Gaining Experience

154
    83
    26 oктомври 2019
    Машко
    На bleys и Luca Toni им се допаѓа ова.
  20. bleys

bleys
    Intern

11
    14
    23 Август 2014
    Машко
    Само што почињам со трет левел, засеа импресиите ми се дека наследников надополнува сегде таму кај што мањкаше претходникот, многу поише вертикалност и по експанзивни области, повеќе платформинг и експлорање, повеќе апгрејди и комбинации со оружја во самата акција, а пртиоа задржан и зголемен филот со естетиката и музиката.
    Заклучок, се е што очекував од оваа досеа, ќе видиме дали и кај босовите е надградено понатаму, тоа беше една од замерките за минатата.
    топ сиквел, нешо слично ко Ори и Нио месецов шо беа.

На The_EvilLord му/ѝ се допаѓа ова.
  21. bobbyniko

bobbyniko
    Intern

17
    3
    23 oктомври 2016
    Машко
    Ајде кој е за играње нека ме додаде bobbyn1ko за warzone

22. MasteR_#0

MasteR_#0
    Unstoppable

2,715
    2,335
    14 Декември 2010
    Машко
    Doom Eternal - Doom 2016 на (пре)многу стереоди. Нови механики, поинакво менаџирање со ресурси, многу нови места во кампањата, многу подлабоко навлегување во приказната (читајте ги кодексите), одлична графика и саундтрак... ама на моменти во борбите стварно се случуваат премногу работи и првите неколку часа лесно може да стане одбивна додека се научи што/како и во кој момент да се користи. Пред месец-два ја поминав Doom на Ultra-Violence и Doom Eternal на Hurt me plenty ми делува потешко.

P.S. Marauder и Whiplash се смрт :D

Luca Toni, b.a и на bleys им се допаѓа ова.
  23. Luca Toni

Luca Toni
    Gaining Experience

172
    208
    18 Септември 2015
    Машко
    Doom Eternal

Како фан на целиот серијал, имам помешани емоции.. Графиката е супер(можеле малку подобро да ја направат) музиката и приказната феноменални. Се се одвива многу брзо немаш време ни секунда да размислиш што да направиш во одредени борби.
    Поновите генерации на гејмери мислам дека ова не би можеле да го играат

Инаку играм на Nightmare.. се заебав знам али ќе терам вака претешко е :D

Еден поздрав од гнасата:

b.a, bleys и на spiritBreaker им се допаѓа ова.
  24. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,795
    3,264
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    but, then, it is not a console anymore!

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Skorp

Skorp